|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ridvan Dibra, njė emėr i spikatur nė letrat shqipe

 
 

 
17 tetor 2003 / TN
 
Nga, Dhurata HAMZAI
 
Emri i shkrimtarit Ridvan Dibra tashmė ėshtė bėrė i njohur pėr njė grup tė madh lexuesish nė tė gjitha trevat shqiptare nėpėrmjet periodikėve tė njohur letrarė "Aleph" "Ars" dhe tė pėrjavshmes sė gazetės sonė "Fjala". Krijimtaria e tij ka filluar tė marrė hov qė nė vitet '90, ndėrsa libri i tij i parė poetik ka dalė me titullin "Thjesht" qė nėnkupton urtėsinė me tė cilėn e ka nisur shkrimtari rrugėn e krijimtarisė, i cili doli nė dritėn e botimit nė vitin 1989.
 
Pa kaluar shumė kohė emri i Ridvan Dibrės filloi tė bėhej i njohur nė rrethet letrare dhe talenti i tij spikati nė gjininė e prozės. Ndėrsa disa tregime tė zgjedhura u bėnė tė njohura nė gazeta e revista tė ndryshme letrare, libri i parė nė prozė ėshtė "Prostituta e virgjėr" i cili u botua mė mė 1994, i cili pasoi me njė tjetėr libėr po brenda kėtij viti "Eklipsi i shpirtit" dalė nė dritė nga SH.B "Gjergj Fishta" nė Shkodėr.
 
Dhe pas kėsaj nė njė hark tė shkurtėr kohor Ridvan Dibra u bė i njohur duke botuar tregime, romane dhe novela me cilėsi tė lartė artistike. Romani i tij "Nudo" botuar mė 1995 u vlerėsua nė rrethet letrare mė tė njohura tė Tiranės, ndėrsa Ridvan Dibra vazhdon tė shkruajė me sukses mė pas romane dhe shkrime eseistike.
 
Pasi ka shėnuar sukses ndėr lexues tė shumtė nė Shqipėri, ku ėshtė vlerėsuar nė rrethe tė ndryshme intelektuale si dhe gjatė promovimeve tė disa prej romaneve tė tij, krijimtaria e Ridvan Dibrės ėshtė nderuar me ēmime kombėtare e mbarėkombėtare. Pjesė nga krijimtaria e tij janė bėrė tė njohura edhe nė rrethet letrare jashtė vendit, tė cilat janė pėrkthyer nė gjuhėt gjermane, italiane, maqedonase e malaziase. Njė nga emrat mė tė njohur tė kritikės sė letrave shqipe Ali Aliu e ka vlerėsuar me superlativa krijimtarinė e Dibrės.
 
"Romanet dhe vėllimet me tregime, novela e parabola i kanė dhėnė shkrimtarit Ridvan Dibra njė vend tė rėndėsishėm nė kėtė zhanėr letrar tė shqipes... Lexuesi ka kėnaqėsinė qė takon po atė prozator tė talentuar, me mundėsi tė dallueshme epike, por njėherit edhe tė ndryshėm, tė pėrtėrirė sidomos nė rrafsh tė idesė dhe teknikės narrative...".
 
Ndėrsa bashkėmoshatarėt e tij e kanė vlerėsuar Ridvan Dibrėn si njė prozator me imazh tė pėrsosur "shumė tė zotin e skrupuloz", duke e konsideruar si shkrimtar tė pėrpiktė qė nuk i fal vetes asnjė rrėshqitje nė shabllone tė njohura letrare. Nė tė gjitha rrethet krijuese vepra e tij ėshtė e pritur me njė mirėkutim tė veēantė. E kanė cilėsuar edhe studiues tė artit si njė autor tė dorėshkrimeve tė shkruara me mjeshtėri. Pena e tij ėshtė "nga mė brilantet nė letrat shqipe", sipas Shkėlzen Maliqit.
 
Emri i Ridvan Dibrės ėshtė njė nga mė tė lexueshmit dhe mė tė preferuarit pėrsa u pėrket artikujve publicistikė ndėrsa pėr shprehjet e tij eseistike shkrimtari i njohur Bashkim Shehu thotė se: "Parabolat e Ridvan Dibrės, pėr nga sintetizimi dhe vrullimi i imagjinatės, tė kujtojnė parabolat e Kafkės apo skicat - enigma tė Apdajkut. Dhe kėtė ngjashmėri e pėrmendim me kuptimin e mirė qė kanė paralelizmat nė fushėn e letrave, si ngjashmėri tipologjike, lidhur me njė dukuri tė re nė letėrsinė tonė".
 
I ēliruar nga ngėrēi i zhbirimit tė temave nė modė ose konflikteve tė ditės, prirjeve nacionale apo politike vepra, - proza e Ridvan Dibrės - ka ardhur nė mjediset e letėrsisė shqipe me atė flamur qė ka shpalosur nė librin e parė poetik "Thjesht" duke ndjekur ndonjėherė atė frymė origjinale e tė papėrsėritshme tė shkrimtarėve tė viteve '30 Ernest Koliqit e ndonjė tjetri. Kjo dukje ėshtė pėrkatėsi pėr sa i pėrket lojės imagjinare.
 
Ndėrsa Ridvan Dibra dėshmon se ka gjetur rrafshe tė rinj pėr tė shkrirė frymėn e tij krijuese ku shpesh jehon diēka e brendshme e papėrsėritshme me njė ligjėratė karakteristike pėr tė cilėn kritiku Prend Buzhala thotė "Te vepra e Dibrės, jehona narrative - ligjėrimore sikur vjen nga "Ferma e kafshėve" e Xhorxh Oruellit apo nga proza e Xhojsit". Ky pėrcaktim nuk shėrben nė kėtė rast pėr tė mbushur boshllėqet qė i kanė munguar letėrsisė shqipe dhe si pasojė tė sugjestionohet lexuesi, por pėr tė shtrirė edhe njėherė gjithė atė material jetik nė gjuhė tė artit me qėllim qė t'i pėrkasė vetėm atij, thėnė ndryshe Dibra u thotė jo ngjyrave sociale dhe politike aq tė ngarkuara me ngjyrat e veta.
 
Pra vetėm aftėsia pėr tė bėrė transformime tė tilla narrative tė gjendjeve tė sipėrpėrmendura, lė njė mbresė tė pashlyer pėr njė kohė tė gjatė tek lexuesi. Kolegėt e tij e kanė vėnė re veēantinė, prandaj shrimtari Kujtim Rrahmani thotė se "...Dibra ka thyer tabutė tematike qė e mbizotėronin realizmin socialist tė letrave shqipe. Nė kėtė kontekst, mund tė thuhet se ai ėshtė ndėr ata qė kanė rimėkėmbur vetėdijen krijuese se objekti tematik ėshtė i shumėngjyrshėm dhe me mundėsi tė pakufizuara qasjesh e pėrkufizimesh".
  
 
 
Botime tė tjera nga Ridvan Dibra
 
VETMIA E DIELLIT
parabola, 1995. Sh. B. "Rilindja", Tiranė.
MJERIMI I GJYSMĖS
novela, 1996. Sh. B. "Fi&Ga", Maqedoni.
KURTHET E DRITĖS
roman, 1997. Sh. B. "Onufri", Tiranė.
TRIUMFI I GJERGJ ELEZ ALISĖ
roman, 1999. Sh. B. "Onufri", Tiranė.
STINA E UJKUT
roman, 2000. Sh. B. "Camaj&Pipa", Shkodėr.
TĖ LIRĖ DHE TĖ BURGOSUR
roman, 2000. Sh. B. "Buzuku", Prishtinė.
VĖLLA ME CENTAURĖT
parabola, 2002. Sh. B. "Buzuku", Prishtinė.
TRIUMFI I DYTĖ I GJERGJ ELEZ ALISĖ
roman, 2002. Sh. B. "Buzuku", Prishtinė.
E-MAIL
roman, 2003. Sh. B. "Sejko", Tiranė

 

Shkrimin pėr botim nė Trepca.net e dėrgoi mė 17 tetor 2003 , z. Ēerēiz Loloēi.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.