|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E premte, 24 tetor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Rugova: "Do tė ndėrtojmė marrėdhėnie tė mira miqėsore e korrekte me tė gjithė fqinjėt tanė"

 • Mbrėmė nė parkun e Prishtinės ndodhi njė shpėrthim

 • Del Ponte: Akuza tė reja vitin e ardhshėm

 • Havier Solana sot arrin nė Prishtinė

 • Kosova tė integrohet nė Evropė

 • Tash njė javė nuk dihet asgjė pėr Mihrije Demirin nga Komogllava e Ferizajt

 • Limaj, Balaj e Musliu nė konferencė statusore

 • Meta e akuzoi Nanon se ėshtė i lidhur me krimin

 • Fatos Nano akuzon rėndė ish-kryeministrin Meta

 • Pėrfundimisht falimenton shtėpia botuese- gazetare "Nova Makedonija" e Shkupit

 • Nga burgu i Kandaharit kanė ikur reth 30 tė burgosur talibanė

 • Guerilėt irakianė kanė vrarė njė ushtar amerikan nė qytetin Mosul

 • Iraku pret donacione nga komuniteti ndėrkombėtar

 • Nė njė sulm me bomba nė Bagdad, ėshtė vrarė njė civil irakian dhe dy tė tjerė janė plagosur

 • Presidenti Bush nė Havai

 • Palestinezė tė armatosur kanė vrarė tre izraelitė nė nė Gaza

 • Ka vdekur e veja e gjeneralisimusit Ēang Kajshi, zonja Ēang Kajshi, nė moshėn 106-vjeēare

 • Nė njė shkėmbim zjarri nė Kashmir, janė vrarė 2 ushtarė indianė dhe 3 militantė tė dyshimtė

 
  
Rugova: "Do tė ndėrtojmė marrėdhėnie tė mira miqėsore e korrekte me tė gjithė fqinjėt tanė"
 
   
Prishtinė, 24 tetor 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova bisedoi sot me shefin e diplomacisė sė Bashkimit Evropian, Havier Solana.

Presidenti Rugova pas takimit tha se me zotin Solana ka biseduar pėr gjendjen nė Kosovė, pėr progresin e arritur dhe pėr objektivat e institucioneve tė Kosovės, si dhe pėr takimin e Vjenės.
 
"Vlerėsuam se ka qenė pozitiv takimi i Vjenės dhe tash duhet tė vazhdojmė me grupet punuese qė janė tė parapara", tha Presidenti.
 
Zoti Rugova nėnvizoi se politikė nacionale e Kosovės ėshtė bashkėpunimi me tė gjithė fqinjėt dhe natyrisht, ndonėse do tė ketė probleme, por "do tė ndėrtojmė marrėdhėnie tė mira miqėsore e korrekte me tė gjithė fqinjėt tanė", tha ai.

"Po ashtu do tė ndėrtojmė njė Kosovė demokratike, paqėsore, tė integruar nė BE nė NATO, njė vend i pavarur nė tė cilėn ne punojmė pėrditė qė tė realizohen kėrkesat e bashkėsisė ndėrkombėtare kėtu nė Kosovė".

Presidenti Rugova falenderoi zotin Solana qė, siē tha, gjithmonė gjen kohė tė ndihmojė dhe tė shohė progresin e Kosovės, pėr tė cilin ka punuar shumė edhe nė tė kaluarėn edhe tash.

Solana, pasi shprehu kėnaqėsinė qė po sėrish po takonte Presidentin Rugova, tha se nė takim ėshtė biseduar pėr shumė gjėra dhe ėshtė analizuar situata pas takimit tė Vjenės dhe kanė rėnė dakord se duhet vazhduar pėr pėrpjekjet pėr vazhdimin e dialogut tė filluar nė Vjenė.
 
 
Mbrėmė nė parkun e Prishtinės ndodhi njė shpėrthim
 
Prishtinė, 24 tetor 2003 - Mbrėmė nė parkun e Prishtinės ka ndodhur njė shpėrthim, i cili nuk ka pasur pasoja nė njerėz. Motivet e kėtij shpėrthimi si dhe autorėt e tij, policia thotė se nuk i di, ndėrkohė qė po i zhvillon hetimet.
 
 
Del Ponte: Akuza tė reja vitin e ardhshėm
 
Prishtinė, 24 tetor 2003 - Gjatė qėndrimit tė djeshėm nė Prishtinė, kryeprokuroja e Tribunalit tė Hagės, Karla Del Ponte, ka thėnė se aktakuza tė reja kundėr shqiptarėve te Kosovės pėr krime tė luftės mund tė ketė vitin e ardhshėm.
 
Del Ponte ėshtė shprehur e kėnaqur me bashkėpunimin e deritashėm me Prishtinėn, por theksoi vėshtirėsitė me tė cilat po pėrballen hetuesit me deshmitarėt qė ndjehen tė kercėnuar.
 
 
Havier Solana sot arrin nė Prishtinė
 
Prishtinė, 24 tetor 2003 - Pėrfaqėsuesi i Lartė i Bashkimit Evropian pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri, Havier Solana, do tė qendrojė sot nė Prishtinė.

Solana paradite takohet me Presidentin Ibrahim Rugova dhe me kreun e UNMIK-ut Hari Holkeri dhe atė tė KFOR-it Holger Kamerof, si dhe udhėheqėsit vendorė tė Kosovės.

Vizita e Solanės ka pėr qėllim inkurajimin e udhėheqjes shqiptarė nė Prishtinė pėr tė vazhduar bisedimet me Beogradit, tė filluara me takimin e Vjenės, para dhjetė ditėsh.

Dje Solana ka qėndruar edhe nė Beograd ku ka vlerėsuar se dialogu ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr tė ardhmen evropiane tė Kosovės dhe Unionit Serbi-Mali i Zi.
 
 
Kosova tė integrohet nė Evropė
 
Vjenė, 24 tetor 2003 - Shefi i misionit tė OSBE–sė nė Kosovė Paskal Fieski, ka deklaruar se Kosova duhet tė funksionojė si shoqėri ku do tė sundojė rendi e ligji, respektimi i tė drejtave tė njeriut dhe ku nuk diskriminohet asnjė grup etnik.
 
Ambasadori Fieski nė takimin e Kėshillit tė Pėrhershėm tė OSBE-sė nė Vjenė tha se dialogu produktiv ėshtė hap i nevojshėm nė ndėrtimin e njė roli pėrgjegjės rajonal pėrderisa problemet e Kosovės nuk zgjidhen.

Ai tha se objektivat pėr Kosovėn janė tė njejta - krijimi i njė shoqėrie demokratike ku njerėzit me pėrkatėsi tė ndryshme etnike mund tė jetojnė sė bashku, njė qeverisje e pėrgjegjshme, dhe integrimi nė rajon dhe Evropė..
 
"Detyrė jona ėshtė tė sigurojmė se Kosova do tė bėhet njė shoqėri e cila do tė integrohet sė shpejti nė familjen evropiane", tha Paskal Fieski.
 
 
Tash njė javė nuk dihet asgjė pėr Mihrije Demirin nga Komogllava e Ferizajt
 
Prishtinė, 24 tetor 2003 - Gani Demiri (1953) nga fshati Komogllavė, komuna e Ferizajt, i ka deklaruar sot KMDLNJ-sė se nga 16 tetori i kėtij viti nuk dihet asgjė pėr bashkėshorten e tij, Mihrije Demiri (1965).
Ajo ka dalė nga shtėpia e tyre nė Komogllavė mė 16 tetor, rreth orės 11.00.

Mihrija ėshtė psikikisht e sėmurė. Ganiu lut tė gjithė ata qė dinė diēka pėr gruan e tij Mihrijen, tė lajmėrojnė nė stacionin mė tė afėrt tė policisė ose nė tel. Mobil 044 285 805 te Ferat Latifi (vėllau i Mihrijes) apo nė tel. e KMDLNJ-sė 038/ 249 006.
 
 
Limaj, Balaj e Musliu nė konferencė statusore
 
Hagė, 24 tetor 2003 - Fatmir Limaj, ish-komandant i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe deputet i Kuvendit tė Kosovės, Haradin Balaj dhe Isak Musliu,u paraqitėn nė konferencėn statutore nė Tribunalin e Hagės.
 
Mospajtimi mes prokurorisė dhe mbrojtėsve, ofrimi i pėrmasave mbrojtėse pėr dėshmitarėt shtesė dhe marrėveshja pėr fakte tė caktuara mes palėve ishin ēėshtje shqyrtimi. Mohimi i mbrojtjes nė liri vazhdon tė jetė njėra nga ankesat.

Mbrojtjen nė liri tė Fatmir Limajt, e ka dėmtuar qėndrimi indiferent i UNMIK-ut dhe vetė heshtja e ish- kryeadministratorit tė Kosovės, Mihael Shtajner, ky ėshtė pohimi i mbrojtėsit tė Limajt, Karim Khan,i cili pas katėr muajve konfirmon takimin me Shtajnerin dhe drejtorin e drejtėsisė nė UNMIK.

Vendimi se kur mund tė filloj gjykimi pritet pas gjashtė javėve pas prezantimit tė ndryshimeve nė aktakuzė.
 
 
Meta e akuzoi Nanon se ėshtė i lidhur me krimin
 
Tiranė, 24 tetor 2003 - Ish-zv.kryeministri i Shqipėrisė Ilir Meta hodhi poshtė akuzat e kryeministrit Fatos Nano se ai ka lidhje me krimin dhe se gjoja ka bashkuar votat me opozitėn kundėr qeverisė socialiste.

Sipas Ilir Metės, njeriu i vetėm qė kishte punuar dhe ishte inkriminuar ėshtė kryeministri Fatos Nano.

Duke folur pėr ngjarjet e 14 shtatorit 1998, Ilir Meta tha se ishte kryeministri Nano atėherė qė iku nė Maqedoni pėr t'u strehuar dhe asnjė politikan tjetėr shqiptar nuk e bėri kėtė.

Poashtu Meta kėrkoi qė Nano tė pushojė tė sillet si perandor apo mbret. Meta tha se Nano duhet tė sqarojė se kush e ndaloi tė japė dorėheqje njė ditė mė parė para kryesisė sė PS, pasi mė parė ai (Nano) e kishte pėrgatitur dorėheqjen me shkrim, por mė vonė e kishte grisur.

Meta e akuzoi Nanon se ėshtė i lidhur me krimin dhe nuk mund tė flasė me njė kryeministėr i cili nuk ėshtė i denjė pėr njė vend demokratik.
 
 
Fatos Nano akuzon rėndė ish-kryeministrin Meta
 
Tiranė, 24 tetor 2003 - Kryeministri shqiptar, Fatos Nano, ka paralajmėruar njė luftė tė ashpėr brenda Partisė Socialiste, duke bėrė edhe njė varg akuzash ndaj kundėrshtarėve tė tij, sidomos ish-zėvendskryeministrit Ilir Meta.

Nano mbrėmė, nė njė intervistė nė TV Klan, me emra konkretė pėrmendi si organizatorė tė ngjarjeve tė 14 shtatorit tė vitit 1998 nė Tiranė, tė cilat pasuan vrasjen e deputetit demokrat Azem Hajdari.

"Nė 14 shtator ka ndodhur rrėzimi i njė qeverie tė socialistėve tė drejtuar nga unė, ka ndodhur nė mėnyrė tė dhunshme me njė bashkėpunim kulisash midis drejtuesve tė Kuvendit dhe tė Presidencės sė atėhershme, tė shėrbimeve sekrete dhe tė opozitės," tha Fatos Nano.

Ndėrkaq, emrin e kundėrshtarit tė tij kryesor, Ilir Meta, Nano e theksoi pa hezitim si njė ndėr figurat e inkriminuara brenda PS-sė, duke e akuzuar nė biznesin qė i ėshtė shmangur taksave, nė abuzimin e madh me fondet publike - kriminal, me trojet publike - kriminal, dhe nė abuzimin e madh me forumet e Partisė Socialiste.
 
 
Pėrfundimisht falimenton shtėpia botuese- gazetare "Nova Makedonija" e Shkupit
 
Shkup, 24 tetor 2003 - Shtėpia mė e vjetėr botuese-gazetare "Nova Makedonija" nė Shkup, qė nga dita e sotme edhe zyrtarisht ka falimentuar. Tani tė gjithė 1400 tė punėsuarit do tė shkojnė nė byron e punėsimit dhe atje do tė jenė nė asistencė sociale.

Nė kuadėr tė kėsaj shtėpie shtėpie botuese-gazetare ka funksionuare dhe e pėrditshmja nė gjuhėn shqipe "Flaka e vėllazėrimit".
 
 
Nga burgu i Kandaharit kanė ikur reth 30 tė burgosur talibanė
 
Kandahar, Afganistan, 11 tetor – Rreth 30 tė burgosur talibanė kanė ikur nga burgu nė qytetin e trazuar Kandahar, qė tregon pėr sigurinė e brishtė persaonale nė pjesėn e trazuar tė Afganistanit jugor, njofton Rojter. Ndėrkaq, shefi i sigurimit tė Kandaharit, ndonėse ka konfirmuar ikjen e tė burgosurve, ka thėnė se nuk e dinte numrin e saktė tė tė ikurve.
 
 
Guerilėt irakianė kanė vrarė njė ushtar amerikan nė qytetin Mosul
 
Bagdad, 24 tetor 2003 – Guerilėt irakianė kanė vrarė sot (e premte) njė ushtar amerikan nė njė sulm me armė tė vogla nė qytetin verior irakian Mosul, ka bėrė tė ditur ushtria amerikane nė njė njoftim tė sotėm, njofton Rojter.
 
Kėshtu, qė nga njė maji, kur Uashingtoni ka shpallur tė pėrfunduar luftėn nė Irak, guerilėt irakianė kanė vrarė deri tash 106 ushtarė amerikanė. Gjatė kėtyre sulmeve kundėr amerikanėve, janė vrarė gjithashtu edhe shumė civilė, qė janė ndodhur nė zonat ndėrluftuese.
 
 
Iraku pret donacione nga komuniteti ndėrkombėtar
 
Madrid, 24 tetor 2003 - Komuniteti ndėrkombėtar do tė bėjė tė premten tė ditur se sa para do t'ė japė pėr rindėrtimin e Irakut. Kontributet financiare nga vende dhe nga organizata tė ndryhsme, priten qė tė bėhen publike nė ditėn e dytė dhe tė fundit tė konferencės sė donatorėve pėr Irakun qė po mbahet nė Madrid.

Kombet e Bashkuara, Banka Botėrore dhe autoritetet e pėrkohshme tė Irakut llogarisin se gjatė katėr viteve tė ardhshme vendit do t'i duhen 56 miliardė dollarė.

Amerika ka ofruar 20 miliardė, por disa vende ngurrojnė qė tė kontribuojnė financiarisht, mes tyre Franac dhe Gjermania.
 
 
Nė njė sulm me bomba nė Bagdad, ėshtė vrarė njė civil irakian dhe dy tė tjerė janė plagosur
 
Bagdad, 24 tetor 2003 – Njė civil irakian ėshtė vrarė dhe dy tė tjerė janė plagosur, siē kanė thėnė vendėsit, nė njė sulm tė mbrėmshėm me bomba mortaje nė pjesėn jugore tė Bagdadit, kanė pohuar sot (e premte) dėshmitarėt, njofton Rojter.
 
Ata kanė thėnė se tė pakten tri mortaja kanė goditur njė zonė tė banueshme tė qytetit. Vrasjen e njė civili dhe plagosjen e dy tė tjerėve e kanė konfirmuar edhe burimet spitalore. Ushtria amerikane ende s’ka komente pėr incidentin.
 
 
Presidenti Bush nė Havai
 
Uashington, 24 tetor 2003 - Presidenti Bush po bėn njė ndalesė nė shtetin amerikan tė Havait, pas turneut tė tij nė 6 vende tė Azi-Paqėsorit.

Synimi i ndalesės ėshtė tė grumbullojė fonde pėr zgjedhjet presidenciale tė vitit tė ardhshėm. Presidenti dhe bashkėshortja e tij, Laura, do tė vizitojnė gjithashtu pėrmendoren e ngritur nė Pearl Harbor dhe do tė takohen me njerėz qė arritėn tė mbeten gjallė pas sulmit ajror japonez mbi kėtė port gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.

Ai do tė informohet mė pas nga komandantėt ushtarakė amerikanė para se tė drejtohet pėr nė Uashington.
 
 
Palestinezė tė armatosur kanė vrarė tre izraelitė nė nė Gaza
 
Jerusalem, 24 tetor 2003 – Palestinezė tė armatosur janė infiltruar sot (e premte) nė vendbanimin ebrait nė Gaza dhe kanė vrarė tre izraelitė, kurse kanė plagosur edhe dy tė tjerė, njofton AP. Zyrtarėt izraelitė kanė thėnė se edhe njė nga sulmuesit ėshtė qėlluar pėr vdekje nė kėtė incident.

Sulmi ka ndodhur pasi Izraeli ka thėnė se muri mbrojtės qė po ndėrtohet pėrgjatė Bregut Perendimor mund tė imponohet njėanshėm si kufi, duke aneksuar kėshtu luginėn strategjike pėr Izraelin tė lumit Jordan, zhvillim ky qė vetėm e vėshtirėson edhe mėtej procesin e paqes.

Burimet ushtarake kanė thėnė se sulmi ėshtė kryer nė orėt e hershme tė mengjesit nė vendbanimin Netzarim, ku janė vrarė dy gra dhe njė burrė izraelit, kurse ėshtė plagosur rėndė edhe njė tjetėr grua izraelite. Xhihadi islamik ka konfirmuar se sulmin e kanė kryer njė pjesėtar i tj sė bashku me njė pjesėtar tė Hamasit dhe ka identifikuar sulmuesin e vrarė tė jetė Samir Fouda, 21-vjeēar, militant i Hamasit.
 
 
Ka vdekur e veja e gjeneralisimusit Ēang Kajshi, zonja Ēang Kajshi, nė moshėn 106-vjeēare
 
Taipeh, 24 tetor 2003 – E veja e gjeneralisimusit nacionalist kinez, Ēang Kajshi, zonja Ēang Kajshi, e lindur Sung Mejling, njė nga gratė mė tė fuqishme nė Kinė, ka vdekur nė moshėn 106-vjeēare, nė shtėpinė e saj nė Nju Jork, kanė bėrė tė ditur sot (e premte) zyrtarė tė Tajvanit, njofton Rojter.
 
Gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, znj. Ēang ishte zė i Kinės nė botėn e jashtme, duke magjepsur publikun amerikan dhe duke bėrė pėr vete kongresin amerikan me apelet e saja pasionante kundėr japonezėve. Ajo iku nė Tajvan nga Kina sė bashku me burrin e saj dhe qeverinė nacionaliste pasi humbėn luftėn nga komunistėt mė 1949.
 
 
Nė njė shkėmbim zjarri nė Kashmir, janė vrarė 2 ushtarė indianė dhe 3 militantė tė dyshimtė
 
Xhamu, Indi, 24 tetor 2003 – Ushtarėt indianė kanė rrethuar sot (e premte) njė shtėpi nė Kashmir, ku ishin strehuar tre militantė tė dyshimtė, ka bėrė tė ditur policia, njofton Rojter. Katėr orė rresht ka pasur shkėmbim zjarri ndėrmjet policisė dhe militantėve.
 
Seperatistė muslimanė kanė hedhur nga shtėpia edhe granata dhe kėshtu kanė vrarė dy uashtarė. Tė tre kryengritėsit janė vrarė pastaj pasi ishin barrikaduar nė njė shitore tė afėrme.

 


  |  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.