|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E shtune, 18 tetor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Nėna Tereze: "Me gjak jam shqiptare, me shtetėsi jam indiane dhe me zemėr i pėrkas Jezu Krishtit"`

 • H. Holkeri thotė se statusi i Kosovės mund tė trajtohet vetėm pasi tė jenė bėrė pėrparime nė ēėshtjet praktike

 • Liderėt e shteteve tė BE-sė kanė shprehur mbėshtetje pėr dialogun Prishtinė – Beograd

 • Pėr UNMIK-un ėshtė e papranushme veprimtaria e gjykatave paralele

 • Rreth 40 tė rinj nė Ferizaj kanė kėrkuar ndihmė mjekėsore nė spitalin e qytetit pas helmimit me gaz lotėsjellės

 • Nesėr nė Prishtinė mbahet njė mbledhje pėrkujtimor kushtuar Bekim Kastratit dhe Besim Dajakut

 • As dje nuk ėshtė mbajtur mbledhja e Bordit tė Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit

 • Nė Mitrovicė nesėr hapet njė ekspozitė kushtuar Nėnės Tereze

 • Kryeministri Nano ka shkarkuar nga detyra ministrin e rendit, Luan Rama

 • "Tajms": Italia mund tė rekrutojė ushtarė shqiptarė nė armatėn e saj

 • Forcat izraelite kanė vrarė tre palestinezė

 • Nė njė zjarr qė shpėrtheu nė Ēikago kanė humbur jetėn 6 persona dhe janė lėnduar edhe 10 tė tjerė

 • Bush viziton Filipinet

 
  
Nėna Tereze: "Me gjak jam shqiptare, me shtetėsi jam indiane dhe me zemėr i pėrkas Jezu Krishtit"`
 
Vatikan, 18 tetor 2003 - Vatikani publikoi dje njė biografi tė shkurtėr tė Nėnės Tereze. Teksti fillon pikėrisht me njė koment tė Nėnė Tėrezes nė vitin 1995, ku ajo theksonte prejardhjen dhe besimin e saj me kėto fjalė: "Me gjak jam shqiptare, me shtetėsi jam indiane dhe me zemėr i pėrkas Jezu Krishtit".

Ky njoftim i Vatikanit pėrkon me zėrat e kohėve tė fundit, kryesisht nė Maqedoni, ku zyrtarėt e quajnė Nėnėn Tereze bijė maqedonase, gjė qė ka nxitur reagime tė ashpra nga shqiptarėt.
 
 
H. Holkeri thotė se statusi i Kosovės mund tė trajtohet vetėm pasi tė jenė bėrė pėrparime nė ēėshtjet praktike
 
Helsinki, 18 tetor 2003 - Nė njė konferencė pėr gazetarė nė Helsinki, kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri tha se bisedimet e nivelit tė lartė ndėrmjet udhėheqėsve tė shqiptarėve tė Kosovės dhe atyre serbė mund tė mbahen nė vitin e ardhshėm, por ēėshtja e statusit tė Kosovės mund tė trajtohet vetėm pasi tė jenė bėrė pėrparime nmė trajtimin e ēėshtjeve praktike.

I pyetur nga gazetarėt pėr kohėn e saktė tė mbajtjes sė kėtyre takimeve, Holkeri u shpreh se takimet e tilla tė nivelit tė lartė nuk janė planifikuar ende.

Hari Holkeri u bashkua me vlerėsimin pozitiv tė Bashkimit Evropian pėr takimin e Vjenės. Ai pranoi megjithatė se ka pasur probleme si pėr shembull mungesa e kryeministrit tė Kosovės Bajram Rexhepi.
 
 
Liderėt e shteteve tė BE-sė kanė shprehur mbėshtetje pėr dialogun Prishtinė – Beograd
 
Bruksel, 18 tetor 2003 - Presidentėt dhe kryeministrat e vendeve tė Bashkimit Evropian nė samitin e tyre kanė shprehur mbėshtetje pėr lansimin e dialogut nė Vjenė, duke e quajtur atė se njė hap tė rėndėsishėm.
 
Nė konkluzionet e samitit thuhet se dialogu i nisur nė Vjenė mė 14 tetor ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit shėnon hapin kyē nė politikėn standardet para statusit nė suazat e Rezolutės 1244 tė KS tė OKB-sė.
 
Liderėt e shteteve tė BE-sė kanė mirėpritur fillimin e dialogut ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit, por kanė kritikuar mungesėn nė takim tė disa prej figurave politike nė Kosovė qė preferuan tė qėndronin larg takimit tė Vjenės.

BE ka caktuar nėntorin si afat pėr krijimin e grupeve teknike, qė do tė shqyrtojnė problemet praktike ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit.

Liderėt e BE-sė nė kėtė takim edhe njėherė i kanė shprehur mbėshtetje punės sė tė dėrguarit tė posaēėm tė sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė z. Hari Holkeri.

Po ashtu edhe NATO-ja ka dėrguar njė porosi tė qartė. Sekretari i pėrgjithshėm lordi Xhorxh Robertson ka thėnė se nisja e dialogut megjithėse duhet pranuar se ishte e vėshtirė ėshtė njė shenjė e mirė dhe atė duhet pasuar me punė konkrete.
 
Lordi Robertson tha se mė e rėndėsishme se sa vetė fillimi ėshtė vazhdimi i procesit e mbase kjo do tė jetė nė tė mirė tė tė gjithė njerėzve qė jetojnė nė Kosovė.
 
 
Pėr UNMIK-un ėshtė e papranushme veprimtaria e gjykatave paralele
 
Prishtinė, 18 tetor 2003 - Raporti i OSBE-sė, sipas zėdhėnėsit tė administratės ndėrkombėtare nė Mitrovicė Xhorxhi Kakuk, ėshtė nė pajtim tė plotė me vetė veprimet e Misionit tė OKB-sė. Ai thotė se misioni po punon hap pas hapi nė menjanimin e strukturave paralele, por, sipas tij, tėrė kjo kėrkon njė marrėveshje politike.
 
Kakuk tha se tash mund nuk ekzistojnė strukturat paralele tė sigurisė tė cilat janė transferuar, ndėrkaq njė pjesė e tyre tashmė janė integruar nė Shėrbimin Policor tė Kosovės.

Ndėrkaq, pėr UNMIK-un ėshtė e papranushme veprimtaria e gjykatave paralele. Kakuk thotė se nė shėndetėsi dhe arsim strukturat paralele nė veri janė bėrė fakt vetėm pėr shkakun se janė e vetmja mundėsi pėr komunitetin serb.

Mirėpo, prefekti i Mitrovicės Faruk Spahija tha se raporti i OSBE-sė ėshtė njė punė e mirė nė identifikimin e problemeve faktike nė Mitrovicė, por se ėshtė i pakėnaqur me propozimet pėr zgjidhjen e problemeve tė cilat ėshtė dashur tė zgjidhen shumė kohė mė parė.
 
Ai tha se e sheh pak sa tė ēuditshėm propozimin e OSBE-sė se si tė tejkalohet situata, pėrkatėsisht si tė shpėrbėhen strukturat paralele, pasi ato janė krijuar nė mungesė tė zbatimit tė ligjit.
 
 
Rreth 40 tė rinj nė Ferizaj kanė kėrkuar ndihmė mjekėsore nė spitalin e qytetit pas helmimit me gaz lotėsjellės
 
Ferizaj, 18 tetor 2003 - Rreth 40 tė rinj nė Ferizaj kanė kėrkuar dje ndihmė mjekėsore nė spitalin e qytetit pas helmimit me gaz lotėsjellės.

Incidenti ka ndodhur nė qendėr tė Ferizajt dje rreth orės 16.30 kur persona tė panjohur kanė hedhur gaz lotėsjellės nė kafiterinė "Insajd".
 
Mjeku kujdestar pėr shėrbimin e kirurgjisė, Sylejman Metushi, ka deklaruar se gjendja e tė lėnduarve ėshtė e mirė, ngase nga 40 sa janė paraqitur pėr ndihmė vetėm 7 apo 8 pacientė janė nėn pėrkujdesje mjekėsore, ndėrkaq tė tjerėt janė kthyer nė shtėpitė e veta.

Pėr kėtė incident tė pazakonshėm dhe pėr motivet nuk ėshtė dhėnė asnjė njoftim nga policia.
 
 
Nesėr nė Prishtinė mbahet njė mbledhje pėrkujtimor kushtuar Bekim Kastratit dhe Besim Dajakut
 
Prishtinė, 18 tetor 2003 - Me rastin e dyvjetorit tė vrasjes sė Bekim Kastratit, gazetar i sė pėrditshmes "Bota sot" dhe Besim Dajakut, pjesėtar i sigurimit personal tė presidentit Rugova, nesėr nė Teatrin Kombėtar nė Prishtinė mbahet njė akademi pėrkujtimore. Ata u vranė pabesisht nė njė pritė tė organizuar nė vitin 2001.

Kėtė akademi, e cila fillon nė orėn 12.00, e organizojnė Forumi i Rinisė sė LDK-sė dhe redaksia e gazetės "Bota sot".
 
 
As dje nuk ėshtė mbajtur mbledhja e Bordit tė Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit
 
Prishtinė, 18 tetor 2003 - Nuk ėshtė mbajtur as dje mbledhja e Bordit tė Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit dhe e njėjta pritet tė mbahet tė mėrkurėn e ardhshme. Nė njė njoftim nga Shtylla e Katėrt e UNMIK-ut, thuhet se arsye e kėsaj shtyrje ėshtė mospėrputhja e orareve.
 
Mėsohet se tre anėtarėt shqiptarė tė kėtij Bordi, ministri Ali Jakupi, ministri Ali Sadriu dhe kryetari i BSPK-sė Bahri Shabani do tė paraqiten nė mbledhjen e ardhshme. Ėshtė kjo hera e tretė prej se ėshtė anuluar tenderi i tretė pėr privatizim, qė nuk mund tė tubohen tė gjithė anėtarėt e Bordit tė AKM-sė.
 
 
Nė Mitrovicė nesėr hapet njė ekspozitė kushtuar Nėnės Tereze
 
Mitrovicė, 18 tetor 2003 - Me rastin e lumturimit tė Nėnės Tereze nga Papa Gjon Pali II nė zyret e RTV Mitrovicės organizohet ekspozita e pikturave tė Artistėve Figurativė dhe Aplikativė tė Mitrovicės. Ekspozita hapet tė dielėn mė 19 tetor, nė orėn 10.00.

Ekspozita do tė pasohet me njė meshė, program aristik

dhe koktej nė Kishėn Katolike nė Mitrovicė.
 
 
Kryeministri Nano ka shkarkuar nga detyra ministrin e rendit, Luan Rama
 
Tiranė, 18 tetor 2003 - Pas protestave dyditore nė mbarė opinionin dhe veēanėrisht tė Shoqatės sė Gazetarėve, kryeministri, Fatos Nano ka shkarkuar nga detyra ministrin e rendit Luan Rama. Largimi i Ramės ėshtė kėrkuar pas incidentit tė ndodhur me kryeredaktorin e Televizionit Vision Plus, Ilir Babaramo.
 
Ai e quajti incidentin e ndodhur me gazetarin Babarama si incident tė papritur dhe tė panevojshėm. Nė vend tė tij PS ka propozuar z. Fatmir Xhafa, ministėr i rregullimit tė territorit gjatė qeverisė sė z. Pandeli Majko.

Po kėshtu pėr postin e Ministrit tė Jashtėm ėshtė propozuar Namik Dokle, anėtar i kryesisė sė PS dhe ish-kryetar i Kuvendit tė Shqipėrisė.

Tė gjitha kėto propozime janė konfirmuar nga anėtari i Kryesisė sė PS Bashkim Fino.
 
 
"Tajms": Italia mund tė rekrutojė ushtarė shqiptarė nė armatėn e saj
 
Romė, 18 tetor 2003 - Sipas gazetės londineze "Tajms", Italia sė shpejti mund tė fillojė rekrutimin e disa nga 144 mijė shqiptarėve, sa jetojnė nė atė vend, pėr tė plotėsuar nevojat pėr ushtarė nė armatėn e saj.

Gazeta citon njė deklaratė tė ministrit italian tė Mbrojtjes, Antonio Marzani, se gjendja demokrafike e Italisė ėshtė e tillė ku popullsia po plaket, andaj shqiptarėt mund tė pėrtrijnė ushtrinė. Pas pesė vjetėsh tė shėrbimit mund tė fitojnė nėnshtetėsinė italiane, por edhe tė mėsojnė zanatin ushtarak, thotė ministri Marzani.
 
 
Forcat izraelite kanė vrarė tre palestinezė
 
Gaza, 18 tetor 2003 – Forcat izraelite kanė vrarė njė pjesėtar tė lartė tė grupit tė Hamasit, njė militant tjetėr islamik dhe njė grua kalimtare e rastit nė luftimet e sotme (e shtunė) nė kampin e refugjatėve palestinez nė Rripin e Gazės, kanė thėnė burimet mjekėsore, njofton Rojter.
 
Kėto vrasje kanė shtuar tensionet edhe ashtu tė acaruara pas vrasjes sė tri rojeve tė sigurimit amerikan nė njė sulm me bombė tė autokolonės diplomatike amerikane nė Gaza.

Dėshmitarėt kanė thėnė se janė vrarė Tarik Abu al-Husein, lider lokal i krahut tė armatosur i Hamasit gjatė shkėmbimit tė zjarrit nė kampin e refugjatėve “Brazil”.
 
Ndėrkaq, militanti tjetėr i Hamasit dhe njė grua janė vrarė nga shrapnelat nga predhat e tankut sapo kishin dalė nga shtėpitė e tyre, kanė thėnė dėshmitarėt. Burimet mjekėsiore thonė se gjatė shkėmbimit tė zjarrit janė plagosur edhe 10 persona tė tjerė. Izraeli ende s’e ka komentuar incidentin.
 
 
Nė njė zjarr qė shpėrtheu nė Ēikago kanė humbur jetėn 6 persona dhe janė lėnduar edhe 10 tė tjerė
 
Ēikago, 18 tetor 2003 – Nė njė zjarr qė ka shpėrthyer mbrėmė nė njė ndėrtesė shumėkatėshe afariste tė Ēikagos kanė humbur jetėn gjashtė persona, kurse janė lėnduar edhe 10 tė tjerė, disa syresh ndodhen nė gjendje kritike, bėn tė ditur AP nė njė njoftim tė sotėm (e shtunė).
 
Zjarrfikėsit aktualisht po kėrkojnė prej katit nė kat nė gjithė ndėrtesėn viktimat e tjera tė mundshme. Ende nuk dihet shkaku i shpėrthimit tė zjarrit, por punėtorėt e katėt tė 12-tė kanė thėnė se sė pari kanė parė duke dalė tym nga depoja. Nga ndėrtesa nė fjalė janė evakuar tė gjithė njerėzit.
 
 
Bush viziton Filipinet
 
Manila, 18 tetor 2003 – Gjatė vizitės sė sotme (e shtunė) nė Manila, Presidenti Bush ka lavdėruar lideren e Filipineve Gloria Macapagal Arrojo pėr kontributin e saj nė luftėn kundėr terrrorizmit, njofton Rojter. Presidenti Bush, i cili ndodhet nė njė turne, gjatė tė cilit do tė vizitojė gjashtė vende tė Azisė, ėshtė kthyer sot nė Filipine nga Japonia pėr njė vizitė tetorėshe.

 


  |  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.