|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Njė delegacion i qytetit Falkenberg tė Suedisė ka arritur pėr njė vizitė katėrditore nė qytetin e Mitrovicės

 
 

 
17 tetor 2003 / TN / Hysni SYLA ( Zyrtar pėr informim i KK )
 
Mitrovicė, 16 tetor 2003 - Njė delegacion i qytetit Falkenberg tė Suedisė, i kryesuar nga Bill Anderson, kryetar i Ekzekutivit tė komunės sė Falkenbergut, ka arritur pėr njė vizitė katėrditore nė qytetin e Mitrovicės.
 
Delgacioni nga Falkenbergu i Suedisė ėshtė pritur nga udhėheqėja komunale me nė krye kryetarin e Kuvendit tė Komunės Faruk Spahija, me ē’rats ėshtė njoftuar me gjendjen e gjithėmbarshme nė komunėn e Mitrovicės dhe me pėrpjekjet qė pushteti lokal po bėnė  pėr integrimin e qytetit dhe zgjidhjen e problemeve tė qytetarėve.
 
Kryetari Spahija ka falenderuar Qeverinė e Suedisė pėr ndihmėn qė ka dhėnė pėr rindėrtimin e vendit dhe qeverinė lokale tė Falkenbegut pėr pėrkujdesjen qė ka treguar ndaj qytetarėve tė Mitrovicės qė pėrkohėsisht jetojnė nė kėtė komunė.
 
Kryetari i Ekzekutivit tė komunės sė Falkenbergut, Bill Anderson pasi qė ka falenderuar udhėheqėjen komunale pėr mikriptje tė ngrohtė, ėshtė shprehur tė jetė i mahnitur me atė qė ka parė nė Kosovė gjatė udhėtimit tė tij pėr nė Mitrovicė, e sidomos me rindėrtimin e objekteve tė ndryshme.
 
Gjatė bisedės nė ambientet e Kuvendit tė Komunės,`bashkėbiseduesit janė dakorduar qė tė thellojnė edhe mė shumė miqėsinė dhe bashkėpunimin e ndėrsjell nė fusha tė ndryshme midis dy komunave.
 
Delegacioni i komunės Falkenberg nga Suedia gjatė qėndrimit nė Mitrovicė, do tė vizitojė monumentet e ndryshme kulturo-historike tė komunės dhe Prishtinėn, ku do tė ket njė takim me stafin e Zyrės Suedeze nė Kosovė.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.