|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E hėne, 20 tetor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Kryeparlamentari Daci priti shefin e Shtyllės IV tė UNMIK-ut, Lambsdorff

 • Nė Prishtinė po i zhvillon punimet Konferenca lidhur me trafikimin e qenive njerėzore

 • Sot bėhet ndėrrimi i komandės sė KFOR-it nė Podujevė

 • Mė 26 tetor merr fund llogaritja verore e kohės, akrepat kthehen prapa pėr njė orė

 • Suedi: Manifestime pėr Nėnėn Tereze

 • Pėrkeqėsohet situata me energji elektrike - 2 orė me drita e katėr pa tė

 • Nė fshatin Pogragjė tė Gjilanit ėshtė vrarė nė pritė njė person dhe njė tjetėr ėshtė plagosur

 • Pėr vrasjen e civilėve shqiptarė janė dėnuar tre ish-pjesėtarė tė ushtrisė jugosllave`

 • Nė Tetovė pėrfundoi manifestimi letrar ndėrkombėtar "Ditėt e Naimit 2003"

 • As njė javė pas organizimit tė zgjedhjeve lokale nė Shqipėri, nuk janė publikuar rezultatet pėrfundintare

 • Nė bazė tė njė vendimi, Kėshilli Suprem i Mbrojtjes sė USMZ ka lėnė mundėsinė e intervenimit ushtarak nė Kosovė

 • Preshevė: Pengohet trafkimi i 30 kurdėve

 • Ekstremi i djathtė fiton zgjedhjet nė Zvicėr

 • Helikopterėt izraelitė kanė vrarė 2 palestinezė dhe kanė plagosur 5 tė tjerė

 • Tre tė vrarė dhe 23 tė plagosur nė tri sulme tė sotme ajrore izraelite nė GazaTre tė vrarė dhe 23 tė plagosur nė tri sulme tė sotme ajrore izraelite nė Gaza

 • Njė aeroplan izraelit ka bombarduar ndėrtesėn afėr shtėpisė sė liderit tė Xhihadit islamik nė Gaza

 • Janė gjetur trupat e pajetė tė 13 emigrantėve afrikanė nė njė barkė nė ujėdhesėn italiane Lampedusa

 • Afėr Nairobit ėshtė gjetur i vdekur njė delegat nė bisedimet paqėsore somaleze nė Keni

 • Bler merr veten

 • Bush diskuton sigurinė nė Bangkok

 • Takim i jashtėzakonshėm i NATO-s

 
  
Kryeparlamentari Daci priti shefin e Shtyllės IV tė UNMIK-ut, Lambsdorff
 
Prishtinė, 20 tetor 2003 - Privatizimi ėshtė nė tė mirė tė Kosovės dhe tė zhvillimit tė saj, u tha nė takimin e kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci me shefin e Shtyllės IV tė UNMIK-ut, Nikolaus Graf Lambsdorff.
 
Kryeparlamentari Daci, pasi i dha mbėshtetje tė plotė vazhdimit tė privatizimit nė Kosovė, theksoi se duhet pėrgatitur njė rregullativė mė tė mirė dhe tė plotė pėr gjithė hallkat e procesit tė transformimit tė pronės, pėr tė siguruar blerės seriozė, programe atraktive, si dhe siguri pėr punėtorėt dhe kapitalin.
 
 
Nė Prishtinė po i zhvillon punimet Konferenca lidhur me trafikimin e qenive njerėzore
 
Prishtinė, 20 tetor 2003 - Nė Prishtinė sot i filloi punimet Konferenca lidhur me trafikimin e qenive njerėzore, tė cilėn e ka organizuar IOM-i, Departamenti i Drejtėsisė, UNICEF-i, UMCOR-i dhe Save the Children (Sejv Ēilldrėn). Nė kėtė konferencė po marrin pjesė ekspertė tė ndryshėm vendorė e ndėrkombėtarė.

Nė fillim tė punės sė konferencės u tha se trafikimi me qenie njerėzore paraqet kėrcėnim serioz pėr zhvillimin e qėndrueshėm tė demokracisė dhe sundimit tė ligjit nė Kosovė.

Pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut Zhan Kristian Kadi, tha se duhet zhvilluar njė aktivitet tė dendur nė tė gjitha frontet pėr ta luftuar trafikimin me qenie njerėzore. Njeherit ai kėrkoi aktivitete tė ndryshme pėr ngritjen e vetėdijės nė opinion, polici dhe drejtėsi.

Konferenca i vazhdon punimet edhe gjatė dy ditėve tė ardhshme.
 
 
Sot bėhet ndėrrimi i komandės sė KFOR-it nė Podujevė
 
Podujevė, 20 tetor 2003 - Nė konferenecėn e fundit pėr gazetarė tė Batalionit tė tretė ēeko-sllovak, nėnkoloneli Jozef Kopecki njoftoi se sot do tė bėhet ndėrrimi i Batalionit tė KFOR-it me Batalionin e katėrt tė cilit i prin nėnkoloneli Zdenek Havala.
 
Zėdhėnėsi i ri i Batalionit IV, kapiteni Jindrih Plesher deklaroi se ceremonia e ndėrrimit tė batalioneve do tė bėhet sot nė ora 16.00 nė bazėn e KFOR-it ēeko-sllovak nė Shajkofc.

Nė kėtė ceremoni pritet tė marrė pjesė edhe ambasadorja e Republikės Ēeke, zonja Judita Shtouraēova dhe kryetari i komunės sė Podujevės, Agim Veliu.

Sipas tij Batalioni i katėrt do tė vazhdojė me kryerjen e detyrave qė i ka kryer edhe nėnkoloneli Josef Kopecki me ushtarėt e tij, pėrkatėsisht do tė kujdeset pėr sigurinė, paqen dhe lirinė e tė gjithė qytetarėve tė komunės sė Podujevės.

Komandanti i gjertanishmė i KFOR-it deklaroi se po shkon nga Podujeva me pėrshtypjen se ky rajon ėshtė njė vend me njė popullatė tė mrekullueshme, paqedashėse dhe me kushte tė mira pėr jetė dhe me shpresėn se do tė vazhdojė ndėrtimin e paqes dhe tė sigurisė, sė cilės do t'i kontriubojė edhe kontigjenti qė na zėvendėson.
 
 
Mė 26 tetor merr fund llogaritja verore e kohės, akrepat kthehen prapa pėr njė orė
 
Prishtinė, 20 tetor 2003 - Tė dielėn, mė 26 tetor, merr fund llogaritja verore e kohės. Nė orėt 3 tė mėngjesit akrepat e orės do tė kthehen prapa pėr njė orė.
 
 
Suedi: Manifestime pėr Nėnėn Tereze
 
Malmė, 20 tetor 2003 - Lumturimin e Nėnės Tereze dje nė Vatikan, me njė vrag aktivitetesh kulturore e shėnuan edhe bashkatdhetarėt qė jetojnė e veprojnė nė Suedi. Njė mbrėmje kulturore me kėtė rast organizoi edhe Rrethi i shoqatave shqiptare tė rajonit tė Skones.
 
Pėr jetėn, veprimtarinė dhe humanizmin e Nėnės Tereze folėn Ragip Recica, kryetar i Rrethit, Shaban Murati, ambasador i Republikės sė Shqipėrisė pėr Skandinavi dhe Hajrije Bilalli, veprimtare e Shoqatės ”Kosovarja”.
 
Avni Peci e Fatos Reshitaj recituan vargje nga soneti poetik ”Nėna Tereze e Shqipėrisė” tė autorit Kadri Mani, kurse kompozitori Ahmet Bella interpetoi njė arie tė cilėn e kishte komponuar pėr Nėnė Terezen.

Njė manifestim i ngjashėm u mbajt edhe nė qytetin e Vekshjes organizuar nga shoqata shqiptare ”Nėna Tereze”.
 
 
Pėrkeqėsohet situata me energji elektrike - 2 orė me drita e katėr pa tė
 
Prishtinė, 20 tetor 2003 - Qė nga dita e djeshme, furnizimi me energji elektrike nė Kosovė ėshtė pėrkeqėsuar shumė. Kjo ka ardhur si pasojė e rėnies nga sistemi tė bllokut 2 tė termocentralit Kosova B. Sipas pėrgjegjėsve tė KEK-ut orari i reduktimeve ėshtė katėr me dy pėr terrin.
 
 
Nė fshatin Pogragjė tė Gjilanit ėshtė vrarė nė pritė njė person dhe njė tjetėr ėshtė plagosur
 
Gjilan, 20 tetor 2003 - Nė fshatin Pogragjė tė Gjilanit ėshtė vrarė njė person dhe njė tjetėr ėshtė plagosur nga tė shtėnat me armė zjarri nė njė pritė.
 
Policisė tha se i vrari ėshtė Rexhep Xhemajli 34-vjeēar nga Pogragja, ndėrkaq i plagosuri ėshtė babai i tij Hevzi Xhemaili reth tė 60-tave, i cili ka marrė plagė tė lehta nė njėrin krah.

Ngjarja ka ndodhur nė tė dalė tė kėtij fshati nė drejtim tė Gjilanit dhe tash pėr tash nuk dihen rrethanat, kryesit e krimit dhe as motivi i ngjarjes. Ndėrkaq, njėsiti rajonal i policisė po vazhdon hetimet.
 
 
Pėr vrasjen e civilėve shqiptarė janė dėnuar tre ish-pjesėtarė tė ushtrisė jugosllave`
 
Beograd, 2 tetor - Gjykata supreme ushtarake nė Beograd ka dėnuar tre ish-pjesėtarė tė ushtrisė jugosllave me dėnime shumėvjeēare me burg pėr shkak tė vrasjes sė dy civilėve shqiptarė nė Kosovė, nė vitin 1999.
 
Majori Dragisha Petkoviq ėshtė dėnuar me 9 vjet burgim, ndėrkaq reshteri Nenad Stamenkoviq dhe ushtari rezevist Tomica Joviq janė dėnuar me nga 7 vjet burgim.

Kėta tė tre, siē ka konfirmuar gjykata, nė vitin 1999 kanė vrarė nė fshatin Sushicė e Epėrme ēiftin bashkėshortor Feriz dhe Rukije Krasniqnin.

Mė herėt, nė qershor tė kėtij viti nėnkoloneli Zllatan Manēiq ėshtė dėnuar me 14 vjet burgim pėr krime lufte nė Kosovė, nė vitin 1999.
 
 
Nė Tetovė pėrfundoi manifestimi letrar ndėrkombėtar "Ditėt e Naimit 2003"
 
Tetovė, 20 tetor 2003 - Nė Tetovė ka pėrfunduar manifestimi letrar ndėrkombėtar "Ditėt e Naimit 2003" me orėn e madhe letrare tė titulluar "Rruzulli poetik", ku poetėt pjesėmarrės nga vende tė ndryshme dhe hapėsira shqiptare i lexuan vargjet e tyre poetike.
 
Pas kėsaj ore letrare drejtoria e manifestimit shpalli anėtarėt e nderit tė manifestimit letrar ndėrkombėtar "Ditėt e Naimit", poetin e njohur shqiptar Din Mehmetin nga Kosova dhe petin Murat Isaku nga Maqedonia. Nė fund tė kėtij festivali u shpallėn edhe fituesit e shpėrblimeve tė kėtij manifestimi.
 
 
As njė javė pas organizimit tė zgjedhjeve lokale nė Shqipėri, nuk janė publikuar rezultatet pėrfundintare
 
Tiranė, 20 tetor 2003 - As njė javė pas organizimit tė zgjedhjeve lokale nė Shqipėri, Komisioni Qendrore i Zgjedhjeve (KQZ) nuk i ka publikuar rezultatet pėrfundimtare pėr tė gjitha njėsitė zgjedhore.

Dy partitė kryesore - PS dhe PD - kanė akuzuar njėra tjetrėn pėr vonesėn nė publikimin e rezultateve nė dy qytetet mė tė mėdha tė Shqipėrisė, nė Tiranė dhe Durrės.

Nė bazė tė rezultateve tė publikuara deri mė tash, nė 350 njėsi zgjedhore Partia Socialiste ka fituar nė 178, ndėrkaq partia e opozitės, Partia Demokratike nė 131 njėsi zgjedhore.
 
 
Nė bazė tė njė vendimi, Kėshilli Suprem i Mbrojtjes sė USMZ ka lėnė mundėsinė e intervenimit ushtarak nė Kosovė
 
Podgoricė, 20 tetor 2003 - Nė njė vendim tė miratuar nga Kėshilli Suprem i Mbrojtjes sė Unionit Serbi-Mali i Zi pėr pėrdorimin e forcave ushtarake e policore nė jugun e Serbisė, ėshtė lėnė mundėsia e intervenimit ushtarak nė Kosovė.
Pėr pasojat e kėtij vendimi ka paralajmėruar nėpėrmjet njė letre gjenerali Bllagoje Grahovac, kėshilltar i presidentit tė Unionit Serbi-Mali i Zi, Svetozar Maroviq, shkruan gazeta e Podgoricės "Vijesti". Grahovac nė letėr shtron pyetjen se pėrse janė bėrė formulime tė tilla nė hijen e dialogut tė sapofilluar Beograd-Prishtinė.
Poashtu gjenerali Grahovac i konsideron problematike edhe pjesėt e tjera tė vendimit tė cilat mundėsojnė intetpretim tė gjerė tė pėrdorimit tė forcės ushtarake dhe tė autorizimeve tė kreut ushtarak tė Beogradit pa njė kontroll civil.
 
 
Preshevė: Pengohet trafkimi i 30 kurdėve
 
Preshevė, 20 tetor 2003 - Policia serbe ka penguar trafikimin e njė grupi prej 30 kurdėve nė relacionin Turqi-Kosovė-Serbi-shtetet evroperėndimore. Njė grup prej dhjetė kurdėsh ėshtė ndaluar nė rrugėn Depcė – Preshevė pėrderisa dy taksistė janė pėrpjekur t'i kalojnė mė tutje.
 
Me atė rast janė arrestuar taksistėt Faik Kadriu nga fshati Zhunicė dhe Bajram Fejzuli nga fshati Miratovc tė Preshevės. Poashtu pėr shkak tė mitos janė arresuar policėt Abdulnaser Salihu nga Rahovica dhe Nebojsha Stojilkoviq nga Vranjska Banja, tė dy pjesėtarė tė repartit policor tė Preshevės.
 
 
Ekstremi i djathtė fiton zgjedhjet nė Zvicėr
 
Bernė, 20 tetor 2003 - Partia e krahut tė djathtė, ajo Popullore e Zvicrės, po kremton pasi u bė forca kryesore nė parlament pas zgjedhjeve tė pėrgjithshme nė vend, tė dielėn.

Partia Popullore, qė bėri fushatė me platformėn kundėr tė huajve dhe kundėr Bashkimit Evropian, ngriti pėrqindjen e votės pėr afro njėzet e tetė pėrqind.

Kjo ngritje erdhi nė llogari tė partive tė tjera konservatore.

Partia Popullore tashti po kėrkon njė vend shtesė nė koalicionin shtatė anėtarėsh, qė ka qeverisur me Zvicrėn me njė pėrbėrje tė njėjtė qė nga viti 1959.

Ajo ėshtė kėrcėnuar se do tė dalė nga koalicioni nė rast se parlamenti i ri nuk miraton kandidatėt e saj pėr qeveri nė votimin qė duhet tė bėhet nga mesi i dhjetorit.
 
 
Helikopterėt izraelitė kanė vrarė 2 palestinezė dhe kanė plagosur 5 tė tjerė
 
Gaza, 20 tetor 2003 – Helikopterėt izraelitė kanė kanė goditur sot (e hėnė) me dy raketa njė kamion nė qytetin Gaza dhe kėshtu kanė vrarė dy palestinezė dhe kanė plagosur pesė tė tjerė, njofton AP.
 
Ky ėshtė sulmi i dytė ajror izraelit i sotėm brenda mė pak se tri orė. Identeti i tė vrarėve ende nuk ėshtė dhėnė. Kamioni i goditur ka qenė afėr njė stacioni tė gasit, njė kopshti tė fėmijėve dhe njė shkolle fillore. Njoftohet se qindra njerėz janė mbledhur rreth mbeturinave tė automjetit tė ndezur.
 
 
Tre tė vrarė dhe 23 tė plagosur nė tri sulme tė sotme ajrore izraelite nė GazaTre tė vrarė dhe 23 tė plagosur nė tri sulme tė sotme ajrore izraelite nė Gaza
 
Gaza, 20 tetor 2003 - Helikopterė dhe aeroplanėt luftarakė izraelitė kanė kryer sot (e hėnė) tri sulme ajrore nė afėrsi tė qytetit Gaza brenda katėr orėve, duke vrarė kėshtu dy pjesėtarė tė Hamasit dhe njė kalimtar tė rastit, njofton AP.
 
Nė dy sulmet e para janė plagosur gjithsej 23 vetė, ndėr tė cilėt 4 fėmijė dhe njė plakė 70-vjeēare, kurse pėr sulmin e tretė s'ka njoftime tė ketė pasur tė plagosur.
 
 
Njė aeroplan izraelit ka bombarduar ndėrtesėn afėr shtėpisė sė liderit tė Xhihadit islamik nė Gaza
 
Gaza, 20 tetor 2003 – Njė aeroplan luftarak ka bombarduar sot (e hėnė) ndėrtesėn dykatėshe afėr shtėpisė sė liderit tė Xhihadit islamik nė Rripin e Gazės, njofton Rojter. Nė kėtė incident janė plagosur 12 persona, por lideri i lartpėrmendur islamik ka shpėtuar i palėnduar.
 
Armata izraelite ka thėnė se s’ka qenė cak i sulmit shtėpia e militantit Abdullah al-Shami, por shkatėrrimi i njė fabrike tė armėve tė grupit militant tė Hamasit nė njė shtėpi fqinje tė pabanuar.
 
Izraeli ka kryer kėtė sulm nė qytetin Gaza vetėm disa orė pasi personat e armatosur kishin vrarė tre ushtarė nė njė pritė tė mbrėmshme nė Bregun Perendimor. Pėrgjegjėsinė pėr vrasjen e tyre nė pritė e kishte marrė njė grup i armatosur, qė ka lidhje me fraksionin Al Fatah tė presidentit Arafat.
 
 
Janė gjetur trupat e pajetė tė 13 emigrantėve afrikanė nė njė barkė nė ujėdhesėn italiane Lampedusa
 
Palermo, 20 tetor 2003 – Trupat e pa jetė tė 13 emigrantėve afrikanė janė gjetur nė bordin e barkės nė ujėdhesėn jugore italiane Lampedusa dhe dhjetėra trupa tė tjerė mund tė jenė hedhur nga barka nė det, bėjnė tė ditur sot (e hėnė) zyrtarėt, njofton Rojter.
 
Zyrtari italian i rojės bregdetare ka thėnė se 15 emigrantė besohet tė kenė ardhur nga Somalia. Ata kanė shpėtuar nga odiseja e natės sė skėterrshme nė detin mediteran, kurse njė nga tė shpėtuarit, njė grua, ėshtė nė gjendje tė rėndė.
 
Tė shpėtuarit kanė thėnė se barka e tyre ėshtė nisur nga bregdeti i Libisė para 20 ditėsh me rreth 100 emigrantė nė bord. Ata kanė thėnė se shumica e tyre kanė vdekur gjatė udhėtimit dhe shumė trupa tė pajetė janė hedhur nė det .
 
 
Afėr Nairobit ėshtė gjetur i vdekur njė delegat nė bisedimet paqėsore somaleze nė Keni
 
Nairobi, 20 tetor 2003 – Njė delegat nė bisedimet paqėsore somaleze nė Keni ėshtė gjetur i vdekur nė njė mal nė periferi tė kryeqytetit Nairobi, njofton BBCWorld. Sheiku Ibrahim Ali ishte njė nga tre personat e zbuluar tė vdekur nga plagėt e marra me armė zjarri.
 
Dy tė vdekurit e tjerė ishin njė shok i tij afarist dhe shoferi i tij lokal. Biznesmeni i pasur nga kryeqyteti somalez Mogadishu, sheiku Ibrahim ka qenė gjithashtu anėtar i asamblesė nacionale tė pėrkohshme tė vendit. Policia ka tnėnė se aktualisht po bėjnė hetime nėse sheiku ėshtė vrarė pėr motive politike.
 
 
Bler merr veten
 
Londėr, 20 tetor 2003 - Kryeministri britanik Toni Bler, ėshtė trajtuar nė njė spital tė Londrės pėr shkak tė problemeve me zemrėn. Bleri, pesėdhjetėvjeēar, u pranua nė spital pasi u ndie keq dhe u diagnostifikua me tė rrahura tė ērregullta tė zemrės qė shkaktojnė mungesė tė ajrit dhe dridhje. Ai u mbajt nė spital pėr rreth pesė orė.

Njė zėdhėnės tha se zoti Bler tashti ėshtė kthyer nė Dauning Strit, dhe ėshtė nė gjendje tė mirė.

Mjekėt e kanė kėshilluar qė tė pushojė tė paktėn njėzet e katėr orė.
 
 
Bush diskuton sigurinė nė Bangkok
 
Bankog, 20 tetor 2003 - Pas afro njė javė bisedimesh paraprake, takimi i forumit pėr Bashkėpunim Ekonomik tė Azisė-Paqėsore, ka hyrė nė ditėn e parė nė kryeqytetin tajlandez, Bangkok.

Megjithėse disa anėtarė, nga njėzet e njė vende qė marrin pjesė nė forum, duan qė takimi tė pėrqėndrohet nė qėllimin kryesor tė APEC-ut, nė ekonomi, presidenti Bush po promovon pėrpjekjet e tij qė tė pėrmirėsojė sigurinė rajonale duke luftuar kėrcėnimin nga terrorizmi.

Presidenti Bush gjithashtu aludoi pėr njė kompromis tė mundshėm rreth njė ēėshtjeje tjetėr rajonale, atė tė programeve tė armėve bėrthamore tė Koresė Veriore.

Pas takimit me presidentin e Koresė Jugore, Roh Moo-hyun, zoti Bush tha se mbetet me shpresė pėr ta bėrė gadishullin korean tė lirė nga armėt bėrthamore.
 
 
Takim i jashtėzakonshėm i NATO-s
 
Bruksel, 20 tetor 2003 - Ambasadorėt e NATO-s, do tė takohen sot nė Bruksel pėr tė diskutuar planet e Bashkimit Evropian pėr tė krijuar fuqinė e tij ushtarake.

Takimi i jashtėzakonshėm, para mbledhjes sė rregullt ditėn e marte, u thirr qė tė shuaj frikėn amerikane se projekti i BE-sė do tė mund tė dobėsonte aleancėn.

Zyrtarėt amerikanė janė cituar ta kenė pėrshkruar kėtė si njė kėrcėnim serioz pėr tė ardhmen e NATO-s dhe nė veēanti ishin kritik ndaj planeve pėr krijimine e njė selie tė pavarur nga aleanca.

Udhėheqėsit e BE-sė, megjithatė, kanė pohuar se projekti, i hartuar nga Gjermania, Franca dhe Belgjika, nuk ka pėr qėllim tė sfidojė rolin e NATO-s.

 


  |  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.