|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Veprimtari pėr nėnė Terezėn

 
 

 
   
16 tetor 2003 / TN
 
Nga Ēerēiz LOLOĒI
  
Kanė vijuar sėrish veprimtaritė kushtuar mė tė madhes grua shqiptare dhe njė prej personaliteteve mė tė shquara tė njerėzimit, nėnė Terezės, fituese e ēmimit Nobel pėr Paqe
 
Beograd
 
Nė Muzeun e Arteve tė Aplikuara nė Beograd, u zhvillua aktiviteti mbi Nėnė Terezėn me titull “Nėnė Tereza-lutja nuk ėshtė e mjaftueshme”, i cili u organizua nė kuadrin e Ditės sė Lumturimit tė Nėnė Terezės, nga kordinatorja e kėtij projekti, znj. Natasha Markoviē nė bashkėpunim me Ambasadėn e Republikės sė Shqipėrisė nė Beograd.
Me kėtė rast u inagurua ekspozita fotografike mbi jetėn dhe veprėn e Nėnė Terezės dhe u promovua libri mbi biografinė e saj me autor anglezin Kathryn Spink.
 
Nė kėtė aktivitet ishin tė pranishėm Ambasadori i RSH-sė nė Beograd, Petrit Bushati, Titullarė tė Misioneve Diplomatike tė akredituar nė Beograd dhe diplomatė tjerė, Nunci Apostolik i Vatikanit, z. Eugenios Barbaro, personalitete fetare, pėrfaqėsues tė organizatave qeveritare, shoqėrisė civile etj.
 
Pas fjalės sė rastit mbajtur nga  znj.Markoviē, tė pranishmit i pėrshėndeti Ambasadorja e Indisė nė Beograd, znj. Lavanija Trastad, e cila foli pėr jetėn dhe aktivitetin e jashtėzakonshėm tė Nėnė Terezės nė ndihmė tė njerėzve tė varfėr. Gjithashtu tė pranishmit i pėrshėndeti edhe Dom Gjergj Lushaj, biografi i Nėnė Terezės nga Kosova , i cili bėri njė pėrshkrim tė jetės dhe veprės sė saj, pėrmes sė cilės Ajo meritoi titullin Nėnė tė  tė gjithė njerėzimit.
 
Budapest
 
Ambasada e RSH-sė nė Budapest nė bashkėpunim me Kishėn Ndėrkombėtare tė Budapestit (kishė protestante), organizoi kėto ditė njė meshė kushtuar jetės dhe veprės sė Nėnė Terezės,  kėsaj figurė kaq tė ndritur tė historisė sė kombit shqiptar.
 
Nėn kujdesin e Ambasadės sonė u hap njė ekspozitė kushtuar veprimtarisė  shumė dimensionale tė kėsaj pėrfaqėsuese aq tė shquar tė mbarė njerėzimit si dhe u vendosėn eksponate me botime tė ndryshme dedikuar jetės dhe veprės sė saj.
 
Gjatė meshės kushtuar Nėnė Terezės, pjesėmarrėsit pasi nxorėn nė pah origjinėn e saj shqiptare, u ndalėn nė kontributin dhe vlerat e mėdha qė mishėrohen tek Ajo.
 
Nėnė Tereza pėrbėn njė figurė komplekse, e cila i pėrket mbarė njerėzimit, pa dallim feje, besimi dhe kombėsie, tek e cila nė radhė tė parė dallohen ndjenjat e larta humane, u theksua ne fjalimet e tyre. Mė tej ata u pėrqėndruan tek domosdoshmėria qė duhet tė ketė dhe ka ēdo njeri pėr tė njohur nga afėr pasurinė e mendimit dhe tė ndjenjave tė cilat kanė ushqyer Nėnė Terezėn, bijėn “mė tė shquar tė popullit shqiptar”.
 
Duke u ndalur tek veprimtaria e gjerė dhe e pėrkushtuar e Nėnė Terezės ata e cilėsuan atė si “nėnė tė mbarė njerėzimit”, si “nėnė tė paqes, tė bukės, tė shpirtit, tė shpresės, tė familjes, harmonisė, dhimbjes, si nėnė tė gjithēkaje qė ka tė bėjė me njeriun”. “Dhimbja e saj pėr vuajtjen e njeriut, theksuan ata, preku gjithė botėn, bamirėsia e saj i kapėrceu kufijtė njerėzore dhe vlerėsimi mė i madh qė mund t’i bėhet njė njeriu ėshtė ta kthesh atė nė pavdekėsi tė pėrjetshme, e Nėnė Tereza e meritoi kėtė”.
 
Danimarkė
 
Nėn kujdesin e Ambasadės sė RSH-sė nė Danimarkė, u  hap kėto ditė nė Kopenhagė ekspozita vetjake e artistes shqiptare, Rudina Proda e cila prezantohet pėr herė tė parė nė kėtė vend me njė koleksion prej 39 punimesh. Nė hapjen e kėsaj ekspozite ndihmoi edhe Galeria Kobra e Kopenhagės.
 
Vizitorėt, koleksionistė tė artit, dashamirės tė Shqipėrisė, shqiptarė tė diasporės si dhe pėrfaqėsues tė shtypit vendas janė shprehur pozitivisht pėr origjinalitetin e kompozimit dhe koloritit tė piktores shqiptare. Pritet qė kėto ditė nė shtyp tė pasqyrohen artikuj tė cilat do t’i referohen kėtij aktiviteti nga kritikėt vendas.
 
Ekspozita do tė qėndrojė e hapur deri mė 18 tetor.
 
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.