|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryeqytetin shqiptar, si e dua

 
 

 
   
24 tetor 2003 / TN
 
Ardian VEHBIU
 
Qytet apo kryeqytet?
 
E nesėrmja e Tiranės varet e tėra nga marrėdhėnia delikate midis dy formave tė saj tė qenies: qytet mė vete e pėr vete dhe kryeqytet; qytet pėr banorėt e vet dhe qytet qytetesh; sistem i mbyllur nė emėr tė lėvrimit tė kulturės dhe sistem i hapur nė emėr tė rrezatimit tė kėsaj kulture.
 
Shteti shqiptar tanimė ėshtė vendosur nė Tiranė prej kohėsh: me institucionet, hierarkitė dhe funksionarėt e vet tė ardhur nga mbarė Shqipėria; por Tirana do tė ekzistojė e kėndellet nė atė masė qė do ta perceptojė vetveten si diēka mė tepėr se thjesht recipient i shtetit.
 
Edhe elitat kombėtare, me pushtet e pa pushtet, mbėrrijnė nė Tiranė prej periferisė sė vendit njėlloj siē mbijnė nė truallin e qytetit prej familjeve qė u mbijetojnė ndryshimeve dhe pėrmbysjeve. Nė kėtė kuptim, Tirana ėshtė laboratori ku shqiptarėsia prodhon e ndoshta riprodhon vetveten e ēliruar nga shtrėngesat hapėsinore.
 
Kjo kundėrvėnie herė miqėsore e herė e pėrgjakshme midis elitave vendase dhe tė ardhurave shpesh perceptohet si njė kundėrvėnie mes qytetit dhe fshatit, por nė tė vėrtetė ėshtė shprehje arketipale edhe konfliktesh tė tjera: midis sė sotmes dhe sė kaluarės; lindjes dhe perėndimit; ortodoksisė dhe katolicizmit; ksenofobisė dhe kozmopolitizmit.
 
Tirana ėshtė si ai ekuilibristi qė ecėn me hap herė tė sigurt e herė tė dredhur nė tehun e kėsaj kundėrtie, ndjekur me sy tė ethshėm prej shqiptarėve kudo qė gjenden. Vetėdija e kėtij protagonizmi politik, social e kulturor do ta karakterizojė qytetin e sė nesėrmes dhe do t’ia pėrkufizojė dėshirat, mundimet dhe ėndrrat.
 
 
Privatja dhe publikja
 
Me shembjen e mendėsisė totalitare njė tjetėr kufi i hollė por i domosdoshėm u pėrvijua tej pėr tej indit tė qytetit: ai midis publikes dhe privates. E pėrfytyruar nė krye si trashėgim nga diktatura, publikja u sulmua egėrsisht madje edhe nga rojet e veta, qytetarėt; madje sulmi ndaj hapėsirės publike u kthye gati nė njė lloj revolucioni tė stilizuar e tė padėmshėm, nė atė masė qė publiken po e braktisnin tė gjithė.
 
Kontrasti aq dramatik midis trotuarit tė shqepur, tė copėtuar e shpesh tė gllabėruar nga njėra anė, dhe tregtores erėkėndshme plot neon tė lėmuar pėrbri s’ishte veē njė nga shprehjet e kėtij kolapsi tė publikes nė njė vend si kryeqyteti, qė nėpėrmjet publikes ekziston. Hapėsirat me plehra, gropa e rrėnoja pėrkundrejt apartamenteve private tė stolisura si pemė tė Vitit tė Ri ishin njė tjetėr shprehje.
 
Tirana e viteve nėntėdhjetė ishte njė Tiranė qytetarėsh nė pasurim e sipėr; harlisjes demografike tė periferive i pėrgjigjej fryrja e llogarive bankare, kuletave dhe inventareve tė elitave; dhe momenti kur ai afaristi i sapokthyer nga kontratat milion-dollarėshe detyrohej tė ndotte kėpucėt me baltė e lapėrdhi teksa pėrshkonte distancėn prej veturės te dera e vilės, mbetet momenti emblematik i Tiranės sė re, varur pezull mes luksit dhe mjerimit.
 
 
Moderniteti
 
Ashtu si pėr krejt Shqipėrinė, edhe pėr Tiranėn ēlirimi nga prangat totalitare u shpreh edhe si njė rendje e papėrmbajtshme drejt modernitetit; nė kėtė mėnyrė, tiranasit do tė mund ta realizonin atė dashuri pėr objektin teknologjik, por edhe pasionin infantil pėr ēikėrrimėn, qė e karakterizon aq dramatikisht njė shoqėri teknikisht primitive. Kjo bėri qė kundėrvėnia midis infrastukturės publike mė tė rrėgjuar edhe se ajo e Bagdadit pas bombardimeve amerikane dhe mikrostrukturave private tė sofistikuara tė kthehet nė njė element kyē pėr pėrkufizimin e kryeqytetit shqiptar sot, nė kuptimin qė Tirana ėshtė aktualisht shumė mė tepėr qendėr banimi sesa qytet dhe shteti duket sikur mė shumė paraziton mbi tė, sesa shkrihet nė tė organikisht.
 
Nga ana tjetėr, shndėrrimi i shtėpive nė fortesa private; mbyllja strukturore e apartamenteve, vilave e ndoshta nesėr blloqeve a parqeve tė banesave; rritja marramendėse e numrit tė veturave private dhe telefonave celularė; imponimi i njė sistemi tė komunikimit kulturor qė mbėshtetet nė televizionin si mjet kryesor, duke lėnė krejt pas dore tė gjitha veprimtaritė e mirėfillta publike kanė ēuar e edhe mė tej do tė ēojnė nė njė izolim tė trishtuar tė individit, ose nė vdekjen e qytetit ashtu siē e njohim.
 
Tirana totalitare shumė lehtė do tė mund tė shndėrrohej nė njė nga ato qytetet amerikane tė mbizotėruara nga “strip malls”, ku njerėzit pėrdorin veturėn edhe pėr tė blerė shami hunde ose biletėn e llotarisė pėr javėn; pse diktatura e djeshme e idesė fare lehtė mund tė zėvendėsohet nga diktatura e nesėrme e tregut; ajo qė ende na mungon ėshtė, pėrkundrazi, njė qytet ku njerėzit jo vetėm tė banojnė, por edhe tė gjejnė vetveten te njėri-tjetri; njė qytet qė tė mos katandiset nė hapėsirėn pėr t’u zhvendosur nga njė fole private nė njė tjetėr fole private, por tė kthehet nė njė vendbanim tė tė gjitha dėshirave tė qytetarėve tė vet. Pėr Tiranėn, moderniteti duhet tė jetė, kėshtu, edhe njė kthim mbrapa i kujdesshėm.
 
 
Mundimi i sė pėrditshmes
 
Gjuha qė i flet kryeqyteti sot banorit tė vet ose vizitorit tė rastit ėshtė shpesh e thurur nė mundim: plehrat, era e keqe, pluhuri dhe balta, gropat, ngrehinat e papėrfunduara dhe ngrehinat e papėrfundueshme, shndėrrimi i pandėrprerė i peizazhit urban, bllokimet e trafikut, ajri i ndotur, mungesa e shėrbimeve publike elementare.
 
Vėshtirėsitė shpesh ekonomike tė qytetarit, tė ndėrlikuara edhe mė nga shkėlqimi i pasurisė sė tė paktėve, e kanė shtyrė nė plan tė dytė estetikėn si pjesė tė pėrvojės urbane. Tek e fundit, e drejta pėr eufoni arkitekturore ėshtė njė e drejtė elementare e qytetarit; dhe vetė Tirana nuk do tė mund tė funksionojė dot si kryeqytet pa e kuptuar se nuk mjaftojnė instrumentet pėr ta pasur njė orkestėr mirėtingėlluese.
 
Edhe njė herė, pėrplasja e publikes me privaten rrezikon t’ia pėrcjellė traumėn tė nesėrmes. Jo rrallė, pasurimi i shpejtė i privatėve nuk ka ecur krah pėr krah me stėrhollimin e shijeve a me konceptimin e nevojės pėr harmonizim; qė kėtej estetika private shpesh ka ēuar nė shėmti publike tė pashembullt. Harrohet se qyteti, e aq mė tepėr kryeqyteti, ėshtė njė mesazh qė detyrimisht ia lėmė tė ardhmes; edhe kur duam, edhe e sidomos kur nuk duam.
 
Sot publikja nė Tiranė mbetet e lodhur dhe ende e rėnduar me konotacione; por bash nė kėtė sektor vihen re disa orvatje rigjallėrimi qė sa janė tė rėndėsishme nė vetvete, aq edhe pėrfaqėsojnė simbolikisht njė vetėdijė mė tė avancuar tė fytyrės sė qytetit. Pėrmirėsimi i ndriēimit, skenografia e ripėrtėritur e qendrės, ndėrfutja e ngjyrės nė pėrvojėn e pėrditshme tė qytetit dhe rishfaqja e gjelbėrimit nė parqe e sidomos nė anėt e Lanės duan marrė edhe si rikthim i dinjitetit tė jashtėm e formal pėr njė kryeqytet; por edhe nė njė mėnyrė tė tillė qė tė perceptohet, nga vetė qytetarėt, si njė ftesė pėr t’u afruar e miqėsuar sėrish me hapėsirėn publike nė qytetin e tyre.
 
 
Pėrmasat e treta
 
Njė nga dilemat nė thelb metafizike tė ēdo qyteti ėshtė edhe marrėdhėnia qė do tė vendosė me lartėsinė: do ta kundrojė sė poshtmi me admirim e frikė; do ta shpėrfillė pėr t’iu kushtuar horizontalitetit mondan; apo do tė rreket ta pushtojė duke iu vėrvitur me kulla e rrokaqiej?
 
Nuk ka njė pėrgjigje a model tė sprovuar pėr kėtė dilemė. Si kryeqendėr e njė vendi aq tė vogėl e tė rrudhur si Shqipėria, Tirana paradoksalisht ka parapėlqyer shtrirjen e pakufi nė ultėsirėn e fushės, duke ia lėnė qiellin mbi vete zogjve, sinjaleve televizive dhe nė ndonjė rast tė rrallė, monumenteve tė sė shkuarės si minaretė, kėmbanaret e Kulla e Sahatit.
 
Tundimi i lartėsisė megjithatė mbetet i gjallė, pėr arsye praktike por edhe simbolike; sado qė nė njė vend rreptėsisht malor si Shqipėria qytetet e ulėta do t’i harmonizoheshin mė mirė pejzazhit. Pėr tė njėjtėn arsye, rrokaqiejt nė Tiranė do tė konotonin veē provincializėm dhe shije tė keqe; duke u kthyer nė mundime njėlloj bezdisėse sa edhe plehrat rrugėve, ndotjet akustike tė institucioneve fetare, turma e veturave nė trafik, ekzibicioni i luksit. Nuk ėshtė lartėsia e vetmja pėrmasė e tretė e cila e tundon Tiranėn e nesėrme. Vertikalizimi i jetės urbane ka tė bėjė edhe me shtrenjtimin shpesh absurd tė jetėsės, surrogatot private tė shėrbimeve publike (tė tilla si pompat e ujit, gjeneratorėt, vendparkimet abuzive), industrinė e vesit.
 
Kjo e fundit u harlis nė Tiranė pėrkrah vdekjes spektakolare tė industrisė nė periferi; mbylljes sė dyerve tė fabrikave dhe shndėrrimit tė lagjeve popullore nė magazina tė dėshpėrimit urban. Lokalet dhe klubet e natės, bingot, masazhet, valltaret ekzotike, prostitucioni i tė gjitha formave, e tė tjera shfaqje tė dekadencės nokturne tė qytetit erdhėn nė ekzistencė edhe si ana tjetėr e atij dėshpėrimi.
 
Tirana, kurvė e Babilonit pėr kombin? Ndoshta, por nė hierarkinė e vesit dhe tė mėkatit, rrugėt e kryeqytetit janė aq poshtė sa pothuajse nuk ia vlen tė pėrmenden; sado klishe tė jetė kjo, nuk mund tė lihet pa thėnė se nė krahasim me ēka ndodh nė institucionet e shtetit, mjedisi urban nė vetvete edhe sot e kėsaj dite mbetet pothuajse i virgjėr; nė kuptimin qė virtyti ka mbijetuar nė rrugė mė mirė sesa brenda ndėrtesave tė mermerta, por edhe nė kuptimin qė tiranasit kanė ende shumė arsye pėr tė qenė krenarė pėr qytetin e tyre.
 
Nėse kjo nuk ėshtė njė arsye pėr t’i besuar sė nesėrmes sė qytetit, nuk di se ē’arsye tė tjera do tė mund tė silleshin.
 
 
Tirana e vjetėr
 
A ka ende vend pėr njė pėrmasė historike nė kryeqytet, pas gjithė shkatėrrimeve dhe spastrimeve qė i bėri totalitarizmi sė kaluarės? Apo mos vallė mjerimi anonim i asaj ēka mbetur ende nga Tirana tradicionale do ta ēojė deri nė fund atė qė deri edhe komunizmi nuk arriti ta pėrfundonte: muzeifikimin e historisė nė qytet?
 
Fatkeqėsi do tė ishte, megjithatė, sikur Tirana e nesėrme tė duhej ta rikrijonte tė vjetrėn duke ia rindėrtuar genet nė laborator, njėlloj siē bėnė me ata dinosaurėt e Parkut Jurasik, nė filmin homonim. Eksperimente tė frikshme, si ai me Muzeun e Krujės, vėrtet duan shmangur, nėse kryeqyteti dėshiron tė mbetet i banueshėm edhe nga tė gjithė ata qė me shtetin nuk duan tė kenė shumė tė bėjnė. Dje shteti mbronte me ligj monumente tė tilla kulture si Shtėpia e Partisė; sot janė vetė mėhallat qė duhen trajtuar si monumente, dhe fryma e bashkėsisė qė duhet mbajtur si shprehje e njė kulture qytetare tė domosdoshme.
 
Me fjalė tė tjera, Tirana u duhet lėnė pėr zhvillim tiranasve mė shumė sesa elitave; tė cilat vetvetiu do tė priren ta konsiderojnė kryeqytetin mė tepėr si seli tė shtetit. Rrugicat, shtėpitė prej qerpiēi, mejhanet e vogla, furrat pjekėse, punishtet e zanatēinjve, bahēet, tė gjitha kėto ėshtė bukur tė ruhen, njėlloj si shėndeti i plakut tė shtėpisė; por ēka duhet doemos ruajtur ėshtė fryma e vjetėr e qytetit, ose kėnaqėsia e tė qenit bashkė dhe e pasurimit shpirtėror reciprok.
 
 
Kėrcėnimi i periferive
 
Mė nė fund, fatin e Tiranės sė nesėrme do ta pėrcaktojė lufta “qė tanimė ka filluar” me periferitė. Sot pėr sot, harlisja e periferive i ka shpėtuar ēdo lloj kontrolli; pėr shkak tė rrethanave tė jashtėzakonshme tė dyndjeve tė popullsive tė zonave tė varfėruara malore, por edhe pse autoriteti publik shpesh ėshtė stepur para rrezikut tė damkosjes si shprehje autoritarizmi.
 
Periferitė e Tiranės sė sotme kanė nevojė pėr identitet; pse qyteti ėshtė rritur sė tepėrmi pėr t’i mjaftuar si pikė referimi njė qendėr e vetme, e sidomos njė qendėr aq e lodhur si sheshi “Skėnderbej”. Ky identitet do tė mbėshtetet e pėrthyhet nė struktura tė tilla qė ta ndėrmjetėsojnė aq sa munden hiatusin midis privates dhe publikes: mėhalla, sheshi, kinemaja, kafeneja, parku... Kryeqyteti i Shqipėrisė ose do tė shndėrrohet nė njė organizėm shumėqelizor, ose do tė shtypet e thėrmohet nėn peshėn e vet.
 
Sot pėr sot, nė Tiranė ende bashkėjeton qyteti i rrėmujshėm oriental me qytetin e zhurmshėm perėndimor; dhe ende nuk ėshtė pėrvijuar mirė ajo ndarje konceptuale midis qytetit dhe periferive, sipas sė cilės qyteti nė qendėr ėshtė vendi ku punohet, ndėrsa periferitė vendi ku jetohet. Natyrisht kjo ndarje nuk ėshtė e domosdoshme, as e pashmangshme. Qė edhe sot e kėsaj dite ėshtė e mundur, nė Tiranė, tė gjendesh pėrballė njė shtėpie njėkatėshe me verandė tė mbuluar me pjergull e me bahēe me limona e portokalle vetėm katėr-pesė minuta me kėmbė larg qendrės, nuk do marrė kurrsesi pėr shenjė prapambetjeje a moszhvillimi.
 
E rėndėsishme, nė kėtė mes, ėshtė qė Tirana tė mbetet e jetueshme, jo thjesht e pėrdorshme. Vlera e pėrdorimit tė saj pėr kombin “si kryeqytet dhe seli e pushteteve” nuk duhet ta eklipsojė as ta zhvendosė vlerėn e pėrdorimit pėr qytetarėt e vet. Vetė elitat, tė cilat kanė nė duar Shqipėrinė e nesėrme, janė doemos tė interesuara pėr tė ekzistuar (e pėr t’u perceptuar si elita) nė njė mjedis tė shėndetshėm e autonom, ku e vjetra dhe e reja, modernja dhe tradicionalja, publikja dhe privatja, individualja dhe socialja, bashkėjetojnė nė njė harmoni dinamike. Prandaj edhe e nesėrmja e Tiranės, pėr mua, duhet tė jetė momenti kur tė gjithė ta shohim kėtė harmoni tė pėrvijuar nė rrugėt, sheshet, momentet dhe pėrvojat e pėrditshme tė kėtij qyteti, qė na ka krijuar njėlloj siē po e krijojmė ne sot.  

Shkrimin pėr botim nė Trepca.net e dėrgoi mė 23 tetor 2003 , z. Ēerēiz Loloēi.

 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.