|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E premte, 17 tetor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova merr pjesė nė ceromoninė e lumturimit tė Nėnės Tereze

 • Ministria e Arsimit nuk licencoi disa shkolla private

 • Misioni i OSBE-sė pranon se nė disa zona tė Kosovės ekzistojnė struktura paralele`

 • Marek A. Novicki ėshtė kthyer nė Kosovė

 • Me njė tribunė shkencore u shėnua 90-vjetori i kryengritjes shqiptare kundėr pushtuesit serb

 • Kryeparlamentari Daci pėrgėzon kryetarin e ri tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Naim Tėrnava

 • Filmi "Exit" i motrave Zeqiri fitoi Ēmimin e parė nė festivalin e Lozanės

 • Tribunali pėr krime lufte i Hagės u ka shqiptuar dėnimet deri nė 17 vjet burg 3 serbėve tė Bosnjės

 • Rusia angazhohet pėr organizimin e njė konference ndėrkombėtare pėr Ballkanin Perėndimor

 • Incidentet e sė dielės nė Himarė vazhdojnė tė jenė nė qendėr tė deklarimeve politike nė Tiranė dhe nė Athinė

 • Presidenti i Serbisė e Malit tė Zi dhe i Maqedonisė e kanė pėrshėndetur fillimin e dialogut Prishtinė – Beograd

 • Kuvendi maqedonas ratifikoi marrėveshjen pėr mosdorėzimin e shtetasve amerikanė nė Gjykatėn Ndėrkombėtare

 • KQZ: PS ka fituar rreth 136 njėsi zgjedhore, ndėrsa PD nė 93

 • Athina mohon tė ketė kėrkuar qė Himara tė shpallet zonė e minoritetit grek

 • Nė rajonin e Bagdadit vritet nė ushtar amerikan dhe plagosen dy tė tjerė

 • Presidenti Bush mbėrriti nė Tokio nė njė udhėtim tė tij gjashtėditor nė Azi dhe Australi

 • Kėshilli i Sigurimit ka pėrshėndetur fillimin e bisedimeve Beograd-Prishtinė pėr ēėshtje praktike

 • Tre policė ushtarakė amerikanė dhe dy policė irakianė janė vrarė nė njė shkėmbim zjarri nė Qerbela

 • Ėshtė hedhur njė granatė nė shtėpinė e kryeministrit indian tė Kashmirit dhe janė vrarė dy ushtarė

 • Janė arrestuar mbikėqyrėsi dhe 25 gardianė tė burgut tė Kandaharit pėr shkak tė ikjes sė 41 militantėve talibanė

 • SHBA merr mbėshtetje pėr Irakun

 • I paqartė numri i trupave qė mund tė shkojnė nė Irak

 • Liderėt e BE-sė thanė qė kushtetuta tė miratohet deri nė zhvillimin e zgjedhjeve pėr Parlamentin Evropian

 
  
Presidenti Rugova merr pjesė nė ceromoninė e lumturimit tė Nėnės Tereze
 
Prishtinė, 17 tetor 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rgova, bashkė me stafin e tij, sot udhėton pėr nė Romė ku do tė marrė pjesė nė ceremoninė e lumturimit tė Nėnės Tereze.

Nė kuadėr tė ceremonive qė do tė zhvillohen tė dielėn nė Sheshin e Kishės sė Shėn Palit nė Vatikan, marrin pjesė edhe disa delegacione tė Kosovės. Mes tjerash nė Romė udhėton edhe njė delegacion 8 anėtarėsh i Kuvendit tė Kosovės, dinjitarė kishtarė tė Kosovės dhe personalitete tė tjera.
 
 
Ministria e Arsimit nuk licencoi disa shkolla private
 
Prishtinė, 17 tetor 2003 - Ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, Rexhep Osmani, duke sqaruar arsyet e moslicencimit tė disa shkollave private nė Kosovė, tha se kjo ėshtė bėrė pėr shkak tė mospėrmbushjes sė kushteve tė parapara pėr licensim nė bazė tė ligjit pėrkatės. Kėshtu, Ministria ka refuzuar tė licencojė shkollėn e gazetarisė "Faik Konica", Akademinė e Arteve tė Bukura, kolegjin "Tempulli" e disa tė tjera.
 
Poashtu ėshtė refuzuar Shkolla Amerikane e Kosovės, e cila nuk i ėshtė pėrmbajtur disa rregullave.
Sipas ministrit Osmani, kėto shkolla nuk i kanė pėrmbushur as kushtet themelore; nuk kanė kuadėr, nuk kanė planprograme, u mungon dokumentacioni dhe rregulloret e punės, nuk kanė garancion financiar dhe u mungon infrastruktura dhe numri i studentėve.

Ndėrkohė licenca pėr punė i ėshtė dhėnė kolegjit "Mehmet Akif", qendrės shkollore "Agaxhite", dhe institucioni parashkollor "Kinderdorf".
 
 
Misioni i OSBE-sė pranon se nė disa zona tė Kosovės ekzistojnė struktura paralele`
 
Prishtinė, 17 tetor 2003 - Misioni nė Kosovės i OSBE-sė, ka pranuar se nė disa zona tė Kosovės ekzistojnė struktura paralele, kryesisht nė veri tė Kosovės, nėn autoritetin e Qeverisė sė Serbisė. Nė njė raport OSBE thotė se kėto struktuara e zhvillojnė aktivitetin e tyre nė fushėn se sigurisė, nė drejtėsi, shėndetėsi, arsim dhe nė tė drejtėn e pronės.
 
Ato janė tė shtrira kryesisht nė veri tė Kosovės, tė banuar me shumicė serbe. Ekzistimi i kėtyre strukturave paralele, qė financohen nga Serbia, thonė zyrtarėt e OSBE-sė nuk mund tė tolerohen gjatė, por shuarja e tyre duhet tė bėhet gradualisht, nėpėrmjet integrimit tė tyre nė institucionet e pėrkohshme vetėqeverisėse tė Kosovės.

Raporti i OSBE-sė rekomandon shuarjen e kėtyre strukturave nėpėrmjet tri mundėsive: pėrmirėsimin e shėrbimeve nga ana e UNMIK-ut dhe e institucioneve tė Kosovės, zvogėlimin e pajisjeve pėr shėrbime paralele nėpėrmjet negociatave dhe vendosjen e politikave tė detyrueshme pėr mbėshtetjen e institucioneve tė Kosovės.
 
 
Marek A. Novicki ėshtė kthyer nė Kosovė
 
Prishtinė, 17 tetor 2003 - Avokati i popullit tė Kosovės Marek Antonio Novicki ėshtė kthyer dje nė Kosovė pas njė ndėrhyrje tė suksesshme kirurgjikale nė zemėr nė Poloni.

Ai ka thėnė se do tė vazhdojė punėn e tij nė institucionet qė kanė tė bėjnė me mbrojtjen dhe pėrmirėsimin e tė drejtave tė njeriut nė Kosovė.
 
"Jam shumė i lumtur qė jam kthyer nė Kosovė, por mund t'ju them se edhepse kam qenė nė Poloni, besoj se nuk kam mbetur i painformuar lidhur me ngjarjet e fundit nė Kosovė, sepse edhe institucionet kosovare, por edhe stafi im mė kanė informuar gjithnjė pėr ngjarjet qė po ndodhin nė Kosovė",- tha Novicki pas kthimit nga Polonia.
 
 
Me njė tribunė shkencore u shėnua 90-vjetori i kryengritjes shqiptare kundėr pushtuesit serb
 
Prishtinė, 17 tetor 2003 - Me rastin e 90-vjetorit tė kryengritjes shqiptare kundėr pushtuesit serb nė vitin 1913 nė Institutin Albanologjik, Dega e Historisė u organizua njė tribunė shkencore. Me pesė trajtesa tė historianėve shqiptarė u ndriēua nė shumė aspekte kjo ngjarje e rėndėsishme e historisė sonė kombėtare.

Dr. Zekeria Cana nė kumtesėn e tij paraqiti nė mėnyrė kronologjike luftėn e popullit shqiptar pėr pavarėsi. Ndėrkaq, Dr. Gazmend Riza nė punimin e tij shkencor e foli pėr kryengritjen shqiptare tė vitit 1913 nga prizmi i diplomacisė italiane.
 
 
Kryeparlamentari Daci pėrgėzon kryetarin e ri tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Naim Tėrnava
 
Prishtinė, 17 tetor 2003 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci pėrgėzoi kryetarin e ri tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Naim Tėrnavėn pėr zgjedhjen nė kėt post.

"Ju pėrgėzoj pėr zgjedhjen tuaj kryetar i Bashkėsisė Islame tė Kosovės, duke ju uruar punė tė mbarė, me dėshirat mė tė mira qė Bashkėsia Islame tė punojė si edhe deri mė tash pėr forcimin e dashurisė dhe respektit ndėrmjet njerėzve, pėr besimin nė Zot dhe nė pastėrtinė shpirtrore tė njeriut, pėr tė zhvilluar ndjenjat humane tė ndihmės sė ndėrsjellė dhe ndėrtimit tė paqes te tė gjithė njerėzit", thuhet nė pėrgėzimet e kryeparlamentarit Nexhat Daci, njėherit duke premtuar pėrkrahjen e Kuvendit tė Kosovės pėr Bashkėsinė Islame pėr tė kryer punėt nė lartėsimin e vlerave civilizuese.
 
 
Filmi "Exit" i motrave Zeqiri fitoi Ēmimin e parė nė festivalin e Lozanės
 
Lozanė, 17 tetor 2003 - Nė Festivalin e filmit nė Lozanė tė Zvicrės tė emėrtuar "Lausanne Underground Film & Music Festival", nga data 8 deri mė 12 tetor, filmi EXIT i regjisoreve Lendita Zeqiraj dhe Blerta Zeqiri, u shpėrblye me Ēmimin e parė tė festivalit si dhe u shpall filmi mė i mirė i metrazhit tė shkurtėr tė kėtij viti.

Ky film ka marrė pjesė nė shumė festivale tė metrit tė shkurtėr dhe kjo ėshtė hera e dytė qė nderohet me ēmimin e parė nė njė festival ndėrkombėtar. Para disa muajve ky film fitoi ēmimin e parė nė festivalin e filmit nė Kaen tė Francės.
 
 
Tribunali pėr krime lufte i Hagės u ka shqiptuar dėnimet deri nė 17 vjet burg 3 serbėve tė Bosnjės
 
Hagė, 17 tetor 2003 – Tribunali pėr krime lufte i Hagės u ka shqiptuar sot (e premte) dėnimet deri nė 17 vjet burg tre ish-zyrtarėve rajonal tė serbėve tė Bosnjės pėr "spastrim etnik" tė muslimanėve dhe kroatėve gjatė luftės nė Bosnjė nė vitet 1992-5, njofton Rojter.
 
Blagoje Simiq, Miroslav Tadiq dhe Simo Zariq, tė cilėt i qenė dorėzuar Tribunalit, janė dėnuar pėr planifikim dhe nxitjen e fushatės sė vrasjes, arrestimit, torturimit dhe deportimit tė joserbėve nė zonėn e Shamacit tė Bosnjės. Kėshtu, Blagoje Simiq ėshtė dėnuar me 17 vjet burg, Miroslav Tadiq ėshtė dėnuar me 6 vjet burg, ndėrsa Simo Zariqi ėshtė dėnuar me 10 vjet burg.
 
 
Rusia angazhohet pėr organizimin e njė konference ndėrkombėtare pėr Ballkanin Perėndimor
 
Moskė, 17 tetor 2003 - Rusia ka ndėrmend tė inicojė mbajtjen e njė konference ndėrkombėtare pėr Ballkanin Perėndimor, e cila do tė konfirmonte mosndryshimin e kufijve ekiztues dhe tė territoreve tė kėtij rajoni, ka deklaruar dje kryeministri rus Mihail Kasjanov nė fund tė bisedimeve me kryeministrin maqedonas Branko Cėrvenkoski nė Moskė.
 
 
Incidentet e sė dielės nė Himarė vazhdojnė tė jenė nė qendėr tė deklarimeve politike nė Tiranė dhe nė Athinė
 
Vlorė, 17 tetor 2003 - Incidentet e sė dielės nė Himarė kanė vazhduar tė jenė nė qendėr tė lėvizjeve dhe deklarimeve politike nė Tiranė. Disa qindra vlonjatė kanė vazhduar tė protestojnė kundėr provokimit nė Himarė nga persona militantė kur kishin ngritur atje flamurin grek, duke thėnė se Himara ėshtė tokė greke.
 
Policia edhe dje ka penguar njė grup qytetarėsh vlonjat qė ishin nisur pėr nė Himarė pėr tė protestuar ndaj minifestimeve prokreke tė dy ditėve mė parė nė kėtė qytet.

Autoritetet greke kanė mohuar se zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme tė Greqisė tė ketė deklaruar se Athina do t'i kėrkojė Tiranės qė Himara tė shpallet zonė e minoritetit grek nė Shqipėri. Kėshtu bėjnė tė ditur burimet e Ministrisė sė Jashtme tė Shqipėrisė.
 
Ky pėrgėnjeshtrim ėshtė bėrė nga vetė zyrtarėt grekė pas kėrkesės sė ambasadorit shqiptar nė Athinė Bashkim Zeneli, i cili kishte marrė konfirmimin e qėndrimit zyrtar tė autoriteteve greke se nuk ėshtė bėrė asnjė deklaratė lidhur me Himarėn.
 
 
Presidenti i Serbisė e Malit tė Zi dhe i Maqedonisė e kanė pėrshėndetur fillimin e dialogut Prishtinė – Beograd
 
Beograd, 17 tetor 2003 - Presidenti i Serbisė dhe Malit tė Zi, Svetozar Maroviq dhe presidenti maqedonas Boris Trajkovski e kanė pėrshėndetur fillimin e dialogut Prishtinė - Beograd dhe kanė vlerėsuar se nė vazhdim tė kėtij procesi nė Kosovė sė pari duhet vendosur standardet evropiane dhe demokratike.
 
Nė takimin e djeshėm nė Beograd dy udhėheqėsit kanė konstatuar se ndėrmjet dy vendeve nuk ka ēėshtje tė pazgjidhura, ndėrkaq pėr ēėshtje tė rajonit kanė shprehur qėndrime identike, njoftohet nė komunikatėn e lėshuar nga presidenca nė Beograd.
 
 
Kuvendi maqedonas ratifikoi marrėveshjen pėr mosdorėzimin e shtetasve amerikanė nė Gjykatėn Ndėrkombėtare
 
Shkup, 17 tetor 2003 - Kuvendi i Maqedonisė ratifikoi dje marrėveshjen e arritur ndėrmjet Qeverisė sė Maqedonisė dhe Qeverisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės pėr mosdorėzimin e shtetasve amerikanė nė Gjykatėn Penale Ndėrkombėtare.
 
Zėvendėsministri i Punėve tė Jashtme tė Maqedonisė Fuad Hasanoviq deklaroi se ratifikimi i kėsaj marrėveshjeje nuk do ta prishė partneritetin e Maqedonisė me Bashkimin Evropian, por as rrugėn stabile drejt integrimit tė vendit nė strukturat veriatlantike.
 
Ai tha se marrėveshja pėr mosdorėzimin e qytetarėve amerikanė nė Gjykatėn Penale Ndėrkombėtare ėshtė valorizuar me Kartėn e Adriatikut pėr partneritet ndėrmjet Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Shqipėrisė, Maqedonisė dhe Kroacisė.
 
 
KQZ: PS ka fituar rreth 136 njėsi zgjedhore, ndėrsa PD nė 93
 
Tiranė, 17 tetor 2003 - Nė bazė tė numėrimti tė gjertanishėm tė votave, KQZ ka njoftuar pėrqindjen e partive politike qė kanė fituar nė zgjedhjet e 12 tetorit nė Shqipėri. PS ka fituar rreth 136 njėsi zgjedhore, ndėrsa PD nė 93, Partia pėr Bashkimin e tė Drejtave tė Njeriut ėshtė e treta, ndėrkaq kandidatėt e pavarur kanė fituar 5 njėsi bashkiake, pėrkundėr socialdemokratėve dhe legalistėve qė kanė 3 dhe 2 njėsi zgjdhore.

Sipas KQZ deri mė tash PS udhėheq me 32,47 pėr qind tė votave tė fituara, PD ka fituar 30,43 pėr qind, ndėrkaq socialdemokratėt me 6,12 pėr qind.
 
 
Athina mohon tė ketė kėrkuar qė Himara tė shpallet zonė e minoritetit grek
 
Athinė, 17 tetor 2003 - Autoritetet greke kanė mohuar qė zėdhėnėsi i Ministrit tė Jashtėm tė Greqisė tė ketė deklaruar se Athina do t'i kėrkojė Tiranės qė Himara tė shpallet zonė e minoritetit grek nė Shqipėri, bėnė tė ditur burime tė ministrisė sė jashtme shqiptare.

Referimet mbi deklaratat e zėdhėnėsit tė ministrisė sė jashtme greke nuk i pėrgjigjen realitetit.
Kjo ėshtė nė thelb deklarata e ambasadės greke nė Tiranė, e dalė dje, pas deklaratave tė atribuara njė diplomati grek nė Athinė, i cili, sipas burimeve tė mediave, citohej tė kishte thėnė se Greqia do pėrpiqet tė bindė Shqipėrinė qė Himara tė shpallet zonė e minoritetit grek.

Kjo deklaratė i ėshtė pėrsėritur sot ambasadorit shqiptar nė Athinė i cili ka kėrkuar me insistim nga autoritetet greke tė sqarojnė kėtė ēėshtje.

Megjithatė ēėshtja nuk duket se do tė mbyllet lehtė.
 
 
Nė rajonin e Bagdadit vritet nė ushtar amerikan dhe plagosen dy tė tjerė
 
Bagdad, 17 tetor 2003 - Nga shpėrthimi i njė bombe ėshtė vrarė njė polic ushtarak amerikan dhe janė plagosur dy tė tjerė nė rajonin e Bagdadit tė premtėn nė mėngjes, thanė ushtarakė amerikanė.

Nė njė deklaratė ushtarake nuk janė dhėnė detaje tė tjera, njofton Rojter. Vrasja e fundit e ka rritur numrin nė 101 tė ushtarėve tė vrarė amerikanė qė nga periudha kur Uashingtoni e shpalli tė pėrfunduar luftėn nė Irak.
 
 
Presidenti Bush mbėrriti nė Tokio nė njė udhėtim tė tij gjashtėditor nė Azi dhe Australi
 
Tokio, 17 tetor 2003 - Presidenti Bush ka mbėrritur sot ( e premte) nė Tokio dhe ky ėshtė stacioni i parė i udhėtimit tė tij gjashtėditor nė Azi dhe Australi, njofton AP. Gjatė kėtij turneu, presidenti Bush do tė marrė pjesė edhe nė njė konferencė ndėrkombėtare ekonomike nė Tajlandė, ku do tė nxisė vendet pjesėmarrėse tė rajonit pėr tė kontribuar pėr Irakun.
 
Me tė arritur nė Tokio, presidenti Bush ka falenderuar Japoninė pėr kontributin e dhėnė nė rindėrtimin e Irakut tė shkatėrruar nga lufta. Ai sot do tė takohet me kryeministrin japonez Xhuniēiro Koizumi dhe me kėtė rast pritet tė bėjė trysni nė Tokion tė ndėrprejė intervenimin pėr tė mbėshtetur ngritjen e dollarit kundrejt jenit dhe tė lejohet tregu i monetave tė vėrė lirisht paritetin e tyre.
 
 
Kėshilli i Sigurimit ka pėrshėndetur fillimin e bisedimeve Beograd-Prishtinė pėr ēėshtje praktike
 
Kombet e Bashkuara, 17 tetor 2003 - Kėshilli i Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara ka pėrshėndetur fillimin e bisedimeve Beograd-Prishtinė pėr ēėshtje tė interesit tė pėrbashkėt nė Kosovė qė janė mbajtur nė Vjenė.

"Anėtarėt e Kėshillit tė Sigurimit pėrshėndesin hapjen e dialogut tė drejtpėrdrejtė mė 14 tetor nė Vjenė pėr ēėshtjet praktike me interes tė ndėrsjellė ndėrmjet autoriteteve tė Beogradit dhe Prishtinės", thuhet nė njė komunikatė tė cilėn e ka lexuar kryesuesi i radhės ambasadori amerikan Xhon Negroponte.

Poashtu u bėhet thirrje tė gjitha grupeve dhe partive nga tė dyja palėt qė t'u bashkohen bisedimeve pėr ēėshtje teknike nė nivel eskpertėsh. Grupet e punės do tė pėrqendrohen kryekėput nė ēėshtjet praktike siē janė energjia, komunikacioni, personat e zhdukur, refugjatėt dhe personat e zhvendosur, ėshtė konfirmuar nė selinė e OKB-sė nė Nju Jork.
 
 
Tre policė ushtarakė amerikanė dhe dy policė irakianė janė vrarė nė njė shkėmbim zjarri nė Qerbela
 
Bagdad, 17 tetor 2003 – Tre policė ushtarakė amerikanė dhe dy policė irakianė janė vrarė mbrėmė vonė dhe shtatė tė tjerė janė plagosur nė njė shkėmbim tė ashpėr zjarri nė Qerbela, qė ndodhet nė jug tė kryeqytetit, kanė bėrė tė ditur nė njė njoftim tė sotėm (e premte) zyrtarėt amerikanė, njofton rrjeti televiziv CNN.
 
Rreth 20 deri nė 30 irakianė i kanė sulmuar ata me granata dhe pushkė automatike AK-47 gjatė njė patrullimi rutinor, ka thėnė majori Ralf Manos. Po kėshtu, nė kėtė incident, janė plagosur edhe pesė policė ushtarakė amerikanė dhe dy policė irakianė, ka shtuar ai.
 
 
Ėshtė hedhur njė granatė nė shtėpinė e kryeministrit indian tė Kashmirit dhe janė vrarė dy ushtarė
 
Srinagar, 17 tetor 2003 – Seperatistėt e dyshimtė muslimanė kanė hedhur sot (e premte) njė granatė pranė shtėpisė sė kryeministrit indian tė Kashmirit, duke vrarė kėshtu dy ushtarė, njofton Rojter.
 
Pėr kėtė sulm, Nju Delhi ka fajėsuar menjėherė militantėt me bazė nė Pakistan. Dy orė pas shpėrthimit, ushtarėt edhe policia kanė luftuar me kryengritėsit, tė cilėt ishin barrikaduar nėpėr dyqanet e afėrme dhe ende ka shkėmbime sporadike zjarri, kanė pohuar dėshmitarėt. Kryeministri i Xhamus dhe Kashmirit, Myfti Muhamed Sejid, i zgjedhur njė vit mė parė, s’ka qenė nė shtėpi nė kohėn e shpėrthimit.
 
 
Janė arrestuar mbikėqyrėsi dhe 25 gardianė tė burgut tė Kandaharit pėr shkak tė ikjes sė 41 militantėve talibanė
 
Kandahar, 17 tetor 2003 – Policia e qytetit jugor afgan Kandahar ka arrestuar mbikėqyrėsin dhe 25 gardianė tė burgut kryesor tė qytetit, nga i cili kanė ikur kohė mė parė 41 militantė talibanė nėpėr njė tunel, ka thėnė sot (e premte) njė zyrtar policor, njofton Rojter.
 
Shefi i policisė Muhamed Hashim ka mohuar njoftimet e zyrtarėve lokale se tre nga tė ikurit janė zėnė duke thėnė se kjo thjesht nuk ėshtė e vėrtetė.
 
 
SHBA merr mbėshtetje pėr Irakun
 
Kombet e Bashkuara, 17 tetor 2003 - Pas javėsh tė tėra diskutimesh, Kėshilli i Sigurimit miratoi nė mėnyrė unanime rezolutėn e re pėr tė ardhmen e Irakut. Nė rezolutė thuhet se koalicioni i udhėhequr nga Amerikanėt do ta ruajė rolin e tij dominant nė Irak.

Megjithatė nė rezolutė krijohen bazėt pėr formimin e njė force shumėkombėshe dhe bėhet thirrje pėr dhėnien e mė shumė fondeve pėr rindėrtimin e Irakut.

Nė rezolutė thuhet se transferimi i sovranitetit nė duart e irakianėve do tė ndodhė kur bėhet e mundshme.
Franca, Rusia dhe Gjermania kanė vendosur tė kontribuojnė me trupa dhe fonde nė Irak.
 
 
I paqartė numri i trupave qė mund tė shkojnė nė Irak
 
Uashington, 17 tetor 2003 - Sekretari amerikan i Mbrojtjes Donald Ramsfeld e mirėpriti rezolutėn, por shtoi se nuk e dinte sa trupa tė huaja mund tė shkonin nė Irak. Ramsfeld tha se besonte se rezoluta e re do tė kishte efekte pozitive mbi ato vende qė do tė dėrgonin trupa nė Irak.

"Cilat vende do tė dėrgojnė trupa dhe pėr sa trupa bėhet fjalė, kjo mbetet tė shihet nė tė ardhmen," tha zoti Ramsfeld.

Ai shtoi se Shtetet e Bashkuara ishin duke diskutuar pėr kėtė me 5 apo 6 vende dhe se koha do ta tregonte se kush ato.

Edhe sekretari i Shtetit, Kolin Pauell, e pėrshėndeti rezolutėn me anė tė sė cilės amerikanėt shpresojnė tė sigurojnė mė shumė trupa dhe mė tepėr fonde nė Irak.
 
 
Liderėt e BE-sė thanė qė kushtetuta tė miratohet deri nė zhvillimin e zgjedhjeve pėr Parlamentin Evropian
 
Bruksel, 17 tetor 2003 - Udhėheqėsit e Bashkimit Evropian qė janė mbledhur nė samitin e tyre nė Bruksel, kanė shprehur vullnetin qė kushtetuta e unionit tė miratohet deri nė zhvillimin e zgjedhjeve pėr Parlamentin Evropian, qė do tė mbahen nė qershor tė vitit tė ardhshėm.

Presidenti i radhės i BE-sė, kryeministri italian Silvio Berluskoni, ėshtė zotuar qė deri nė fund tė muajit tė ardhshėm tė paraqesė njė projekt tė ripunuar, pėr tė cilin tha se do tė jetė me reputacion tepėr tė lartė. Ai po ashtu shprehu mbrėmė kėnaqėsinė e tij pėr mėnyrėn se si po shkonn bisedimet pėr kushtetutėne re evropiane.

Tė enjten, nė ditėn e parė tė samitit, ėshtė miratuar edhe emėrimi i bankierit francez, Zhak Klod Trishe, nė krye tė Bankės Qendrore Evropiane.

 


  |  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.