|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mitrovicė: Kryetari Spahija dėnon ashpėr incidentin e keqėbėrsėve nė pjesėn jugore tė qytetit

 
 

 
17 tetor 2003 / TN / Hysni SYLA ( Zyrtar pėr informim i KK )
 
Mitrovicė, 16 tetor 2003 - Nė fokus tė aktiviteteve tė pushtetit lokal dhe tė udhėheqėjes komunale nė kohėn e fundit, ka qenė angazhimi pėr kthimin e personave tė zhvendosur nė pronat e tyre nė tėrė territorin e komunės.
 
Nė kuadėr tė kėtyre angazhimeve, ditė mė parė ėshtė biseduar me qytetarėt e lagjės “2 Korriku” pėr mundėsinė e rindėrtimit tė shtatė shtėpive, pėrkatėsisht tė kthimit tė shtatė familjeve tė minoritetit ashkalinj, me ē’rast nga rregullimi i infrastrukturės do tė pėrfitonin edhe banorėt tjerė tė lagjės. Ishte vlerėsim i banorėve tė lagjės se nė kėtė drejtim nuk do tė ketė pengesa dhe se rindėrtimi mund tė fillojė menjėherė.
 
Duke u bazuar nė kėto vlerėsime, rindėrtimi filloi tė hėnėn. Mirėpo, gjatė natės nė mes tė martės dhe mėrkurės tė kėsaj jave, persona tė papėrgjegjshėm keqbėrės, kanė dėmtuar themelet e dy shtėpive tė filluara sė rindėrtuari, gjė qė paraqet njė imazh tė keq para faktorit ndėrkombėtarė nė kohėn kur pushteti lokal nė kontaktet me pėrfaqėsuesit e UNMIK-ut, KFOR-it dhe tė pėrfaqėsuesve tjerė tė organizmave ndėrkombėtarė po bėnė pėrpjekje pėr  ndėrprerjen e shitblerjes sė pronave tė shqiptarėve nė “Kodrėn e Minatotrėve” dhe kthimin e shqiptarėve tė zhvendosur nė pjesėn veriore tė qytetit.
 
Kryetari i Kuvendit tė Komunės Faruk Spahija e dėnon ashpėr kėtė incident dhe apelon tek qytetarėt qė tė denoncojnė keqbėrėsit, tė cilėt me kėto veprime vetėm se u bėjnė shėrbim tė keq bshakėqytetarėve tė tyre  tė zhvendosur, tė cilėt aktualisht jetojnė nė kushte tė rėnda nė pjesėn jugore tė qytetit.
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.