|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Mbi debatin pėr Nėnė Terezėn

 
 

 
21 tetor 2003 / TN
 
Hans-Joachim LANKSCH*
 
Merre me mend, o lexues i dashtun dhe i padashtun: si do kishte kenė puna po tė mos kishte kenė e lumja Nanė Terezė me prejardhje shqiptare, por do tė kishte kenė, ta zamė, belgjiane, tailandeze a senegaleze? A do ishte bā nė botėn shqiptare gjithė ky xhumbus (rrėmujė) rreth saj? Gazetat dhe revistat shqiptare nuk do kishin ngre gjithė atź pluhur rreth prejardhjes sė saj. Nuk do tė ishin pėrzie nė garė pėr monopolizimin e etnicitetit tė saj, as maqedonasit dhe as aromunėt. Dhe as shqiptarėt nuk do ishin ngulė kambė me marrė pjesė nė kacafytjen e padenjė pėr pėrvetėsimin kombtarist tė femnės zemėrgjanė, e cila kurrėn e kurrės s’bante pyetje pėr kombsinė e ndonji nevojtari...
 
Shkrimtarėt, krijimtaria e tė cilėve lulėzote nė parrizin e kuq dhe, tė cilėt asokohe flakshin baltė e vner mbi kishėn dhe klerikėt, tash nuk do kasnecojshin zanin e ”murgeshės shqiptare”. Pendat e tjera shqiptare nuk do pėrhapshin fraza bajate simbas tė cilave me lumnimin e Nanė Terezės ”nderohet populli shqiptar”, ose u nderuekan gjithė nanat shqiptare. Do mungote dhe fraza pėr ”bijėn shqiptare”. A propos: Nanė Tereza ka kenė e bija e Drane dhe Kolė Bojaxhiut dhe e absolutisht askuj tjetėr.
 
2.
Merre me mend, o lexues i dashtun dhe i padashtun: nji vepėr e shkrimtarit serb me prejardhje rumune, Vasko Popa, do pėrkthehej nga origjinali serb nė gjuhėn italiane dhe prej pėrkthimit italian do pėrkthehej nė rumanishte. Dhe, prej versionit rumanisht do pėrkthehej prapė nė gjuhėn e originalit, nė serbishte pra. E ēuditshme, apo…? Kuptohet, nji gjā e tillė nuk bāhet me Vasko Popėn. Ama me Nanė Terezėn, po.
 
3.
Merre me mend, o lexues i dashtun dhe i padashtun: nji figurė kolosale, jo djalok a ēupėrlinė e tipit flutur njiditore, kishte me dalė me mendime dhe vepra pėrmbytėse, revolucionare, dhe shoqnia e pushteti kishin me ia dhanė asaj figure gjiganteske jo dėnimin e zakonshėm me heshtje, persekutim, ndalim, burgim etj., por kishin me ia trumbetue asaj emnin, kishin me e lavdue dhe dekorue, kishin me ia ngritė pėrmendore, kishin me ia organizue konferenca llafazane, kishin me organizue koncerte, estrada dhe ēdo gjā tjetėr qi āsht nė kundėrshti tė plotė me misionin e ksaj figure, e cila shquhet nga modestia, pėrulėsia dhe gatshmėnia e papėrfytyrueshme pėr me shėrbye. Pushteti dhe shoqnia kishin me monumentalizue, muzealizue, betonizue dhe, nė fund tė fundit, fosilizue mesazhin revolucionar tė aso figure shekullore. Metodė kjo e padėshtueshme pėr me e mbytė thalbin e vėrtetė tė mesazhit revolucionues tė figurės nė fjalė vigane.
 
4.
Shko njiherė, o lexues i dashtun dhe i padashtun, fjala vjen, nė Bushat a ndonji fshat tjetėr mbas shtatdheteshtatė maleve, dhe shiko mjerimin e njerėzve atje. Dhe, shiko gjithė ato koncerte, spektakle, festime hijėranda. Dhe mendohu a e paskan marrė veshtė mirė se ku e kishte fjalėn figura e naltpėrmendun, e cila jetote simbas fjalės sė Jezu Krishtit: ”Mā i madhi ndėr ju duhet me u sjellė sikur ai t’ishte mā i vogli; udhėhjekėsi sikur t’ishte shėrbyes”.
 
5.
Merre me mend nji figurė me peshė nga bota fetare, me vulė fetare dhe tė brumosun krejt e krye nga besimi fetar. Dhe merre me mend se ktź figurė fetare, e cila i jepej me mish e me shpirt shėrbimit tė tė vorfunve, mbasi nė kta tė vorfunit e shihte vetė Zotin, sikur ta kenė zhveshė nga gjithė kjo tė kenėt figurė fetare tue e quejtė ”humaniste shqiptare”. Kshtu, merre me mend nji grue me drejtim tė pėrgjithshėm fetar, ku veēorinė themeltare e paskan kthye nė ”humanizėm”. A ngjajnė gjana tė tilla? Po, merre veē tė lumen Nanė Terezė.
 
*Autori ėshtė pėrkthyesi i Martin Camaj

Shkrimin pėr botim nė Trepca.net e dėrgoi mė 21 tetor 2003 , z. Ēerēiz Loloēi.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.