|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Crisian: Atė qė nuk guxojnė prozatorėt tanė, arrin ta bėjė me kėtė roman njė shqiptar!

 
 

Adrian Kyēyku, "atje ku zhvillohet bixhozi i zemrave"

 
 

 
Kritikėt rumunė e kanė cilėsuar si njė muzė qė duhet tė kihet nė qendėr tė vėmendjes dhe pjesėmarrjen e tij nė letėrsinė rumune e kanė vlerėsuar si njė hapje tė kulturės rumune me bij tė tjerė qė vijnė nga pėrvoja tė hidhura ballkanike.
 
24 tetor 2003 / TN
 
Dhurata HAMZAI
 
Shkrimtari Ardian Kyēyku ėshtė njė nga emrat mė tė njohur nė opinionin letrar shqiptar. Ai ka jetuar qė nė rininė e hershme mes rrymave tė prozės shqipe, dhe pėrveē kėsaj ka lindur edhe nė qytetin e poetit tė madh shqiptar Lasgush Poradecit me tė cilin gjatė gjithė jetės do ta lidhin fije tė padukshme. Shkrimtarit do t'i duhet tė ndeshet nė ēdo kohė me gjurmėt e vendlindjes sė tij. Aktualisht, Ardrian Kyēyku jeton nė Rumani, atje ku Lasgushi ka ndjekur studimet dhe njėkohėsisht mėrgimtarėt shqiptarė kanė lėnė njė thesar me arkiva nė fushėn e kulturės. Me poetin e madh Lasgush Poradeci, Ardian Kyēykun nuk do ta lidhė vetėm burimi i vendlindjes, por shumė kontakte tė tjera tė kulturės shqiptare me atė rumune.
 
Ardian Kyēyku ka lindur nė qytetin e Pogradecit mė 23 gusht 1969. Studimet e larta i kreu nė Universitetin Shtetėror tė Tiranės, nė Fakultetim e Historisė e tė Filologjisė, dega gjuhė-letėrsi. Ka shkruar romane dhe ka njohur suksesin qė me romanin e parė tė tij titulluar "Nė perandorinė e gurit", roman shqip, botuar nė 1993. Tani nė moshėn 34 vjeēare Ardian Kuēyku ėshtė doktor i shkencave filologjike, ka marrė doktoratėn nė filologji pranė Universitetit Shtetėror tė Bukureshtit dhe ėshtė anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Rumanisė. Ėshtė gjithashtu, anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve tė Shqipėrisė dhe anėtar i Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Europės Qendrore. Pėrveē romaneve tė botuara nė shqip e tė pėrkthyera nė rumanisht e gjuhė tė tjera, Ardiani ėshtė botuesi i disa antologjive, redaktor i revistave tė shoqatave shqiptaro rumune duke e shtrirė veprimtarinė e tij filologjike nė shumė fusha. Kanė qenė romanet "Viti kur u shpik mjellma", "E fshehta e ėmbėl e marrėzisė", "Njė fis i lavdishėm e qė jep" tre nga romanet qė kanė patur jehonė tė madhe nė lexuesin rumun dhe janė reēensuar nė mėnyrė shumė pozitive nga kritika.
 
 
Kontaktet ndėrmjet letėrsisė shqipe e rumune
 
Romanist i specializuar nė Universitetin e Bukureshtit Ardian Kyēyku ia ka dalė mbanė ta bėjė gjuhėn rumune njė atdhe tė dytė tė krijimtarisė sė tij artistike. Novela e tij shtrihet nė kuadrin e novelave realiste, por duke i shmangur kallėpet e pjesės mė tė madhe tė prozės shqipe. Ai ka njė gjuhė tė shkathėt e njė stil tė veēantė, ku figurat gjallėrohen spontanisht. Kritikėt rumunė e kanė cilėsuar si njė muzė qė duhet tė kihet nė qendėr tė vėmendjes dhe pjesėmarrjen e tij nė letėrinė rumune e kanė vlerėsuar si njė hapje tė kulturės rumune me bij tė tjerė qė vijnė nga pėrvoja tė hidhura ballkanike. "Muzat e bijve tė tjerė, tė cilėt fakti qė janė lindur nė portat e Orientit i ka dėnuar me pėrvoja jetike pak a shumė tė ngjashme, mund t'u japin jetė drejtimesh tė papėrfytyrueshme pėr njė letėrsi, e cila, prej mė shumė se njė shekulli, vazhdon tė gjendet nė dhimbjet e ngjizjes. Romani i Ardian-Christian Kyēykut gėrsheton rrėfimin e njė pėrvoje dashurie tė mbamendshme me pėrvojėn jo mė pak tė rėndėsishme tė njė kontakti tė dorės sė parė me universin koncentracionar me prejardhje nacional-socialist-komuniste".
 
Pa e kombėtarizuar me fanatizėm penėn e Adrian Kyēykut, kritikėt rumunė e konsiderojnė shkrimtarin e ri si penėn e domosdoshme qė "arrin tė na rijapė rrėnimin, karakteristik pėr shoqėritė-burg tė kėsaj pjese tė botės, me intolerancėn dhe vulgaritetin, tė ngritura nė rang kredoje kombėtare. Specifika ballkanike ėshtė vėshtirė tė pėrshkruhet nga ata qė nuk kanė pasur ndonjėherė kontakt tė drejtpėrdrejtė me mizerjen e gjithėpranishme dhe tė gjithėfuqishme nė kėto treva" shkruhet pėr tė. Dhe kėto vlera i gjen duke duke ndjekur personazhet nėpėr faqet e njė proze tejet tė ngjeshur, me njė lloj poetizimi tė dendur.
 
Nė letėrsinė rumune, prozėn e Adrian Kyēykut e quajnė gati si njė revolucion tematik e ideor, njė ritual krijues shpėrthyes. Ato qė nuk pranohen nga pėrkrahėsit e njė letėrsie deri nė palcė ortodokse si futja nė letėrsinė e lartė e imazheve dhe shfaqjeve ekstravagante prej Ardianit do tė vijnė nė letėrsinė rumune si "njė plus fuqie, bashkė me rrezikun e shokimit tė mbrojtėsve tė "vlerave stėrgjyshore". Atė qė nuk (para) guxojnė ta realizojnė prozatorėt tanė tė mbarė, arrin ta bėjė me kėtė roman njė "i tjetėrsuar", njė i huaj, njė shqiptar! Kjo na duket edhe mė e goditur tani, kur publiku rumun vazhdon tė bombardohet me kėrcėnimin e modelit shqiptar (dhe/ose bullgar), me gogolin qė synon t'i bėjė mė lehtėsisht tė kapėrdishme pilulat jo aq tė ėmbla tė tranzicionit tone", shkruhet nė gusht tė vitit 1997 nga Alcor C. Crisian nė revistėn "Jeta Rumune", ndėrsa shkrimtarja e talentuar Elvira Dones qė aktualisht banon nė Itali e ka vlerėsuar shkrimtarin Ardian Kyēyku nė revistėn "Bota shqiptare", Romė 2000, me shkrimin "Ardian Kyēyku - shkrimtar i ri, ku ndėr tė tjera thotė: "Krijimet e tij bėjnė pjesė nė atė lloj letėrsie qė, nė njėfarė mėnyre, janė dyfish krijime, sepse edhe krijojnė njė realitet tė dytė, tjetėr dhe tė tyren, ku ngjarjet rendin ndryshe, kėshtu tentojnė, ndoshta si nė realizmin magjik, me ankthe dhe mosankthe, me tė cilat edhe je mėsuar, tė janė bėrė tė tuat, por qė gjithsesi tė godasin si risi, ku njė lloj tmerri, qė nuk guxon ta quash tė tillė, ftohet, por qė edhe akullnaja e tyre tė tmerron, por qė ke harruar tė tmerrohesh, pėrkundrazi...."
 
Ndėrsa studiuesi Robert Elsie nė revistėn Uorld Literature Today, Summer 2000, nė artikullin e tij "Gracioziteti si harmoni e rrėfimit", i cili shkruan, pėr librin "Nata pas vitit zero" botuar nė Pejė, kėto fjalė "Prozator tashmė i sprovuar, Ardian-Christian Kyēyku (1969) ėshtė mjeshtėr i rrėfimit. Kėtė e ka dėshmuar edhe me romanin e tij tė parė tė botuar nė Kosovė "Mortėt" (1997), po edhe me librin mė tė ri tė prozave "Nata pas vitit zero". Motivet e ritmeve tė gulēuara tė jetės nėn diktaturėn komuniste janė preokupim i kėtij autori pėr ta strukturuar ngrehinėn e tij artistike. Por, ajo qė ėshtė me rėndėsi parėsore pėr veprėn e kėtij autori nė materializimin e tyre ėshtė origjinaliteti estetik... Kėto dispozita zėnė fill qė nga titulli metaforik i librit, "Nata pas vitit zero", nė tė cilin heronjtė e tij janė katandisur nė njė kohė tė vdekur, brenda sė cilės kėrkohen orvatjet edhe shenjat e gjallimit njerėzor, tė identitetit shpirtėror, social, kombėtar etj. Nė faqet e librave tė lidhur stilistikisht ėshtė shtrirė harta shpirtėrore e narratorit, ku janė vėnė piketat qė e ndajnė fushėn e sė bukurės e tė sė shėmtuarės, mbi tė cilėn identifikohet filozofia poetike, si filozofi e ekzistencės.
 
Ngjarjet e kėtyre prozave, duke filluar me tregimin e parė, me titull omonim tė librit "Nata pas vitit zero" zhvillohen nė njė hapėsirė tė imagjinuar (njė prej pėrmasave tė universalitetit), aty ku ndodh tretja e nocionit tė kohės dhe ku zhvillohet bixhozi i zemrave. Kėto pamje me thekse tronditėse, nga autori janė paraqitur me mjaft elokuencė dhe dramaticitet...
 
 
Botimet
 
Nė perandorinė e gurit, roman shqip, 1993; Viti kur u shpik mjellma, roman i shkruar nė rumanisht, 1997; Mortėt, roman shqip, 1997; E fshehta e ėmbėl e marrėzisė, pėrmbledhje me novela shkruar nė rumanisht, 1998; Nata pas vitit zero, pėrmbledhje me novela shqip, 1998; Njė fis i lavdishėm e qė jep shpirt, roman i shkruar nė rumanisht, 1998; Pėrkthimi, roman shqip, 1999; Muza e Lojės, trilogji shqip, 1999; Lumenjtė e Saharasė, roman shqip, 1999; Hyu Epigon, roman-ese shkruar nė rumanisht, 2000; Dashuri me shikim tė fundit, prozė rumanisht, 2000; Oreksi pėr bukėn e qiellit, roman shqip, 2000, Diva ose Ngrėnėsi i Luleve, roman shqip, 2001; Engjėjt e tepėrt, roman shqip, 2002; Kristali dhe hienat, roman shqip, 2002; Triologjia, prozė e zgjedhur rumanisht, 710 faqe, 2002; Njė alfabet i poezisė shqipe, antologji, 101 poetė shqiptarė nė gjuhėn rumune (2003).
 
Ardian-Christian KYĒYKU ėshtė pėrfshirė nė tri antologji tė prozatorėve tė shquar tė Rumanisė, nė fjalorin "Shkrimtarė rumunė tė viteve '80-'90", nė enciklopedinė "Who's Who in Romania" dhe nė njė histori tė letėrsisė rumune. Nga viti 1998 ėshtė bashkėthemelues dhe njėri nga drejtuesit e revistės dygjuhėshe (shqip e rumanisht) pėr kulturėn dhe traditat evropiane "Haemus", qė botohet nė Bukuresht. Krijime tė tij janė pėrkthyer nė gjuhėt hungarisht, gjermanisht, spanjisht, frėngjisht e anglisht.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.