|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mitrovicė: Kryetari Spahija ka pritur shefin e Zyrės pėr Kosovė nė Departamenitn e Shtetit Amerikan, Michael Bosshart

 
 

 
Mitrovicė, 17 tetor 2003 / TN / Hysni SYLA ( Zyrtar pėr informim i KK )
 
Kryetari i Kuvendit tė Komunės, Faruk Spahija ka pritur shefin e Zyrės pėr Kosovė nė Departamenitn e Shtetit Amerikan, Michael Bosshart, me tė cilin ka biseduar pėr zhvillimet aktuale nė komunėn e Mitrovicės, me theks tė posaqėm nė pasojat e funksionimit tė  strukturave paralele serbe nė pjesėn veriore tė qytetit.
 
Shefi i Zyrės pėr Kosovė nė Departamentin e Shtetit Amerikan qė nė fillim ka shpreh interesimin e tij pėr gjendjen e pėrgjithshme dhe pėr zhvillimet e fundit nė komunėn e Mitrovicės.
 
Kryetari Spahija  me kėtė rast i ka thėnė zyrtarit tė lartė tė Departamentit tė Shtetit Amerikan se kohėn e fundit nė komunė janė arritur rezultate tė dukshme nė stabilizimin e gjendjes sė sigurisė, nė qarkullimin e lirė tė qytetarėve dhe disa rezultate fillestare nė integrimin administrativ tė qytetit, por qė kėto janė akoma larg atyre ēfarė do tė duhej tė ishin.
 
Sipas kryetarit Spahija, pengesė kryesore pėr procesin e integrimit tė qytetit, por edhe  pėr procesin e kthimit tė personave tė zhvendosur nė pronat e tyre, nė tė gjitha pjesėt e qytetit, paraqet funksionimi i papenguar i strukturave paralele serbe nė veri tė qytetit, qė ėshtė  konfirmuar edhe nė raportin e fundit i OSBE-sė.
 
Duke u ndėrlidhur me raportin e fundit tė misionit tė OSBE-sė nė Kosovė, ku rekomandohet tolerancė edhe pėr njė kohė ndaj strukurave paralele serbe, pėrkundėr faktit se ato vazhdimisht u kanė sjellur dėme procesve demokratike dhe procesit tė integrimit tė qytetit, kryetari Spahija ka thėnė se tolerimi i mėtutjeshėm i kėtyre strukturave do tė ishte shumė i dėmshėm pėr implementimin e ligjit dhe stabilizimin e situatės nė komunė, duke kritikuar njėkohėsisht neglizhencėn e Misionit tė Kombeve tė Bashkuara pėr shkak tė mosshuarjes sė strukurave paralele dhe tė mosshtrirjes sė pushtetit tė institucioneve vendore nė veri tė Mitrovicės.
 
Rekomandimin e OSBE-sė pėr tė patur tolerancė edhe pėr njė kohė ndaj strukturave paralele serbe, kryetari Spahija e ka vlerėsuar si  ikje nga zgjidhja e problemeve, duke shtuar se nėse vazhdohet kėshtu, problemet vetėm do tė grumbullohen edhe mė shumė dhe do tė qojnė drejtė radikalizimit tė gjendjes nė komunė.  
 
Nė fund, kryetari Spahija i ka thėnė shefit tė Zyrės pėr Kosovė nė Departamentin e Shtetit Amerikan se pėr tė penguar njė radikalizim tė gjendjes, strukturat paralele duhet tė shuhen menjėherė, ashtu sikur qė  duhet tė  implementohet me konsekuencė ligji nė tėrė vendin.
 
Shefi i Zyrės pėr Kosovė nė Departamentin e Shtetit Amerikan, Michael Bosshart, pasi qė ka falenderuar kryetarin Spahija pėr informacionet lidhur me gjendjen nė komunėn e Mitrovicės, ėshtė shprehur se Mitrovica ėshtė nė fokus tė interesimit tė administratės amerikane.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.