|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Intervista / Shkrimtarja Elvira Dones tregon si e gjykon ajo letėrsinė shqipe, jetėn e saj nė Zvicėr dhe takimet me shkrimtarė tė huaj

 
 

Elvira Dones: "Letėrsia shqipe, ende nė eksperimentim"

 

 
21 tetor 2003 / TN
 
Elda BARDHYLI
 
Pėrse shkruani? Keni dyshuar ndonjėherė nė punėn tuaj ?
 
E shkruara nuk ėshtė njė ide qė lind njė ditė me t'u zgjuar, ashtu, sikur tė ishte njė trill i ēastit. E shkruara ėshtė njė forcė e brendshme, e thellė, e matur, e vjetėr sa bota. Rrėfimi ka lindur me njeriun. Shkrimtari lind shkrimtar. Pastaj, mė vonė, mėson "teknikisht" tė shkruajė. Unė kam filluar tė shkruaj nė mendje shumė, shumė mė parė se tė nisja tė shkruaja nė kartė. Tė shkruaj mė ėshtė qenėsore si ajri qė marr. Nuk mund tė bėj pa tė. Kam njė marrėdhėnie tė atillė me tė shkruarėn, sa nuk kam patur kurrė njė konflikt me tė, kurrė njė hepim, njė hije sado tė vogėl. Ėshtė si njė martesė e fortė shkėmb, me themele tė shėndosha e me rrėnjėt deri nė zemėr tė tokės. Nuk besoj se do tė ketė kurrė diēka qė tė ma lėkundė.
 
Keni njė audiencė tė madhe nė qarqet letrare tė huaja, si ndiheni?
 
Ndihem pa dyshim e me shumė sinqeritet, e kenaqur pėr kėtė. Tė pohoja tė kundėrtėn do tė ishte njė falsitet, jo vetėm pėr mua, por pėr ēdo shkrimtar. Nuk besoj se ka ndonjė syresh, por edhe artist tė ēdo forme tjetėr shprehėse, i cili do tė mbetej indiferent para suksesit.
 
Ē'vepra apo ē'autorė kanė ndikuar nė formimin tuaj si shkrimtare?
 
Do te dilte njė pėrgjigje tepėr e gjatė. E pėrpos kėsaj, e kam zėt tė rreshtoj lista me tituj veprash e emra shkrimtarėsh. Nė kėso rastesh, do tė ma kish mė shumė ėnda tė kisha pėrpara njė publik me tė cilin tė shkėmbeja mbresa rreth kėtij apo atij autori klasik, apo modern. Sidoqoftė, nė formimin tim kanė ndikuar qė nga Gete e Tomas Mann, qė nga Chaucer e Naipaul, qė nga Hugo e Yourcenar, deri nė letersinė latino-amerikane e atė anglo-saksone bashkėkohore. Kam hulumtuar, e vazhdoj ta bėj kėtė me rregullsi gati maniakale, nė shumė letėrsi "tė vogla", letėrsi "marginale", letėrsi qė kanė krijuar perla tė vėrteta, por qė ndoshta kurrė nuk kanė "takuar" publikun e madh.
 
A ka pse tė jetė letėrsia, feministe apo maskiliste?
 
 Ndoshta doni tė thoni letėrsi femėrore e mashkullore? Femėrore e feministe, nuk janė e gjėjta gjė. Ashtu si maskiliste e mashkullore, janė dy koncepte qė kanė njė dallim tė fortė mes tyre. Mė bėhet kjo pyetje nga gazetarėt shqiptarė disi shpesh kohėt e fundit, e tė them tė drejtėn, nuk e kuptoj "pėrse" nė e saj. Nė radhė tė parė, deri mė sot nuk kam lexuar ndonjė autor "maskilist", apo vepra "maskiliste". E as autorė "mashkullorė".
 
Ndėrsa letėrsia feministe ka qenė njė lėvizje e fuqishme e shumė e rėndėsishme nė njė ēast tė caktuar historiko – shoqėroro - ekonomik nė Perėndim. Letėrsia feministe, pa dyshim qė mund tė ketė, madje duhet tė ketė, njė rol tė fuqishėm nė ato pjesė tė botės ku emancipimi i femrės ėshtė ende shumė, shumė pas. E kam fjalėn kėtu pėr Azinė e Afrikėn, sidomos. Por Shqipėria tashmė ėshtė nė njė tjetėr fazė, gjendet nė Evropė e thith prej saj informacion, kulturė, ndėrgjegjėsim, ndonėse gjendja e gruas lė ende pėr tė dėshiruar nė shumė pikėpamje.
 
Pėrsa mė pėrket, e konsideroj letėrsinė njė, tė plotė e universale: nė qendėr tė saj ėshtė njeriu, kjo qenie kaq e vogėl dhe e mahnitshme para njė universi kompleks. Nė qendėr tė letėrsisė ėshtė jeta, vdekja, ėndrrat, zhgėnjimet, ēmenduritė, bukuritė, qoshet e errėta tė qenies njerėzore. Kėto i pėrkasin tė dy gjinive qė e popullojnė planetin. Do tė flisja ndoshta vetėm pėr "ndjeshmėri" e hollėsira femėrore, pėr veēanėsi femėrore apo mashkullore. Harrojmė vallė, qė njė pjesė tė personazheve femėrorė mė tė bukur nė thesarin letrar, janė shkruar nga pena mashkullore, dhe anasjelltas, personazhe mashkullorė tė njė peshe e thellėsie tė jashtėzakonėshme nė prozėn bashkėkohore, janė shkruar nga pena femėrore?
 
"I love Tom Hanks" ėshtė njė nga librat mė tė njohur, ku ju shfaqeni me njė formė tjetėr.
Jam shfaqur prej kohėsh me gjininė e tregimit, "I love Tom Hanks" ėshtė i dyti vėllim me tregime qė kam shkruar. I pari i pėrket disa viteve tė shkuar e titullohet "Lule tė gabuara". E konsideroj tregimin njė gjini tė vyer, njė ushtrim stili tė mrekullueshėm e ekzigjent, ku nevoja e barazpeshimi tė ritmit rrėfyes dhe personazheve, ėshtė nė vetvete aq e rreptė, sa nuk tė "fal" asnjė tepri apo mosvėmendje, asnjė shkapėrderdhje.
 
Kush ėshtė "Tom Hanks"?
 
Le tė themi qė "Tom Hanks" ėshtė ėndrra qė Shqipėria ushqente dikur pėr Perėndimin e pėr lirinė qė ky i fundit pėrfaqėsonte. Personazhi i hamallit nė tregimin "I love Tom Hanks", po ia lejoj vetes kėtu tė marr hua nga Pirandello: njė, askush e njėqindmijė, ėshtė njė nga tė shumtėt njerėz qė u shtrydhėn, u copėzuan, u asgjėsuan psiqikisht e fizikisht nga diktatura.
 
Tom Hanks, apo mė saktė fotografia e tij me ngjyra nė njė revistė kinemaje, ėshtė pėrfaqėsues i sė shkuarės fare tė afėrt tė Shqipėrisė, dėshmitar i njėres prej faqeve mė tė dhimbshme e mė tė heshtura tė saj. Hamalli nė atė tregim ėshtė njė personazh qė kam dashur e respektuar shumė, e qė vazhdon tė mė dhimbset pėrbrenda, pikėrisht pėr atė qė pėrfaqėson.
 
Cilat janė marrėdhėniet tuaja me letėrsinė shqipe? Si e shihni atė?
 
E shoh letėrsinė shqiptare nė lėvizje, nė eksperimentim, nė rritje, me shumė rrugė ende pėr tė bėrė, por ėshtė njė letėrsi e gjallė. Vendi ynė ėshtė pėr shkrimtarin njė terren i larmishėm, i pasur, plot kontraste e dinamizėm. Marrėdhėniet e mia me letėrsinė shqipe janė tė lumtura. Shkruaj nė shqip. Lexoj nė shqip shumė gjėra qė botohen. Shpesh pėr kėnaqėsi, por edhe pėr t'u mbajtur nė dijeni rreth botimeve tė reja. Si mund tė jetė ndryshe njė marrėdhėnie e sėmurė? Ka vend pėr tė gjithė nė kėtė botė. E si rrjedhojė, edhe nė letėrsi. Siē thoshte njė nga mė tė mėdhenjtė shkrimtarė bashkėkohorė amerikanė, qė aq shumė kam dashur e vlerėsuar: "Ka fjalė tė mjaftueshme pėr tė gjithė ne. Le t'i shkruajmė!"
 
Keni miq?
 
Natyrisht. Njeriu ėshtė qenie shoqėrore. Kam miq, po. Miq pėr kokė, tė paktė nė numėr, sasinė nuk e kam konsideruar kurrė cilėsi. Miqtė e mi janė njerėz qė s'para bėrtasin e as rrahin gjoksin, nga ata qė kur i takon nė jetė ndihesh menjėherė i pasuruar. Jam krenare pėr ta, e njėkohėsisht u jam mirėnjohėse pėr atė qė mė japin: miqėsinė e tyre tė kulluar.
 
Ka lidhje Elvira Dones me shkrimtarė tė huaj tė njohur?
 
Kam takuar e takoj mjaft syresh nėpėr festivalet, panairet e aktivitetet e shumta letrare nėpėr Evropė. Ėshtė e natyrshme, normale.
 
Keni filluar tė shkruani edhe skenare?
 
Kam shkruar disa skenarė. Njėri prej tyre do tė fillojė tė xhirohet, besoj pas fare pak kohe. Bazohet mbi romanin tim "Yjet nuk vishen kėshtu". Aktorėt do tė jenė shqiptarė, pjesa dėrrmuese, regjisori gjithashtu: bėhet fjalė pėr regjisorin Fatmir Koēi. Produksioni ėshtė ndėrkombėtar. Gjithēka ėshtė thuajse nė pėrfundim e sipėr, pėrsa i pėrket procesit shkrues. Njė tjetėr skenar i imi realizohet gjysmėn e dytė tė vitit qė vjen, mes Zvicres e Francės. Ėshtė njė projekt delikat, mbi tė cilin mė duhet tė punoj ende, sapo te gjej pak kohė.
 
Cili ėshtė, sipas jush, problemi mė i madh qė ka letėrsia sot? Po kultura, nė pėrgjithėsi?
 
Kjo ėshtė njė pyetje qė do tė vlente njė shkrim tė gjithin mė vete, pasi kėshtu rrezikohet tė thuhen gjėrat perciptas e tė cunguara. Kultura sot vuan nga komercializimi, nga cektėsia, nga zbrazėtia. Pushteti i gjithfuqishėm i konsumit e konsumizmit, konsorciumet dhe konglomeratet financiare, kultura e sė pėrkohshmes, kalimtares, po e vret kulturėn e mirėfilltė, po e shtrėngon nė njė qoshe, po ia merr frymėn. Kultura, sa mė shumė e shkon koha po kthehet nė njė vlerė elitare pėr pak njerėz kokėfortė me mendje tė ndriēuar. Pjesa tjetėr bluan vetėm kulturė "trash". Kjo vlen dhe pėr letėrsinė. Mėkat. Njė mėkat shumė i madh. Shpresoj shumė qė Perėndimi tė dijė tė "tėrheqė frenin" e tė verė sėrish nė vend disa vlera qė duhet tė mbeten pėrjetėsisht tė shenjta.
 
Cila ėshtė jeta e Elvires ne Zvicer, si ndiheni si shqiptare?
 
Ėshtė njė jetė normale: me familjen time, me dy fėmijėt e tim shoq. Familja ėshtė porti im, pika mė e vyer dhe mė e paprekshme. Pastaj, vetėm mė pas, vijnė tė tjerat. Vjen shumė punė. Shumė udhėtime. Njė jetė interesante pėr tė cilen ndihem fatlume. Si shqiptare ndihem shumė mirė nė Zvicėr e gjetkė. Sepse jam shkrimtarja, si rrjedhojė jam e respektuar, me njė peshė e realizim vetjak e shoqėror. Por nuk ėshtė kėshtu pėr gjithė shqiptarėt, gjė qė ju e dini fare mirė. Ėshtė e natyrshme qė njė shkrimtar i njohur tė respektohet pėr atė qė ėshtė. Por shumė shqiptarė "njollosen", thjesht sepse janė shqiptarė, pavarėsisht se janė njerėz tė ndershėm. Paragjykimi ėshtė tejet kokėfort e nuk vdes lehtė.
 
Shkrimin pėr botim nė Trepca.net e dėrgoi mė 21 tetor 2003 , z. Ēerēiz Loloēi.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.