|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nga Serbia nė Kosovė u sollėn edhe 40 trupa tė viktimave shqiptare nga viti 1999

 
 

 
Podujevė/Merdar, 16 tetor 2003 - Sot nė vendkalimin kufitar Merdar mes Kosovės dhe Serbisė, u sollėn mbetjet e 40 trupave tė zhvarrosur nė njė varrezė masive nė Batajnicė afėr Beogradit. Forcat okupuese serbe nė vitin 1999 nga Kosova i kishin transportuar nė Serbi me qindra kufoma pėr tė zdhukur gjurmėt e krimeve.

Nė Merdar ndodheshin edhe shumė nėna e familjarė tė tė zhdukurve qė prisnin nėse nė mesin e kėtyre 40 trupave ndodhen mė tė dashurit e tyre tė zhdukur.

Udhėheqėsi i Zyrės sė UNMIK-ut pėr tė zhdukurit Hoze Baraibar deklaroi se numri i pėrgjithshėm i trupave tė kthyer nga Serbia tani arrin nė 145. Baraibar tha se me qindra mostra tė ADN-sė u janė dorėzuar autoriteteve serbe pėr tė identifikuar edhe shumė trupa tė tjerė qė ndodhen nė Serbi.

Tė 40 trupat u dėrguan nė morgun e Rahovecit, ku ekspertėt e mjekėsisė ligjore do tė bėjnė idenfikimin e tyre.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.