|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Veprimtari per nene Terezen

 
 

 

22 tetor 2003 / TN

Agim NEZA

Studentėt shqiptarė tė Shoqatės “Zgjim studentor” nė Londėr organizuan tė mėrkurėn nė Universitetin Brooks tė Oksfordit njė aktivitet nė pėrkujtim tė Lumturimit tė Nėnė Terezės. Ambasadori shqiptar nė Londėr, Kastriot Robo, gjatė kėtij aktiviteti, foli pėr jetėn dhe veprimtarinė e Nėnė Terezės duke e cilėsuar Atė si njė krenari kombėtare pėr ēdo shqiptar.

Gjithashtu ai vlerėsoi pėrpjekjet e studentėve shqiptare pėr organizimin e kėsaj veprimtarie si dhe pėr emrin e mirė qė kishin krijuar nė kėtė Universitet.

Tė pranishmit i pėrshėndeti edhe profesori shqiptar i kėtij Universiteti, Shpend Gerguri i cili shprehu vlerėsimin pėr vetėorganizimin e studentėve shqiptarė tė cilėt ecin nė rrugėn e Nėnė Terezės dhe pėrfaqėsojnė vlerat mė tė mira  tė shqiptarėve.

Nė fund tė aktivitetit u recituan vargje e poezi tė shkruara nga Nėnė Tereza si dhe vargje nga autorė tė ndryshėm, kushtuar Shenjtores Shqiptare.

Gjithashtu Ambasada Shqiptare nė Londėr, nė kuadrin e Lumturimit tė Nėnė Terezės, do tė organizojė mė datė 23 tetor njė veprimtari ku marrin pjesė personalitete britanike, Trupi Diplomatik i akredituar nė Londėr si dhe shqiptarė qė jetojnė e punojnė nė Londėr.

Ndėrsa mė datėn 26 tetor nė Kishėn Katolike tė Pimlikos do tė mbahet njė meshė nė gjuhėn shqipe pėr komunitetin katolik shqiptar, nė pėrkujtim tė Nėnė Terezės.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.