|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

KRYESIA E LDK-sė DEGA NĖ SUEDI PĖRSHĖNDETĖ PREZENTIMIN E DENJĖ TĖ PRESIDENTIT TĖ KOSOVĖS DHE KRYETARIT TĖ KUVENDIT TĖ KOSOVĖS NĖ TAKIMIN E VJENĖS

 
 

 
   

SUEDI, 16 tetor 2003 / Nga Dega e LDK-sė nė Suedi - Nė takimin e djeshėm tė Kryesisė sė LDK-sė Dega nė Suedi, u pėrshėndet dhe u pėrkrah fuqishėm pjesėmarrja dhe prezentimi i denjė i drejtuesve tė institucioneve mė tė larta tė shtetit tė Kosovės, pra Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova dhe Kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės Akademik Nexhat Daci, nė takimin e Vjenės tė 14 tetorit.

Takimi i Vjenės mė 14 tetor ėshtė njė "thyerje e akullit" pėr fillimin e bisedave mes Kosovės dhe Beogradit pėr disa ēėshtje teknike, tė cilat pėr Kosovėn janė mjaft tė rėndėsishme si nė aspektin politik ashtu edhe nė atė ekonomik. Ėshtė shumė me rėndėsi qė tė bisedohet pėr problemet e mbetura me Sėrbinė si zbardhja e fatit tė tė zhdukurve, furnizimi me energji elektrike, regjistrave katastral, kėrkesa pėr dėmshpėrblim pėr dėmet e shkaktuara gjatė luftės, kthimin e fondit pensional, njohjen e targave tė automjeteve etj, si dhe do tė pėrshpejtojė zgjidhjen e statusit final tė Kosovės – tha mes tjerash kryetari i kėsajė Dege z. Hysen Ibrahimi.

Ndėrsa nėnkryetari i Degės, z. Osman Ahmetgjekaj, i cili pėrshėndetė vendimin e Presidentit Rugova dhe Kryeparlamentarit Daci pėr pjesėmarrje nė takimin e Vjenės duke e vlerėsuar kėtė takim nė funksion tė njohjes sė Pavarėsisė sė Kosovės dhe shtoi: Nuk ka pse ti frikohemi dialogut me Beogradin, ngase shqiptarėt nuk i kanė duart e gjakosura siē i ka pala e kundėrt.

Pjesėmarrja e Presidentit tė Kosovės nė takimin e Vjenės ishte pėrfaqėsi e tėrė popullit tė Kosovės, i cili edhe njė herė para faktorit ndėrkombėtarė pėrsėriti kėrkesat e popullit tė Kosovės pėr Pavarėsi, ndėrsa pjesėmarrja e Kryeparlamentarit Daci nė atė takim ishte mbėshtetja e Parlamentit tė Kosovės kėrkesės sė popullit tė Kosovės pėr Pavarėsi – pėrfundoi z. Osman Ahmetgjekaj, nėnkryetar.

Mė tej fjalėn e mori sekretari i kėsajė Dege z. Afrim Musliu, i cili pasi qė pėrshėndeti prezentimin e denjė tė Presidentit Rugova dhe Kryeparlamentarit Daci nė takimin e Vjenės, tha: Kush pohon se veprimet apo vendimet e Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova nuk janė nė tė mirė tė popullit shqiptar dhe drejt Pavarėsimit tė Kosovės, atėherė ai apo ata kanė synim tė njejtė armiqėsor pėr Kosovėn sikurse edhe Beogradi.

Duhet mė nė fund tė kuptojnė ata tė cilėt mundohen tė rikthejnė kohėn e bajraktarllėqeve nė Kosovė, se bajraktarllėqet nuk shpiejnė pėrpara dhe se proēesi i Pavarėsisė sė Kosovės ka filluar dhe do tė mbarojė me Presidentin Rugova. Krerėt e Institucioneve tė Kosovės duhet tė punojnė nė tė mirė tė popullit, mu ashtu siē kanė vepruar Presidenti i Kosovės dhe Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, e jo simbas diktateve tė individėve tė ndryshėm siē ka (mos)vepruar Kryeministri i Kosovės.

Nė shtetet perėndimore me traditė shumėvjeēare demokratike, kryeministrat nuk punojnė me diktate partiake apo tė individėve tė ndryshėm, mirėpo poqė se vie deri tek ajo, atėherė pėr shkak tė ndėrgjegjjes, ata japin dorėheqje – pėrfundoi fjalėn e vet z. Afrim Musliu, sekretar.

Pati edhe diskutime tė shumta nga tė pranishmit, tė cilėt njėzėrit nė emėr tė LDK-sė Dega nė Suedi dhe nė emėr tė anėtarėsisė sė gjėrė dhe simpatizatėve tė shumtė tė LDK-sė nė Suedi, dėrguan mbėshtetjet dhe pėrshėndetjet e tyre Institucioneve mė tė larta tė shtetit tė Kosovės, pėr prezentimin e tyre nė takimin e Vjenės, si dhe qėndrimin e tyre pėr njohjen e Pavarėsisė sė Kosovės.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.