|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Vdes ish-presidenti boshnjak Izetbegoviē

 
 

 
   

19 tetor 2003 / "Zėri i Amerikės"
 
Zyrtarė boshnjakė thonė se ish Presidenti Izetbegoviē, vdiq nė njė spital tė Sarajevės nga komplikacionet prej lėndimeve qė pėsoi kur u rrėzua muajin e kaluar.

Zyrtarėt thonė se zoti Izetbegoviē vdiq nė moshėn 78 vjeēare, 5 javė pasi u shtrua nė spital me disa brinjė tė thyera gjatė njė aksidenti nė shtėpi.

Mjekėt thonė se gjendja e tij u keqėsua pas shfaqjes sė problemeve tė qarkullimit tė gjakut dhe rrugėve tė frymėmarrjes.

Zoti Izetbegoviē ishte president i Bosnje-Hercegovinės gjatė konfliktit tre vjeēar qė pėrfundoi nė vitin 1995.

Mė pas, ai shėrbeu si anėtar i presidencės kolegjiale tė Bosnjės deri nė vitin 2 mijė, kur u detyrua tė jepte dorėheqjen pėr shkak tė gjendjes sė rėndė shėndetėsore.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.