|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E mėrkure, 22 tetor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova ngushėlloi Kryesinė e B e H dhe familjen Izetbegoviq

 • Presidenti Rugova lumturimin e Nėnės Tereze e vlerėsoi si ditė historike pėr shqiptarėt dhe botėn

 • Agim Ēeku ėshtė ndaluar sot nė Lubjanė nga policia sllovene, por shpreson tė lirohet sė shpejti

 • Ministri britanik Mekshejn ka shprehur zhgėnjimin pėr mosprezencėn e kryeminsitrit Rexhepi nė takimin e Vjenės

 • Solana 24 tetor viziton Prishtinėn

 • Nė Kosovė nuk ka vend pėr kurrfarė forcash tė Serbisė dhe Malit tė Zi, thotė zyrtari i KFOR-it

 • Trupi i pajetė i Hevzi Nexhib Kryeziut ndodhet nė morgun e Osiekut nė Kroaci

 • Hartman thotė se nuk ekziston kurrfarė "marrėveshje xhentėlmene" nuk ekziston ndėrmjet Tribunalit dhe Beogradit

 • Kreu i ushtrisė sebo-malazeze mohon se ėshtė diskutuar pėr dėrgimin e forcave nė Kosovė

 • OKB: Autoritetet e Serbisė tė formojnė njė komision i cili do tė bėnte hetime penale tė varrezave masive nė Serbi

 • PVD thėrret njė takim pėr t'i dhėnė fund moratoriumit tė PSSH-sė dhe LPD-sė nė Preshevė

 • Deputetėt "rebelė" kundėr ministrave

 • Forcat izraelite kanė vrarė dje nė incidente tė ndara katėr palestinezė, dhe kanė keqtrajtuar disa gazetarė

 • Shtatė vetė janė vrarė dhe dhjetėra tė tjerė janė plagosur me armė zjarri nė njė dasmė nė Kashmir

 • Njė bombė tokėsore ka shpėrthyuer nė Bagdad dhe ka plagosur lehtė 2 ushtarė amerikanė

 • Sė shpejti do tė anulohet detyrimi pėr vizė tė Shengenit pėr shtetasit e vendeve tė treta nė Zvicėr

 • Nė Abixhan tė Bregut tė Fildishtė, ėshtė vrarė gazetari francez i RFI-sė, Zhan Helen

 • Presidenti Bush bėn sot njė vizitė simbolike nė ishullin Bali

 • Irani dakort pėr inspektime tė befasishme nė objektet e tij bėrthamore

 • Pengesa drejt paqes nė Irlandėn e Veriut

 • Asambleja e OKB-sė voton kundėr barriers

 
  
Presidenti Rugova ngushėlloi Kryesinė e B e H dhe familjen Izetbegoviq
 
Prishtinė, 22 tetor 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova u ka dėrguar sot njė telegram ngushėllimi Kryesisė sė Bosnjės e Hercegovinės dhe Familjes Izetbegoviq me rastin e vdekjes sė Alija Izetbegoviqit, ish-President i B e H-sė. Nė ngushėllimet e Presidentit Rugova thuhet:

"Me rastin e vdekjes sė Alija Izetbegoviqit, ish-President i Bosnjės dhe Hercegovinės, Ju shpreh ngushėllimet e mia tė thella dhe tė popullit tė Kosovės.

Izetbegoviqi do tė mbetet nė kujtimin tonė si udhėheqės i denjė i popullit tė vet, qė punoi pėr pavarėsinė e B e H dhe pėr mirėkuptimin e njerėzve.

Ne i jemi mirėnjohės pėr qėndrimin pozitiv pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės nė momentet mė tė vėshtira", thuhet nė fund tė telegramit tė ngushėllimit tė Presidentit Rugova.
 
 
Presidenti Rugova lumturimin e Nėnės Tereze e vlerėsoi si ditė historike pėr shqiptarėt dhe botėn
 
Prishtinė, 22 tetor 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, pas kthimit nga Italia, ku mori pjesė nė ceremonitė e lumturimit tė Nėnės Tereze, e vlerėsoi kėtė akt si ditė historike pėr Kosovėn dhe popullin shqiptar.
 
"Po kthehem nga Roma, ku ishim nė ditėn e beatifikimit tė Nėnės Tereze, qė ėshtė njė ditė e madhe pėr Kosovėn, pėr popullin shqiptar.
 
Mund tė themi se ėshtė njė ditė historike dhe njė ditė e madhe pėr gjithė botėn, sepse ajo ėshtė Nėnė shqiptare dhe poashtu Nėnė e gjithė botės", theksoi Presidenti Rugova nė njė deklaratė tė shkurtėr para mediave nė aeroportin e Prishtinės.

Gjithashtu Presidentti Rugova shprehu kėnaqėsinė qė nė ceremoninė e lumturimit tė Nėnės Tereze morėn pjesė me mijėra shqiptarė nga Kosova, viset shqiptare dhe nga bota.
 
Me kėtė rast, ai falenderoi Papa Gjon Pali II pėr lumturimin e Nėnės Tereze dhe organizimin e kėsaj ceremonie madhėshtore qė hapi rrugėn pėr shenjtėrimin e Nėnės Tereze.
 
 
Agim Ēeku ėshtė ndaluar sot nė Lubjanė nga policia sllovene, por shpreson tė lirohet sė shpejti
 
Lubjanė, 22 tetor 2003 - Policia sllovene sot ka ndaluar nė aeroportin Bėrnik tė Lubjanės nė Slloveni komandantin e TMK-sė Agim Ēeku, kanė konfirmuar burimet policore sllovene. Ndėrkohė nė Prishtinė ndalimin e komandantit tė TMK-sė e ka konfirmuar edhe koordiantori i KFOR-i me TMK-nė Endrju Kaming, siē thuhet pėr shkak tė njė fletarrestimi tė Interpolit. Kėtė fletarrestim e kanė lėshuar autoritetet e Beogradit.

Kėtė e ka konfirmuar edhe vetė gjeneral Agim Ēeku nė njė bisedė telefonike pėr mediat e Kosovės, i cili tha se shpreson tė lirohet shpejt.

Ēeku ka thėnė se ishte duke kaluar transit nėpėr Slloveni pėr t'u kthyer nė Kosova nga njė vizitė familjes sė tij nė Kroaci. Edhe Ēeku pohoi se ėshtė ndaluar pėr shkak tė njė fletarrestimi tė Beogradit.
 
 
Ministri britanik Mekshejn ka shprehur zhgėnjimin pėr mosprezencėn e kryeminsitrit Rexhepi nė takimin e Vjenės
 
Londėr, 22 tetor 2003 - Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi, i cili po qėndron nė vizitė zyrtare nė Londėr, ėshtė takuat me udhėheqėsit e lartė tė DFID-it, institucion ky britanik qė ka ndihmuar nė realizimin e projekteve zhvillimore pas luftės nė Kosovė. Takimi i paralajmėruar me ministrin e Punėve tė Jashtme, z. Xhek Strou ėshtė anuluar pėr shkak tė vizitės sė tij nė Teheran.

Kryeministri Rexhepi ėshtė takuar edhe me ministrin e Shtetit pėr Evropė, Denis Mekshejn. Nė njė njoftim tė Zyrės britanike nė Prishtinė pėr kėtė takim thuhet se ministri britanik pėr ēėshtje evropiane ka vlerėsuar takimin si konstruktiv, dhe se ėshtė inkurajuar nga pėrkushtimi i Kryeminsitrit pėr njė Kosovė demokratike dhe multietnike.
 
Mirėpo, Ministri britanik ka shprehur zhgėnjimin pėr mosprezencėn e Kryeminsitrit nė takimin e Vjenės. Por, ai ka ikurajuar kryeministrin Rexhepi qė tė ēojė pėrpara grupet punuese, si pjesė vitale pėr suksesin e kėtij dialogu.
 
Njėherit, ministri britanik pėr ēėshtjen evropiane Mekshejn ka kuptuar seriozisht mėdyshjet rreth korrupsionit nė kuadėr tė UNMIK-ut, duke thėnė se ėshtė e rėndėsishme qė komuniteti ndėrkombėtar tė hulumtojė kėtė dhe, nėse dėshmohen si akuza tė vėrteta, tė sjell para gjykatės ata qė janė pėrgjegjės.
 
 
Solana 24 tetor viziton Prishtinėn
 
Bruksel, 22 tetor 2003 - Shefi i diplomacisė sė Bashkimit Evropian, Havier Solana do tė vizitojė mė 23 e 24 tetor Beogradin dhe Prishtinėb, njoftoi sot Zyra e pėrfaqėsuesit tė lartė pėr politikė tė jashtme dhe siguri nė Bruksel.

Vizita synon zhvillimin e marrėdhėnieve tė BE-sė dhe vendeve tė Ballkanit nė tė gjitha fushat, zhvillimin e politikės sė brendshme tė vendeve tė rajonit dhe fillimin e paradokohshėm tė dialogut ndėrmjet Beogradit dhe Prishtinės.

Solana nė Beograd do tė takohet me presidentin serbo-malazez Svetozar Maroviq dhe me zv.kryeministrin serb Nebojsha Ēoviq, por edhe me kryeministrin serb Zhivkoviq dhe atė malazez Gjukanoviq.

Njė ditė mė vonė, mė 24 tetor, Solana do tė qėndrojė nė Prishtinė ku do tė bisedojė me presidfntin e Kosovės Ibrahim Rugova, me kryeministrin Bajram Rexhepi dhe me kryeparlamentarin Nexhat Daci.

Gjithashtu janė paraparė edhe bisedime me shefin e UNMIK-ut Hari Holkeri, me komandantin e KFOR-it, gjeneralin Holger Kamerof, si dhe me pėrfaqėsuesist politikė shqiptarė dhe serbė, thuhet nė njė njoftim tė Zyrės sė Havier Solanės nė Bruksel.
 
 
Nė Turqi shkojnė 15 pacientė nga Kosova
 
Prishtinė, 22 tetor 2003 - Sot nga Aeroporti i Prishtinės do tė nisėn pėr shėrim nė Turqi 15 pacientė nga Kosova. Pjesa dėrmuese e kėtyre pacientėve lėngojnė nga sėmundjet e zemrės. Kjo nismė ėshtė vazhdim i marrėveshjes me Ministrinė e Shėndetėsisė sė Turqisė qė tė trajtojė pacientėt tanė.
 
 
Nė Kosovė nuk ka vend pėr kurrfarė forcash tė Serbisė dhe Malit tė Zi, thotė zyrtari i KFOR-it
 
Prishtinė, 22 tetor 2003 - Siguria ushtarake e Kosovės garantohet nga forcat paqėruajtėse tė NATO-s dhe kėtu nuk ka vend pėr kurrfarė forcash tė Serbisė dhe Malit tė Zi, ka thėnė zyrtari i KFOR-it, duke komentuar paralajmėrimet nga Beogradi qė lėnė tė hapur mundėsinė e ndėrhyrjes ushtarake nė Kosovė.
 
"Siguria ushtarake nė Kosovė bėhet nga KFOR-i dhe vetėm nga KFOR-i, ndėrsa Kėshilli i NATO-s e ka pėrsėritur disa herė se kthimi i forcave ushtarake tė Serbisė dhe Malit tė Zi nuk ėshtė as opcion", ka thėnė zėdhėnėsi i KFOR-it, Kris Tomson.
 
Ai tha se KFOR-i nuk ndihet i rrezikuar nga deklarata tė tilla qė vijnė nga Beogradi, duke cituar Komandanti i KFOR-it gjenerali Kamerhoff se forcat ushtarake serbe nuk kanė qasje nė Kosovė.

Zėdhėnėsi Thomson ka theksuar se fakti qė nuk ka asnjė ndryshim nė politikėn e KFOR-it lidhur me kėtė ēėshtje edhe shqetėsimet e qytetarėve tė Kosovės i bėn tė panevojshme.
 
 
Trupi i pajetė i Hevzi Nexhib Kryeziut ndodhet nė morgun e Osiekut nė Kroaci
 
Prishtinė, 22 tetor 2003 - Pėr Hevzi Nexhib Kryeziun (1961) nga Rogana (Rogaēica), komuna e Dardanės nuk ėshtė ditur asgjė nga fillimi i vitit 1999. Sipas deklaratės sė njė tė afėrmi tė Hevziut dhėnė nė KMDLNJ, Hevziu, nė bazė tė disa dėshmive, pėr njė kohė ka qėndruar nė Gjermani e pastaj nė Angli.

Mė 20 tetor 2003, nė familjen e Hevziut, policėt e SHPK-sė kanė sjellė telegramin nga Zyra e Interpolit tė Kroacisė nė Zagreb, ku thuhet se Hevzi Kryeziu mė 17 maj 2003 ėshtė deportuar nga Britania e Madhe pėr nė Kroaci. Trupi i tij i pajetė gjendet nė morgun e Spitalit tė Osjekut nė Kroaci qė nga 2 korriku i kėtij viti.
 
 
Hartman thotė se nuk ekziston kurrfarė "marrėveshje xhentėlmene" nuk ekziston ndėrmjet Tribunalit dhe Beogradit
 
Uashington/Pragė, 22 tetor 2003 - Shtetet e Bashkuara u kanė bėrė thirrje autoriteteve tė Beogradit qė tė arrestojnė dhe tė dorėzojnė nė Hagė Ratko Mlladiqin, ish-komandantin e forcave serbe tė B e H, ndėrkaq Tribunali i Hagės tė fillojė qė disa procese gjyqėsore t'ua lėrė shteteve postjugosllave, ka thėnė njė zėdhėnės i Departamentit tė Shtetit, Adam Erell.

Zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit nuk konfirmoi, por as qė pėrgėnjeshtroi pohimet se zyrtarėve tė Serbisė se ka ekzistuar "njė marrėveshje xhentėlmene" qė pas dorėzimit tė Mlladiqit dhe Karaxhiqit rastet e tjera t'u lihen gjykatave tė Serbisė.

Mirėpo, zėdhėnėsja e Tribunalit tė Hagės Florans Hartman ka thėnė se kurrfarė "marrėveshjeje xhentėlmene" nuk ekziston ndėrmjet Tribunalit dhe autoriteteve tė Beogradit nė lidhje me personat e akuzuar pėr krim elufte.
 
Hartman i ka thėnė radios "Evropa e lirė" se autoritetet e Beogradit kanė ditur pėr aktakuzat kundėr gjeneralit tė policisė Sreten Llukiq, meqenėse, siē tha, qeveria e Serbisė ka qenė e informuar qysh nė muajin maj pėr aktakuzat tė cilat u bėnė publike pardje.

Atkakuzat janė bėrė publike tani nga fakti se akuzat pėr katėr gjeneralėt ishin dekonspiruar nga shtypi, tha Hartman.
 
 
Kreu i ushtrisė sebo-malazeze mohon se ėshtė diskutuar pėr dėrgimin e forcave nė Kosovė
 
Beograd, 22 tetor 2003 - Shtatmadhoria e ushtrisė serbo-malazeze mohon tė ketė diskutuar pėr dėrgimin e forcave tė veta nė Kosovė, ka thėnė tė mėrkurėn shefi i shtatmadhorisė sė kėaj ushtrisė, gjenerali Branko Kėrga nė njė bisedė telefonike me komandantin e KFOR-it, gjeneralin Holger Kameroh.
 
Kėrga ka thėnė se ėshtė diskutuar vetėm pėr funksionet e Ushtrisė sė Serbisė e Malit tė Zi nė kuadėr tė zonės tokėsore sė sigurisė. Kėrkga ka ritheksuar obligimet e Shtatmadhorisė qė ia drejton nė zbatimin e rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit si dhe obligimin qė ka tė bėjė me respektimin e marrėveshjes teknike tė Kumanovės.
 
 
OKB: Autoritetet e Serbisė tė formojnė njė komision i cili do tė bėnte hetime penale tė varrezave masive nė Serbi
 
Beograd, 22 tetor 2003 - Zyra e komesionerit tė Kombeve tė Bashkuara pėr drejtat e njeriut u ka bėrė thirrje autoriteteve tė Serbisė tė formojnė njė komision i cili do tė bėnte hetime penale tė varrezave masive nė Serbi.
 
"Zyra e komesionerit pėr tė drejtat e njeriut bėn thirrje pėr formimin e njė komisioni tė veēantė hetimor, i cili do tė pėrbėhej nga ekspertė tė pavarur dhe neutralė qė t'i kryente hetimet", ka thėnė Lori Vajzberg, ushtruese e detyrės sė shefit tė misionit tė kėsaj zyre.
 
Sipas mediave serbe, ajo ka vlerėsuar se nga progresi i hetimeve tė atyre rasteve do tė kontribuonte qė procedura nė bazė tė aktakuzave tė Tribunalit tė Hagės kundėr gjeneraėve tė ushrtrisė dhe policisė tė zhvillohet para gjykatave vendore.
 
Vajzaberg ka thėnė se mė shumė dy vjet nga zbulimi i varrezave masive ekipi hetimor ka kryer punėn nė mė pak se 50 % tė varrezave tė ekshumuara gjė qė paraqet pengesė serioze nė zbatimin e reformave nė Serbi e Mal tė Zi.
 
 
PVD thėrret njė takim pėr t'i dhėnė fund moratoriumit tė PSSH-sė dhe LPD-sė nė Preshevė
 
Preshevė, 22 tetor 2003 - Kryesia e Partisė pėr Veprim Demokratik (PVD) me seli nė Preshevė, vlerėson se vendimi i Kuvendit Komunal tė Medvegjės do t'u mundėsojė shqiptarėve edhe nė kėtė komunė tė ta pėrdorin gjuhėn e tyre nė komunikimin publik por edhe nė punėn e organeve tė vetadministrimit lokal, tė ndėrmarrjeve dhe enteve publike dhe tė organeve shtetėrore.

Zyrtarizimi i gjuhės shqipe me Statutin e Medvegjės i mundėson kėshilltarėve shqiptarė nga kjo komunė tė marrin pjesė nė Kuvendin e elektorėve pėr konstituimin e Kėshillit Nacional tė Shqiptarėve nė Luginėn e Preshevės, thuhet nė njė komunikatė tė PVD-sė.

Meqė ėshtė eliminuar kjo pengesė serioze, Kryesia e PVD-sė vlerėson se janė krijuar kushtet qė menjėherė tė fillojnė pėrgatitjet pėr formulimin e iniciativės sė kėshilltarėve tė Kuvendit Komunal qė duhet t’i drejtohet Ministrisė pėrkatėse pėr caktimin e datės dhe vendit tė mabjtjes sė Kuvendit tė elektorėve.

Pėr kėtė qėllim, Kryesia e PVD-sė propozon qė brenda javės tė mbahet takimi i kryetarėve tė PVD-sė, PDSH-sė dhe LPD-sė ku do tė ishin shqyrtuar pėrgaditjet e nevojshme qė do tė mundėsonin realizimin e kėsaj iniciative.

Nė kėtė takim tė udhėheqėsve tė PVD-sė, Partisė Demokratike Shqiptare (PDSH) dhe Lėvizjes sė Progresit Demoktratik (LPD) do tė shqyrtoheshin tė gjitha mundėsitė pėr ndėrprerjen e moratoriumeve tė PDSH-sė dhe LPD-sė dhe krijimin e kushteve tė domosdoshme pėr vazhdimin e punės sė Kuvendit Komunal tė Preshevės, thuhet nė kėtė komunikatė tė PVD-sė tė nėnshkruar nga kryetari i saj, Riza Halimi.
 
 
Deputetėt "rebelė" kundėr ministrave
 
Tiranė, 22 tetor 2003 - Njė grup deputetėsh kundėrshtarė tė kryeministrit socialist Fatos Nano thonė se do tė votojnė kundėr dy kandidaturave tė propozuara pėr postin e ministrit tė jashtėm dhe tė brendshėm.

Njė grup prej 12 deputetėsh, tė grumbulluar rreth ish-ministrit tė jashtėm Ilir Meta, thanė nė mbledhjen e grupit parlamentar socialist se kėrkojnė rikompozim tė qeverisė dhe jo "arnime tė pjesshme" tė saj.

Pritet qė kėto ditė presidenti Alfred Moisiu tė konfirmojė dy kandidaturat e propozuara, Namik Dokle pritet tė zėvendėsojė Ilir Metėn nė postin e ministrit tė jashtėm, dhe Fatmir Xhafa do tė zėvendėsojė Luan Ramėn nė postin e ministrit tė brendshėm.

Grupi parlamentar socialist votoi me shumicė votash nė favor tė ndryshimeve nė kabinetin qeveritar, tė propozuara nga kryeministri Fatos Nano.

Kryetari i grupi parlamentar socialist Gramoz Ruēi tha se deputetėt e shumicės "ranė dakord tė mbėshtesin dhe votojnė ndryshimet e propozuara nga Kryeministri Nano nė qeveri".
 
 
Forcat izraelite kanė vrarė dje nė incidente tė ndara katėr palestinezė, dhe kanė keqtrajtuar disa gazetarė
 
Hebron, 22 tetor 2003 - Forcat izraelite kanė vrarė dje nė incidente tė ndara katėr palestinezė, kurse palestinezi i pestė ka vdekur nga plagėt e marra kur ėshtė qėlluar me armė zjarri pasi ishte hedhur nė erė shtėpia e tij nė Hebron, njoftojnė burimet e informimit palestinez.

Nė tė njėjtin njoftim thuhet se Ahmed Khameis Ateia, 29 vjeēar, ėshtė vrarė sot nė mėngjes (e merkurė) nga forcat izraelite nė qytetin Kelkilia tė Bregut Perendimor.

I njėjti burim bėn tė ditur se forcat izraelite kanė sulmuar mbrėmė njė numėr gazetarėsh dhe kanė bugosur pėr disa orė disa tė tjerė nė dy incidente tė ndara nė Bregun Perendimor.

Ndėrkaq, njė kameraman i AP-sė ka pėsuar lėndime nė fytyrė pas ishte rrahur brutalisht nga ushtarėt izraelitė nė fshatin Salem nė afėrsi tė Nablusit. Kameramani nė fjalė quhet Mejdi Muhamed, 23-vjeēar dhe ishte hospitalizuar nė njė klinikė lokale pasi trupat izraelite ia kishin mohuar hyrjen nė ambulancė, kanė thėnė dėshmitarėt.
 
 
Shtatė vetė janė vrarė dhe dhjetėra tė tjerė janė plagosur me armė zjarri nė njė dasmė nė Kashmir
 
Srinagar, 22 tetor 2003 – Shtatė vetė janė vrarė dhe dhjetėra tė tjerė janė plagosur gjatė tė shtėnave me armė zjarri nė njė dasmė nė Kashmirin e administruar nga India, njofton BBCnews. Njė grup njerėzish, ndėr tė cilėt tre policė, kanė shtėnė nė dasmorėt e njė dasme, siē ėshtė thėnė, gjatė njė grindjeje familjare.
 
Njė oficer i lartė policie ka thėnė se njėri nga policėt, qė ka sulmuar dasmorėt ka dashur tė martohet me nusen e dasmės. Nusja dhe dhėndrri i kanė shpėtuar vrasjes, por 7 nga tė afėrmit e nuses kanė vdekur nė kėtė sulm, qė ndodhi nė distriktrin malor Doda tė Kashmirit.
 
 
Njė bombė tokėsore ka shpėrthyuer nė Bagdad dhe ka plagosur lehtė 2 ushtarė amerikanė
 
Bagdad, 22 tetor 2003 – Njė bombė tokėsore ka shpėrthyer nė qendėr tė Bagdadit nė orėt e hershme tė mėngjesit tė sotėm (e merkurė) dhe ka plagosur lehtė dy ushtarė amerikanė, qė po patrullonin, ka bėrė tė ditur zėdhėnėsi i policisė amerikane, njofton Rojter.
 
Shpėrthimi ka ndodhur nė njė tunel tė autostradės derisa po kalonte andejpari automjeti “Hamvi” me ushtarėt amerikanė. Meqė “ēifti” i ushtarėve ėshtė lėnduar lehtė, ata janė kthyer sėrish nė detyrė.
 
 
Sė shpejti do tė anulohet detyrimi pėr vizė tė Shengenit pėr shtetasit e vendeve tė treta nė Zvicėr
 
Bernė, 22 tetor 2003 - Falė angazhimit shumėvjeēar tė Sindikatės SNI dhe Forumit FIM pėr anulimin e vizave tė Shengenit, Komisioni i Bashkimit Evropian momentalisht po verifikon njė zgjidhje juridike - anulimin e detyrimit pėr vizė pėr shtetasit e huaj qė jetojnė nė Zvicėr e qė nuk janė nga shtetet e Bashkimit Evropian.

Kjo dosje ishte vėnė nė rend tė ditės nė instancat pėrgjegjėse tė BE-sė pėr kėtė ēėshtje. Tanimė Komisioni i Bashkimit Evropian ka verifikuar anulimin e vizave tė Shengenit pėr shtetasit e huaj qė jetojnė nė Zvicėr.

Nė mbledhjen e mbajtur mė 15 tetor kėrkesa pėr anulimin e detyrimit pėr vizė ishte pranuar mirė dhe diskutimi pėr kėtė ēėshtje nuk hasi nė njė kundėrshtim pėrpos njė shteti qė paraqet brengat e saj.
 
Megjithatė, e tėrė ēėshtja ėshtė bartė te njė shėrbim juridik i kėshillit tė Bashkimit Evropian dhe Komisionit Evropian. Ky komision do tė pėrgatisė njė zgjidhje tė qartė juridike qė do tė hyjė nė fuqi nė pjesėn e parė tė vitit 2004.

Tani mbi pesėqindėmijė shtetas tė vendeve tė treta me vendbanim nė Zvicėr janė tė detyruar pėr marrjen e njė vize gjatė udhėtimit tė tyre pėr nė vendlindje.
 
 
Nė Abixhan tė Bregut tė Fildishtė, ėshtė vrarė gazetari francez i RFI-sė, Zhan Helen
 
Abixhan, 22 tetor 2003 – Njė oficer policie ka vrarė njė gazetar francez nė kryeqytetin e Bregut tė Fildishtė, Abixhan, bėn tė ditur BBCworld nė njė njoftim tė sotėm (e merkurė).
 
Diplomatėt dhe dėshmitarėt kanė thėnė se Zhan Helen (Jean Helene), gazetar i RFI-sė ėshtė vrarė jashtė stacionit policor derisa po priste tė intervistojė njė numėr liderėsh tė opozitės, tė arrestuar nė Bregun e Fildishtė. Polici qė e ka qėlluar gazetarin me plumb nė kokė ėshtė arrestuar dhe po merret nė pyetje, ka thėnė policia e Abixhanit.

Presidenti Zhak Shirak ka thėnė se ėshtė i pikėlluar nga lajmi pėr incidentin e sė martės dhe ka kėrkuar nga autoritetet e Bregut tė Fildishtė “tė ndriēojnė tė gjitha rrethanat e vrasjes”, ka thėnė zėdhėnėsja e presidentit Shirak.

Z. Helen, 48-vjeēar, ka qenė gazetar me pėrvojė, i cli ka raportuar nga Afrika pėr shumė vjet. “Shėrbimi i sigurimit tė Ambasadės franceze ka konfirmuar vdekjen e gazetarit Zhan Helen pas njė grindjeje me policin, i cli ishte zemruar”, ka thėnė zėdhėnėsja e Ambasadės franceze nė Abixhan.
 
 
Presidenti Bush bėn sot njė vizitė simbolike nė ishullin Bali
 
Xhakartė/Bali, 22 tetor 2003 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush ka nė program tė zhvillojė sot njė vizitė simbolike nė ishullin Bali pėr tė treguar pėrkrahje pėr luftėn e Indonezisė kundėr terrorizmit. Vizita e zotit Bush nė kėtė ishull do tė kufizohet nė vetėm tri orė nė aeroport pėr shkak tė shqetėsimeve pėr sigurinė.

Mė parė gjatė kėsaj jave, autoritete indoneziane paralajmėruan se sulme terroriste mund tė jenė tė pashmangshėm. Zoti Bush ka nė program tė takohet me udhėheqės tė moderuar myslimanė dhe me Presidenten Megavati Sukarnoputri pėr ta lavdėruar pėr pėrpjekjet e saj kundėr terrorizmit.

Vizita e presidentit zhvillohet njė vit pasi autorė vetėvrasės shpėrthimi vranė 202 vetė nė dy klube nate nė Bali. Vizita e sotme pėrbėn ndalesėn e pestė tė zotit Bush nė kuadėr tė turneut tė tij nė 6 vende aziatike, i cili pėrfundon tė nesėr nė Australi.
 
 
Irani dakort pėr inspektime tė befasishme nė objektet e tij bėrthamore
 
Teheran, 22 tetor 2003 - Irani ka pranuar tė lejojė inspektime ndėrkombėtare pa paralajmėrim nė objektet e tij bėrthamore dhe tė pezullojė programin pėr pasurimin e uraniumit. Marrėveshja u bė e njohur sot pas takimeve nė Teheran midis zyrtarėve tė lartė iranianė dhe ministrave tė jashtėm nga Britania, Franca dhe Gjermania.

Ndėrkohė, Shtėpia e Bardhė mirėpriti vendimin e Iranit pėr tė rėnė dakord pėr inspektime nga punonjėsit e agjencisė ndėrkombėtare tė energjisė bėrthamore pa paralajmėrim dhe pėr pezullimin e programit tė tij tė pasurimit tė uraniumit.
 
 
Pengesa drejt paqes nė Irlandėn e Veriut
 
Belfast, 22 tetor 2003 - Nė Irlandėn e veriut vazhdojnė pėrpjekjet urgjente pėr tė vėnė nė binarė procesin e paqes. Kėto pėrpjekje bėhen pasi partia kryesore protestante, Unionistėt e Ulsterit, u tėrhoq nė minutėn e fundit nga njė marrėveshje me krahun politik tė IRA-s, Shin Fein.

Udhėheqėsi unionist Dejvid Trimbėl tha si ai donte mė shumė hollėsi lidhur me deklaratėn mė tė fundit pėr ēarmatim tė IRA-s para se partia e tij tė kthehej nė ndarjen e pushtetit me Shin Feinin.

Dėshtimi i marrėveshjes sė organizuar me kujdes ishte njė goditje e fortė pėr qeveritė britanike dhe irlandeze, qė thonė megjithatė se zgjedhjet pėr kuvendin rajonal duhen mbajtur muajin e ardhshėm, gjė qė do tė ēonte nė rifillimin e punės tė qeverisė sė Irlandės sė Veriut.
 
 
Asambleja e OKB-sė voton kundėr barriers
 
Kombet e Bashkuara, 22 tetor 2003 - Asambleja e Pėrgjithshme e OKB-sė ka aprovuar me shumicė dėrrmuese njė rezolutė qė i kėrkon Izraelit tė ndalojė ndėrtimin e njė barriere tė sigurisė qė futet nė tokėn palestineze nė Bregun Perėndimor.
 
Rezoluta thotė se barriera ėshtė nė kundėrshtim me ligjin ndėrkombėtar, por nuk shkon deri aty sa tė pėrmbushė kėrkesat arabe qė ēėshtja t'i kalojė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė nė Hagė qė tė marrė njė vendim ligjor - njė hap qė Shtetet e Bashkuara dhe disa vende tė BE-sė thonė se do ta politizonte gjykatėn.

Rezoluta i kėrkon Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Kofi Annan tė raportojė pas njė muaji nėse Izraeli e ka plotėsuar kėtė kėrkesė.

  |  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.