|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Gjeneral Agim Ēeku u lirua mbrėmė nga arresti dhe sot kthehet nė Kosovė

 
 

 
     
Lubjanė/Prishtinė, 23 tetor 2003 - Mbrėmė diēka rreth orės 1.15 pas mesnatės ėshtė liruar nga arresti komandanti i Trupave Mbrojtėse tė Kosovės (TMK), gjenerali Agim Ēeku, vetėm 12 orė pasi autoritetet sllovene e ndaluan nė bazė tė njė fletarresti ndėrkombėtar tė lėshuar nga Serbia.

Gjenerali Ēeku menjėherė pas lirimit deklaroi se UNMIK-u dhe institucionet e Kosovės duhet tė nxjerrin ligje pėr tė mbrojtur ish-luftėtarėt e UĒK-sė nga aktakuzat e gjykatave serbe. Agim Ēeku sot do tė kthehet nė Kosovė.

Gjenerali Ēeku ėshtė liruar pas shumė pėrpjekjesh tė autoriteteve mė tė larta ndėrkombėtare dhe pas ndėrhyrjes sė tyre tek autoritetet sllovene.
  
Shefi UNMIK-ut Hari Holkeri pėrmes njė letre dėrguar tė mėrkurėn nė mbrėmje ministrit tė Jashtėm slloven Rupel ka kėrkuar lirimin urgjent tė gjeneralit Ēeku.

Holkeri u ka thėnė autoriteteve sllovene se ēėshtja e gjeneralit kosovar ishte nėn juridiksionin e tij dhe se urdhėrarresti i lėshuar nga autoritetet e Beogradit ishte i pavlefshėm.

Policia sllovene thotė se ka vepruar mbi bazėn e njė urdhėrarresti tė Serbisė, e cila e akuzon Ēekun pėr "gjenocid" ndaj serbėve gjatė konfliktit nė Kosovė.

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.