|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Partia Socialiste nė prag tė krizės

 
 

 

20 tetor 2003 / Armand Mero / "Zėri i Amerikės"

Nė Shqipėria partia socialiste ėshtė nė prag tė krizės. Kundėrvėnia e hapur e njė grupi deputetėsh tė drejtuar nga zoti Ilir Meta, ndaj kandidaturave tė reja pėr kabinetin qeveritar, mund tė vėrė seriozisht nė pikėpyetje pushtetin e sė majtės. Kundėrshtarėt e kryeministrit Nano, kanė vėnė kusht rikompozimin e qeverisė, duke refuzuar tė votojnė nė parlament ministrat e jashtėm dhe tė rendit.

Kur nė muajin korrik zoti Meta dhe pėrkrahėsit e tij arritėn tė bllokonin emėrimin e ministrit tė jashtėm, ky veprim u tentua tė mbulohej si njė reagim ndaj kandidaturės sė propozuar. Nė tė vėrtetė pėr tė gjithė ishte e qartė se ajo qė ndodhi ishte njė prove force mes dy rivalėve nė partinė socialiste.

Zoti Meta dėshmoi se ai dhe njerėzit e tij ishin njė faktor qė nuk mund tė kapėrcėheshin lehtė. Pėr kėtė ai u ndihmua dhe nga trajtimi deri mospėrfillės qė partia socialiste i bėri aleatėve tė saj pėr zgjedhjet e pushtetit vendor.

Nė njė plan thjesht numerik, votat e partive tė vogla janė bėrė vendimtare nė luftėn e brendshme tė socialistėve. Dhe sot ėshtė zoti Meta qė po pėrfiton prej tyre. Jo mė kot ndėr kėrkesat qė parashtrohen prej tij ėshtė njė rikompozim i qeverisė me njė rishikim tė aleancave. Nga ana tjetėr ata e kanė bėrė tashmė tė qartė se problemi nuk ėshtė te emrat e kandiduar por te mėnyra se si po vepron kryeministri.

Nė disfavor tė kreut tė qeverisė dhe njėkohėsisht kryetarit tė partisė socialiste ėshtė edhe momenti nė tė cilin ai u detyrua tė paraqiste ministrat e rinj. Nė planet e zotit Nano, posti i ministrit tė jashtėm do tė vazhdonte tė mbahej bosh, ndoshta edhe deri nė kongresin e partisė.

Por incidenti i ndodhur me ministrin e rendit i pėrshpejtoi lėvizjet, duke mos i lėnė kohė kryeministrit tė parapėrgatitej pėr pėrballjen nė parlament. Ai gjendet nė tė njėjtėn situatė si nė korrik. Orėt e kėtyre ditėve janė tė ngarkuara me pėrpjekje pėr tė siguruar sa mė shumė mbėshtetje mes deputetėve dhe pėr tė pakėsuar numrin e pėrkrahėsve tė zotit Meta.

Arritja e njė marrėveshjeje mes dy kampeve kundėrshtare ėshtė thuajse e pamundur. Ajo ėshtė e parealizueshme edhe nga njė pikėpamje praktike, pėrsa kohė emrat e dy kandidatėve i janė dėrguar tashmė presidentit tė Republikės pėr dekretim.

Parlamenti mbetet pra skena ku do tė zhvillohet edhe njė herė dueli i forcės. Nė rast tė njė rrėzimi tė dytė tė kandidaturave, qeveria e kryeministrit Nano do tė futej realisht nė krizėn mė tė thellė.

Ndonėse ligjėrisht ai mund tė bėjė edhe njė pėrpjekje tė tretė, moralisht socialistėt do tė dėshmonin se nuk zotėrojnė mė shumicėn dhe se vendi ėshtė shumė afėr zgjedhjeve tė parakohshme.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.