|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 

 

 


   

 

 E enjte, 16 tetor 2003


 

  

 

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova pėrgėzon Papa Gjon Palin II, me rastin e 25- vjetorit tė pontifikimit

 • Nga Serbia nė Kosovė u sollėn edhe 40 trupa tė viktimave shqiptare nga viti 1999

 • U mbajt seanca e rregullt e Kvendit tė Kosovės

 • Ministri Sadriu tha se procesi i privatizimit duhet tė vazhdojė

 • Kėshilli pėr ngritjen e shtatores sė Agim Ramadanit nė Gjilan vendos pėr shpalljen e konkursit

 • Forumi i Gruas i LDK mbėshtet prezentimin e Presidentit dhe tė Kryetarit tė Kuvendit nė takimin e Vjenės

 • Nė njė pritė tė organizuar, dje nė njė fshat afėr Sėkėnderajt ėshtė vrarė Xhevdet Ahmet Behrami

 • Politikani serb Labus ka vlerėsuar se Beogradi kurrė mė nuk do tė sundojė nė Kosovė

 • KKSHA-ja OKB-sė: Respekto vullnetin e popullit tė Kosovės

 • Kėshilli i NATO-s shpreh kėnaqėsi qė nė Vjenė filluan takimet e para ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit

 • Franca e Rusia pėrshėndetėn fillimin e dialogut ndėrmjet Prishtinės dhe Beogadit

 • Njė ekspert gjerman thotė se problemi i Kosovės duhet tė zgjidhet para se Serbia tė hyjė nė BE

 • Nowicki sot kthehet nė Kosovė

 • Numri i krimeve nė rajonin e Mitrovicės nė kėtė javė shėnon rėnie tė vogėl

 • Nė Pejė u pėrkujtuan 3600 viktimat nga viti 1944/1945

 • Nė morgun e Rahovecit ėshtė bėrė identifikimi i kufomės sė Ajet Beqirit

 • Policia ka bllokuar 36 kilogram heroinė nė pikėn kufitare ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė

 • Aleanca e Biznesit do tė fillojė organizimin e projektit: "Java e biznesit kosovar"

 • Zėvendėskryeministri serb thotė se Beogradi ėshtė i gatshėm edhe pėr bisedime pėr statusin e Kosovės

 • Forumi Shqiptar i Mediave tė Lira kėrkon shkarkimin e ministrit

 • Pėrplasja e njė feriboti nė Gjirirn e Nju Jorkut shkaktoi vdekjen e tė pakten 10 personave

 • Forcat izraelite kanė vrarė njė palesitnez; fraksionet palestineze mohojnė tė kenė sulmuar autokolonėn amerikane

 • Papa Gjon Pali shėnon 25-vjetorin e tij nė krye tė Kishės Katolike Romane

 • Gjermania, Franca dhe Rusia, janė pajtuar tė votojnė pėr rezolutėn amerikane pėr tė ardhmen e Irakut

 • Policia palestineze ka arrestuar tre militantė palestinezė nė lidhje me sulmin kundėr autokolonės diplomatike amerikane

 • Shtyhet votimi pėr rezolutėn e Irakut

 • Rritet numri i tė uriturve nė botė

 • Nė Nju Delhi ėshtė pėrdhunuar njė diplomate zvicerane

 

  

Presidenti Rugova pėrgėzon Papa Gjon Palin II, me rastin e 25- vjetorit tė pontifikimit
 
Prishtinė, 16 tetor 2003 - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, i ka dėrguar sot njė telegram urimi Atit tė Shenjtė, Papa Gjon Pali II, me rastin e 25-vjetorit tė pontifikimit tė tij. Nė pėrgėzimet e Presidentit Rugova thuhet:

"Me rastin e 25-vjetorit tė Pontifikimit tė Shenjtėrisė Tuaj, pranoni urimet e mia tė pėrzemėrta dhe tė popullit tė Kosovės.

Gjatė 25 vjetėve tė drejtimit tė Shenjtėrisė Tuaj nė Vatikan, bota ka pasur ndryshime tė mėdha nė planin e mirėkuptimit dhe tė bashkėpunimit.

Gjatė 25 vjetėve, Shenjtėria Juaj ėshtė bėrė simbol i paqes dhe i lirisė sė njerėzve dhe tė kombeve.

Nė kėtė 25 vjetor tė Shenjtėrisė Tuaj, Ju shpreh njė falėnderim tė madh pėr angazhimin qė keni bėrė pėr lirinė e vendit tim, Kosovės – Dardanisė antike, vendit tė origjinės sė Nėnės Tereze.

Ati i Shenjtė,

Ju shpreh dėshirėn time tė vazhdoni tė luteni pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės, qė do ta qetėsonte popullin tim, kėtė pjesė tė Evropės e tė botės, dhe do tė shpejtonte integrimin e vendit tim nė bashkėsinė e kombeve tė lira.

I dėshiroj Shenjtėrisė Tuaj shėndet tė mirė dhe jetė tė gjatė", thuhet nė fund tė pėrgėzimeve tė Presidenti Rugova drjtuar Papa Gjon Pali II.
 
 
Nga Serbia nė Kosovė u sollėn edhe 40 trupa tė viktimave shqiptare nga viti 1999
 
Podujevė/Merdar, 16 tetor 2003 - Sot nė vendkalimin kufitar Merdar mes Kosovės dhe Serbisė, u sollėn mbetjet e 40 trupave tė zhvarrosur nė njė varrezė masive nė Batajnicė afėr Beogradit. Forcat okupuese serbe nė vitin 1999 nga Kosova i kishin transportuar nė Serbi me qindra kufoma pėr tė zdhukur gjurmėt e krimeve.

Nė Merdar ndodheshin edhe shumė nėna e familjarė tė tė zhdukurve qė prisnin nėse nė mesin e kėtyre 40 trupave ndodhen mė tė dashurit e tyre tė zhdukur.

Udhėheqėsi i Zyrės sė UNMIK-ut pėr tė zhdukurit Hoze Baraibar deklaroi se numri i pėrgjithshėm i trupave tė kthyer nga Serbia tani arrin nė 145. Baraibar tha se me qindra mostra tė ADN-sė u janė dorėzuar autoriteteve serbe pėr tė identifikuar edhe shumė trupa tė tjerė qė ndodhen nė Serbi.

Tė 40 trupat u dėrguan nė morgun e Rahovecit, ku ekspertėt e mjekėsisė ligjore do tė bėjnė idenfikimin e tyre.
 
U mbajt seanca e rregullt e Kvendit tė Kosovės
 
Prishtinė, 16 tetor 2003 - Nė seancėn sotme, deputetėt e Kuvendit tė Kosovės miratuan me shumicė votash Ligjin pėr pesticidet, ndėrkaq nė parim miratuan edhe Ligjin pėr sportet. Fillimisht kėtė ligj e paraqiti ministri i dikasterit pėrkatės Behxhet Brajshori.
 
Sipas Brajshorit statusi i padefinuar i Kosovės po pengon zhvillimin e sporteve, por megjithatė ai tha se sportistėt kosovarė po arrijnė rezultate tė lakmueshme nė arenėn ndėrkombėtare. Ai tha se ligji nė fjalė pėrcakton parimet bazė nė ushtrimin e veprimtarisė sportive si dhe mbėshtetjen institucionale.
 
Brajshori tha se "qėllimi i ligjit ėshtė pėrcaktimi i bartėsve tė verpimtarive sportive rreth menaxhimit me tė, nė radhė tė parė, dhe ofrimi i njė kornize pėr organizimin, kushtet dhe mėnyrat e ushtrimit tė veprimtarisė sportive si dhe pėr tė drejtat dhe veprimet e organizatave sportive nė lidhje me to".

Me kėrkesėn e koalicionit "Kthimi" rreth Projektligjit pėr qasje nė dokumentet zyrtare, deputetėt ndryshuan vetėm nenin 3 tė kėtij projektligji, dhe e shtynė pėr njė seancė tjetėr shqyrtimin e neneve tė tjera.
 
 
Ministri Sadriu tha se procesi i privatizimit duhet tė vazhdojė
 
Prishtinė, 16 tetor 2003 - Ali Sadriu, ministėr i Ekonomisė dhe i Financave vlerėsoi se privatizimi ėshtė njė proces i domosdoshėm pėr zhvillimin ekonomik tė Kosovės, andaj ai proces duhet tė vazhdojė. Ali Sadriu kėto komente i bėri pas takimit me Majkėll Boshart, shef i zyrės pėr Kosovėn nė Departamentin amerikan tė Shtetit.

Ndėrkaq Majkėll Boshart, theksoi se nė takimin me ministrin Sadriu ka biseduar pėr ēėshtjet e rėndėsishme ekonomike dhe financiare tė Kosovės, sidomos pėr privatizimin, i cili ėshtė njė nga ēėshtjet kryesore pėr Kosovėn. Ai u shpreh se Qeveria amerikane shpreson qė procesi i privatizimit do tė vazhdojė, sepse ėshtė pjesė shumė e rėndėsishme pėr modernizimin e ekonomisė dhe pėr zhvillimin ekonomik tė Kosovės.
 
"Shpresojmė qė vėshtirėsitė rreth privatizimit do tė tejkalohen shumė shpejt dhe ky proces mund tė vazhdojė, sepse ėshtė proces i domosdoshėm pėr zhvillimin ekonomik tė Kosovės", tha ky zyrtar amerikan, i cili po qėndron nė Kosovė pėr t'u njohur sė afėrmi me gjendjen e pėrgjithshme.Ø
 
 
Kėshilli pėr ngritjen e shtatores sė Agim Ramadanit nė Gjilan vendos pėr shpalljen e konkursit
 
Gjilan, 16 tetor 2003 - Kėshilli pėr ngritjen e shtatores sė strategut tė luftės Agim Ramadani, i pėrbėrė nga pėrfaqėsuesit e komunės sė Gjilanit dhe Shoqata e veteranėve tė luftės tė Brigadės 138 "Agim Ramadani", nė takimin e tij tė sotėm, ka marrė vendim pėr shpalljen e konkursit pėr shtatoren e Agim Ramadanit, figura e tė cilit ngėrthen nė vete jo vetėm karakterin e njė ushtaraku tė shkėlqyer, por edhe tiparet e njė piktori dhe poeti tė spikatur.

Tė pėrkujtojmė se mė 9 maj tė kėtij viti, nė Gjilan, i ėshtė vėnė gurthemeli shtatores sė Agim Ramadanit, pėrpara Teatrit tė qytetit, ku do tė vendoset ajo pasi tė jetė pėrzgjedhur punimi mė i mirė i ofruar pėrmes konkursit publik qė do tė jetė i hapur deri mė 30 nėntor 2003, ndėrsa tė drejtė pjesėmarrjeje kanė tė gjithė krijuesit shqiptarė anekėnd botės.

Xhemajl Hyseni, kryetar i kėtij Kėshilli (zėvendėskryetar i komunės sė Gjilanit) tha se shtatorja duhet t`i pėrmbajė tiparet identifikuese tė Agim Ramadanit dhe duhet tė jetė njė monument qė do t`i pėrballojė edhe shekujt pas nesh. (I.M.)
 
 
Forumi i Gruas i LDK mbėshtet prezentimin e Presidentit dhe tė Kryetarit tė Kuvendit nė takimin e Vjenės
 
Prishtinė, 16 tetor 2003 - Forumi i Gruas i LDK nė takimin e sotėm ka pėrshėndetur dhe ka mbėshtetur fuqishėm pjesėmarrjen dhe prezentimin e denjė tė pėrfaqėsuesve tė institucioneve mė tė larta tė Kosovės, Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova dhe Kryetari i Kuvendit Nexhat Daci, nė takimin e Vjenės duke e vlerėsuar kėtė takim nė funksion tė njohjes sė Pavarėsisė sė Kosovės.

Me rastin e shenjtė tė Lumnimit tė Nėnės Terezė, Forumi i Gruas i LDK pėrshėndet kėtė ngjarje tė madhe pėr tė gjithė shqiptarėt dhe pėr botėn paqedashėse dhe falėnderon Selinė e Shenjtė dhe Papa Gjon Palin II.
 
 
Nė njė pritė tė organizuar, dje nė njė fshat afėr Sėkėnderajt ėshtė vrarė Xhevdet Ahmet Behrami
 
Skėnderaj, 16 tetor 2003 - Dje rreth orės 16.00 nė njė pritė tė organizuar ėshtė vrarė Xhevdet Ahmet Behrami (1961), baba i pesė fėmijėve, nga fshati Kotorr i Skėnderajt.

Vrasja ka ndodhur nė hyrje tė fshatit Kotor, te deponia e mbeturinave, nė momentin kur i ndjeri po kthehej nė shtėpi me veturėn e tij dhe po bartte mall pėr shitoren e vet. Mė parė ishte bllokuar rruga dhe nė momentin kur Xhevdeti ėshtė ndalur dhe ka hapur dritaren, mbi tė janė shkrepur breshėri plumbash, disa prej tyre nė kokė.

Policia menjeherė ka dalė nė vendin e ngjarjes dhe po i zhvillon hetimet. Rruga nga fshati Kotor qė shpie nė Skėnderaj prej mbrėmė e deri sot nė orėt e paraditės po mbahet e bllokuar.

Motivet e kėsaj vrajseje nuk dihen, sikur as vrasėsi(t). Sipas njė burimi nga Skėnderajt, motiv i vrasjes sė Xhevdet Behramit mund tė jetė se i ndjeri ka ditur pėr autorėt e disa vrasjeve qė kanė ndodhur pas luftės nė kėtė fshat.

Njė kushėri i Nexhdet Behramit na deklaroi se i ndjeri nuk ka pasur kurrfarė konflikti me askėnd, as familja e tij deh ka qenė i afėrt me tė gjithė.

Pėrdryshe kjo ėshtė vrasja e katėrt nė kėtė fshat. Para njė viti nga ky fshat ėshtė vrarė njė kushėri i Xhevdeti, Refki Behrami.

Ndėrkaq, nė vitin 2000 ėshtė vrarė Xhafer Hajriz Behrami, drejtor shkolle nė Ēubrel, aktvist i dalluar i LDK-sė dhe ėshtė plagosur rėndė djali i tij student, Baki Behrami, i cili ende ndodhet pėr shėrim nė Itali.
 
Po nė kėtė atentat ėshtė plagosur edhe Jetullah Behrami, profesor i Shkollės Teknike dhe anėtar i Kryesisė sė LDK-sė nė Skėnderaj dhe Faruk Xhafer Behrami. Ndėrkaq nė njė tentim atentati nė vitin 2001 ndaj Jetullah Behramit, plagoset vajza e tij, Behija.

Nė vitin 2002 ėshtė vrarė Refki Zejnullah Behrami. Asnjėra perj kėtyre vrasjeve nuk ėshtė ndriēuar.

Vrasja e djeshme ka shqetėsuar pa masė banorėt e fshatit Kotorr, sidomos familjet Behrami, tė cilat kanė qenė nė shenjestėr tė sulmeve mizore.
 
 
Politikani serb Labus ka vlerėsuar se Beogradi kurrė mė nuk do tė sundojė nė Kosovė
 
Vjenė, 16 tetor 2003 - Lideri i grupimit politik tė Serbisė, G17 plus, Mirolub Labus ka vlerėsuar se Beogradi kurrė mė nuk do tė sundojė nė Kosovė. Nė njė intervistė pėr gazetėn austriake "Prese", ai ka thėnė se nė Kosovė do tė udhėheqin njerėzit qė legjitimitetin do ta fitojnė nėpėrmjet tė zgjedhjeve, por qė duhet tė ketė vend edhe pėr serbėt e Kosovės, ka thėnė Labus. Sipas, qėllim kryesor i politikės serbe duhet tė jetė kthimi i tė zhvendosurve nė Kosovė dhe siguria e tyre.
 
 
KKSHA-ja OKB-sė: Respekto vullnetin e popullit tė Kosovės
 
Uashington 16 tetor 2003 - Kėshilli Kombėtar Shqiptaro Amerikan (KKSHA) vlerėson se vėshtirėsitė nė fillimin e bisedimeve teknike ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė ilustrojnė mjaft mirė parakushtet qė duhen plotėsuar pėr tė sjellė rezultate tė suksesshme jo vetėm nė bisedimet teknike, por gjithashtu edhe pėr suksesin e proceseve qė do tė vendosin statusin pėrfundimtar tė Kosovės.

KKSHA thekson se pėrmes administratės sė saj, OKB-ja e drejtuar nga anėtarėt e Bashkimit Evropian, ende po e vonon procesin e transferimit tė pushtetit tek instucionet e Kosovės edhe pse po bėhen 4 vjet qė prej fillimit tė administrimit tė saj dhe 3 vjet qė prej rrėzimit tė njė tjetėr diktatori brutal.
 
Pėr mė tepėr, Kosova ka mbajtur tre herė zgjedhje elektorale tė lira dhe tė drejta tė cilat kanė qenė shembullore pėr gjithė Ballkanin.

Ndėrkohė qė kosovarėt duhet tė negociojnė, ata nuk duhet tė detyrohen tė negociojnė nga pozita tė pabarabarta pėr marrėveshjet e tė ardhmes. Njė detyrim i tillė ėshtė nė kundėrshtim me parimet e demokracisė dhe shpėrfill popullin e Kosovės.

Kėshilli Kombėtar Shqiptaro Amerikan do tė pėrkrahė vetėm ato marrėveshje qė bazohen nė themelet e vullnetit tė popullit tė Kosovės.
 
 
Kėshilli i NATO-s shpreh kėnaqėsi qė nė Vjenė filluan takimet e para ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit
 
Bruksel, 16 tetor 2003 - Kėshilli i NATO-s, ka shprehur kėnaqėsi qė nė Vjenė filluan takimet e para ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit. Njė zyrtar i NATO-s nė Bruksel ka thėnė se bisedimet do ta lehtėsojnė procesin nė tėrėsi nė mėnyrė qė nė tė ardhmen tė mund tė diskutohet edhe pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės.
 
 
Franca e Rusia pėrshėndetėn fillimin e dialogut ndėrmjet Prishtinės dhe Beogadit
 
Paris/ Moskė, 16 tetor 2003 - Fillimi i dialogut pėr ēėshtje teknike ndėrmjet Prishtinės e Beogradit nė Vjenė ėshtė pėrshėndetur nga Ministria e Punėve tė Jashtme tė Francės. Kjo ministri ka shfaqur shpresėn se bisedat pėr ēėshtje teknike do t'o kontribuojnė kthimit tė sėrishėm tė besimit dhe eliminimin e pasojave tė sė kaluarės sė dhimbshme.

Edhe Rusia mbėshtet fillimin e dialogut tė drejtpėrdrejtė pėr ēėshtje praktike ndėrmjet Beogradit dhe Prishtinės, kanė thėnė dje zyrtarėt nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Rusisė. Ata kanė thėnė se ėshtė herėt tė diskutohen aspekte politike tė ēėshtjes sė Kosovės, pėrfshirė kėtu edhe statusin e ardhshėm politik tė saj.
 
 
Njė ekspert gjerman thotė se problemi i Kosovės duhet tė zgjidhet para se Serbia tė hyjė nė BE
 
Bon, 16 tetor 2003 - Problemi i Kosovės duhet tė zgjidhet para se Serbia tė hyjė nė Bashkimin Evropian. Po ashtu formula e njohur "standardet para statusit" duhet tė zėvendėsohet me formulėn standardet sė bashku me statusin.
 
Kėshtu u shpreh Rafael Birman ekspert pėr ēėshtje tė integrimit Evropian pranė Universitetit tė Bonit. Ai shtoi se me kėtė rast duhet tė dominojė ēėshtja e kthimit tė serbėve si njė nga standardet. Sipas ekspertit gjerman, shqiptarėve duhet t'u bėhet e qartė se nėse nuk duan apo nuk mund t'i integrojnė pakicat, nuk ka pavarėsi tė Kosovės.

Duke komentuar takimin e Vjenės Rafael Birman tha se shqiptarėt duhet tė llogarisin mirė qė tė mos humbasin mbėshtetjen e bashkėsisė ndėrkombėtare dhe qė sa mė shpejt tė kthehen nė kėrkim tė kompromisit e jo tė insistojnė tash nė kėrkesa maksimaliste.
 
Ndėrkaq, duke folur pėr Serbinė ai tha se duhet tė dėshmojė interesim pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė statusit tė Kosovės, sepse Serbia ka shumė probleme tė mėdha me tė cilat duhet tė merret nė tė ardhmen siē ėshtė korrupsioni, kriminaliteti i organizuar dhe reformat demokratike.
 
 
Nowicki sot kthehet nė Kosovė
 
Prishtinė, 15 tetor - Ombudspersoni i Kosovės z. Marek Antoni Nowicki, pas njė intervenimi me sukses nė zemėr dhe shėrimit tė plotė, sot kthehet nė Kosovė. Ombudspersoni i Kosovės do tė vazhdojė me punėn e tij nė institucionin e Ombudspersonit, qė ka tė bėjė me mbrojtjen dhe pėrmirėsimin e tė drejtave njeriut nė Kosovė.

Z. Nowicki, kah mesi i muajit gusht tė kėtij viti pėr shkak tė disa problemeve nė zemėr ėshtė shtrirė nė Qendrėn Klinike Universitare tė Prishtinės, e pastaj nė spitalin e UNMIK-ut.

Pas trajtimit mjekėsor dyjavor nė Prishtinė z. Nowicki u transferua nė Poloni ku pati intervenim kirurgjik.
 
 
Numri i krimeve nė rajonin e Mitrovicės nė kėtė javė shėnon rėnie tė vogėl
 
Mitrovicė, 16 tetor 2003 - Numri i krimeve nė rajonin e Mitrovicės tė raportuara nė kėtė javė shėnon rėnie tė vogėl nė krahasim me krimet e raportuara javėn e kaluara. Ndėrkohė qė numri i aksidenteve nė trafik ka mbetur gati nė tė njėjtin nivel, thanė ndėrkombėtarėt nė Mitrovicė.
 
 
Nė Pejė u pėrkujtuan 3600 viktimat nga viti 1944/1945
 
Pejė, 16 tetor 2003 - Nė Pejė nė njė akademi pėrkujtimore u pėrkujtuan 3600 viktimat e masakrės sė Tabjes tė vitit 1944/1945, tė organizuar nga organizata joqeveritare Shoqata pėr Mbrojtjen e Monumenteve Kulturo-Historike.
 
Njėri nga tė mbijeturarit e kėsaj masakre prof. Ahmet Kelmendi rikujtoi masakrėn e asaj kohe nė tė cilėn ishin pushkatuar mijėra banorė tė Pejės nga komunistėt serbė.
 
Ata mė pas janė varrosur nė njė vend tė pėrbashkėt nė Tabje tė Pejės. Nė 59-vjetorin e kėsaj masakre akademia ka bashkuar tė mbijetuarit e saj dhe familjarėt e viktimave, tė cilėve u janė prezentuar edhe shifra tė tjera trishtuese pėr shqiptarėt e pushkatuar nga partizanėt nė tė gjitha qytetet shqiptare.
 
 
Nė morgun e Rahovecit ėshtė bėrė identifikimi i kufomės sė Ajet Beqirit
 
Skėnderaj, 16 tetor 2003 - Zyra pėr tė humburit nė Skėnderaj njoftoi se nė morgun e Rahovecit ėshtė bėrė identifikimi i kufomės sė Ajet Beqirit, ish-pjesėtar i UĒK-sė. Varrimi i tij do tė bėhet mė 21 tė kėtij muaji nė Varrezat e Dėshmorėve nė Skėnderaj. I ndjeri Beqiri gjendej nė listėn e tė zhdukurėve qė nga prilli i vitit 1999.
 
 
Policia ka bllokuar 36 kilogram heroinė nė pikėn kufitare ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė
 
Prizren, 16 tetor 2003 - Policia ndėrkombėtare nė Kosovė ka konfiskuar 36 kilogram heroinė qė ishte transportuar nga Shqipėria. Tre persona, njė shqiptar i Kosovės e dy shtetas tė Shqipėrisė ishin arrestuar gjatė javės sė kaluar pasi nė makinėn e tyre afėr Prizrenit ishte gjetur sasia e pėrmendur e drogės.
 
Heroina ėshtė konfiskuar nė pikėn kufitare ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė nė Vėrmicė dhe ėshtė gjetur nė veturėn me regjistrim austriak, e cila ishte ndaluar pėr njė kontrollė rutinore.

Njoftohet se vlera e pakove tė konfiskuara ėshtė 1.5 milionė euro. Ky ėshtė konfiskimi mė i madh i heroinės nė katėr vitet e fundit nė Kosovė.
 
 
Aleanca e Biznesit do tė fillojė organizimin e projektit: "Java e biznesit kosovar"
 
Prishtinė, 16 tetor 2003 - Aleanca e Biznesit qė nga 17 tetori do tė fillojė organizimin e projektit tė titulluar "Java e biznesit kosovar", i cili synon krijimin e kanaleve tė reja pėr komunikim si dhe ngritjen e konsumit tė artikujve vendorė, tha kryetar i saj Agim Shahini.
 
Hartimi i kėtij projekti ėshtė motivuar nė faktin se ekonomia e prodhimeve vendore dhe shėrbimeve tė tyre ėshtė nė njė krizė tė thellė. Prandaj duhet ndėrmarrė aktivitete efektive pėr afirmimin dhe mbėshtetjen e saj.

Deri mė tash pėr prezentimin e prodhimeve tė tyre janė paraqitur 40 prodhues vendorė. Projekti "Java e biznesit kosovar" mbėshtetet nga "Rinvesti" dhe do tė financohet nga USAID-i.
 
 
Zėvendėskryeministri serb thotė se Beogradi ėshtė i gatshėm edhe pėr bisedime pėr statusin e Kosovės
 
Beograd, 16 tetor 2003 - Zėvendėskryeministri i Serbisė, Nebojsha Ēoviq nė njė konferencė pėr media nė Beograd ka thėnė se fjalimi i delegacionit tė Shteteve tė Bashkuara nė bisedimet e Vjenės ishte shumė korekt, preciz dhe shumė konstruktiv.
 
Ēoviq ka thėnė se Beogradi ėshtė i gatshėm edhe pėr bisedime pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės, duke thėnė se ndėrrimi i kufijve do tė thotė se Kosova ėshtė e pavarur.
 
Ai mėtutje ka thėnė se nėse shqiptarėt demokratė nė hapėsirėn e Kosovės kanė tė drejtė qė nė referendum tė deklarohen pėr Kosovėn e pavarur, atėherė kėtė tė drejtė e kanė edhe serbėt demokratė nė Bosnjė e Hercegovinė.
 
Pastaj Nebojsha Ēoviqi ka shtuar se kushedi se ēka do tė ndodhė nė Maqedoni. Ai po ashtu ka kritikuar bashkėsinė ndėrkombėtare dhe UNMIK-un, qė nuk kanė siguruar pjesėmarrje tė pakicave kombėtare nė delegacionin e Prishtinės pėr tė cilin tha se ishte i spastruar etnikisht.
 
 
Forumi Shqiptar i Mediave tė Lira kėrkon shkarkimin e ministrit
 
Tiranė, 16 tetor 2003 - Nė njė reagim tė Forumit Shqiptar tė Mediave tė Lira thuhet se gazetari i njohur i kanalit televizv "Vizion Plus", Ilir Babaramo, ėshtė qėlluar publikisht me grushta nga Ministri i Rendit Luan Rama dhe mė pas nga bodigardėt e tij, ndėrkohė qė ka qenė i ftuar nė njė pritje tė organizuar nga Partia Socialiste nė njė lokal nė Tiranė.

Gazetari Ilir Babaramo ėshtė qėlluar, pasi ka pranuar autorėsinė e tij mbi njė koment, mbi rezultatet negative nė luftėn kundėr krimit nė Shqipėri dhe pėr 'hobby'-t e Ministrit tė Rendit pėr personazhe tė botės muzikore.
Pas kėsaj Ministri i Rendit, Luan Rama, ka qėlluar me grusht nė fytyrė gazetarin dhe mė pas bodigardėt e tij kanė vazhduar dhunėn derisa gazetari ka kaluar nė njė gjendje tė rėndė fizike, por pa rrezik pėr jetėn.

Forumi Shqiptar pėr Mediat e Lira shpreh indinjatėn e tij pėr kėtė ngjarje tė rėndė, tė paprecedent nė historinė e politikės shqiptare dhe kėrkon dorėheqjen urgjente tė Ministrit tė Rendit.

Akti i parė qė duhet tė bėjė Kryeministri Fatos Nano nė shenjė reflektimi ndaj kėsaj ngjarjeje tė rėndė, duhet tė jetė shkarkimi i Ministrit, nėse ai nuk jep vetė dorėheqjen. Dhuna fizike mbi njė gazetar, - e ushtruar nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė nga njė ministėr, - ėshtė njė akt i paprecedent nė historinė e shtypit botėror, thekson nė njė reagim, Forumi Shqiptar i Mediave tė Lira me seli nė Tiranė.
 
 
Pėrplasja e njė feriboti nė Gjirirn e Nju Jorkut shkaktoi vdekjen e tė pakten 10 personave
 
Nju Jork, 16 tetor 2003 – Autoritetet federale kanė filluar hetimet lidhur me prishjen e feribotit transportues, qė shkaktoi vdekjen e tė pakten 10 personave dhe lėndimin e shumė tė tjerėve, kurse detyroi shumė udhėtarė qė nė panik tė kėrcejnė prej tij nė ujėrat e ftohta tė Gjirit tė Nju Jorkut, njofton Rojter.
 
Sipas kėtij njoftim tė pakten 42 vetė janė hospitalizuar, kurse tė pakten tre syresh janė nė gjendje kritike.
Prefekti i Nju Jorkut, Majkel Blumberg takohet sot me autoritetet e Bordit tė transportit kombėtar pėr tė shqyrtuar shkaqet e pėrplasjes sė feribotit.
 
Ai ka thėnė se s’ka kurrėfarė shenjash qė tregojnė pėr diēka tjetėr, pos qė ėshtė aksident tragjik. Policia u ka thėnė mediave vendore se asistenti i kapitenit nga ndjenja e pėrgjegjėsisė ka bėrė pėrpjekje pėr tė qėlluar vetėveten nė kokė me revole, por ėshtė lėnduar vetėm nė dorė. Sipas vlerėsimit, nė momentin e aksidentitt 1,500 vetė kanė qenė nė bord, kurse feriboti mund tė bartė deri nė 6 mijė njerėz.
 
 
Forcat izraelite kanė vrarė njė palesitnez; fraksionet palestineze mohojnė tė kenė sulmuar autokolonėn amerikane
 
Rafah, 16 tetor 2003 – Forcat izraelite kanė vrarė sot nė mėngjes (e enjte) njė palesitnez dhe kanė plagosur edhe pesė tė tjerė, ndėr tė cilėt tre fėmijė, gjatė njė ndėrhyrjeje nė “Al Barazil”, afėr kampit Rafah, nė jug tė Rripit tė Gazės, njoftojnė burimet e informacionit palestinez.

Po nė kėtė njoftim thuhet se tė gjitha fraksionet e rezistencės palestineze mohojnė pėrgjegjėsinė pėr sulmin me bombė tė autokolonės amerikane afėr Biet Hanunit, ku humben jetėn tre roje tė sigurimit amerikan.
 
 
Papa Gjon Pali shėnon 25-vjetorin e tij nė krye tė Kishės Katolike Romane
 
Vatikan, 16 tetor 2003 – Papa Gjon Pali, i molisur nga mosha dhe lėngimi, ka shėnuar sot (e enjte) 25-vjetorin e tij nė krye tė Kishės katolike, nė njė kohė qė vėmendja e botės ėshtė pėrqendruar nė arritjet e veta nė tė kaluarėn dhe tė ardhmen e paqartė, njofton Rojter.
 
Papa, nė shoqėri me kardinalėt dhe peshkopėt nga mbarė bota, ka filluar ditėn e tij tė madhe duke nėnshkruar sot nė mėngjes njė dokument tė rėndėsishėm pėr rolin e peshkopėve. Papa ėshtė zgjedhur mė 16 tetor 2003 1978 dhe ėshtė papa i parė i zgjedhur nga radhėt e peshkopėve joitalian nė 455 vjetėt e kaluara.

Kremtimet e pėrvjetorit tė tij vazhdojnė tė dielen me lumturimin e Nėnės Tereze, qė ishte njė grua qė e admironte thellė papa dhe simbolizon njė rol tė saj model pėr gjithė njerėzimin.
 
 
Gjermania, Franca dhe Rusia, janė pajtuar tė votojnė pėr rezolutėn amerikane pėr tė ardhmen e Irakut
 
Bruksel, 16 tetor 2003 – Kundėrshtarėt e luftės nė Irak, Gjermania, Franca dhe Rusia, janė pajtuar sot (e enjte) tė votojnė pėr rezolutėn amerikane pėr tė ardhmen e Irakut nė Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve ttė Bashkuara, ka bėrė tė ditur kancelari gjerman, Gerhard Shreder, nė njė konferencė shtypi, vetėm disa orė para sė ėshtė planifikuar tė votohet nė Nju Jork, njofton Rojter.
 
Lideri gjerman Shreder ka deklaruar kėshtu pas telefonatave triditėshe me presidentin francez, Zhak Shirak dhe presidentin rus, Vladimir Puttin, pėr tė bashkėrenduar pozicionet e tyre.
 
 
Policia palestineze ka arrestuar tre militantė palestinezė nė lidhje me sulmin kundėr autokolonės diplomatike amerikane
 
Gaza, 16 tetor 2003 - Policia palestineze ka arrestuar tre militantė tė dyshimtė palestinezė nė lidhje me sulmin me bombė kundėr autokolonės diplomatike amerikane nė Rripin e Gazės, ku u vranė tri roje tė sigurimit amerikan, kanė bėrė tė ditur burimet e sigurimit palestinez, njofton Rojter.
 
Po kėshtu, njoftohet se qė tė tre tė arrestuarit janė dėrguar dje nė burg fill pas sulmit me bombė. Ata ishin pjesėtarė tė Komitetit tė Rezistencės Popullore, qė sherbėn si ambrellė e grupeve militante palestineze, qė kishin kryer sulmin me bombė tė lartpėrmendur dhe sulmet e tjera nė Gazė.
 
 
Shtyhet votimi pėr rezolutėn e Irakut
 
Nju Jork, 16 tetor 2003 - Shtetet e Bashkuara kanė pranuar tė shtyjnė deri mė vonė gjatė ditės votimin pėr njė rezolutė tė re pėr Irakun. Uashingtoni kėrkon njė votim tė propozimit tė tij pėr tė ardhmen e Irakut, por Rusia, Gjermania dhe Franca duan mė shumė kohė pėr tė diskutuar tekstin.

Sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell tha pėr BBC-nė, pas bisedave telefonike me anėtarė tė Kėshillit tė Sigurimit, se ata po i afrohen konsensusit.

"Kam gjithnjė e mė shumė besim se (rezoluta) do tė aprovohet," tha zoti Pauell.

"Kjo do tė tregojė se bashkėsia ndėrkombėtare po bashkohet pėrsėri dhe shpresoj se do t'i inkurajojė ato vende qė duan tė kontribuojnė mė shumė, ose ushtarakisht, ose financiarisht ose politikisht," tha ai.
 
 
Rritet numri i tė uriturve nė botė
 
Johanesburg, 16 tetor 2003 - Agjencia e OKB-sė pėr ushqimin thotė se bota nuk po bėn aq sa duhet pėr tė luftuar urinė. Nė njė raport tė publikuar nė Ditėn Botėrore tė Ushqimit, hetuesi i posaēėm i OKB-sė pėr tė drejtėn e ushqimit thotė se numri i njerėzve tė uritur u rrit vitin e kaluar megjithė objektivin e OKB-sė pėr tė pėrgjysmuar numrin e tė uriturve nė botė deri nė vitin 2015.

Si ilustrim i shkallės sė problemit raporti vlerėson se ēdo sekondė njė fėmijė vdes nga pasojat e urisė. Ai thotė se gratė dhe vajzat kanė njė mundėsi shumė mė tė madhe tė vuajnė nga kequshqimi sesa burrat dhe djemtė.
 
 
Nė Nju Delhi ėshtė pėrdhunuar njė diplomate zvicerane
 
Nju Delhi, 16 tetor 2003 - Njė diplomate 36-vjeēare zvicerane tė martėn ka qenė viktimė e njė pėrdhunimi nė Nju Delhi dhe tani ėshtė kthyer nė Zvicėr, bėri tė ditur i ngarkuari me punė nė ambasadėn zvicerane nė Nju Delhi.

Dipomatja zvicerane ėshtė sulmuar nė momentin kur po hynte nė veturė pasi kishte dalė nga kenemaja, nė tė cilėn po mbahej Festivali i 34-tė i filmit.

Qeveria indiane ka thėnė se do tė bėje hetime tė hollėsishme pėr kėtė ngjarje "shokante". Pesė policė, nė mesin e tyre edhe njė inspektor, tė ngarkuar pėr siguri gjatė festivalit, janė suspenduar, por deri mė tash askush nuk ėshtė arrestuar.

Mediat indiane kanė njoftuar se njė grup burrash kanė sulmuar njė grua, regjisore filmi, nė tė njėjtin vend, vetėm gjysmė ore pas sulmit mbi diplomaten zvicerane, por ka arritur tė ikė dhe me atė rast ka marrė lėndime nė kokė.

Sipas shėnimeve tė grupeve feministe, ēdo orė nė Indi sulmohet dhe dhunohet nga njė grua, ndėrkaq viktimat kryesore janė gratė nga shtresat e ulta indiane.
 
 


  |  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.