|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Kush i ngre dallgėt mbi Himarė

 
 

 
17 tetor 2003 / TN
 
Nga, Ilir PAĒO
 
Besoj se shumėkush qė i ndjek sado pak zhvillimet politiko-sociale, ėshtė dakord me mendimin se me Himarėn ka njė problem. Problem qė askush nuk po i shkon deri nė fund. Madje as historianėt qė duhet ta bėjnė kėtė pėr tė "shpėtuar" njėherė e mirė nga dilemat. Jo, nuk ka pse kėrcen ndokush, se me siguri ėshtė dikush, njė tip impulsiv, qė menjėherė, tani dhe prerazi, mund ta japė pėrgjigjen.
 
Le ta anashkaloj ēėshtjen e historisė, qė aq mė pak vlen sot, nė epokėn e globalizmit dhe tė integrimit. Le tė shohim nė tė tashmen. Pėrse Himara bėhet problem dhe kush e bėn ēėshtje atė? Shumica e himariotėve janė bėrė sigurisht mė realisto-pragmatistė se shumė tė tjerė, pėr vetė rrethanat nė tė cilat janė gjendur shpesh. Dhe kėtė shumicė nuk mund ta manipulojė kollaj ēdokush. Ata, nuk ėshtė e tepėrt ta thuash, se pas kėtyre ndihen mė shumė himarjotė sesa qoftė shqiptarė, grekė apo nuk e di se ēfarė. Sepse sot nė Greqi pėr hir tė sė vėrtetės atyre u thėrasin shqiptarė dhe po pėr hir tė sė vėrtetės, dikur nė Shqipėri u thėrisnin ndoshta padrejtėsisht grekė. Mė kujtohet njė rast qė pėr atė qė e njeh sado pak historinė dhe karakterin e kėsaj krahine pėrgjatė historisė, mund tė thotė shumė. Me kujtohet pra, kur njė mikun tim nga Dhėrmiu e pyeti njė grek nė Athinė se nga ishte. Kur ai iu pėrgjigj nga Himara, ai tjetri nxitoi t'i thotė: "a qenke grek dmth.". "Jo"- iu pėrgjigj miku im,- "jam Himariot".
 
Por kush i ngre dallgėt mbi Himarė?
 
Shumėkush nxitoi tė kritikojė udhėheqėsin e opozitės Sali Berisha, pėr koalicionin qė ai bėri me PBDNJ nė Himarė. E etiketoi antikombėtar kėtė veprim, se me tė kėrkon tė fitojė pikė pėrpara Athinės etj., etj.. Por kėta zotėrinj qė shfaqen patriotė, harrojnė se kėshtu e diferencojnė dhe e shenjojnė vetė nė hartėn e dilemave, Himarėn. Pėrse nuk u dashka tė bashkėpunojė njė parti politike me njė tjetėr parti politike nė njė zonė tė caktuar tė territorit tė republikės sė Shqipėrisė? Dhe kritikues janė ata, lidershipi i partive tė tė cilėve, reklamon realpolitikėn, pragmatizmin etj.. Por tani, jo socialistėt qė dikur akuzonin Berishėn si nacionalist tė shtirur, por Berisha ėshtė ai qė pėrpiqet ta shohė nė sy problemin. "Eshtė Mafia e Himarės qė kėrkon ta mbajė atė nė kėtė qerthull...
 
Por pėr hir tė sė vėrtetės duhet pranuar njė realitet, qė nė Himarė dhe nė disa fshatra tė saj flitet edhe shqipja edhe greqishtja dhe ky ėshtė njė realitet qė duhet pranuar," tha pak a shumė Berisha. Pėr atė qė me siguri nxiton tė mė kujtojė aleancėn e pazakontė tė PD me PS nė zgjedhjet e 2000 pėr Himarėn, detyrohem t'i kujtoj sėrish njė thėnie tė De Golit "politika ėshtė realitet, ai ndryshon ēdo ditė, pėr t'u pėrballur me tė na nevojiten parime dhe objektiva dhe jo ndonjė program i caktuar". Dhe objektivi i PD nė rastin e bashkėpunimit me PBDNJ, prirem tė besoj se ishte thjesht njė pragmatizėm politik.
 
Pėrkundrazi ajo qė po ndodh sot me Himarėn mund t'i shėrbejė sipas mendimit tim PS, e cila duke humbur nė jug (aty siē e dimė reagimet kundėrgreke janė mė tė mėdha se kudo tjetėr pėr shumė arsye) kėrkon tashmė tė rifitojė pikė pėrpara opinionit publik me pikėrisht me ato mjete qė dikur kritikonte se pėrdoreshin nga Partia Demokratike e Sali Berishės. Madje bėhet edhe mė agresive, nis mbėshtetesit e saj drejt Himarės, pasi kanė protestuar pėrpara selive tė dy partive shqiptare, tė cilat nuk bėnė asgjė mė shumė veē njė koalicioni nė njė zonė tė caktuar tė Republikės sė Shqipėrisė.
 
Pra kush po i ngre dallgėt mbi Himarė?

Shkrimin pėr botim nė Trepca.net e dėrgoi mė 15 tetor 2003 , z. Ēerēiz Loloēi.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.