|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E enjte, 23 tetor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova tha se Dita e Falėnderimit ėshtė njė festė tradicionale popullore dhe familjare e Kosovės

 • Gjenerali Agim Ēeku u kthye sot nė Prishtinė

 • TMK arrestimin e Ēekut e konsideron provokacion tė rėndė qė nuk i shėrben stabilitetit dhe paqes

 • Gjeneral Agim Ēeku u lirua mbrėmė nga arresti dhe sot kthehet nė Kosovė

 • Deklaratė e Kuvendit tė Kosovės

 • Edhe Kuvendi i Kosovės reagon ashpėr ndaj arrestimit tė Agim Ēekut, pritet tė miratohet njė Senatorėt e tė dy partive nė Kongresin amerikan kėrkojnė vazhdimin e privatizimit nė Kosovė

 • Mbrėmė nė Prishtinė u zhvillua njė protestė nė shenjė revolte pėr shkak tė arrestimit tė Agim Ēekut

 • Zyra e Presidentit tė Kosovės ka dėnuar ashpėr ndalimin nga autoritetet sllovene tė gjeneral Agim Ēekut

 • Kuvendi i Shqipėrsiė hodhi poshtė dekretet e presidentit pėr emėrimin e dy ministrave tė rinj

 • Shpresa nga konferenca e donatorėve pėr Irakun

 • Bush falenderon aleatėt

 • Pėrfaqėsuesit e vendeve tė Ballkanit diskutojnė pėr gjendjen e trafikut njerėzor nė rajon

 • Nė njė aksident hekurudhor nė Indi kanė humbur jetėn 7 vetė dhe janė lėnduar 35 tė tjerė

 • Koreja e Veriut ėshtė akuzuar pėr vrasjen e foshnjeve tė grave tė riatdhesuara dhunshėm nga Kina

 • Kombet e Bashkuara janė laureatė tė ēmimit Saharov

 • Ramsfeld thotė se lufta kundėr terrorizmit ndėrkombėtar ėshtė shumė mė e vėshtirė se sa mendohet

 • Nė Nikaragua pėrleshje tė ashpra mes policisė dhe studentėve

 
  
Presidenti Rugova tha se Dita e Falėnderimit ėshtė njė festė tradicionale popullore dhe familjare e Kosovės
 
    
Prishtinė, 23 tetor 2003 - Sot nė mjediset e hotelit "Grand" nė Prishtinė u organizua ceremonia e festės tradicionale kosovare, e Ditės sė Falenderimti - Darka e Lamės, e cila ėshtė organizuar nėn patronatin e Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova.
 
Nė kėtė manifestim ishin tė pranishėm edhe kryeparlamentari Nexhat Daci, ZV.kryeadministratori Ēarlls Brajshou, pėrfaqėsues tė KFOR-it, pėrfaqėsues tė zyrave diplomatike nė Prishtinė, deputetė dhe ministra si dhe mysafirė nga komunat e Kosovės.

Presidenti Rugova, duke folur nė kėtė manifestim, tha se Festa e Ditės sė Falėnderimit - Darka e Lamės ėshtė njė festė tradicionale popullore dhe familjare e Kosovės dhe nė viset e tjera shqiptare.
 
Duke folur pėr traditėn e festės sė Darkės sė Lamės, Presidenti tha se ajo ėshtė shumė e vjetėr. Madje edhe autorėt antikė e kanė shėnuar qė nga shekulli V para Krishtit si festė e vitit tek ilirėt, tė parėt e shqiptarėve qė ėshtė festuar rreth 23 tetor 2003it. Autorėve antikė ia ka tėrhequr vėmendjen kjo fesėt e rėndėsishme e kulturės shqiptare, tha ai.

Presidenti Rugova tha se kjo festė nėpėr shekuj ėshtė ruajtur deri nė ditė tona. "Populli ynė ka shumė festa tė vitit, qė lidhen me solsticin, si shumė popuj tė tjerė, qė pėrmbyllen, me Darkėn e Lamės, qė ėshtė mė e njohura nė Kosovė", theksoi ai, duke shtuar se vitin e kaluar e ka shpallur festė tradicionale shtetėrore tė Kosovės, e cila do tė festohet nė ēdo familje nė Kosovė.

"Nė kėtė ditė kemi menduar si tė parėt tanė, t'i bėjmė falenderim Zotit pėr tė mirat qė na i ka falur brenda njė viti dhe t'i lutemi Atij qė nė vitin tjetėr, nė motin tjetėr tė na falė, tė na dhurojė mė shumė tė mira" vlerėsoi Presidenti Rugova deh shtoi se "kjo Ditė Falėnderimi na obligon dhe na pėrkujton se duhet t'i shtojmė prodhimet tona tė tokės".
 
"Po ashtu na obligon qė prodhimet e tokės sė Kosovės t'i pėrpunojmė, t'i bėjmė mė cilėsore pėr tė gjithė qytetarėt tanė dhe pėr eksport pėr kombet e tjera. Dhe nė kėtė ditė ne i lutemi Zotit pėr kėtė". Njėherit paralajmėroi se qė nga viti i ardhshėm pėr ditėn e kėsaj feste nuk do tė punohet dhe do tė jetė ditė qė i kushtohet falenderimit.

"Shpresoj se kjo festė do tė pasurohet me forma tė ndryshme tė manifestimit nė tė ardhmen", tha Presidenti Rugova, duke i ftuar tė pranishmit qė tė kėnaqen me tryezėn e shtruar e me prodhime kosovare tradicionale.
"Zoti e bekoftė e Kosovėn dhe tė mirat e saj", tha nė fund tė fjalės sė tij Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, duke folur nė kėtė Ditė Falenderimi, nė Darkėn e Lamės.
 
 
Gjenerali Agim Ēeku u kthye sot nė Prishtinė
 
Prishtinė, 23 tetor 2003 - Pikėrisht nė orėn 15.00 nė aeroportin e Prishtinės mbėrriti komandanti i TMK-sė gjenerali Agim Ēeku, i cili dje ėshtė ndaluar pėr 12 orė nga policia sllovene pėr shkak tė njė fletarresti nga Beogradi. Gjeneral Ēekun nė aeroportin e pritėn shumė eprorė tė lartė tė TMK-sė dhe qytetarė tė Kosovės.

Nė njė deklaratė para mediave gjenerali Ēeku tha se nuk ėshtė brengosėse se Serbia ka ngritur akuza ndaj tij dhe ndaj shumė qyetarėve tė tjerė tė Kosovės, por brengosėse ėshtė sesi se si Interpoli i pėrfill ato fletarreste, dhe sesi bashkėsia ndėrkombėtare e njeh legjitimetin e Serbisė mbi qytetarėt e Kosovės.
 
Ēeku shprehu revoltėn e tij edhe pėr shkak se policia dhe administrata e e UNMIK-ut nuk i kanė njoftuar personalitet e Kosovės se mund tė kenė probleme gjatė udhėtimeve jashtė Kosovės dhe nuk kanė bėrė pėrpjekje qė ato akuza tė bėhen tė pavlefshme pėr qytetėrt e Kosovės.

Interpoli duhet ta dijė, tha ai, se kompetente pėr ndonjė akuzė janė institucionet ndėrkombėtare dhe jo Serbia. Ēeku paoshtu shprehu revoltėn sesi Sllovenia i pėrfill akuzat e Serbisė ndaj shqiptarėve, kur dihet se edhe ajo ka qenė e goditur nga njė regjim si i Millosheviqit.

Ēeku tha se arrestimi i tij ėshtė i paarsyeshėm, sepse nuk ka bėrė kurrfarė shkelje tė ligjit tė Sllovenisė, as ndonjė shkelje tė ligjit ndėrkomėbtar. Sllovenia duhet ta dijė, tha Ēeku, se Serbia nuk ka kurrfarė kompetenca nė Kosovė.

Gjithashtu Ēeku tha se nė Kosovė ėshtė zhvilluar luftė ēlirimtare dhe nuk ka asnjė arsye qė ndonjė psejėtar i UĒK-sė tė pėrgjigjet pėr veprat e veta. Tėrė bota e di, tha ai, se UĒK-ja nuk ka bėrė asnjė krim lufte dhe dihet se kush ka bėrė krime lufte, nėnvizoi Ēeku.

Ēeku tha se qytetarėt e Kosovės jashtė nuk janė tė mbrojtur, madje as pėrfaqėsuesit e institucineve nuk gėzojnė asnjė imunitet jashtė Kosovės.
 
 
TMK arrestimin e Ēekut e konsideron provokacion tė rėndė qė nuk i shėrben stabilitetit dhe paqes
 
Prishtinė, 23 tetor 2003 - Shtabi i Pėrgjithshėm i Trupave Mbrojtėse tė Kosovės nė njė komunikate tė lėshuar sot pas lirimit nga arresti tė komandantit tė TMK-sė gjeneral Agim Cekut thotė se arrestimi i gjeneral Ēekut ishte njė provokacion i rėndė pėr TMK-nė, gjė tė cilėn autoritetet shtetėrore sllovene nuk ėshtė dashur ta bėjnė, sepse si tė tilla ato nuk i shėrbejnė stabilitetit dhe paqes nė rajon.

Njėherit TMK falenderon tė gjitha institucionet vendore dhe ndėrkombėtare pėr angazhimin serioz tė tyre pėr lirimin e gjeneral Ēekut. Nė veēanti falenderon kryeadministratorin Hari Holkeri si dhe gjithė qytetarėt e Kosovės tė cilėt nė forma tė ndryshme shprehėn revolten dhe reagimin e vet pėr kėtė provokim skandaloz.
 
 
Gjeneral Agim Ēeku u lirua mbrėmė nga arresti dhe sot kthehet nė Kosovė
 
Lubjanė/Prishtinė, 23 tetor 2003 - Mbrėmė diēka rreth orės 1.15 pas mesnatės ėshtė liruar nga arresti komandanti i Trupave Mbrojtėse tė Kosovės (TMK), gjenerali Agim Ēeku, vetėm 12 orė pasi autoritetet sllovene e ndaluan nė bazė tė njė fletarresti ndėrkombėtar tė lėshuar nga Serbia.

Gjenerali Ēeku menjėherė pas lirimit deklaroi se UNMIK-u dhe institucionet e Kosovės duhet tė nxjerrin ligje pėr tė mbrojtur ish-luftėtarėt e UĒK-sė nga aktakuzat e gjykatave serbe. Agim Ēeku sot do tė kthehet nė Kosovė.

Gjenerali Ēeku ėshtė liruar pas shumė pėrpjekjesh tė autoriteteve mė tė larta ndėrkombėtare dhe pas ndėrhyrjes sė tyre tek autoritetet sllovene.

Shefi UNMIK-ut Hari Holkeri pėrmes njė letre dėrguar tė mėrkurėn nė mbrėmje ministrit tė Jashtėm slloven Rupel ka kėrkuar lirimin urgjent tė gjeneralit Ēeku.

Holkeri u ka thėnė autoriteteve sllovene se ēėshtja e gjeneralit kosovar ishte nėn juridiksionin e tij dhe se urdhėrarresti i lėshuar nga autoritetet e Beogradit ishte i pavlefshėm.

Policia sllovene thotė se ka vepruar mbi bazėn e njė urdhėrarresti tė Serbisė, e cila e akuzon Ēekun pėr "gjenocid" ndaj serbėve gjatė konfliktit nė Kosovė.
 
 
Deklaratė e Kuvendit tė Kosovės
 
Prishtinė, 23 tetor 2003 - Kuvendi i Kosovės miratoi sot njė Deklaratė, nė tė cilėn thuhet:

Kuvendi i Kosovės i shqetėsuar pėr arrestimin e Komandantit tė TMK-sė, gjenerallejtnant, Agim Ēekut, si dhe pėr arrestimet e mėparshme tė pėrfaqėsuesve tė institucioneve tė Kosovės e tė qytetarėve tė saj,

Duke kundėrshtuar funksionimin e organeve paralele serbe nė Kosovė e nė Serbi, tė emėrtuara si gjykata tė Kosovės,

Miraton kėtė: Deklaratė

1. Kuvendi i Kosovės i konsideron tė pavlefshme tė gjitha fletarrestet, vendimet gjyqėsore dhe ekzekutimet e kėtyre vendimeve qė bėhen nga institucionet e Serbisė dhe nga organet gjyqėsore paralele serbe tė cilat funksionojnė nė territorin e Kosovės e tė Serbisė dhe kanė tė bėjnė me qytetarėt e Kosovės.

2. Kuvendi kėrkon nga institucionet ndėrkombėtare nė Kosovė dhe jashtė saj, duke pėrfshirė Interpolin dhe Europlin, qė tė mos i njohin kėto vendime dhe fletarreste serbe kundėr qytetarėve tė Kosovės, sepse Kosova ėshtė nėn jurisdiksionin e OKB-sė dhe i ka institucionet e veta demokratike.

3. Kuvendi kėrkon nga PSSP, Hari Holkeri, qė tė ndėrmarrė veprime urgjente pėr zhbėrjen e institucioneve paralele nė Kosovė.

4. Kuvendi proteston ndaj veprimit tė organeve shtetėrore tė Sllovenisė, lidhur me arrestimin e djeshėm tė komandantit tė TMK-sė, gjeneral-lejtnant, Agim Ēeku.
 
 
Edhe Kuvendi i Kosovės reagon ashpėr ndaj arrestimit tė Agim Ēekut, pritet tė miratohet njė deklaratė
 
Prishtinė, 23 tetor 2003 - Nė fillim tė seancės sė sotme tė rregullt tė Kuvendit tė Kosovės, kryeparlamentari Nexhat Daci dha njė deklaratė lidhur me arrestimin e djeshėm tė komandangin tė TMK-sė agim Ēeku nė Lubjanė.

Daci nė fillim tha se rasti arrestimit tė Agim Ēekut ishte "pikė e ujit nė gotėn e mbushur dhe e cila jo vetėm qė ėshtė derdhur e tėrė sasia e ujit, por tashmė ėshtė thyer edhe gota", u shpreh ai.

Daci theksoi se nė vazhdimėsi po krijohet njė destabilitet i shtuar politik nė Kosovė, pa dėshirėn dhe pa pjesėmarrjen e kosovarėve.
 
"Me fletarrest tė njė gjykate inekzistente, tė njė pushteti inekzistent nė Kosovė u ndal dhe u arrestua njė pris i njė prej institucioneve mė vitale nė Kosovė dhe kjo ishte hera e dytė qė udhėheqėsit e Kosovės tė poshtėrohen", por edhe "Kosova, e kaluara a saj, e tashmja dhe e ardhmja e Kosovės".

Daci u shpreh se "ėshtė mirė qė brenda bashkėsisė ndėrkombėtare ka njerėz shumė tė pėrgjegjshėm dhe mirėnjohjet tona i shkojė tė gjithė atyre qė u munduan tė ndikojnė pizitivisht". Ai nė veēanti lavdėroi i shkon shefin e UNMIK-ut Hari Holkerin pėr qėndrimin e tė vendosur dhe frytdhėnės nė rastin Ēeku.

Daci pyeti se ēkatė bėbet mė tutje, ai tha se pėrgjegjėsitė e marra para elektoratit janė shumėfishuar dhe kėrkoi sjellje konform atyre pėrgjegjėsive.

Daci tha se shpesh ka kėrkuar nga bashkėsia ndėrkombstare qė udhehėqėsit e Kosovės tė kenė dokumente udhėtimi, me tė cilin mbrohet dinjiteti i tyre dhe i institucioneve tė Kosovės, por nuk ishte gjetur zgjidhje.
 
Andaj, tha ai, tani arsyet janė shumė tė fuqishme tė kėrkohen dikumente udhėtimi diplomatike pėr tė gjitha ata qė i prijnė proceseve demokratike, u shpreh kryeparlamentari Daci.

Deputeti i LDK-sė Sabri Hamiti tha se sot ėshtė hapur njė temė e dhembsshme qė ka tė bėjė me raportet e Kosovės me jashtė, me sjelljet ndaj njerėzve tanė, nė kėtė rast ndaj pėrfaqėsuesve. Ai tha se duhet ditur se sesa ėshtė e egėr kjo sjellje, kur merr karakterin e personave pėrfaqėsues.
 
Andaj, tha ai duhet tė reagojė Kuvendi si njė organ pėrgjegjės, edhe para zgjedhėsve tė vet, edhe para pėrfaqėsimit politik tė Kosovės.

Sabri Hamiti tha se Kuvendi duhet tė kėrkojė shfuqizimin e tė gjitha akteve qė i ndėrmerr Serbia ndaj qytetarėve tė Kosovės dhe ky shfuqizim nė formė tė artikolohet me shkrim dhe t'u dėrgohet qeverive evropiane, Interpolit dhe Europolit. Ai tha se ky do tė ishte verpimi mė i fortė institucional se tė bisedohet pėr rastet qė ndodhin dhe pėr komentimin e tyre.

Bujar Dugolli nga AAK-ja kėrkoi qė Kuvend tė reagojė nė mėnyrė institucionale, dhe Qeveria e Kosoėvs t'i dėrgojė njė notė proteste qeverisė sė Sllovenisė dhe dhe asaj tė Beogradit qė t'i shuajė institucionet paralele, tė cilat, si u shpreh, janė institucione kriminale, tė trashėguara qė nga periudha e Millosheviqit.
 
Kuvendi i Kosovės tė reagojė zyrtarisht me njė deklaratė dhe qeveria tė reagojė me nota proteste, tha Dugolli.

Deputeti Berat Luzha nga radhėt e PDK_sė, rastin me Agim Ēekun i quajti provokime tė vazhdueshme tė Serbisė dhe tani tė Sllovenisė.
 
Ai propozoi tė bėhet njė deklaratė zyrtare drejtuar organeve tė Sllovenisė dhe tė kėrkohet nga Holkeri tė ndėrmarrė masa tė ashpra kundėr institucioneve paralele tė shtetit tė Serbisė nė Kosovė.

Rangjel Nojkiq nga koalcioni serb "Kthimi" tha se distanohet nga fjalimi i kryeparlamentarit Daci, sepse siē tha ai, nuk flet nė emėr tė tė tė gjithė deputetėve por vetėm nė emėr tė njė shumice, mu sikur nė takmin e Vjenės. Ai tha qė bashkėsia ndėrkombėtare tė japė gjykime e jo Daci.

Daci, duke replikuar me Nojkiqin, tha se ai (Nojkiqi)nuk i kupton proceset demokratike dhe Ēeku nuk ėshtė ndaluar nga gjykata ndėrkombėtare.

Kuvendi vendosi qė tė tė dalė me njė dukumentar zyrtar, i cili do tė hartohet ndėrkohė gjatė njė pushimi.
 
 
Senatorėt e tė dy partive nė Kongresin amerikan kėrkojnė vazhdimin e privatizimit nė Kosovė
 
Uashington, 23 tetor 2003 – Senatorėt Eliot L. Engėl, bashkėkryetar i Komisionit tė Kongresit amerikan pėr ēėshtje shqiptare ka njoftuar sot se dhjetė senatorė amerikanė iu kanė drejtuar me njė letėr Nikolas Lambsdorfit, ndihmės i Pėrfaqėsuesit special tė Sekretarit tė pėrgjithshėm, Kofi Anan, pėr Kosovėn, me qėllim tė nxitjes pėr tė anuluar ngrirjen e privatizimit nė Kosovė.

Nė kėtė letėr dėrguar z. Lambsdorf, dhjetė ligjvėnėsit amerikanė kanė thėnė se janė tė shqetėsuar nga vendimi juaj pėr tė ngrirė pėrpjekjet pėr privatizimin e mėtejshėm nė Kosovė pėr shkak tė kėrcėnimeve tė aksioneve ligjore tė Serbisė e Malit tė Zi dhe kanė kėrkuar qė ky vendim tė anulohet menjėherė.
 
Ligjvėnėsit amerikanė i kanė shprehur gjithashtu shqetėsimin z. Lambsdorf se “aksioni serb dhe pėrgjigjja juaj e shpėjtė kanė ndodhur pak para fillimit tė bisedimeve nė Vienė ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė e Malit tė Zi.

Kėtė letėr, tė hartuar nga Eliot Engėl, e kanė nėnshkruar edhe anėtarėt e Kongresit tė dy patrtive: Sju Kelli, Mark Kirk, Xhosef Krouli, Edolfus Tauns, Kristofer Smith, Antoni Uejner, Xhose Serano, Piter King dhe Erl Pomeroj.
 
 
Mbrėmė nė Prishtinė u zhvillua njė protestė nė shenjė revolte pėr shkak tė arrestimit tė Agim Ēekut
 
Prishtinė, 23 tetor 2003 - Nė shenjė revolte pėr shkak tė arrestimit tė gjeneral Agim Ēekut nė Slloveni, mbrėmė gjatė natės disa mijėra qytetarė tė Prishtinės u grumbulluan nė sheshin kryesor tė qytetit, para Teatrit Kombėtar, pėr tė kėrkuar lirimin e gjeneralit Ēeku.

Protestuesit, shumica e tė cilėve ishin tė rinj, dogjėn flamurin slloven dhe shkatėrruan disa prodhime sllovene, tė cilat shiten shumė nė Kosovė.

Masa e tubuar u shpėrnda pas njoftimit se Agim Ēeku ėshtė liruar.

Ndryshe gjatė ditės sė djeshme kanė pasur reagime tė ashpra ndaj arrestimit tė komandantit tė TMK-sė nga policia sllovene - nga Presidenca e Kosovės, Qeveria, UNMIK-u, TMK-ja partitė politike dhe qytetarėt e Kosovės.
 
Tė gjithė kanė vlerėsuar se arrestimet e qytetarėve tė Kosovės nė bazė tė fletarresteve serbe janė tė papranueshme.Ø
 
 
Zyra e Presidentit tė Kosovės ka dėnuar ashpėr ndalimin nga autoritetet sllovene tė gjeneral Agim Ēekut
 
Prishtinė, 23 tetor 2003 - Muhamet Hamiti, zėdhėnės i Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova, e ka dėnuar sot ashpėr ndalimin nga autoritetet sllovene tė gjeneral Agim Ēekut, komandant i pėrgjithshėm i Trupave Mbrojtėse tė Kosovės (TMK). Nė deklaratė thuhet:

Ndalimi i gjeneral Ēekut ėshtė akt i papranueshėm pėr institucionet dhe popullin e Kosovės. Autoritetet sllovene nuk kanė tė drejtė qė mbi baza tė akuzave tė konstruktuara tė njė shtetit fqi tė Kosovės tė ndalojnė personalitete tė shquara apo qytetarė tė Kosovės.

Pėr popullin e Kosovės fletarrestet e Beogradit janė tė papranueshme. Prandaj, kėrkojmė nga autoritetet sllovene qė tė lirojnė menjėherė gjeneral Agim Ēekun dhe ta trajtojnė atė nė pajtim me personalitetin e tij dhe postin qė ai mban nė Trupat e Mbrojtjes sė Kosovės, thuhej nė njė deklaratė tė lėshuar dje pasdite fill pas marrjes sė lajmit tė ndalimit tė komanadantit tė TMK-sė nė Slloveni.
 
 
Kuvendi i Shqipėrsiė hodhi poshtė dekretet e presidentit pėr emėrimin e dy ministrave tė rinj
 
Tiranė, 23 tetor 2003 - Kuvendi i Shqipėrsiė hodhi poshtė sot dekretet e presidentit Alfred Moisiu pėr emėrimin e dy ministrave tė rinj tė kabinetit qeveritar, Namik Dokle e Fatmir Xhafa. Kėshtu, Kuvendi nuk ka miratuar kandidaturėn e Namik Dokles pėr ministėr tė Jashtėm dhe atė tė Fatmir Xhafės pėr ministėr tė Rendit.

Gjatė njė votimi nė Kuvend, Dole mori vetėm 64 vota nga 66 sa i duheshin pėr t'u emėruar ministėr i jashtėm.
 
Ndėrkaq, pėr Xhafėn vetėm 65 deputetė votuan pro.

Gjitha Kuvendi miratoi dekretin pėr shkarkimin e ministrit tė gjertanishėm tė Rendit, Luan Rama.
Pėrkrahėsit i Ilir Metės nuk votuan kundėr, por abstenuan nga votimi. Nė kėtė mėnyrė qeveria e Fatos Nanos pėsoi edhe njė debakėl brenda tre muajve.

Ndėrkohė, lideri i opozitės Sali Berisha kėrkoi nga Nano tė japė dorėheqje.
 
 
Shpresa nga konferenca e donatorėve pėr Irakun
 
Madrid, 23 tetor 2003 - Nė Madrid tė Spanjės ėshtė mbledhur njė konferencė donatorėsh pėr Irakun, pėrpjekja mė e fundit pėr tė mbledhur fonde pėr rindėrtimin e infrastrukturės sė shkatėrruar tė vendit.

Shtetet e Bashkuara janė pėrpjekur tė bindin vendet donatore pėr tė premtuar fonde tė konsiderueshme ndihme, pėrveē 20 miliardė dollarėve qė ka ndarė mėnjėanė vetė Uashingtoni.

Vendet e pasura me naftė tė Gjirit ende nuk kanė bėrė ndonjė premtim pėr ndihma, kurse vendet qė kundėrshtuan luftėn nė Irak, si Franca dhe Gjermania, kanė hezituar tė ofrojnė fonde tė tjera.

Vendet e Bashkimit Evropian kanė premtuar deri tani rreth njė miliard dollarė, dhe pjesa kryesore e fondit vjen nga Britania, rreth gjysmė miliardi dollarė, e Spanja, rreth 200 milion dollarė.
 
 
Bush falenderon aleatėt
 
Melburn, 23 tetor 2003 - Presidenti amerikan, Xhorxh Bush tha se Amerika dhe Australia ndajnė njė "pėrgjegjėsi tė veēantė" pėr ruajtjen e paqes nė rajonin e Paqėsorit.

Nė njė fjalim tė mbajtur para parlamentit australian nė Kanberra tė enjten, Presidenti Bush ka pėrsėritur qėndrimin se Amerika, Australia dhe vende tė tjera nuk munden ta lėnė nė mes luftėn e tyre kundėr terrorizmit.

Ai tha se Shtetet e Bashkuara dhe aleatėt e saj, ndėrhynė nė Irak pėr tė larguar rrezikun nė rritje qė vjen prej akteve terroriste.

Z. Bush falenderoi forcat australiane qė morrėn pjesė nė luftė nė Afganistan dhe Irak pėrkrah trupave amerikane.
 
 
Pėrfaqėsuesit e vendeve tė Ballkanit diskutojnė pėr gjendjen e trafikut njerėzor nė rajon
 
Uashington, 23 tetor 2003 - Pėrfaqėsues nga vendet e Evropės Juglindore thonė se zbatimi i i kuadrit ligjor, bashkėpunimi mes tyre, dhe trysnia ndėrkombėtare mund tė ndihmojnė pėr ta bėrė mė efektive luftėn ndaj trafikut njerėzor.
 
Ata morėn pjesė nė njė takim tė organizatės "Protection Project nė Washington", e cila merret me studime lidhur me trafikun njerėzor nė botė.

Organizatori i takimit, drejtori i organizatės Protection Project, Mohamed Mattar, ashtu edhe zyrtarėt e ambasadave tė vendeve tė Ballkanit, vlerėsoi ligjet e miratuara nė kėto vende pėr tė luftuar trafikun njerėzor.
 
Ai pėrmendi si shembuj ligjet e Rumanisė, Maqedonisė, Kroacinė, si dhe rregulloren e OKB-sė pėr Kosovėn, tė cilėn ai e mori si shembull: “Seksioni 8 i rregullores sė Kosovės flet pėr njė parim shumė tė rėndėsishėm nė lidhje me trafikun dhe ky ėshtė moskriminalizimi i personit tė trafikuar.
 
Domethėnė nėse dikush qė ushtron prostitucionin, ėshtė viktimė e trafikut, nuk duhet ndėshkuar ajo, por ai qė e ka trafikuar”, tha ai.
 
 
Nė njė aksident hekurudhor nė Indi kanė humbur jetėn 7 vetė dhe janė lėnduar 35 tė tjerė
 
Bangalore, Indi, 23 tetor 2003 – Shtatė vetė kanė vdekur dhe 35 tė tjerė janė lėnduar kur njė tren udhėtarėsh ka dalė sot (e enjte) nga binarėt nė Indinė jugore, ka bėrė tė ditur zėdhėnėsi i hekurudhave indiane, njofton rrrjeti televiziv i CNN-it.
 
Aksidenti ka ndodhur nė orėt e hershme tė mengjesit nė fshatin Naganahalli, afėr kryeqytetit Bangalore tė shtetit Karnataka tė Indisė. Katėr vagona janė rrotulluar sapo kanė dalė nga binarėt. Tė lėnduarit janė dėrguar nė spitalet vendore.
 
 
Koreja e Veriut ėshtė akuzuar pėr vrasjen e foshnjeve tė grave tė riatdhesuara dhunshėm nga Kina
 
Phenian, 23 tetor 2003 – Koreja e Veriut ėshtė akuzuar pėr vrasjen e foshnjeve tė grave, qė janė riatdhesuar dhunshėm nga Kina, njofton BBCnews. Komiteti pėr tė drejta tė njeriut (CHRNK) nė Korenė e Veriut ka thėnė se kėto gra janė mbajtur nė kampet e ndalimit, ku kanė abortuar ose foshnjet e tyre janė vrarė gjatė lindjes.
 
Ndėrmjet 200 mijė dhe 300 mijė verikoreanė besohet tė kenė kaluar nė Kinė nė vitet 1990-ta kur ishte njė krizė e madhe nė vend. Regjimi stalinist rregullisht mohon asbuzimin e tė drejtave tė tė burgosurve dhe natyrisht se mohon njoftimet tė ekzistojė edhe burg-kampi i pėrshkruar.
 
Kina ka njė marrėveshje me aleatėn e vet pėr tė kthyer prapa tė arratisurit. Kjo nuk ėshtė hera e parė qė kjo organizatė humanitare akuzon Korenė pėr keqtrajtim tė tė burgosurve, por kėsaj herė ka shumė dėshmi tė gjalla nga ish tė bugosurit e kėtyre kampeve.
 
 
Kombet e Bashkuara janė laureatė tė ēmimit Saharov
 
Strasburg, 23 tetor 2003 - Kombet e Bashkuara janė kėtė vit laureatė tė ēmimit Saharov tė Parlamentit Evropian pėr tė drejtat e njeriut. Krahas Sekretarit tė pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara Kofi Anan nderohet me kėtė ēmim edhe i ngarkuari i Kombeve tė Bashkuara, Serzho Viera de Mello i cili humbi jetėn, pas njė shpėrthimi nė Bagdad.
 
Kėtė e bėri tė ditur Parlamenti Evropian nė Strasburg. Ky lloj nderimi ėshtė edhe njė pėrkujtim ndaj gjithė atyre punonjėsve tė OKB-sė qė humbėn jetėn nė Irak, nė emėr tė paqes.
 
 
Ramsfeld thotė se lufta kundėr terrorizmit ndėrkombėtar ėshtė shumė mė e vėshtirė se sa mendohet
 
Uashington, 23 tetor 2003 - Ministri amerikan i Mbrojtjes Donald Ramsfeld ėshtė shprehur se lufta kundėr terrorizmit ndėrkombėtar ėshtė shumė mė e vėshtirė se sa mendohet. ShBA-tė kanė njė rrugė tė gjatė dhe tė veshtirė pėrpara, thuhet nė njė qarkore dėrguar autoriteteve tė larta tė Pentagonit.
 
Edhe nė Irak si nė Afganistan kėrkohet njė presencė ushtarake shumė e gjatė dhe lufta kundėr terrorit ėshtė lojė ekstreme me financat.
 
 
Nė Nikaragua pėrleshje tė ashpra mes policisė dhe studentėve
 
Managua, 23 tetor 2003 - Nė Nikaragua janė zhvilluar pėrleshje tė ashpra mes policisė dhe studentėve demonstrues. Sipas korrespondetėve studentėt dolėn nė rrugė me kėrkesėn pėr mė shumė mbėshtetje shtetėrore universiteteve. Pas bllokimit nga ana e tyre tė njė aksi tė rėndėsishėm rrugor policia vuri nė pėrdorim gazin lotsjellės. Flitet pėr disa tė plagosur.

 


  |  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.