|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shqiptarėt u privuan sėrish nga zgjedhjet e lira

 
 

 
15 tetor 2003 / TN
 
Nga Sali BERISHA
 
Tė djelėn qė kaloi u zhvilluan nė Shqipėri zgjedhjet lokale. Megjithė fitoren realisht tė ēmuar tė Partisė Demokratike nė kėto zgjedhje unė erdha sot nė Bruksel i dėshpėruar dhe zemėrthyer. Kjo sepse kombi im, qytetarėt shqiptarė nuk mundėn tė votojnė tė lirė si qytetarė europianė. Qeveria e Fatos Nanos sėrisht i privoi ata nga njė proces zgjedhor i lirė dhe i ndershėm. Pas zgjedhjeve tė fundit parlamentare gjerėsisht tė manipuluara, Parlamenti Europian miratoi unanimisht njė rezolutė kushtuar kryesisht reformės elektorale nė Shqipėri. OSBE nėpėrmjet pranisė sė saj nė Tiranė, u angazhua intensivisht pėr kėtė reformė dhe solli nė Shqipėri ekspertėt mė tė mirė ndėrkombėtarė tė tė drejtės elektorale. Pas njė pune tė madhe dy vjeēare u arrit tė kompletohej kjo reformė dhe qershorin qė kaloi u votua me konsensus Kodi i ri zgjedhor i vendit, qė pėrmbushte plotėsisht standartet e Kodit tė Venecias.
 
Mirėpo, pas miratimit tė kėtij kodi, qershorin qė kaloi, Kryeministri Fatos Nano pėrmbysi kodin Zgjedhor konsensual nė nenet kryesore qė garantonin njė proces zgjedhor tė lirė dhe tė ndershėm. Ai disbalancoi KQZ-nė me qėllim qė tė shkruante rezultatin qė donte nga zgjedhjet. Kryeministri Nano pėrjashtoi tėrėsisht opozitėn nga vendimmarrja nė KQZ duke dhunuar Nenin 122 tė Kodit Zgjedhor dhe Marrėveshjen ndėrpartiake tė 12 majit. Ai mori pėr partinė e tij, pesė anėtarė tė KQZ-sė duke i lėnė opozitės vetėm dy anėtarė nga tre anėtarė qė me ligj i takonin asaj.
 
Po kėshtu kryeministri Nano nė dhunim tė Kodit Elektoral dhe Kodit tė Venecias qė kėrkojnė barazi dhe transparencė nė financimin e fushatės elektorale, madje qė sanksionojnė anullimin e zgjedhjeve nė raste diferencash tė rėndėsishme nė financimin e fushatės zgjedhore, bllokoi totalisht deri nė javėn e fundit tė fushatės fondet e parashikuara me ligj pėr opozitėn, ndėrkohė qė ai dhe ministrat e tij po duke dhunuar ligjin elektoral pėrdorėn pėr fushatėn e tyre burime shtetėrore dhe qeveritare. Pėrveē kėtyre kryeministri Nano me njė akt normativ anuloi ligjin konsensual pėr policinė nė zgjedhje.
 
Pėr tė gjitha kėto, OSBE, institucionet e tjera ndėrkombėtare dhe vendet mike bėnė ēdo pėrpjekje pėr tė garantuar zbatimin e Kodit Elektoral, por kryeministri Nano u dėshmua totalisht i pa korigjueshėm.
 
Presidenti i Parlamentit Europian qė vizitoi Shqipėrinė javėn e fundit para zgjedhjeve u njoh gjerėsisht me kėto qėndrime tė qeverisė shqiptare. Ai me tė drejtė shtroi pyetje: “A mendojnė kėta njerėz pėr ta integruar Shqipėrinė nė Europė, apo jo!”. Presidenti Karamanlis nė kuadrin e nismės sė Partive Popullore Europiane pėr demokracinė nė Ballkanin perėndimor dėrgoi pėrfaqėsuesin e tij pėr tė konstatuar gjendjen nė vend.
 
Ditėn e zgjedhjeve 5 – 25% e zgjedhėsve u pėrjashtuan nga votimi nė Tiranė, Durrės, Shkodėr, pra, nė qytetet e mėdha ku konkuronin si kandidatė tė PS pėr kryetar Bashkie pėrfaqėsuesit mė tė rrezikshėm tė Mala Vitės apo mafies shqiptare. Nė Tiranė Edvin Rama ėshtė pėrfaqėsues kryesor i kartelit shqiptar tė drogės. Nė Durrės, Lefter Koka ėshtė pėrfaqėsuesi i klanit mė tė fuqishėm tė ekonomisė kriminale nė Shqipėri, analog me klanin “Zemun” tė Beogradit, i njohur brenda dhe jashtė vendit si kontrabandisti numėr njė nė Shqipėri dhe nė Shkodėr, Gjergj Liqejza pothuajse ekuivalent i tij. Kėta pėrfaqėsues tė mafies mė tė rrezikshme nė Europė pėrjashtuan nga e drejta e votimit nėpėrmjet KQZ-sė dhjetra dhe mijėra zgjedhės shqiptarė vetėm e vetėm qė tė merrnin mandatet e krybashkiakėve.
 
Nė Shkodėr pėr shkak tė diferencės tejet tė lartė midis Partisė Demokratike dhe Partisė Socialiste fitoi Partia Demokratike dhe kandidati i saj. Kurse nė Tiranė dhe Durrės heqja nga listat e votimit tė 5 – 25% tė zgjedhėsve sipas lagjeve si dhe shumat marramendėse qė u shpėrndanė nga paret e pista bėnė qė nė kėto qytete tė dominojnė pėrfaqėsuesit e Mala Vitės.
 
Ne kėrkojmė pėrsėritjen e zgjedhjeve nė kėto qytete. Nė bashkėpunim me ekspertė ndėrkombėtarė po shqyrtojmė dosjen e plotė tė manipulimeve nė kėto zona. Sa po ta pėrfundojmė kėtė shqyrtim do t’iu sjellim raportin pėrfundimtar me lutjen dhe kėrkesn qė t’iu bėhet i ditur tė gjitha partive simotra. Unė kėrkoj ndihmėn tuaj, tė grupeve parlamentare tė Partive Popullore Europiane nė Parlamentin Europian, nė Kėshillin e Europės, nė OSBE, qė kombi im tė votojė si komb i lirė dhe tė ndėshkohen ata qė dhunojnė tė drejtėn e votės tė qytetarėve shqiptarė.
 
Unė gjithashtu ju bėj thirrje qė ju zoti President tė dėrgoni sa mė shpejt nė Shqipėri njė mision faktmbledhės. Unė ju siguroj se do tė gjeni aty “tė zyrtarizuar” tė gjithė ekzotikėn e botės sė nėndheshme, do tė gjeni qeveritarė kontrabandistė, ministra me magazina doganore private jashtė kontrollit doganor, anėtarė qeverie qė ftojnė gazetarėt nė pritje dhe sillen si Idiaminė duke i rrahur ata me grushta. Do tė gjeni qeveritarė dhe drejtues institucionesh qė jashtė vendit dhe me tė huajt sillen xhentilė dhe si qytetarė tė mirė ndėrkombėtarė, kurse brenda vendit sillen si zuzarė tė vėrtetė.
 
Pėrveē kėtyre, ky mision faktmbledhės do tė gjejė qeveritarė dhe zyrtarė qė flasin pandėrprerje pėr integrimin e Shqipėrisė nė Europė dhe standartet europiane por qė nė tė vėrtetė aplikojnė dhe zbatojnė ēdo ditė standarte Mugabe.
 
Angazhimi i Parlamentit Europian pėr tė ndihmuar Shqipėrinė dhe shqiptarėt, unė mendoj se ka rėndėsi parėsore jo vetėm pėr kombin tim, por edhe pėr rajonin dhe Europėn qė vuajnė rrjedhojat e eksportit tė kėsaj qeverisjeje”.
 
 
Shenim
Nga fjala e kryetarit tė Partisė Demokratike Prof. Dr. Sali Berisha nė mbledhjen e pėrbashkėt tė Byrosė Politike dhe tė Kėshillit tė Partive Popullore Evropiane, nė Bruksel. Fjala e zotit Berisha u ndoq me interes dhe vėmendje tė veēantė. Pėrfaqėsues tė partive simotra morėn fjalėn dhe kėrkuan qė nė axhendėn e Partive Popullore Europiane t’u jepet pėrparėsi e menjėhershme propozimeve dhe kėrkesave tė zotit Berisha. U shpreh shqetėsim i madh pėr mafien shqtetėrore nė Shqipėri dhe u kėrkua qė njė raport pėr zgjedhjet lokale tė paraqitej sa mė shpejt nga Partia Demokratike dhe qė njė mision faktmbledhės tė nisej pėr nė Shqipėri sa mė shpejt tė ishte e mundur.

Shkrimin pėr botim nė Trepca.net e dėrgoi mė 15 tetor 2003 , z. Ēerēiz Loloēi.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.