|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Lumnohet Nėnė Tereza

 
 

 
   

19 tetor 2003 / "Zėri i Amerikės"

Papa Gjon Pali i Dytė lumnoi tė dielėn Nėnė Terezėn nė Sheshin Shėn Pjetėr tė Romės, nė praninė e rreth 300 mijė pelegrinėve, mes sė cilėve rreth 40 mijė shqiptarė nga e gjithė bota.

Nė njė ceremoni qė zgjati tri orė e gjysmė, Papa Gjon Pali i Dytė e shpalli Nėnė Terezėn tė lumnuar, hapi i fundit para shenjtėrimit nė Kishėn Katolike. Ati i Shenjtė e quajti Nėnė Terezėn “njė shėrbėtore tė tė varfėrve, tė Kishės dhe gjithė Botės”.

Lumnimi i Nėnė Terezės ishte njė moment emocional pėr mijėra njerėzit e pranishėm. Njė seksion gjatė meshės ishte rezervuar pėr tė varfėrit dhe tė pastrehėt.

Papa tha se tek Nėnė Tereza, njerėzimi sheh nevojėn pėr t’u shėrbyer veēanėrisht mė tė varfėrve dhe tė harruarve. Ai shtoi se i ishte personalisht mirėnjohės asaj gruaje tė guximshme, pėr tė cilėn ai gjithmonė kishte menduar se e kishte mbėshtetje.

“Ajo ishte ikona e Samaritanes sė mirė. Ajo shkoi gjithandje qė t’i shėrbente Krishtit pėr mė tė varfėrit e tė varfėrve. As konkfliktet dhe luftrat nuk e ndalėn dot atė”, tha Ati i Shenjtė.

Zakonisht, procesi pėr lumnimin e njė personi zgjat dhjetra vjet ose edhe shekuj pas vdekjes sė kandidatit. Por Papa Gjon Pali i Dytė, pėr tė cilin thuhet se ėshtė admirues i madh i Nėnė Terezės, vendosi ta shkurtojė kėtė proces, pas vdekjes sė saj nė vitin 1997.

Lumnimi i Nėnė Teresės u prit me entuziazėm nga gjithė shqiptarėt.

Pasdite qindra shqiptarė u mblodhėn nė Bazilikėn Shėn Maria Intranspantino nė Romė pėr tė nderuar heroinėn e tyre. Mes tė pranishmėve ishin presidenti i Shqipėrisė, Alfred Moisiu, Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, ish-presidentėt Sali Berisha dhe Rexhep Meidani dhe udhėheqės tė tjerė fetar.

Ndėrkohė Shkodra ėshtė zbukuruar me portretet e Nėnė Terezės, ndėrsa nė katedralen e madhe katolike tė qytetit u mbajt njė meshė e shenjtė nė nderim tė Nenė Terezės.

Ndihmėsarqipeshkvi i Shkodrės Monsignor Zef Simoni, tha se lumnimi i Nėnė Teresės ėshtė njė ndėr ngjarjet mė tė mėdha pėr tė gjithė kombin shqiptar dhe njė shenjė ripėrtėrirje kombėtare.

Festimet me rastin e lumnimit tė Nėnė Terezės u mbajtėn tė dielėn edhe nė disa qytete tė tjera tė Shqipėrisė, pėrfshirė kryeqytetin Tiranė.

Edhe nė Kosovė, ceremonia e lumnimit tė Nėnė Terezės u ndoq me interesim tė madh. Gjatė ditės, nė kishat katolike tė Kosovės u mbajtėn mesha, ndėrkaq qė u zhvilluan edhe veprimtari tė tjera kulturore nė nderim tė Nėnė Terezės. Shumė rrugė, sheshe e institucione nė Kosovė mbajnė emrin e saj.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.