|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

"Lėri djemtė e mi tė kthehen..."

 
 

(Himara si provokim i politikės ndaj nacionalizmit)

 
 

 
17 tetor 2003 / TN
 
Nga, Mero BAZE
 
Prej katėr ditėsh, opinioni shqiptar po ngarkohet me njė incident, i cili me siguri do tė ishte harruar sikur zhvillimet politike dhe rezultati i zgjedhjeve tė ishte i gėzueshėm pėr Partinė Socialiste. Njė grup militantėsh fanatikė tė organizatave tė mbetura tė Vorio-Epirit nė veri tė Greqisė, tė cilat mbajnė frymėn gjallė duke gėnjyer grekėt pėr Himarėn, mbinė nė sheshin qendror tė qytezės sė vogėl dhe hodhėn parrullat qė kanė 13 vite rresht qė i hedhin nė ēdo qytet tė jugut tė Shqipėrisė, sa herė duan tė krijojnė incidente. Mes tyre unė njoha fytyrėn e Karathanos, njė militant radikal nacionalist grek qė ėshtė akuzuar pėr masakrėn e Peshkėpisė nė Prill tė vitit 1994, ku humbėn jetėn dy ushtarė shqiptarė.
 
Nė reportazhin e transmetuar nga "Top Channel" fytyra e militantit nacionalist grek ishte e qetė dhe duket se qėndronte pas gjithė organizimit tė disa tipave histerikė qė thėrrisnin "Poshtė Shqipėria", "Shqipėria - Al Qaida" etj.. Por kjo ngjarje ka ndodhur mė 13 Tetor ndėrsa furtuna ndaj saj mė 15 dhe 16 tetor. Arsyeja shihet se ka tė bėjė me nevojėn qė ka politika shqiptare pėr tė pėrdorur nacionalizmin, kur hyn nė krizė.
  
Nė kėtė spirale kanė hyrė me ēiltėrsi mijėra qytetarė patriotė shqiptarė, qė nuk e durojnė dot atė histeri antishqiptare, dhe natyrisht tė gjithė ata qė pėrpiqen tė nxjerrin ndonjė arsyetim pėr humbjen e Partisė Socialiste nė Jug tė Shqipėrisė.
 
Nė kėtė debat e di qė ka shumė vend pėr retorikė dhe pak vend pėr arsyetim, por sė paku thelbi i debatit duhet ndarė. A ėshtė ngjarja e Himarės njė provokim i nacionalizmit mbi politikėn, apo njė provokim i politikės ndaj nacionalizmit?! Mendoj se ėshtė e dyta, pėr shumė arsye.
 
Arsyeja e parė ėshtė se fushata elektorale nė Himarė, nuk kishte nota nacionaliste. Kryetari i sapozgjedhur i Bashkisė sė Himarės, zoti Bollano, nuk ka bėrė njė fushatė nacionaliste qė tė provokonte politikėn. Nuk ka asnjė tė dhėnė qė ai tė ketė mbėshtetur fushatėn, mbi pretendime territoriale apo tendenca separatizmi. Nuk ka shfaqur urrejtje etnike dhe nuk ka bėrė thirrje antikushtetuese qė tė provokone njė debat politik rreth nacionalizmit tė tij. Dita e votimit pati eksese nė disa qendra votimi fshatrash qė pėrfunduan me pėrgjakje komisionerėsh dhe qytetarėsh. Kėtė fakt e pėrdorėn nacionalistėt grekė. Ata mbinė aty tė gatshėm pėr tė demonstruar vjetėrsinė dhe primitivizmin e tyre me tė cilin mbajnė frymėn gjallė nė Greqi, duke gėnjyer ndonjė grek tė SHBA-sė pėr t'i marrė parą nė emėr tė Himarės.
 
Ata njerėz normalisht arrestohen nė ēdo vend tė botės. Qesharak ėshtė fakti se Shėrbimi Informativ Shtetėror, - i cili sė paku dosjen e Karathanos dhe tė disa fytyrave tė tjera qė u shfaqėn aty e ka nė dhjetėra sirtarė, - nuk u ndie aspak, ndėrsa duhet tė kishte vepruar. Biles qė nė kufi. Unė nuk e di se si mund tė lejohet tė hyjė nė territorin e Shqipėrisė njė qytetar grek, i cili ėshtė akuzuar nga njė gjykatė se ka bėrė krime ndaj Shqipėrisė. Shėrbimi Informativ Shtetėror - ai qė duhet tė ishte "patrioti i parė dhe i fundit" i kėsaj tragjikomedie, - nuk veproi, heshti dhe doli jashtė loje. Kjo, ose se ata njerėz nuk janė vėrtet ndonjė rrezik, ose se SHISH-i ynė vazhdon tė merret me punė partiake dhe jo kombėtare.
 
Mė tej akoma, policia jonė dhe pikat e kontrollit kufitar, i lejuan tė dalin kėta ekstremistė, sė bashku me shtetasit shqiptarė qė silleshin si kuaj tė harbuar nė shesh tė Himarės, pa u hyrė gjemb nė kėmbė. Dhe kur u siguruan se Karathano mbėrriti shėndosh e mirė nė Athinė atėherė morėn poza patriotike. As ata, votuesit histerikė antishqiptarė qė pėr ēudi na paskėshin qenė dhe komisionerė socialistė vite mė parė, nuk u ndaluan, por kaluan nė Kakavijė qetė-qetė. Pasi ata ikėn, politika hapi zjarr mbi ta. Njė valė e pazakontė nacionalizmi, e frymėzuar nga politika, vėrshoi nė Himarė, pa ditur ku tė derdhet.
 
Nė Himarė nuk janė ata qė grisėn flamurin.
 
Shteti ynė "nacionalist" i la tė iknin, nė mos i ka pėrcjellė me nderime. Nė Himarė janė pleqtė dhe plakat e shkreta qė kanė mbetur pa djem nė shtėpi, ngaqė nuk kanė ku tė punojnė dhe me se tė rrojnė. Atje janė dhe disa nėpunės bashkie qė presin tė hyjnė nė zyra dhe ca tė tjerė qė tė dalin. Pamjet patriotike tė disa makinave nga Vlora pėr herė tė parė nuk mė impresionojnė aspak. Nė vitin 1997 kam qenė nė Vlorė dhe kam parė tė kundėrtėn. Kam parė Karathanon dhe shumė nga kėta "patriotė" qė bėnin rrugėn e kundėrt, nga Himara drejt Vlorės me flamur grek nė dorė pėr tė rrėzuar regjimin e Sali Berishės. Dhe atėherė ishte e njėjta sėmundje, por nė sens tė kundėrt. Regjimi donte tė mbijetonte duke bėrė prezent rrezikun grek dhe pėrfshirjen e tyre nė trazira.
 
E vėrteta ėshtė se ata u pėrfshinė nė djegien e Jugut, qoftė si komando, qoftė si ushtarė, njėsoj siē ishin gati tė pėrfshiheshin dhe mė 13 Tetor. Por komandantėt e shtabeve ishin gjithmonė shqiptarė, biles dhe nga kėta qė tani shtiren patriotė. Ata palo grekė qė mbėrritėn nė Himarė janė pak pėr tė na mundur neve. Ne jemi shumė pėr tė rrėnuar vetveten. Dhe ne jemi ata qė po shpallim tashmė Himarėn vatėr krize e betejė pretendimesh pėr Greqinė. Kush shpall njė luftė tė tillė, ėshtė armiku real i Himarės dhe i Shqipėrisė.
 
Greqia kurrė nuk ka qenė mė afėr ėndrrės sė saj pėr pretendime mbi Himarėn, se sa tani, qė shqiptarėt po e kthejnė atė nė njė problem. Kėmbėngulja e njė grupi qytetarėsh tė rebeluar pėr tė shkuar nė Himarė dhe bllokimi i tyre po me kaq kėmbėngulje nga policia, ngjan pjesė e lojės pėr tė ngritur tensionin. Ata djem, qė nė rastin mė tė mirė janė me tė vėrtetė patriotė, nuk kanė ēfarė tė shpėtojnė nė Himarė. Lėrini tė kthehen nė shtėpitė e tyre! Kėtė ngjarje po e kthen nė problem ajo pjesė e politikės shqiptare qė ka parim tė aksionit tė saj politik, zhdukjen e identiteteve politike dhe etnike tė komuniteteve shqiptare.
 
Socialistėt shqiptarė nuk pranojnė qė ata pak grekė qė janė nė Shqipėri, tė pėrfaqėsohen nga grekė dhe ata pak filogrekė qė ka nė Himarė, tė pėrfaqėsohn nga filogrekė. Socialistėt shqiptarė duan t'i pėrfaqėsojnė vetė edhe grekėt, edhe filogrekėt, edhe vllehėt, edhe romėt, edhe shulet e kėshtu me radhė. Ndėrsa ata duan tė kenė deputetin e tyre nė Dropull, nė Vurg, kryetarin e tyre tė Bashkisė nė Himarė dhe gjetkė. Socialistėt veprojnė sipas parimit se nėse na duhen marrėdhėniet e mira me Greqinė, bėjmė qeverinė filogreke por jo tė lėmė kryetarin e Bashkisė sė Himarės.
 
Arsyeja ėshtė e thjeshtė. Nė Himarė kėto tre vjet janė shitur tokat e himariotėve autoktonė. Socialistėt, qė u dhimbset Himara, nuk kanė respektuar, tė parėt, historinė e Himarės, origjinėn e saj tė vjetėr. Ata kanė grabitur tokat e saj dhe i kanė noterizuar si prona tė tyre duke miratuar leje pėr fshatra turistikė dhe vila banimi, sikur tė ishin nė mall tė vet. Kėtu fillon dhe mbaron patriotizmi i tyre pėr Himarėn. Kėtu fillon dhe mbaron hipokrizia e tyre me pakica greke nė Shqipėri. Se ata kanė parimin qė Greqia respektohet duke iu pėrkulur kryeministri nė Tiranė dhe jo duke u folur greqisht qoftė dhe nė Himarė.
 
Kriza e Himarės siē po paraqitet kėto ditė, ėshtė thjesht njė provokim politik i socialistėve mbi njė tufė idiote nacionalistėsh grekė, duke u ndarė tė dy palėt tė kėnaqura. Tufa e nacionalistėve grekė u kthye nė Greqi "fitimtare" pa u cėnuar nga shteti shqiptar dhe mund tė ketė fituar edhe ndonjė parą. Socialistėt ia arritėn qė pėr dy ditė tė fshehin masakrėn elektorale qė kanė bėrė nė Durrės dhe Tiranė, dhe tė shtiren si patriotė. Mė tej asgjė nuk ka ndodhur, pasi nė Himarė, pėr fat tė mirė nuk shikohen stacione televizive shqiptare dhe nuk shkojnė gazeta dhe kjo pėr "meritė" tė qeverisė shqiptare. Kėshtu qė atje nuk dinė gjė qė qeveria jonė ėshtė bėrė patriote. Ata e mbajnė mend si dikur. Lėrini ata "djem qė duan tė shkojnė"... nė Himarė, tė kthehen nė shtėpitė e tyre.
 
Copyright © Media Enter 2003
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.