|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Veprimtari pėr nėnė Terezėn

 
 

 
21 tetor 2993 / TN / Ēerēiz LOLOĒI
 
Budapest
 
Ambasada shqiptare nė Budapest, nė mbyllje tė veprimtarive kushtuar Lumturimit tė Nėnė Terezės, tė cilat konsistuan nė ēeljen e dy ekspozitave fotografike dhe celebrimin e dy meshave mbajtur nė Bazilikėn kryesore dhe mė tė madhe tė Budapestit, organizoi njė mbledhje pėrkujtimore.
 
Ambasadori shqiptar nė Budapest, Eduard Sulo, duke folur pėr Nėnė Terezėn vuri nė dukje se ajo ishte njė luftėtare botėrore e paqes, njė humaniste universale, qytetare e botės mbarė, nje shqiptare e kulluar, gjė qė e theksonte kudo ku ndodhej. Pėr jetėn dhe veprėn e Nėnė Terezės, parė nga kėndvėshtrimi hungarez foli albanologu, Prof. Ishtvan Shyts, njėkohėsisht dhe Kryetar i Shoqatės sė Miqėsisė Hungari-Shqipėri.
 
Ai u pėrqėndrua nė veprėn e kėsaj gruaje tė pashembullt pėr mbarė njerėzimin. “Gjithė jeta e Nėnė Terezės ėshtė njė shembull i jashtėzakonshėm pėr mbarė njerėzimin. Ata qė kanė dėgjuar fjalėt e Saj dhe qė kanė ndjerė tė prekurėn e Saj qetėsuese, e kanė quajtur Atė, Nėnė tė Dashurisė”.
 
Nė emėr tė komunitetit shqiptar me banim nė Hungari, foli z. Harillaq Kekezi i cili theksoi ndėr tė tjera se  Nėnė Tereza ngriti nė nivel universal kulturėn e dashurisė, kulturėn e mirėsisė, kulturėn e kujdesit pėr njeriun, kulturėn e solidaritetit dhe ndihmės pėr njeriun.
 
Nė fund fjalėn e mori Kryepeshkopi Janush, Nun Apostolik dhe Dekan i Trupit Diplomatik tė akredituar nė Hungari i cili bėri njė paralelizėm tė Nėnė Terezės me njė figurė tjetėr po aq tė shquar, Papa Gjon Pal i II. Gjithashtu nėn kujdesin e Ambasadės shqiptare, u shfaq filmi  “Nėnė Tereza” si dhe u pėrurua ekspozita fotografike kushtuar jetės dhe veprės sė Saj.
 
Kanada
 
Nėn kujdesin e Ambasadorit shqiptar nė Kanada, Adhurim Resuli, u hap, me rastin e Lumturimit tė Nėnė Terezės, ekspozita e artistit Ilir Fico me mbi 40 punime, piktura dhe skulptura me temė pėr Nėnė Terezėn.
 
Ambasadori, gjatė pritjes qė u dha me kėtė rast, pėrshėndeti tė gjithė tė pranishmit pėrfaqėsuės tė Trupit Diplomatik, tė ftuar nga Ministria e Jashtme Kanadeze, Parlamentarė dhe Senatorė, njerėz nga fusha e artit, shkencės dhe biznesit.
 
Gjithashtu merrnin pjesė dhe pėrfaqėsues tė shoqatave tė Diasporės nga Toronto, Montreali dhe Otava si dhe tė rinj shqiptarė, studentė tė cilėt ndjekin studimet nė Kanada.Aktiviteti u ndoq me interes tė jashtėzakonshėm dhe pritja kaloi nė atmosferė tepėr tė ngrohtė. Gjithashtu, televizioni "Pasqyra Shqiptare", i cili transmeton ēdo tė shtunė nė gjuhėn shqipe nė kanalet kanadeze, bėri tė mundur xhirimin e tė gjithė aktivitetit.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.