|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

“Ne e fituam luftėn, Ju fitojeni paqen”

 
 

 
   
24 tetor 2003 / Skėnder LIMANI
 
Nėse iu kujtohen fjalėt e ish-kryetarit amerikan Bill Klinton, “Ne e fituam luftėn, Ju fitojeni Paqen”, tė thėna nė Ferizaj mė 1999 me pėrfundimin e luftės nė Kosovė dhe me fillimin e rindėrtimit tė saj, nuk do tė duhej tė ishe ndonjė analist- ekspert i marrėdhėnieve ndėrkombėtare qė tė kuptosh (nė anglishte: to be point at something) se kėtu fillon rindėrtimi i Kosovės – nė kuptimin politik tė saj – e sipas meje, burim i mbrapshtisė qė mbretėron sot nė Kosovė. Pse?
 
Nėse nisim shpjegim – analizėn prej fillimit atėher do tė duhej tė shpjegohej njė histori e shkurtė e arsyes dhe e mėnyrės sė ndėrtimit tė shtetit amerikan ose tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Pėr fillim vetėm t’iu pėrcaktoj nė diēka, psh: pse janė SHBA-tė ato tė cilat janė sot; ekonomi e fortė, politikė udhėheqėse nė botė e njejtė edhe ushtarakisht?
 
Por, t’i kthehemi Billit dhe Kosovės...
 

     A.  T’ia filojmė me Kosovėn sot

Kosova sot (ende) s’e ka e edhe pėr njė kohė relativisht tė gjatė s’do tė ketė njė ekonomi modeste tė zhvilluar. E si rezultat tė kėsaj janė sot raste ekstreme tė varfėrisė, paga tė ulėta tė punėtorėve (tė buxhetit tė Kosovės), ēmime Evroatlantike tė ushqimit e tė veshmbathjes e tė faturave tė shėrbimeve publike (bile po thonė se kėto tonat janė edhe mė tė shtrenjta)!
 
E si rezultat i kėsaj janė sot korrupsioni nė shėrbimet publike ose dhe krimi i organizuar i llojeve tė ndryshme (si nė PTK, RTK e KEK, psh.). E krejt kjo e barabart me njė ambient politk tė cilin e kemi sot nė Kosovė: ku tė gjithė politikanėt deklarohen pėr Pavarėsinė e Kosovės, por asnjėri nga ta s’ka “haber” se si zhvillohet ajo ose se si ndėrtohet Pavarėsia e Kosovės. Ose filloni tė numėroni nga fundi, si tė doni, por do tė keni rezultat tė njejtė: ‘hyp se t’vrava, zhdryp se t’vrava”, thotė populli.  
 

     B.  Ndėrtimi i Kosovės politike – shumetnike

Mėnyra e bashkimit ndėrkombėtar e cila sot proklamon ndėrtimin e njė Kosove politike, ėshtė e bazuar nė shumetnicitet - shumėkombėsi. (A ju kujtohen sot Kombet dhe Kombėsitė e Jugosllavisė sė Titos?) Mėnyra e bashkimit ndėrkombėtar e cila proklamon ndėrtimin e njė Kosove shumėetnike ėshtė e barabart me rrėfimet pėr kolonizimin e Indisė, Algjerisė ose tė njė shteti tjetėr nėpėr botė, gjatė dekadave tė kaluara. “Kthimi i tė zhvendosurve”, kjo ėshtė, nė rastin e Kosovės, formula e ndėrtimit tė shoqėrisė shumėetnike nė Kosovė.
 
E si rezultat i kėsaj do tė shtoheshin nevojat pėr ndėrtimin e shtėpive tė reja pėr Tė Zhvendosurit e Kosovės, e nėse kjo nuk mjafton atėher ndėrtimin e vendbanimeve tė reja pėr ta. Pastaj “nevojat e tjera” sa do tė shtoheshin dita ditės e mė shumė, si: shkollimi nė gjuhėn pėrkatėse tė tė Zhvendosurve, pastaj punėsimi, e shumė e shumė tė tjera.
 

     C.  Rrethi vicioz ose Lufta nė Kosovė

Pa hyrė nė arsyet pse kemi luftuar nė Kosovė (ose pėr Kosovėn) dhe pse kishim intervenimin e NATO-s, nė Kosovė lufta ka filluar me Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės ndėrsa ka pėrfunduar me intervenimin e NATO-s, ose thėnė figurativisht ”lufta ka filluar me kallash dhe ėshtė pėrfunduar me Tomahavk”. Shkurt: e kanė filluar shqiptarėt dhe e kanė pėrfunduar amerikanėt.
 

 

     Ē.  Rindėrtimi i Kosovės 
 
Dhe kėtu fillon procesi i “rindėrtimit” tė Kosovės dhe atė me fjalėt e kryetarit tė atėhershėm amerikan Bill Klinton: “Ne e fituam Luftėn, Ju fitojeni Paqen (nė Kosovė)”. Por, si duket, me pėrfundimin e luftės nė Kosovė ndėrprehet edhe “ndihma” amerikane pėr ne, Shqiptarėt e Kosovės, por tashmė ajo e llojit politik - administrativ.
 

     D.  Rrethi vicioz II dhe ndėrtimi i Kosovės

Gjatė dekadės sė viteve tė 90’ta as politikanėt kosovar e as politika kosovare nuk mund tė gjente, siē thuhet, konsenzus tė pėrbashkėt. Dikush thoshte se jemi republik, e dikush thoshte se jemi tė pavarur, dikush thoshte se jemi tė okupuare e tė pushtuar. Ndėrsa policia serbe, me kalimin e kohės, i kishte bėrė hobi vrasjet dhe torturat e llojeve tė ndryshme kundėr neve. Bile aq shumė sa qė neve, me kalimin e kohės, kishim filluar tė mėsohehsim me to.
 
Zhvillimi ekonomik mė sė shumti bazohej nė korrupsion e nė bashėkėpunim me “okupatorin”, ndėrsa ai medial nuk ekzistonte fare, ose ekzistonte pėr pėrkrahje politike tė ndonjė grupacioni poltik sepse, si i tillė, mė shumė i ndihmonte qėshtjes serbe sesa vet neve – ēėshtjes shqiptare. Ndėrsa zhvillimet e tjera shoqėrore, si: arsimi, kultura e tė ngjashme tashmė ishin zhvendosur nėpėr bodrume e pėr rezultat tė tyre pozitiv do tė ishte ēmendi edhe tė mendohej.
 

 

DH. Rindėrtim i Kosovės II, rrethi vicioz III
 
Shikuar nga njė aspekt i pėrmbledhur shkencor – filozofik – psikologjik – medial – ekonomik – politik - administrativė dhe shoqėror, sot, nė vitin 2003, po pėrjetojmė njė situatė pėrafėrsisht tė njejt me atė tė dekadės sė kaluar. Politikanėt vazhdojnė tė flasin pėr Pavarėsinė e Kosovės (vetėm sa janė shtuar), ekonomia ėshtė mė shumė e bazuar nė korrupsion e nė bashkėpunim me “ish-okupatorin” (pjesėt e Kosovės qė kufizohen me Serbinė – Malin e Zi), e arsimi, kultura e aspekte tė tjera tė jetės shoqėrore ende nuk janė nė binarė tė nevojshėm…
 

      E.  Pėrfundimi

Ėshtė evidente se rehatia (paqja) nė Kosovė nuk po mund tė ndėrtohet e tė rindėrtohet pa ndihmėn ose angazhimin e drejtpėrdrejt tė amerikanėve (e siē po duket edhe nė Botė).
 
Pa angazhmin e drejtpėrdrejt tė amerikanėve nė Luftėn e Kosovės ndoshta sot nuk do tė ekzistonim. Kėtu pėrjashtohet teoria e krahasimit ndėrmjet Unionit Evropian dhe SHBA-ve sepse kėtu nuk ėshtė synimi luftimi i njėrės ose adhurimi i palės tjetėr. Konkretisht: kėtu po flasim pėr administrim tė llojit amerikan nė Kosovė.
 
Ndryshe nga mėnyra evropiane, Demokracia Amerikane bazat e saja pikėrisht i ka nė mėnyrėn e administrimit (jo administratės). Ndėrsa nė Kosovė ende, fatkeqėsisht, kur flitet pėr Administrimin ose administratėn, mė shumė nėnkuptohet nxjerrja e letėrnjoftimeve ose pashaportave.
 
Administrimi, pėrkatėsisht Demokracia Amerikane, ėshėt e bazuar dhe e ndėrtuar sipas modelit tė Dhėnies sė Mundėsisė, Dhėnies sė Rastit pėr tė gjithė – pa dallim race, feje, gjinie ose pėrkatėsie politike. Pėr tė pasur njė Mundėsi nė Amerikė pėr tė bėrė diēka (nė kuptimin pozitiv) nuk tė duhet shumė – vetėm njohja e gjuhės amerikane – ky ėshtė kushti i parė dhe i vetėm. Administrimi amerikan ėshtė i ndėrtuar nė atė mėnyrė sa qė nuk pėrjashtohet askush nga asgjė. E drejta pėr shkollim, punė, jetė modeste. E nėse do mė shumė, vetėm vazhdo tė punosh mė shumė.
 
Amerikanėt kanė investuar shumė nė kėtė qė e kanė sot. Prej luftės ndėrmjet veti (luftės civile) e deri tek ndėrtimi e rindėrtimi i infrastrukturės, si asaj urbanistike, ekonomike, politike, edukative e shoqėrore.
 
Suksesi i tėrė kėsaj ėshtė se e tėrė mėnyra e administrimit amerikan ėshtė e mbėshtjellur me patriotizėm (jo nacionalizėm) ndaj atdheut, nė kėtė rast SHBA-ve. Sepse ndėrtimi sa mė pozitiv i SHBA-ve me automatizėm nėnkupton - ndikon – cakton ndėrtim dhe sigurim tė jetės sė vet individit e me automatizėm edhe tė ndėrtimit tė mirėfillt pozitiv tė raporteve ndėrnjerėzore e ndėrinstitucionale.
 

 

      Ė.  Zbarkimi nė Kosovė
 
Vetėm tė korruptuarit, naivėt, tė painformuarit ose edhe tė painteresuarit mund tė flasin sot pėr njė Kosovė me njė situatė ekonomike tė zhvilluar e me njė atmosferė politike stabile, pėr njė Kosovė me njė sistem tė mirėfillt edukativ e kulturor. Ose se i tėrė procesi i sotėm i zhvillimeve nė Kosovė po shkon nė drejtim pozitiv.
 
Fjalėt e ish kryetarit amerikan Bill Klinton “ne e fituam luftėn, ju fitojeni paqen” si fillim i procesit tė rindėrtimit politik – paqėsor tė Kosovės nuk po kanė sukses, nuk po japin fryt. Sipas meje, kėto fjalė do tė duhej tė ishin: “Sė bashku e fituam luftėn, sė bashku do tė ndėrtojmė edhe paqen nė Kosovė”.
 
Pėrndryshe, Kosova do tė pėrjetoj (nėse ende jo) njė dėshtim klasik – politik, por jo pėr shkak tė tjetėrkujt ose edhe rezolutave tė OKB-sė.

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.