|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Disa meditime pėr kreun e ish UĒK-sė

 
 

 
21 tetor 2003 / Arbėri (Vushtrri)
 
Paraqitja e ish kreut te UCK-se ne politiken shqiptare eshte pritur nga patriote dhe nacionaliste shqiptare si dicka e jashtzakonshme. Se per kend e kam fjalen tashme e dine edhe femijet 10 vjecare, qe atehere ishin te moshave parashkollore dhe vec sa kishin fillue me i ndje ditet e para te clirimit.
 
Njeriut numer nje te nje guerile aq te sukseshme , njeriut qe ate guerile e shendrroi ne nje ushtri  popullore dhe me te cilen gjate luftes se fundit ne Kosove, popullates qe ishte mbrenda ashtu edhe asaj qe kishte dale jashte, si ne diaspore ashtu edhe neper kampet e refugjateve neper vendet fqinje, ju ngjallte shprese se do te vine dite me te mira per ta d.m.th. e tere shqiptaria i kishte shpresat ne ta.
 
Por cka beri ky lider i Ushtrise popullore. Beri ate qe as politikanet me te medhenje nacionaliste-kombetare shqiptare nuk e kane paramendue, Ne kete loje politike qe tash po duket se ka qene jashtezakonishte e favorshme per politiken proserbe, nga disa shqiptare nuk mund te thuhet se eshte dicka e papritur per ta, sepse situata e tanishme te shtyen me mendue se mos ndoshta kane qene te parapregaditur. Ju dha rasti djalit nga Drenica, jo pa qellim, sepse pervec trimerise se tije ndoshta te tjeret e kane pa se nuk ka tjeter aftesi.
 
 Dhe nese nje njeri qe eshte ne krye te nje organizate guerile nuk tregon edhe aftesi organizative atehere vaj halli per perkrahesit e tije. Por nuk ndodhi keshtu. Punet ndryshuan per se miri ne favor te shokut Hashim Thaci,  apo ndoshta fati ishte qe njeriu i paqes (Ibrahim Rugova) ne ato momente ishte shume fleksibil me Millosheviqin.
 
Shqiptaret qe aq shume e kishin pritur nje njeri te tille filluan te mendojne: ja shqiptaret e fituan nje politikan me bagazh te luftes, nje intelektual te ri (ju kujtohen intervistat e tije se ishte student ne nje nga universitet e Zvicres) qe do te beje buje ne politiken rajonale te Ballkanit.
 
Periudha e pas luftes  ishte arritja e zenitit te tije ne politken shqiptare, dmth per jo me shume se 6-12 muaj, ky i ri shihej si lideri i ardhshem i shqiptarise. Pse mos te e themi haptas (edhe nje nga shoket e tije njehere e tha) se nuk ka asgje te keqe kur populli eshte i shperndare ne me shume shtete (me se paku ne gjashte ) qe te tregohen ambicjet per bashkim kombetar. Mos te ju vie marre (turp) per te kerkuar zoterimin e vendit tende do te ishte nje nga mesazhet per te gjithe politikanet shqiptare, pa marre parasysh se ne cilin shtet administrative gjenden momentalishte.
 
Por kete ky i ri nuk e beri. Te gjithe e kuptojme se nuk ka qene i lire te shprehet publikishte per bashkim kombetar, por se paku dikush nga shoket te dale dhe te kerkon bashkim kombetare. Nuk ka turp nese mundohesh per plotesimin e aspiratave kombetare shoku Hashim Thaci. Nuk doli  askush nga perkrahesit e vijes tende qe te kerkoj bashkim kombetar publikishte. Nuk po e permendi rastin kur disa dalin vetem per nje moment te caktuar( interval) vec sa me ju hedhe hi syve popullit e mepastaj po ashtu publikishte qe te distancohet nga fjalet e thena.
 
Kjo do te thote se si I ri ty te falen gabimet,sepse si I ri ne politike nuk e ke pas te ditur se sa e rende eshte. Ketu qendron edhe problemi me i madhe. Nese nuk je i zoti qe punet e tua dhe te parties tende te i udheheqe si duhet atehere  ju lutem se paku je i obliguar qe te regrutoshe te rinje qe kane qene te angazhuar drejteper se drejti ne lufte , sepse tashme te gjithe prej tyre nuk jane me te rinje – jane ne moshe te pjekur.Te dalesh me analiza se cka po ndodhe qe partise tende nuk po I shkojne punet mire.
 
A jeni LDK qe veproni si dege e ndare me emrin PDK, sepse si pasoje e gjithe kesaj populli eshte ai qe po vuan, dmth nuk po i jepni rastin te tjereve qe te i paraqesin bindjet e tyre per organizim politik. Por fatebardhesishte ose fatkeqesishte (per disa), rrethe teje i ke njerezit me pervoje komuniste dhe njerez te cilet presidenti z. Ibrahim Rugova i ka larguar (hedhe) nga politika, se e ka pa se asgje nuk ka prej tyre si politikane. Te kishe qene ndonje njeri qe merret me komedi do te kishe shkruar: po pres sa cka po bene presidenti, ha ha ha,  a po e largon dike nga elita e parties se tije dhe mepastaj ta e marre une dhe ndoshta ta e gradoj pak se ne nuk investuam asgje per te dmth fituam nje politikan te vyeshem qe nuk pranoj qe te i bindet urdherave te presidentit, kesaj i thuhet te jesh me fat ha ha ha.
 
Me larte i permenda te rinjte qe kane qene anetare te rregullte te UCK-se, nuk eshte fjala se te tjeret duhet qe te perjashtohen qe te jene me aktive ne jeten politike, por i permenda ata sepse  jane njerez qe te gjitha shtetet e  botes, sikur te kishin qene ne rastin tone, syte tek ta do te i kishin pase.
 
Por ty nuk te duken njerez te pershtatshem me. Sepse ti nuk je me njeri i luftes, je njeri i paqes dhe nuk mirresh me te kaluaren. As kjo nuk qendron sepse shumica e njerezve qe jane ne rrethin tende, thirren ne ndeja private, si njerez qe te kane njohur para dhe pas lufte shoku Hashim Thaci. E ata te rinje dhe te rinjte e tjere qe neper enet e tyre kalon gjak revolucionari, qe jane te gatshem ne cdo moment te angazhohen per qellimet me te mire te ēeshtjes shqiptare, ata do te jene te perbuzur sepse nuk kane pervoje per me u marre me politike te nivelit te larte. I gjithe populli e di se me te vertete nuk kane pervoje ne politike.
 
E vertete eshte, por shiko te tjeret qe jane te regrutuar nga ana e parties tende, cfare pervoje kane ata. Lirishte mund te theme kurrfare. Nuk po dua qe te hyje ne analize te karakteristikave familjare sepse si student te universitetit  kemi hjeke shume me to, por per ndertimin e shtetit shoku Hashim Thaci, eshte dhe kishte qene e nevojshme qe te dihet se kush nga ku vjen. Se paku keshtu vepruan shtetet qe me lufte e fituan shtetesine e pranuar nga bota (lexoje pak historine dhe mos e le qe te perseritet, sepse me sa me kujtohet me profesion je historian).
 
Te gjitha keto dobesi te tua per mrekulli i shfrytezoj presidenti Ibrahim Rugova. Dhe mua me te vertete me vjen mire. Aq mire me vjen qe, pas egzilit te shkurter te tije neper shtetet e Europes, erdhi si fitimtar dhe na e dha nje leksion te vertete prej politekes.
 
Po te me pyeste dikush pse te vjen mire, si pergjigje e shkurter do te ishte se nuk bene vend pa kuvend. Mos te ishte shfaqur presidenti Rugova ne ato momente ne historine tone vaj halli per popullin e shkrete. Ose do te kishim ra ne diktature te hajnave ose me e keqja: shqiptaret nuk jane ne gjendje te qeverisin vetevehten pa mbikqyrjen e politikave hegjemoniste rajonale. Do te ishte alibi mire i perseritur nga garnitura proserbe e politikaneve shqiptare.
 
Per fat te keqe tonin, disa njerez qe vinin nga lufta rane pre e futjes ne vorbull te hajnave (se kush i shtyri te sillen ashtu nje zot e di). Disa politkaneve me bagazh komunist serbosllav ju dha mundesia qe te infiltrohen ne te dy partite (partine e z. Ramush Haradinaj po e konsideroj parti qe nevojitet per baraspeshe politike) dhe tash jane te deleguar neper institucionet baze per ndertimin e nje shteti. Rezultatet dhe sukseset e tyre do te dihen me vone, sigurishte ne kurriz te popullit dhe te pasardhesve tane.
 
E ne si popull tolerante qe jemi do te ju a falim me arsyetim se te rinje kane qene dhe nuk kane dijte me shume, kane qene te papervoje ose nuk eshte prite me shume prej tyre:se edhe baba ose babegjyshi i tyre gjithnje kane qene te tille, gjithmone kane dijte me e marre anen e pushtetit, anen e te fortit (ne kete rast po e perserise prape anen krahut te luftes – anene e shokut Hashim Thaci).
 
Thenja nga Bibla me rastin e kruqezimit te Jesus Kirshtit: Zot faljau se nuk e dine se cka po bejne, me duket se eshte gjeja me e mire ne kete moment per perkrahesit e vijes tende zoti Hashim Thaci.
 
p.s. Edhe nese e lexon dikush nga perkrahesit e tij mos ma e merrni per te keq, sepse nuk kam pase mundesi shpirterore pa fole (shkrue).
 
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.