|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Letrat drejtuar gazetave: kush i shkruan ato dhe pėrse

 
 

 

24 tetor 2003 /TN

23 tetor 2003 / Shamane Mills / "Zėri i Amerikės"

Historikisht, letrat qė u dėrgohen botuesve tė gazetave kanė qenė njė mėnyrė pėr tė nxitur debatin nė njė vend demokratik. Korrespondentja jonė Shamane Mills i hedh njė vėshtrim rolit qė luajnė letrat e publikut dėrguar gazetave nė kushtet e rėnies sė numrit tė lexuesve dhe pėrhapjes sė apatisė politike.

Kur amerikanėt ndeshen me probleme, atyre u dėgjohet mė tepėr zėri. Pas sulmeve terroriste tė 11 shtatorit 2001, gazetat morėn shumė tepėr letra nga lexuesit se sa zakonisht. E njėjta gjė mund tė thuhet pas ndėrhyrjes ushtarake amerikane nė Irak. Por nuk ėshtė vetėm lufta, apo tragjedia qė i bėn njerėzit tė marrin penėn, apo tė ulen para kompjuterit pėr tė shkruajtur.

Phil Haslanger ėshtė kryeredaktor i gazetės ”The Capital Times”. Gazeta qė ai drejton i ka zyrat nė ndėrtesėn qeveritare, tė shtetit Wisconsin, kėshtuqė shumė nga letrat qė ai merr kanė prirjen tė kenė pėrmbajtje politike. Por jo tė gjitha. Ai citon letrėn e njė gruaje.

”Letra i drejtohet njeriut qė hodhi macen dhe 4 kėlyshėt e saj nė autostradė. Do tė desha t’ju informoj se macet janė krijesa tė dashura, me ndjenja dhe emocione. Ato nuk janė plehėra, por nuk mund tė them tė njėjtėn gjė pėr ju, thotė gruaja nė letrėn e saj.”

Gazeta ”The Capital Times” merr dhjetra letra nė ditė. Tė gjitha ato lexohen nga redaktorėt, por vetėm gjysma botohen. Preferohen ato letra, tė cilat i referohen njė artikulli, apo njė komenti editorial, duke nxitur kėshtu debatin.

Ndėrsa gazeta ”The Wisconsin State Journal” boton rreth njė tė pestėn e letrave qė i vijnė. Redaktori i saj, Kelly, thotė se shumica e letrave qė mund tė btohen janė ato, nė tė cilat njerėzit japin mendime tė ndryshme pėr njė debat qė sapo ka nisur, apo pėr ngjarjet e ditės. Por shpeshherė, botohen letra, qė paraqesin ide tė ndryshme, me tė cilat botuesit dėshirojnė qė nė gazetėn e tyre tė shprehen kėndvėshtrime tė ndryshme tė spektrit politik.

Botuesi i gazetės ”Capital Times”, Phil Haslanger, thotė se ai, ashtu sikurse edhe botuesit e tjerė, marrin njė numėr tė madh letrash me E-Mail, tė cilat shpesh dėrgohen nga organizata tė ndryshme, qė shprehin idetė e tyre pėr ēėshtje tė debatueshme, por qė janė redaktuar nė mėnyrė tė tillė, qė tė duken sikur janė shkruar nga qytetarėt.

”Shpeshherė ne botojmė letra dėrguar zyrtarėve politikė. Qėllimi ynė ėshtė tė shprehen ide tė ndryshme, tė cilat janė tė reja pėr debatin.”

Njė burim i mundshėm idesh tė reja janė tė rinjtė, por zakonisht tė moshuarit janė ata qė lexojnė gazetat dhe u shkruajnė botuesve. Peter Orlopp dėshiron ta ndryshojė kėtė prirje. Ai ėshtė mėsues i anglishtes dhe historisė pėr 12 dhe 13-vjeēarėt nė shkollėn e mesme ”Georgia O’Keefe” tė Madisonit. Ai u jep si detyrė gjuhe nxėnėsve t’u shkruajnė letėr botuesve tė disa gazetave lokale.

”Dua qė nxėnėsit ta kuptojnė se megjithėse janė tė rinj, ata mund ta thonė fjalėn e tyre, se nganjėherė dėgjohet edhe zėri i tyre,” thotė zoti Orlop.

Pjesa e gazetės ku botohen mendimet e lexuesve, nė shumicėn e rasteve ėshtė faqja qė lexohet mė tepėr nėpėr gazeta. Kėshtuqė, qoftė debati lidhur me Irakun e pas-luftės, apo macet pa strehė, letrat dėrguar botuesit vazhdojnė tė mbeten njė vend i posaēėm i gazetės, ku zhvillohet debati publik.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.