|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Pėr dijeni / Fatos Nano

 
 

 
24 tetor 2003 / Gary Q. KOKALARI
 
 
Ambasador Tarifa,
 
Mė poshtė keni njė kopje tė letrės sime tė 14 Tetorit drejtuar shefit tė General Electric (GE) John Immelt nė lidhje me kontratėn e fundit tė GE Transportation nė Shqipėri dhe Fatos Nanon. Do ta vlerėsoja nėse do t'ua bėje tė ditur kėtė letėr kryeministrit Nano dhe presidentit Moisiu. Meqė ra fjala ende nuk kam marrė pėrgjigje nga Nano ndaj kėrkesės sime pėr tė mė autorizuar mua tė verifikoj mbi gjendjen e ndonjė aseti qė ai mund tė ketė tek "Credit Suisse".
 
Nga ana tjetėr ti mund tė konsiderosh atė ēka ėshtė e mirė pėr vendin tėnd apo ta kėshillosh atė tė bashkėpunojė me mua, kėshtu qė t'i japim fund njėherė e mirė kėsaj ēėshtjeje. Mbi tė gjitha nėse e kam gabim, Nano nuk ka asgjė pėr tė humbur. Sepse deri tani shpresoj se e keni mjaft tė qartė ju dhe shefat tuaj se unė nuk kam ndėrmend tė heq dorė, deri sa tė mė plotėsohet kjo dėshirė.
 
Sa pėr Moisiun ai akoma i ka borxh komunitetit shqiptaro amerikan pėrgjigjen e letrės sė 12 prillit. Mungesa e kėsaj pėrgjigjeje ėshtė jo vetėm njė sjellje e ashpėr dhe e parespektueshme ndaj diasporės shqiptare, por ai po i jep vlera pikėpamjes sė gjerė tė shqiptaro amerikanėve se ai nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė zyrtar i pazgjedhur, qė i ėshtė rritur mendja pėr pozicionin e tij dhe qė e mban pėr dy arsye 1) qė fut kokėn nė rėrė ndėrsa korrupsioni i zyrtarėve shqiptarė po robėron vendin dhe 2) humbjet e shkaktuara nga ndėrtimi prej Moisiut i dhjetėra bunkerėve pėr shokun e pėrbashkėt Enver Hoxha.
 
Gary Kokalari
 
14 tetor 2003
 
Mr. Jeffrey R. Immelt
 
Kryetar dhe Shef Ekzekutiv i Zyrės
General Electric Company
  
3135 Easton Turnpike
Fairfield, CT 06828
 
  
Pėr dijeni / Fatos Nano
 
Mė ka tėrhequr vėmendjen se GE Transportation Systems S.P.A. kohėt e fundit ka firmosur njė marrėveshje pėr modernizimin e hekurudhės Durrės-Tiranė nė Shqipėri. Si shqiptaro amerikan unė kurajohem kur mėsoj se njė prej korporatave mė prestigjioze nė botė, i ka hyrė biznesit nė Shqipėri sa kohė qė kjo marrėdhėnie mund tė shėrbejė si katalizator pėr motivimin e kompanive tė tjera nė gjetjen e mundėsive nė kėtė treg.
 
Marrėdhėniet e mia me GE kanė filluar qė nė kohėn kur isha student nė Wharton School dhe pata mundėsinė tė kaloja njė darkė me Reginald Jones, qė atėherė ishte shef ekzekutiv dhe kryetar, gjatė njė prej vizitave tė tij nė fjetinat tona. Me kalimin e viteve unė kam pėrdorur Kapitalin e GE si burim financimi pėr projekte tė ndryshme komerciale nė pasuri tė paluajtshme dhe se fundmi unė gjeta financim pėr njė prej klientėve tė mi pėr blerjen e aseteve nga GE Capital. Dhe pėr t'ju kujtuar, unė jam aksioner i GE.
 
Shqipėria ka patur vėshtirėsi mjaft tė mėdha pėr investime tė huaja direkte dhe kjo falė reputacionit tė fituar nga niveli i lartė i korrupsionit tė qeveritarėve. Fatkeqėsisht krijimi i kapitalit nė Shqipėri vazhdon tė pengohet pavarėsisht pėrpjekjeve serioze pėr tė ērrėnjosur korrupsionin, duke shkuar nė njė situatė absurde ku atyre qė janė nė pozitat qė duhet ta bėjnė njė gjė tė tillė, janė vetė shkaktarėt e korrupsionit Komuniteti shqiptaro amerikan i ka bėrė thirrje presidentit shqiptar, Alfred Moisiu, tė institucionalizojė njė "komision korrupsioni", por ai e ka injoruar kėrkesėn.
 
Unė kam nisur njė hetim mbi mundėsinė e ndonjė llogarie bankare nė emėr tė Fatos Nanos, kryeministėr i Shqipėrisė tek "Credit Suisse", qė ishte palė nė marrėveshjen midis GE dhe Shqipėrisė. Materialin pėr kėtė ēėshtje e keni bashkangjitur. Nėse llogaria ekziston (apo ekzistonte) kjo do tė mund tė shėrbejė si provė pozitive e pėrfshirjes sė Nanos nė praktika korruptive prej faktit se Nano nuk i ka patur mjetet e dukshme ligjore pėr tė akumuluar njė pasuri tė tillė. Ambasadori amerikan James Jeffrey, tė cilin drejtuesit e GE e takuan nė Tiranė, ėshtė i informuar mjaft mirė pėr kėtė si dhe pėr akuzat pėr korrupsion tė Nanos, ndėrsa mua ma merr mendja se ai ju ka njoftuar juve kėto, kur pėrfaqėsuesit tuaj takuan atė.
 
Pėrveē akuzave qė kanė tė bėjnė me Nanon ju duhet tė jeni i qartė gjithashtu se zyrtarė qeveritarė shqiptarė qė kanė qenė palė nė negociatat me GE kanė qenė nė qendėr tė akuzave pėr praktika korruptive. Si Shef Ekzekekutiv i njė prej korporatave shumėkombėshe mė tė mėdha, e kam tė qartė se ju i dini pasojat pėr njė kompani qė dhunon aktin e huaj ndaj praktikave korruptive. Ju lutem kini parasysh qė unė nuk kam arsye tė besoj se ēdo pjesėtar i GE e ka dhunuar kėtė statut pėr hatėr tė biznesit tė tyre nė Shqipėri. Megjithatė jam i shqetėsuar pėr pėrpjekjet e bėra nga disa qeveritarė shqiptarė pėr tė marrė njėfarė pėrfitimi nga kompanitė qė bėjnė biznes nė Shqipėri. Megjithatė ėshtė pa kuptim "t'i tregosh babait arat".
 
Nga kjo pikėpamje, nėse ndonjė punonjėsi tė GE, i ėshtė ofruar nga zyrtarėt shqiptarė ndonjė praktikė korruptive, po ju kėrkoj qė menjėherė GE-ja tė bėjė me dije zyrtarėt e duhur amerikanė dhe evropianė, me qėllim qė kjo shkelje e ligjit tė trajtohet sipas mėnyrės sė duhur.
 
Unė po ju kėrkoj gjithashtu qė ju tė nxitni kontaktet tuaja politike nė Uashington pėr tė kėrkuar njė hetim tė plotė pėr akuzat e pėrzierjes sė Fatos Nanos nė praktika korruptive dhe pėr kėrkesėn qė presidenti Moisiu tė ngrejė njė komision tejet tė pavarur dhe tė fortė pėr korrupsionin, me qėllimin qė tė hetojė mbi korrupsionin nė Shqipėri. Duke patur parasysh ndihmėn financiare dhe ushtarake qė SHBA i ka dhėnė Shqipėrisė si amerikanė kemi ēdo tė drejtė tė kėrkojmė bashkėpunim tė plotė tė Shqipėrisė mbi kėto ēėshtje.
 
Ju lutem mos druani tė kontaktoni me mua nėse keni ndonjė pyetje mbi kėtė ēėshtje.
 
Gary Q. Kokalari
  
  
cc:  Coalition of Albanian American Organizations
 
The Hon. Joseph Biden
The Hon. Eliot Engel
The Hon. Joseph Crowley
The Hon. Henry Hyde
The Hon. Richard Lugar
The Hon. Charles Schumer
The Hon. Alfred Moisiu
Ambassador James Jeffrey
Ambassador Fatos Tarifa
Mr.Ferdinando Beccalli, President & C.E.O., GE Europe
Ms. Charlene T. Begley, President & C.E.O., GE Transportation Systems
GE Corporate Ombudsperson

 

Shkrimin pėr botim nė Trepca.net e dėrgoi mė 24 tetor 2003 , z. Ēerēiz Loloēi.

 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.