|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shoqata “Labėria” proteston pėr Himaren

 
 

 
17 tetor 2003 / TN
 
Opinioni mbarėlab e ai gjithshqiptar, nėpėrmjet medias dhe debateve nė to,mėsoi pėr aktin e rėndė antishqiptar e tepėr provokues nė qytetin e Himarės, ku njė grup njerėzish, me flamuj grekė nė duar e me inskenime tė dala boje, protestonin para bashkisė sė qytetit duke hedhur parrulla antishqiptare, duke nėpėrkėmbur simbolet tona kombėtare si dhe duke bėrė provokime tė rėnda pėr vendin tonė si qendėr e "Al Qaedės" e duke minuar marrėdhėniet e mirėkuptimit ndėrfetar, aq karakteristik pėr vendin e popullin shqiptar.
 
Shoqata mbarėkombėtare "Labėria", si shprehėse e mbrojtėse e vlerave mė tė mira tė trevės sė vet, anėtarėt e simpatizantėt e saj dhe mbarė pupullsia e Labėrisė, duke e vlerėsuar aktin jo thjesht si veprim tė njė "grupi tė vogėl njerėzish", por si njė veprim tė pėrsėritur, tė paramenduar e tė organizuar, me prapavijė politike antishqiptare e shoviniste tė  kahershme nė kohė, por edhe nė kėto vite tė fundit tė tranzicionit shqiptar, me prapavijė, nxitje e organizim, kryesisht nga jashtė dhe me mbėshtetje tė segmenteve tė caktuara brenda vendit tonė, duke e ndier rėndė ofendimin e bėrė nė nėpėrkėmbje e shkelje tė dinjitetit, tė krenarisė dhe tė unitetit tonė kombėtar, pėrfshi edhe simbolet tona kombėtare, me pėrpjekjet moderne tė viteve tė fundit pėr tjetėrsimin e trojeve tona etnike.
 
Sė pari, protestojmė energjikisht pranė organeve tė shtetit shqiptar dhe kėrkojmė prej tyre tė veprojnė me shpejtėsi e pėrgjegjėsi atdhetare e ligjore, pėr tė zbardhur ēėshtjen duke e ēuar atė deri nė fund, duke vėnė para pėrgjegjėsisė ligjore jo vetėm ata qė demonstronin, por veēanėrisht ata qė i organizojnė kėto veprime antishqiptare e antikushtetuese.  
 
Sė dyti, sqarojmė edhe njėherė se, krahina e Himarės ka qenė, ėshtė dhe do tė jetė pjesė e pandarė dhe e patjetėrsueshme e trevės sė Labėrisė. Himariotėt autoktonė, si pjesė e qenėsishme historike dhe bashkėkohore e komunitetit lab, janė edhe pjesė e pandarė e krenarisė dhe e lavdisė sė trevės sė Labėrisė nė fushėn atdhetare, tė cilėn e kanė materializuar me gjakun e bijve tė vet, tė derdhur ndėr shekuj pėr mbrojtjen e tėrėsisė sė trojeve shqiptare si njė e tėrė dhe e pandashme. Historikisht popullsia e Himarės, nė lidhje tė ngushta me popullsinė e gjithė trevės sė Labėrisė, nuk ka pranuar dhe nuk ju ėshtė nėnshtruar synimeve e veprimeve antishqiptare tė shovinistėve tradicionalė, por edhe atyre modernė grekė.
 
Me gjakun e derdhur pėr komb dhe Atdhe nuk mund tė luaj kėrkush. Ndaj dhe pėrkrahim rininė e zjarrtė atdhetare vlonjate nė aktin e tyre tė shprehjes sė revoltės atdhetare, duke valėvitur anė e kėnd flamurin tonė kombėtar. Nė tė njėjtėn kohė u kujtojmė edhe njėherė organizatorėve dhe prapavijės sė kėtij akti antishqiptar se ajo qė nuk u realizua ndėr shekuj pėr tjetėrsimin e trojeve shqiptare, aq mė tepėr nuk mund tė ndodhė sot, nė kushtet kur synojmė e luftojmė tė futemi nė Evropėn e integruar.
 
 
PĖR KRYESINĖ E SHOQATĖS KULTURORE ATDHETARE "LABĖRIA"
 
KRYETARI           
Prof. Assoc.Dr.Ago Nezha
 
SEKRETARI I PERGJITHSHEM
Xhelil Ēeli                       
Tiranė, mė 14.10 2003


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.