|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Kryetari Nano ringjallet prej hirit tė kryeministrit Nano

 
 

 
24 tetor 2003 / TN

Ēerēiz LOLOĒI

Fatos Nano po pėrpiqet tė pėrdorė humbjen nė parlament tė njė shumice tė nevojshme pėr tė qeverisur, si njė arsyetim pėr tė radikalizuar situatėn brenda Partisė Socialiste dhe pėr tė pėrjashtuar prej saj tė gjithė opozitarėt e mundshėm qė ai mendon se do t'i ketė konkurrentė nė Kongres.
 
Pas mbledhjes sė djeshme tė Kryesisė dhe intervistės sė tij nė emisionin "Opinion" tė Blendi Fevziut, Nano lėshoi akuza tė qarta kundėr rivalėve tė tij nė parti, duke i shtrirė akuzat nė kohė deri tek 14 shtatori i vitit 1998.
 
Sė pari, ai po bėn pėrpjekje pėr tė kėrcėnuar me pėrjashtim deputetėt qė votuan kundėr tij, jo aq pėr t'i pėrjashtuar vėrtet, por pėr tė ndalur rrjedhjen e fluksit tė deputetėve tė tjerė nė krah tė rivalėve tė tij nė parti.
 
Por pėrtej arsyes sė parė tė zotit Nano, ka shumė shanse qė ai ta ndalė kėtė hov nė Kongres. Ajo qė kėrkon tė bėjė Fatos Nano, ėshtė tė pėrdorė rezultatin negativ nė parlament si arsyetim pėr spastrime dhe revansh para Kongresit, por jo nė Kongres dhe pas tij.
 
Praktikisht, ai nuk arriti tė pėrfitonte dot nga rezultati i zgjedhjeve parlamentare, pra nuk mund t'i pėrjashtonte ose tė merrte revansh ndaj rivalėve tė vet, pasi rezultati i zgjedhjeve u konfigurua nė mėnyrė tė tillė qė ai nuk e pėrdorte dot kundėr tyre.
 
Kėtė po e bėn me votimin nė parlament. Deri nė Kongres Fatos Nano ka nevojė pėr kėtė gjuhė. Ai do tė rifillojė akuzat, do tė ngrejė njė lum me akuza ndaj Meidanit dhe Klosit, Metės dhe Angjelit, pėr 14 Shtatorin, pėr tė qenė i sigurt se do tė arrijė tė fitojė njė KPD tė re dhe njė mandat tė ri pėr kreun e PS-sė nė Kongres.
 
Pasi ta fitojė kėtė, Nano nuk ėshtė e vėrtetė qė do t'i pėrjashtojė as "metistėt", as "meidanistėt". Biles mund t'i vlerėsojė, duke i zhgėnjyer luftėtarėt qė do tė mobilizojė kundėr tyre, se pas Kongresit i duhen vota nė parlament dhe jo nė KPD. Kėshtu qė egėrsia e djeshme e  Fatos Nanos nuk ėshtė asgjė tjetėr, veēse njė pėrpjekje qė kryetari i ri i Partisė Socialiste tė ringjallet nga hiri i kryeministrit tė djegur Fatos Nano.
 
Vendimi i tij i djeshėm pėr tė qeverisur me zėvendėsministra, pėrveēse ėshtė tėrėsisht antikushtetues, ka brenda mes tė tjerash pėrpjekjen pėr t'ua hedhur tė gjithėve: opozitės, rivalėve, Presidentit dhe shqiptarėve. Natyrisht nėse mund.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.