|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mitrovicė: Kryetari Spahija, ka pritur komandantin e ri tė BSHVL-sė, gjeneralin Bernard Rater

 
 

 
Mitrovicė, 17 tetor 2003 / TN / Hysni SYLA ( Zyrtar pėr informim i KK )
 
Kryetari i Kuvendit tė Komunės, Faruk Spahija, ka pritur komandantin e ri tė BSHVL-sė, gjeneralin Bernard Rater, me tė cilin kanė biseduar pėr zhvillimet aktuale nė komunė. Bashkėbiseduesit me kėtė rast kanė vlerėsuar se situata e sigurisė nė komunė ėshtė e mirė dhe se pėrparimet qė janė bėrė  nė kėtė fushė janė tė dukshme.
 
Gjenerali Rater ka thėnė se pėr kėtė dhe me qėllim tė lehtėsimit tė qarkullimit tė lirė tė qytetarėve, nė tė dyja anėt e lumit Ibėr  dhe pėrreth urave mbi tė, ėshtė zvogluar efektivi ushtarak dhe janė hequr formalitetet tjera qė ekzistonin deri kohė mė parė. Ndėrkaq, kryetari Spahija lidhur me kėtė ka thėnė se progresi dhe ecuritė pozitive qė janė shėnuar nė qarkullimin e lirė tė qytetarėve dhe pėrgjithėsisht nė pėrmisimin e situatės tė sigurisė, janė rezultat edhe angazhimit pozitiv tė vetė qytetarėve dhe strukturave tė pushtetit lokal nė kėtė drejtim.
 
Megjithėkėte, nė fokus tė bisedės midis kryetaritSpahija dhe gjeneralit Rater ishte ēėshtja e kthimit tė tė zhvendosurve nė pronat e tyre nė tėrė territorin e komunės. Duke shprehur interesimin e tij pėr kthimin e ashkalive, romėve dhe serbėve nė pjesėn jugore tė qytetit, gjenerali Rater ka thėnė se kjo ėshtė kėrkesė dhe vullneti i bashkėsisė ndėrkombėtare, nė ē’drejtim duhet tė japin kontributin e tyre tė gjithė faktorėt relevantė nė komunė.
 
Kryetari Spahija i ka thėnė gjeneralit Rater se strukturat komunale dhe qytetarėt e komunės kaherė kanė shprehur gadishmėrinė e tyre pėr tė krijuar kushte pėr kthim tė qytetarėve tė zhvendosur nga pjesa jugore, duke kėrkuar njėkohėsisht qė e njejta gjė tė bėhet edhe kur ėshtė fjala pėr kthimin e shqipatrėve tė zhvendosur me dhunė nė pjesėn veriore tė qytetit.
 
Kryetari i Kuvendit tė Komunės, Faruk Spahija poashtu i ka thėnė gjeneralit Rater  se njė gadishmėri e kėtillė nuk ėshtė vėrejtur as tek vetė serbėt, por as tek pėrfaqėsuesit e bashkėsisė ndėrkombėtare qė janė tė pranishėm nė Mitrovicė.
 
Sipas kryetarit Spahija, qytetarėt dhe pushteti lokal kanė fituar pėrshtypjen se kjo bėhet me qėllim qė tė pengohet kthimi i shqiptarėve nė pjesėn veriore, dėshira dhe vullneti i tė cilėve po pengohet nga ata qė janė pėrgjegjės pėr tė krijuar kushte pėr kėtė.
 
Nė fund tė bisedės, kryetari Spahija ka shpreh edhe pakanqėsinė e tij me mosreagimin akoma tė administratės sė UNMIK-ut pėr ndėrprerjen e dukurisė sė blerjes tė pronave tė shqiptarėve me mjete tė Qeverisė sė Serbisė. “Si duket ekziston projekti i posaqėm i Qeverisė sė Serbisė pėr t’i blerė shtėpitė e shqipatrėve.
 
Kjo ėshtė shumė e qartė, sepse Qeveria e Serbisė mund t’i blejė shtėpitė e shumta tė serbėve qė janė atje nė shitje, por kėtė nuk e bėnė, ngase ka pėr qėllim spastrimin e asaj pjese tė qytetit edhe nga ata shqiptarė qė kanė vendosur te jetojnė akoma aty”, ka thėnė kryetari Spahija.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.