|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   

Gjenerali Ēeku nė njė burg tė Sllovenisė

 

 
   

22 tetor 2003, 18:23  / "Zėri i Amerikės"

Komandanti i Trupave Mbrojtėse tė Kosovės, gjenerali Agim Ēeku i cili u arrestua sot nė mesditė nga autoritetet sllovene nė bazė tė njė urdhėr arresti tė lėshuar nga autoritetet serbe, ėshtė dėrguar nė njė burg nė Slloveni dhe pritet qė tė dalė nesėr nė mėngjes para njė gjykate sllovene.

Trupat Mbrojtėse tė Kosovės mbajtėn sonte (22 tetor) njė mbledhje tė jashtėzakonshme nė tė cilėn u kėrkua qė autoritetet ndėrkombėtare dhe ato vendore nė Kosovė tė bėjnė presion mbi autoritetet sllovene pėr lirimin e komandantit tė TMK-sė. Ndėrkohė autoritetet serbe kanė kėrkuar ekstradimin e gjeneralit Ēeku nė Serbi.

Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova ka theksuar se arrestimi i zotit Ēeku ėshtė akt i papranueshėm pėr institucionet dhe popullin e Kosovės dhe ka kėrkuar lirimin e menjėhershėm tė tij. Administrata ndėrkombėtare nė Kosovė tha se shpreson ta zgjidh kėtė ēėshtje sa mė shpejt tė jetė e mundur.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.