|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shėnime pėr librin e Ismail Kadresė “Nėnpunėsi i pallatit tė ėndrrave”

 
 

Kur Kadare sfidonte Komitetin Qendror

 

 
16 tetor 2003 / TN
 
Uėe STOLZMANN
 
Zyra "Pallati i ėndrrave", tmerri i tij fshihet pas njė eufemizmi. Mė shumė se pallat ėshtė kėshtjellė dhe aty as nuk mund tė ėndėrrohet. Qindra nėpunės nė uniforma blu nė tė gjelbėr mbledhin, pėrzgjedhin dhe shpjegojnė pėr hesap tė shtetit dhe "zotit tė ėndrrave", ėndrrat e shtetasve, ėndrrat e tė gjithė qytetarėve. "Asnjė zyrė tjetėr nuk ėshtė kaq e paarsyeshme, kaq e bindur, kaq e zellshme, d.mth. kaq shtetėrore", thotė dikush.
 
Mark - Alem, Bonvivant nga njė familje me emėr, do tė marrė njė vend pune nė pallat, tė parėn nė jetėn e tij. Ai fillon me "Seleksionimin", kalon shpejt tek "Interpretimi" i ėndrrave, qė qėndrojnė tė lidhura nė dosjen e vėnė mbi tavolinė: Tri dhelpra tė bardha nė minaren e njė xhamie. Njė maēok i bardhė me hėnėn nė gojė. Njė copė vend i rrėnuar nėn kėmbėt e njė ure… Ēfarė duan tė thonė kėto simbole?
 
Mark-Alem dhe kolegėt gėrmojnė ngado pėr puēe, kryengritje, luftėra. Asnjė cep i ėndrrave tė fatit nuk duhet t'u ikė atyre, nuk duhet tė shpėtojė pa iu ndryshuar fati dhe rrjedha.
 
Pak javė pas fillimit tė shėrbimit tė tij, Mark-Alem bėhet nėndrejtor, pėrgjegjės pėr dhomėn kryesore. Si kėshtu? Deri mė tani djaloshi i ri dukej disi i drojtur, i tėrhequr, i papėrvojė; mbi jetėn dhe mendimin e tij nuk mund tė raportohej ndonjė gjė. Ngritja nė karrierė ndodh falė klanit tė tij (dy ēati me emrin Köprülü janė mbajtės ofiqesh tė mėdha) dhe njė me prejardhje gjaku nga familja Köprülü, me influencė nė pushtetin e oborrit. Mark-Alem ndryshon, dhe ai e vėren kėtė gjė. "Atij i duket qesharake, qė pikėrisht ai, i cili sallėn misterioze, kėrcėnuese tė ndėrtesave shtetėrore e ka konceptuar gjithnjė si shtypėse, tė tjerėve iu duket normale". Fillestari ka skrupuj? Shumė vonė. Ai ėshtė ndėrkohė njėri prej tyre, tė cilėt ai deri mė tash i ka pėrēmuar, "njė funksionar tipik".
Velloja historike
 
Arkitekti i kėtij pallati tė errėt ka vlerėn e njė tabele treguese letrare pėr vendin e tij: Ismail Kadare, lindur mė 1936 nė Jug tė Shqipėrisė, ka studiuar nė Tiranė dhe Moskė, i shfaqur dhe konfrontuar si romancier qysh nė vitet gjashtėdhjetė. Njė artist qė shfaqet nė dy versione, ka qenė Kadare, herė ushtar cinik i partisė, herė kritik i regjimit. Historia e "Pallatit tė ėndrrave" lindi nga fundi i viteve shtatėdhjetė; Shqipėria po pėrjetonte pothuajse njė valė tė gjerė represioni. Pikėrisht pėr kėtė arsye, Kadare i ngre njė vello historike tekstit tė tij. Vendi dhe koha e ngjarjes: Stamboll rreth 1900.
 
Por sigurisht qė "shokėt" e kuptonin kėshtu librin, ashtu siē ai ishte shkruar, si njė parabolė dhe provokacion. Sepse ky Stamboll i ngjan brendėsisė sė qytetit tė Tiranės, dhe "Pallati" vlente deri mė asokohe, si njė bufe apo klub i nėndheshėm, si njė pjesėz nga Komiteti Qendror. Ai ka dashur tė projektojė njė plan tė fe rrit, do tė komentonte mė vonė Kadare veprėn e tij. "Errėsira mbizotėronte, ēdo gjė ishte e mbushur me trishtim, koha kishte ndaluar…". Detaje mbi skenat dhe ngjarjet do tė bėhen tė ditura ditėn e inaugurimit. Pėrkthyesi Joachim Röhm: "Pėr lexuesit shqiptarė janė tė qarta skenat mbi luftėn e bėrrylave nė shtresat e sipėrme tė udhėheqjes sė partisė pėr pasuesin e diktatorit tė mplakur".
 
Mė 1981 doli romani, udhėheqja e ndaloi atė me dekret tė veēantė. Ramiz Alia, princi i kurorės sė diktatorit, e kėrcėnoi autorin: "Populli dhe partia tė ngritėn ty nė Olymp, por nė qoftė se ti nuk u qėndron atyre besnik, ata do tė rrėzojnė pastaj nė humnerė".
 
Kadare e kuptoi gjithė kėtė dhe bėri autokritikė. Alia u bė mė pas pasues i Hoxhės, dhe mė pas presidenti i parė i Shqipėrisė "demokratike". Kadare shkoi nė vitin 1990, fill pas rrėzimit tė diktaturės, nė ekzil; ai jeton nė Paris.
 
"Pallati i Ėndrrave" ėshtė njėri nga tekstet mė tė rrezikshme tė Ismail Kadaresė, thuhet nė njė tekst tė shkurtėr prezantues nė vėllimin gjermanisht tė kėtij libri. I rrezikshėm? Ēfarė kihet parasysh me kėtė? Rreziku i njė provokacioni tė mbetur pas? Por akoma ėshtė vetėm njė histori. Kadare nuk dėshiron tė pėrcaktohet si "autor politik", sepse ai tėrhiqet kur bėhet fjalė pėr partishmėri, angazhime e qėndrime politike. Ēfarė mbetet?
 
Njė copėz nga letėrsia, e cila duhet tė cilėsohet vetėm si e tillė: Proza zbavitėse me thyerje plot anarki tė kėndshme, plot efekte, ngandonjėherė qė ngjall madje njė ndjenjė tė vogėl frike (labirinthi i zyrės, radhė pa fund dyersh njėformėshe, thirrje e britma nga dhomat e izoluara, mbajtės arkivolesh nė dritėn e ngushtė tė njė shtegu pa fund). Leksione tė hidhura, jo tė kėshillueshme pėr natėn, por proza pa rrezik. Irritimi fillon nė njė shkallė tė dytė, nė analizėn e materialit dhe stilit. Joachim Röhm sheh tė pasqyrohen nė roman "strukturat e pėrjetshme tė regjimeve totalitare". Shikimi shtrihet mė tej: Nuk pėrshkruhen vetėm tė pushtetshmit e njė klani, jo vetėm "mėshira hyjnore" e njė tirani, por e gjithė ēmenduria normale, qė rrethonte shtetin modern, pretendimin e tij pėr tė gjithėpushtetshmin, dhe nga ana tjetėr humbjen e individit nė ingranazhin e burokracisė.
 
Frikėn dhe pėrvojat e tij nė socrealizėm, autori i ka projektuar shpesh nė njė sferė historike, Perandorinė Osmane. "Makinė pushtimi" e cilėson Röhm kėtė figurė tė dhunshme, qė Kadare e pėrshkruan si "Prototip tė njė supershteti totalitar".
 
Totalitar, sėrish, njė pretendim, qė nuk bėhet realitet, megjithėse ai nuk i pėrsėrit kėto pretendime edhe aq shpesh. Klisheja e "zgjedhės turke" tingėllon si kujtesė pėr traumėn e madhe tė popujve ballkanikė. Hordhitė turke, tė cilat tundėn botėn, trajtohen ndryshe nė penėn e Kadaresė. Aty flitet pėr Sulltanin, qė tė gjithė mallikimin e tij e hedh mbi Shqipėrinė. Osmanėt e siguruan fuqinė e tyre nėpėrmjet tolerancės religjoze dhe tė njė politike tė zgjuar "pėrēa e sundo". Köprülü pėrmendet nė kėtė libėr lidhur ngushtė me origjinėn e Mark-Alemit. Klani, nga gjiri i tė cilit kanė dalė njė gjysėm dyzine me vezirė dhe drejtues ushtarakė osmanė, ka jetuar nė fakt nė Stamboll. Familja mė parė thirrej "Qyprili", kjo fjalė erdhi nga Shqipėria.
 
Gjuhė e shtruar, figura boshe
 
Nė mėnyrė krejt origjinale, Ismail Kadare na paraqet njė ndėrlidhje nga "Pallati i Ėndrrave" pėr tek "Ura me tri Harqe", botim i vitit 1978, romanin e tij tė mėparshėm.
 
Klani i Qyprilinjve, tregon ai mė pas, ka qenė i angazhuar nė ndėrtimin e kėsaj ure nė mesjetėn shqiptare dhe emri i kėsaj familjeje rrjedh prej andej. Krahasimi midis gjuhės sė dy librave: Vihet re gjuha elegante e Kadaresė tek "Ura" (dhe nė veprat e tjera), humor, dendėsi dhe forcė poetike. Kurse nė rastin e "Pallatit tė Ėndrrave" shihet qartė se gjuha e pėrdorur ėshtė e shpeshtė. Ndjenja negative nuk parapėlqehen. Aty vihet re vetėm prania e tmerrit, panikut. Ata janė kudo. Zhvillohet "diēka qė ka brenda tmerr". Ēfarė saktėsisht?
 
Njė zyrtar gris njė letėr rekomandimi, jo mė shumė, por mjafton sigurisht qė "Mark-Alem tė ndodhet si i goditur nga rrufeja". Mendimet gjenden shpesh tė ripėrsėritura, me atribute shumėngjyrėshe qė shtohen e shtohen; herė-herė kapet logjika e fjalive, herė-herė ajo humbet brenda stilit. "Ai qėndronte si i ngulur pas dere dhe nuk donte t'u besonte syve tė vet".
 
Figurat? Janė gjetje, thjesht tė projektuara nė mendjen e tij, fiksione. Pa ide, thuajse nė mėnyrė memece, na shfaqet Mark-Alemi nė libėr, ai humbet, lėviz: "Pėrse? Si? Kundėr kujt?". "Pallati…" dhe "Ura…", tė dy romanet shfaqin njė paralele, qė zgjatet pėrtej Qyprilixhinjve. Ajo prek tematikėn e ditės.
 
Le t'i hedhim edhe njė sy tekstit tė 1978: Njė urė me harqe e osmanėve si simbol pėr konfliktin midis lindjes dhe perėndimit, midis traditės dhe kohėve moderne, njė vepėr arkitekturore nė Ballkan, qė ėshtė ndėrtuar mbi viktima njerėzore…
 
Lėnda tek "Ura" ėshtė thuajse njė huazim. Ajo ėshtė pėrpunuar gjatė luftės botėrore. Libri, i publikuar mė 1945, titullohej "Ura mbi Drin". Autori i saj ishte Ivo Andri nga Bosnja, i cili, me kėtė libėr, nė vitin 1961 mori Ēmimin Nobel. Edhe ideja e "Pallatit tė Endrrave" duket e huazuar. Nė qoftė se ndokush do pėrpiqej tė kishte nė dorė dorėshkrimin e plotė, atėherė do t'i dukej se po dilte nga biblioteka e Borgesit. Ose, akoma mė shumė se kaq, nga dhomat e "Procesit" tė Kafkės.
 
“Neue Zürcher Zeitung” (Zvicėr) 14 tetor 2003
Pėrktheu Armand Plaka

Shkrimin pėr botim nė Trepca.net e dėrgoi mė 16 tetor 2003 , z. Ēerēiz Loloēi.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.