|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

   
 

Ne, shqiptarėt nė Palestinė

 
 

 
21 tetor 2003 / TN
 
Nga Fatos BAXHAKU
 
Nė mesin e shekullit tė 18 Ahmet Pasha ishte Vali i Palestinės. Disa e quajnė shqiptar e disa tė tjerė boshnjak. Njė gjė ėshtė tashmė e provuar, njė mijė kėmbėsorė shqiptarė dhe 800 kalorės boshnjakė kishte ushtria, e cila nėn urdhrat e Ahmetit kishte pėr detyrė tė mbronte Jerusalemin e shumėkėrkuar. Shqiptarėt e shpėtuan komandantin e tyre sa herė qė ndonjė oficeri tekanjoz i tekej tė bėnte grusht shteti. Ahmeti, qė e kishte nisur karrierėn e tij si ushtar i thjeshtė nė Egjipt, u forcua aq shumė, sa qė tė kundėrshtonte edhe sulltanin. Nėn drejtimin e tij, qendra e Vilajetit kaloi nga Damasku nė Akka, mė afėr Jerusalemit.
 
Pėrballė Napoleonit
 
Napoleon Bonaparti vinte nga njė fitore e madhe. Nė 1798, ai kishte ngritur flamurin francez nė hijen e piramidave tė Egjiptit. Jerusalemi dhe mė pas Siria, tė gjitha vende tė kėnduara nga Bibla ishin ėndrra e madhe e Perandorit. Njė vit mė vonė, Bonaparti marshonte nė krye tė ushtrive tė tij pėrgjatė brigjeve tė Palestinės. Kėshtjella e parė qė mori ishte Al-Arish. Thuajse tė gjithė mbrojtėsit ishin shqiptarė. Bonaparti i liroi tė gjithė shqiptarėt e kapur rob, me kusht qė tė ktheheshin nė vendin e tyre. Nuk ndodhi kėshtu. Kur pushtoi Gazėn, Bonaparti i njohu edhe njė herė shqiptarėt nė mesin e mbrojtėsve robėr. Nė marsin e 1799, Bonaparti hasi nė njė rezistencė kokėforte nė muret e Xhafės. 13 mijė ushtarė francezė pėrballeshin me katėr mijė shqiptarė. Pas disa ditėsh, shqiptarėt u dorėzuan nė besė. Robėrit jetuan pėr disa ditė vetėm me bukė e ujė nėn diellin e pėrvėlues tė kėtyre anėve. Pas dy ditėsh, njė takim i Bonapartit me gjeneralėt e tij e dha vendimin fatal. Tė vriten tė gjithė. Katėr mijė shqiptarė u ekzekutuan brenda pak orėve nė shkretėtirė. Askujt nuk i dihet varri. Kufomat e tyre ushqyen pėr shumė kohė korbat dhe hienat. Porse shqiptarėt nuk kishin mbaruar akoma. Nė qytetin mė tė afėrt, nė Akka, trupat mbrojtėse ishin shqiptarėt e Ahmet Pashės. Tė tmerrruar nga lajmi i masakrės, qė kishte ndodhur pak ditė mė parė, shqiptarėt luftuan me tėrbim, pėr t’iu shmangur fatit tragjik. Udhėtimi i gjatė, lodhja e njerėzve dhe rezistenca e shqiptarėve e bėri tė vetėn. Bonaparti mblodhi njerėzit dhe i nisi pėr nė Francė.
 
Njė intrigant shqiptar
 
Intriga, prerje nė besė, marrėzira, etje pėr pushtet, me tė tilla gjėra ėshtė e mbushur plot historia e kėtyre viteve e shqiptarėve tė Palestinės. Nė betejėn e Akkės kundėr francezėve bėri emėr njė shqiptar, Ismail Pasha. Ky kishte ardhur nga Turqia bashkė me trupat qė u munduan tė pengonin Bonapartin. Mė pas nė Akka, u bė njė nga njerėzit mė tė afėrt tė Ahmet Pashės, por, sikurse ndodh rėndom, menjėherė u pėrpoq t’i zinte vendin. Atėherė valiu e burgosi dhe e mbajti nė burg derisa vdiq.
 
I etur pėr pushtet, me tė dalė nga burgu, Ismaili e shpalli menjėherė veten vali, gjė qė nuk i pėlqeu aspak Sulltanit. Ismaili duroi rrethimin tremujor tė trupave tė sulltanit. U dorėzua, por iu pre koka sakaq.
 
Arritėn shqiptarėt tolerantė
 
Ibrahim Pasha, djali i Mehmet Ali Pashės sė Egjiptit, njėsoj si i ati kishte vetėm njė ėndėrr: tė shkėpuste arabėt nga pushteti i Sulltanit. Nė 1831, ai hyri triumfalisht nė Jerusalem. Pėr Palestinėn kishte nisur njė epokė e re. Deri pak kohė mė parė Palestina ishte e mbėrthyer nga anarkia, aq sa njerėzit nuk dilnin dot nė rrugė. Ibrahim Pasha riktheu rendin. Nė historiografinė arabe, ai ėshtė i njohur si njeriu qė vuri nė themel tė pushtetit barazinė mes feve tė ndryshme, aq prezente nė Jerusalem. Muhamed Mufaku, historiani i njohur kosovar, citon njė letėr tė tij dėrguar njė kleriku msyliman: “...Sikurse e dini, Jerusalemi i shenjtė ka faltore e manastire, te tė cilat shkojnė tė krishterė e ebrej prej kombeve dhe vendeve tė ndryshme. Meqė kėta vuanin shumė pėr shkak tė taksave qė u duhej tė paguanin gjatė rrugės, ne urdhėruam, pėr hir tė bashkėjetesės, heqjen e taksave nga tė gjitha rrugėt...”.
 
Sherr me arabėt
 
Ibrahim Pasha, njėsoj si i ati, i kishte idetė e qarta. Ai, nė 1838, vendosi shėrbimin e detyrueshėm ushtarak pėr tė gjithė, pa dallim kombėsie. Kjo i preku arabėt, tė cilėt deri mė atėherė ishin mėsuar qė nė vend tė tyre tė luftonin tė tjerėt, kyesisht ushtarėt shqiptarė. Puna shkoi aq keq, sa qė arabėt e acaruar e rrethuan valiun e tyre shqiptar diku nė Jerusalem. Pėr tė shpėtuar tė birin u nis nga Egjipti vetė Mehmet Aliu. Rendi dhe pushteti i Ibrahim Pashės shpėtoi deri aty nga 1840, kohė nė tė cilėn Ibrahimi, nėn presionin e fuqive tė mėdha, u detyrua tė tėrhiqej nga Palestina. Mijėra ushtarė shqiptarė u tėrhoqėn tė fundit nga Gaza pėr nė Egjipt nė shkurtin e 1841. Shumė shqiptarė ndėrkohė ishin martuar me vendase, kishin marrė tokė dhe ishin ngulitur mirė nė jetėn arabe. Me kėtė histori martesash zė fill njė histori tjetėr, jo mė me luftėra e intriga, por me punė e jetė normale. Kėshtu ka ndodhur qė edhe sot e kėsaj dite shumė arabė tė atyre anėve kanė mbiemrin al-Arnauti.
 
Arnauti revolucionar
 
Ai kishte njė emėr fort tė ngatėrruar. Quhej Mustafa efendi al-Arnauti al-Masri al-Dimjati. Thuhet se ka qenė njė nga njerėzit mė tė shquar tė fundit tė shekullit 19 nė Xhafa. Al-Arnauti ynė kishte lindur nė fakt nė Egjipt, nė Dimjat. Prej kėndej i buron edhe pjesa e fundit e mbiemrit tė tij tė stėrgjatė. Al-Arnauti kishte marrė pjesė nė njė kryengritje antiangleze nė 1881 dhe pikėrisht pėr kėtė ishte detyruar tė emigrojė nė Palestinė. Xhafa duket se ka bėrė emėr tė mirė, pėrderisa udhėrrėfyes arabė e cilėsojnė si njė nga njerėzit mė tė shquar tė kėtyre anėve.
Njė lidhje e lashtė
 
Shqiptarė e arabė janė takuar shumė herėt, aq herėt sa qė tė dy palėt besojnė legjenda qė sot tingėllojnė disi tė ēuditshme. Deri vonė ka qenė e pėrhapur legjenda se kishėn e Shirgjit, buzė Bunės, e patėn ndėrtuar disa ardhacakė tė ikur nga Siria sepse nuk pranuan tė myslimanizoheshin. Ata vinin nga njė qytezė siriane, qė quhej Rosafa dhe shumė vetė besojnė ende se pikėrisht nga kjo ka lindur legjenda e magjishme e Rozafatit. Andej nga fillimi i shekullit tė 15, kohė nė tė cilėn Spanja, ishte superfuqia e vetme detare, katėr vėllezėr shqiptarė, Uruēi, Hajredini, Isaku dhe Iljazi, ia dolėn mbanė tė ngrinin njė flotė tė tėrė qė tmerroi krejt Mesdheun jugor. Ndėrsa spanjollė e arabė vriteshin nė luftėra gjakatare e hakmarrėse, flota e katėr vėllezėrve shqiptarė ruante brigjet e Algjerit, Tunisit dhe qyteteteve tė tjera arabe. Pėr pak kohė, Uruēi ia doli mbanė tė krijonte nė Algjer njė fortifikatė gjigande, e cila arriti tė zbrapste sulmet e spanjollėve. Nė 1518, me vrasjen e tij, i vėllai, Hajredini kėrkoi mbrojtjen e sulltanit. Kėshtu, formalisht, Algjeria u bė zotėrim osman. Nė 1808 zė fill dinastia shqiptare e zotėrimit tė Egjiptit. Mehmet Ali Pasha, shqiptari reformator iu pėrvesh reformave pėr modernizimin e vendit tė Nilit. Krejt i pavarur, nė luftė me tė gjithė, edhe me sulltanėt, Mehmet Aliu arriti deri nė portat e Stambollit. Dinastia e krijuar prej tij vazhdoi tė sundojė Egjiptin deri nė 1952, deri nė kohėn kur Naseri pėrmbysi mbretin e fundit tė dinastisė shqiptare, Farukun. Njė nga shqiptarėt mė tė shquar, elbasanlliu Arkitekt Sinani, qėndroi ca kohė nė Jerusalem. Historianėt arabė i njohin autorėsinė e njė xhamie, njė medreseje dhe njė imareti. Njė shekull mė vonė, gjatė viteve tė qeverisjes sė Kara Mustafa Pashė Qypryliut, nga Roshniku i Beratit, nė Jerusalem ishte guvernator njė kushėri i beratasit, Mehmet Pashė Qypryliu. Ai ndenji nė kėtė post pėr 6 vjet, aq sa qėndroi nė krye tė Perandorisė kushėriri i tij nė Stamboll. Nuk mbahet mend pėr ndonjė gjė tė madhe. Kronikat e kohės mjaftojnė tė thonė se ishte “njė qeveritar i mirė”.
 
Shqiptarėt pėrballė sionizmit
 
Gjatė Luftės sė Parė Botėrore, ngritja e njė shteti izraelit nė Palestinė tashmė ishte objektiv i ngulitur i anglezėve. Thuhet se nė radhėt e trupave osmane, qė luftuan kundėr britanikėve, kishte afėr 4 mijė ushtarė shqiptarė. Qendra e ofensivės angleze nė 1917 ishin pozicionet e divizonit qė komandohej nga shqiptari Esat Pasha, vėlla i vezirit tė madh Izet Pasha. Pėrballė gjeneralit shqiptar ishte i famshmi Alenby. Divizioni i Esatit i shpėtoi pėr mrekulli disa sulmeve tė egra tė anglezėve dhe mė pas zhvilloi shumė beteja tė suksesshme rreth e rrotull Jerusalemit. Edhe pas pushtimit tė Jerusalemit, shqiptari kokėfortė vazhdoi tė rezistonte nė njė fortesė nė qytetin al-Salt, porse aty u plagos rėndė dhe kėshtu mori fund rezistenca e tij. Nė 1920, pushtimi anglez i Palestinės u legalizua krejtėsisht dhe pėrpjekjet pėr tė themeluar shtetin e Sionit nisėn tė bėhen edhe mė konkrete. Kur nisi lėvizja e armatosur kundėr Izraelit nė 1948, shumė nga shqiptarėt e vjetėr ishin pėrkrah arabėve. Shumė prej atyre qė ishin vendosur kėtu nė kohėn e Ibrahim pashės u vendosėn nė Palestinėn Perėndimore. Me ngjarjet e 1967, pra me pushtimin e Rripit tė Gazės dhe tė territoreve tė tjera palestineze, shumė familje al-Arnauti emigruan nė Jordani, porse shumė tė tjera vazhdojnė tė jetojnė nė Palestinėn e gjakosur nga bombat.
  
--------------------
Faktet qė janė pėrdorur nė kėtė shkrim janė marrė nga studimi i dr. Muhamed Mufakut, “Shqiptarėt nė botėn arabe”, Rilindja, Prishtinė 1990.   

Shkrimin pėr botim nė Trepca.net e dėrgoi mė 21 tetor 2003 , z. Ēerēiz Loloēi.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.