|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Fshehja e turpshme e minorancave opozitare

 
 

 
24 tetor 2003 / TN
 
Ēerēiz LOLOĒI
 
Nė seancėn e djeshme tė parlamentit kur do tė zhvillohej seanca e veēantė pėr zėvendėsimin e dy ministrave tė kabinetit Nano, (pėrkatėsisht tė Fatmir Xhafės si ministėr Rendi nė vend tė Luan Ramės dhe tė Namik Dokles si ministėr tė Jashtėm nė vend tė Ilir Metės), aq sa bėri jehonė humbja e dytė parlamentare e kryeministrit shqiptar, nuk kaloi pa u vėnė re edhe "fshehja e turpshme" e disa deputetėve opozitarė, tė strehuar pėrkohėsisht nė partinė e Lėvizjes sė Legalitetit apo duke drejtuar njė fraksion tė partisė tradicionale tė Ballit Kombėtar.
 
Nuk ėshtė hera e parė qė po kėta deputetė kanė mbajtur qėndrime kundėropozitare si pėr tė vėrtetuar dyshimet e kahershme se "nėse nuk janė tė implikuar" nė probleme tė sė shkuarės, sė paku nuk kanė argumente tė besueshme publike pėr tė kundėrshtuar lehtėpėrdorimin e tyre nga kundėrshtarėt politikė. Kur njė krizė qeveritare nuk kėrkohet me ngulm nga opozita, por gjykohet gjakftohtėsisht nga krahu kundėrshtar brenda tė njėjtės parti me synimin "pėr tė shmangur abuzivizmin me pushtetin, pėr tė ndaluar rėniet e treguesve ekonomikė dhe pėr tė hequr dorė nga qeverisjet klanore", asnjė nga argumentet e tjera tė minorancave opozitare nuk mund tė justifikohen jo mė nė partitė respektive tė tyre, por nė asnjė medium dhe forum politik.
 
Pas kėtij akti bojkotues ka pak rėndėsi se si do tė veprojnė strukturat drejtuese tė dy prej partive mė tė kahershme shqiptare qė kanė shumė shembuj tė konsekuencės antikomuniste dhe tė mirėdobisė kombėtare;  mė shumė se sjellja e tyre ėshtė dukuria e njė grupi pasues qė ka tė njėjtėn sjellje politike, edhe me Partinė Demokratike ose opozitėn por edhe me Partinė Socialiste dhe koalicionin e shkartisur tė shtetit.
 
Pas trembėdhjetė vjetėsh pluralizėm, pas njė seri zgjedhjesh tė pėrgjithshme dhe lokale, pas njė sėrė kanalesh europianoperėndimore, (tė cilat kanė dhėnė dituritė e mjaftueshme pėr pėrcaktueshmėrinė politike) shtresa  e dyzuar e deputetėve dhe e intelektualėve tė paangazhuar, ėshtė veēse njė rudiment pėrbuzės qė ka gjithmonė njė fund pėrbaltės. "Edhe andej, edhe kėtej", tė rreshtuar me Berishėn, por me votė tė hapur dhe tė fshehtė pro Nanos, nuk pėrbėjnė kurrsesi kontigjentin abstenues tė elektoratit (ēdo popull inteligjent ka kėrkesat e veta pėr subjektet politike dhe njė shenjė hakmarrjeje ndaj kėtyre subjekteve ėshtė abstenimi ose mosshkuarja nė kutitė e votimit), por thjesht njė element tė dalėboje dhe vetėpėrjashtues.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.