|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

"Leksioni Simitis", opozita dhe zgjedhjet e parakohshme

 
 

 

24 tetor 2003 / TN

Nga Ilir PAĒO

Thėnia tashmė proverbiale e Pjetėr Arbnorit se "kėta nuk janė socialistė, por specialistė", hamendėsoj se mund tė vėrtetohet sėrish kėto ditė.

Ndoshta gaboj, por them se duke u bazuar te zhvillimet e fundit politike tė pas zgjedhjeve, dhe ato qė pamė dje nė Kuvend, duket se ndodhemi brenda njė situate nė dukje absurde: - tė dėshirės sė pozitės pėr tė shkuar drejt zgjedhjeve tė parakohshme. Rezultatet e fundit tė zgjedhjeve lokale, nėse i marrim tė mirėqena ato qė deklaron Partia Socialiste, por edhe sipas atyre paraprake tė KQZ-sė, tregojnė njė diferencė shumė tė vogėl tė partisė nė pushtet nga partia kryesore e opozitės, diku te 1.5 deri nė 2%. Pra "firoja elektorale" e tė majtėve nuk ėshtė e vogėl, por goxha e madhe.

Nėse thėnia proverbiale e Arbnorit ėshtė e saktė, (dhe duket se ėshtė vėrtetuar tė jetė e tillė), atėherė nuk ėshtė pėr t'u ēuditur qė socialistėt tė luajnė njė teatėr absurd nė pamje tė parė. Kėshtu ata mund tė dėshirojnė vėrtet zgjedhje tė parakohshme, pėrpara se sė bashku me largimin natyral tė brezit tė vjetėr, tė firojnė edhe shumė votues tė tjerė tė saj nė dy vitet e ardhshme. Dhe nuk ėshtė ēudi qė socialistėt shqiptarė tė kenė mirė parasysh atė qė bėri disa vite mė parė PASOK-u i Kryeministrit, Kosta Simitis, kur shpalli zgjedhje tė parakohshme pas disa krizave tė brendshme, por qė arsyeja e vėrtetė mendohet se ishte fakti qė sondazhet tregonin se po zvogėlohej ndjeshėm diferenca me "Demokracinė e Re" tė Kosta Karamanlisit. Dhe siē dihet PASOK-u fitoi jashtėzakonisht shumė ngushtė nė zgjedhjet e vitit 2000, ndėrsa fillimisht opozita i kontestoi ato. Ndėrsa sot kur po afrohen zgjedhjet e pėrgjithshme (nė kohėn e tyre normale, nė verėn e 2004) sondazhet tregojnė njė diferencė shumė tė madhe tė opozitės sė djathtė greke, pėrballė PASOK-ut nė pushtet.

Por ndėrkaq duke mos e konsideruar lojė drejt synimit pėr zgjedhje tė parakohshme betejėn e Ilir Metės kundėr Fatos Nanos, e pakta kjo betejė mund tė merret si njė akt nė kėtė teatėr nė dukje absurd qė luhet brenda partisė mė tė madhe nė vend. Ndoshta gjithė kjo situatė e vėshtirė me kundėrshtarė, promemorie e rrėzime tė njėpasnjėshme kandidaturash pėr ministra, nga vetė njė pjesė e Partisė Socialiste, e lė tė qetė Fatos Nanon, nėse marrim tė mirėqenė dėshirėn e tij pėr tė imituar "variantin Simitis". Madje ndoshta vajtja drejt zgjedhjeve do tė ishte pėr Nanon edhe njė zgjidhje e mirė pėr t'i dhėnė fund rrezikut qė realisht i kanoset nga Ilir Meta. Ai mund ta akuzojė kėshtu atė pėrpara elektoratit socialist, si shkaktar tė diskutimit tė pushtetit mes tyre dhe demokratėve nga njė pėrballje elektorale e parakohshme.

Po opozitės a i interesojnė vėrtet zgjedhjet e parakohshme, pėrtej asaj se ēfarė u duhet tė deklarojnė udhėheqėsve tė saj pėrpara elektoratit?! Pėr opozitėn, pa paragjykuar aspak mbėshtetjen e saj nė elektorat, e cila mund tė jetė edhe mė e madhe qė sot, sesa ajo e kundėrshtarėve tė saj, mund tė ishte shumė mė mirė tė priste edhe njė vit e disa muaj. Sepse sigurisht qė fenomeni i "firos elektorale" tė atyre qė janė nė pushtet, pėr njėmijė e njė arsye qė i di kushdo, ėshtė njė element nė favor tė saj.

Dhe kjo ėshtė diēka e njohur, pavarėsisht se mund tė konsiderohet e papranueshme pritja, nga njė pjesė e mirė e mbėshtetėsve fanatike dhe tė padurueshėm tė Partisė Demokratike. Kjo gjithsesi mendoj se do tė ishte njė mėnyrė e mirė pėr tė kontribuar nė njė fitore sa mė tė sigurt tė opozitės nė zgjedhjet e ardhshme. Gjithmonė nėse do tė kihet durim.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.