|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   

THIRRJE PUBLIKE

 
 

T’I NDALIM KRIMET DHE VĖLLAVRASJET BRENDASHQIPTARE

 
 

 

21 tetor 2003 / Rexhep ELEZAJ

 
Tė nderuar vėllėzėr shqiptarė,
Tė nderuara motra shqiptare

Se krimi ėshtė akti mė i shėmtuar, se krimi ėshtė vepra mė e rėndė kundėr njerėzimit, se krimi ėshtė dukuria mė e zezė, se krimi ėshtė vepra mė e ndaluar, se krimi ėshtė akti mė e ndėshkuar, se krimi ėshtė akti mė i lig dhe mė i ulėt njerėzor, se krimi ėshtė ploja qė rrėnon nė themel vlerat mė sublime tė shoqėrisė, nė kėtė nuk ka dyshim.

Prandaj, duke qenė se sot jemi dėshmitarė okularė se krimet e ēdo lloji si dhe vėllavrasjet gjatė viteve tė fundit e kanė kapluar pėrtej mase shoqėrinė shqiptare nė gjithė hapsirėn tonė etnike, sidomos nė Shqipėri dhe Kosovė, duke e parė se para syve tonė po rrėnohet e tashmja dhe e ardhmja e fėmijve tanė, se po goditet rėndė e tashmja dhe ardhmja e kombit tonė, se po cenohet mizorisht e tashmja dhe e ardhmja e shoqėrisė sonė, se kėshtu po vritet qenja jonė kombėtare dhe fizike, se me krime dhe vėllavrasje po denigrohen rėndė morali dhe vlerat mė tė mėdha tė kulturės sonė kombėtare, si njėri ndėr popujt me tradita mė tė lashta nė Europė; po iu drejtohemi juve, o baballarė, juve, o nėna shqiptare, juve, o vėllėzėr shqiptarė, juve, o motra shqiptare, juve, o hoxhallarė, juve, o priftėrinjė, juve, o besimtarė dhe ateistė, juve, o mėsues, o arsimtarė, o profesorė, juve, o studentė, o nxėnės, juve, o intelektualė, juve, o politikanė, juve, o deputetė, juve, o qeveritarė, juve, o biznismenė dhe puntorė, juve, o zejtarė, juve, o qytetarė, juve, o fshatarė, juve, o njerėz tė mirė, me kėrkesėn urgjente; se nėsė e dėshironi shpėtimin e kombit nga kjo murtajė, nėsė dėshironi pėr ta mbrojtur qenjėn tonė njerėzore nga ky rrezik i madh, nėsė e dėshironi ē’lirimin e shoqėrisė shqiptare nga kjo mendėsi e egėr dhe primitive, nėsė i dėshironi kombit njė tė ardhme mė tė lumtur pėr tė arritur nė cakun e pėrbashkėt, ribashkimin tonė kombėtar, pra, nėsė atdheut ia doni tė mirėn sot dhe nesėr, aty nė mjedisin ku jetoni dhe veproni pa humbur fare kohė ndėrmerrni tė gjitha masat e nevojshme kundėr kėsaj tė keqeje, duke i thirrur mendjes, shpirtit dhe ndėrgjegjės suaj tė pastėr kombėtare, njerėzore, intelektuale dhe humane, ngrituni qė tė gjithė nė kėmbė dhe me guximin tuaj qytetar thuani me njė gojė: NDAL KRIMEVE, MJAFTĖ MĖ VĖLLAVRASJEVE!

Sepse, tė gjithė jemi ngopur me vaje, lotė dhe gjakun e derdhur shqiptar, sepse tė gjithė jemi tė trishtuar nga varrezat e vjetra dhe tė reja masive tė ngritura mbi tokat shqiptare, sepse kolektivisht jemi tė tmerruar nga krimet dhe vrasjet e tė gjitha llojeve, sepse tė gjithė jemi tė shokuar nga masakrat, krimet dhe tragjeditė familjare e kolektive qė na goditėn ndėr kohėra dhe shekuj.

Ėshtė koha qė ta izolojmė dhe ndėshkojmė dorėn e krimit nė mesin tonė, qė t’iu themi mjaftė gjakmarrjeve dhe hakmarrjeve primitive. Pra, vazhdoni aksionin e nisur nė Pejė nga studentet tanė nė vitin 1990 pėr pajtimin e gjaqeve, vazhdoni punėn e nisur para 13 viteve pėr pajtim vėllazėror nė ēdo mjedis, sepse e ardhmja jonė ėshtė (vetėm) nė duart tona. Mos ngurroni, sepse pėrndryshe do tė na gjykojnė rėndė gjeneratat e ardhshme pėr heshtjen tonė ndaj

Me respekt,
Rexhep Elezaj

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.