|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nga Kuvendi i Bashkėsisė Islame tė Kosovės

 
 

TRUPI ZGJEDHOR I BASHKĖSISĖ ISLAEM TĖ KOSOVĖS ZGJODHI UNANIMISHT MR. NAIM TĖRNAVĖN PĖR KRYETAR TĖ KRYESISĖ SĖ BASHKĖSISĖ ISLAME TĖ KOSOVĖS

 
 

 
   
Myftiu, mr. Naim Tėrnava: “Unė nga ky vend, nga Kryesia e Bashkėsisė Islame prej ku gjithėherė dolėn burra tė pathyeshėm qė dhanė njė kontribut nė spektrin fetar e kombėtar shtrij dorėn e bashkėpunimit me tė gjithė Kėshillat e Bashkėsisė Islame nė Kosovė, shtrij dorėn e bashkėpunimit pėr Institucionet e Kosovės, pėr partitė politike dhe subjektet e tjera tė Kosovės, por vetėm me njė kusht nė quarjen para dhe avansimin e ēėshtjes sė Kosovės deri nė pavarėsinė e plotė tė saj”.
 
Prishtinė, 15 tetor 2003 / Nga B.I.K.
 
Sot nė Prishtinė, nė selinė e Kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės u mbajt mbledhja konstituive e Kuvendit tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, me ē’rast u zgjodhėn organet e reja drejtuese tė Bashkėsisė islame tė Kosovės pėr mandatin e ardhshėm pesė vjeēar.
 
Pas verifikimi tė mandateve tė delegatėve tė rinj, sipas Kushtetutės sė Bashkėsisė Islame tė Kosvės u bė zgjedhja e kryetarit dhe nėnkryetarit tė Kuvendit tė Bashkėsisė Islame tė Kosovė.
    
Me vota tė fshehta kryetar i Kuvendit tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės u zgjodh delegati nga KBI i Bujanocit Ragmi ef. Destani, ndėrsa nėnkryetar delegati nga Medreseja e mesme “Alauddin” e Prishtinės Ahmet ef. Rama. Gjithashtu u zgjodhėn edhe Komisionet e Kuvendit tė BI-sė: Komisioni fetaro-arsimor, Komisioni pėr parashtresa dhe ankesa i shkallės sė dytė, Komisioni disiplinor, ai adminitrativo-juridik dhe Komisioni finansiar.
 
 Ndėrkaq nė seancėn e pasditės, Trup zgjedhor i Bashkėsisė Islame tė Kosovės tė cilin e pėrbėjnė 55 anėtarė, ku marrin pjesė delegatėt e Kuvendit tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės,  kryetarėt e Kėshillave tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės dhe pėrfaqėsuesit e Institucioneve tė Bashkėsisė Islame, pasi qė kishte marrė propozimin e 25 kėshillave tė BI-sė, me aklamacion nė mėnyrė unaime, zgjodhi mr. Naim Tėrnavėn kryetar tė Kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės.
 
 
MESAZHI I KRYETARIT TĖ RI TĖ KRYESISĖ SĖ BIK-UT
 
Kryetari i posazgjedhur myftiu, mr. Naim ef. Tėrnava duke iu drjtuar trupit zgjedhor tė Bashkėsisė Islame tha:
 
“Tė nderuar vėllezėr dhe efendilerė! Mė lejoni qė t’ju falėnderoj pėr besimin e dhėnė nė mėnyrė unanime.
 
Falėnderoj tė gjithė Kėshillat e Bashkėsisė Islame qė kanė pasur besimin nė mua, dhe ju premtoj tė gjithėve se do tė mundohem tė mos u zhgėnjej, duke dhėnė njė kontribut tė vazhdueshėm nė ngritjen dhe lartėsimin  e fjalės sė Allahut xh. sh. nė trojet tona.
 
Mė lejoni qė tė pėrshėndes paraardhėsin tim dr. Rexhep Bojėn me bashkėpunėtorėt e tij, tė cilėt udhėhoqėn Bashkėsinė Islame tė Kosovės - Bashkėsinė mė tė madhe fetare nė Kosovė, pėr kontributin e dhėnė, pėr bashkėpunimin qė ka patur gjatė kohės sė udhėheqėjes, sinqeritetin, korrektėsinė, gatishmėrinė qė tė bėjė gjithėherė punė tė mėdha pėr kėtė fe e pėr kėtė atdhe.
 
Andaj edhe tash, duke konsideruar qė ky besim i dhėnė nuk ėshtė privilegj, por ėshtė njė obligim dhe pėrgjegjėsi e madhe qė ta udhėheqė masėn islame nė Kosovė, pa harruar kėtu edhe Kosovėn Lindore.
 
Unė nga ky vend, nga Kryesia e Bashkėsisė Islame prej ku gjithėherė dolėn burra tė pathyeshėm qė dhanė njė kontribut nė spektrin fetar e kombėtar shtrij dorėn e bashkėpunimit me tė gjithė Kėshillat e Bashkėsisė Islame nė Kosovė, shtrij dorėn e bashkėpunimit pėr Institucionet e Kosovės, pėr partitė politike dhe subjektet e tjera tė Kosovės, por vetėm me njė kusht nė quarjen para dhe avansimin e ēėshtjes sė Kosovės deri nė pavarėsinė e plotė tė saj.
 
Kėtė do ta arrijmė vetėm atėherė kur fuqizohet ndenja e besimit nė Allahun, nė respektin e ndėrsjellė, nė respektin e fjalėve tė Muhamedit a.s. dhe nė nė ngritjen e ndjenjės dhe vetėdijes sė gjithėmbarshme. Unė shpresoj se do jemi ata qė do tė dimė tė arrijmė qėllimet tona, si bashkėsi dhe si popull, dhe si tė tillė tė jemi shembull edhe pėr tė tjerėt.
 
Tė mos harrojmė se kryetari i Bashkėsisė Islame nuk ėshtė thjesht vetėm kryetar i shiptarėve muslimanė, por ėshtė edhe i turqve, i boshnjakėve, i goranėve dhe tė tjerve qė i pėrkasin besimit islam. Tė gjithė kėta do tė jenė nėn ombrellėn e Bashkėsisė Islame tė Kosovės nė fuqizimin e shpirtit tė tyre dhe tė gjithė do tė angazhohemi me ndihmėn e Allahut qė tė qojme pėrpara proceset e filluara, nė tė mirė tė fesė e tė kombit”.
 
Mė pas Kryetari para Trupit zgjedhor paraqiti edhe anėtarė e kabinetit tė tij, d.t.th. anėtarėt e Kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, tė cilėt nė pako dhe nė mėnyrė unanime Trupi zgjedhor i miratoi.
 
 
Anėtarėt e rinj tė Kryesisė janė:
 
-Abdullah ef. Abdiu- (rajoni i Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės)
-Nexhmedin ef. Hoxha – (rajoni i Pejės, Klinės dhe Istogut (Burimit).
-Shemsi ef. Rrahimi – (rajoni i Mitrovicės, Vushtrrisė dhe Skėnderajt)
-Ahmet ef. Sadriu- (rajoni i Ferizajt, Kaēanikut dhe Hanit tė Elezit)
-Fatmir ef. Iljazi- (rajoni i Gjakovės, Deēanit, Malishėvės dhe Rahovecit)
-Ekrem Simnica- (rajoni i Prishtinės, Fushė Kosovės, Kastriotit, Podujevės (Besianės), Lipjanit dhe Drenasit).
- Ali Vezaj- (rajoni i Prizrenit, Suharekės (Therandės) dhe Sharrit (Dragashit)
 

Biografia
 
Naim Tėrnava u lind mė 7 janar 1961, nė fshatin Lismir tė komunės sė Fushė Kosovės.
 
Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje kurse Mederesė e mesme “Alaudin” nė Prishtinė.  Vazhdoi studimet nė Universitetin “Al-Az’har” nė Kajro dega e Apologetikės islame qė i pėrfundoi me sukses nė vitin 1984.
 
Menjėherė pas studimeve emrohet imam nė fshatin Lismir. Nė vitin shkollor 1985/86 emėrohet professor i lėndės sė Akaidit dhe Filozofisė islame nė Medresenė e mesme “Alaudin” tė  Prishtinės.
 
Naim Tėrnava, gjatė kėtyre viteve tė angazhimi tė tij nė strukturat e Bashkėsisė Islame tė Kosovės kreu shumė detyra  dhe funksione me rėndėsi nė kuadėr tė Institucioneve tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės.
 
Ishte anėtarė i redaksisė sė revistės “Dituria Islame” tri mandate, pastaj anėtar i Kryesisė sė BI-sė dy mandate nga viti 1990-1998.
 
Si ligjėrues i Akaidit dhe Filozofisė Islame nė FSI, filloi punėn nė vitin akademik 1994/95 ku aktualisht ligjėron lėndėn e Filozofisė Islame.
 
Ka magjistruar mė 2003 nė Universitetin e Hapur Amerikan tė Kajros, (American Open University, Cairo).
Nė vitin 1995, zgjedhet drejtor i Medresesė “Alauddin” nė dy mandate 1995-2003.
 
Gjatė luftės nė Kosovė, mė 09 mars 1998 Kryesia e BI-sė formon Kėshillin e Emergjencės, tė parėn e kėtij lloji nė Kosovė, dhe nė krye tė kėtij kėshilli emroi. Naim Tėrnavėn si kryetar, i cili Kėshill pas luftės u tranferua nė Shoqatė Humanitare “Bereqeti”.
 
Pas luftės nė Kosovė, nė vitin ’99 zgjedhet kryetar i Kuvendit tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės.
 
Gjatė kėsaj kohe Naim Tėrnava ka zhvilluar shumė takime zyrtare nė nivele ndėrkombėtare kudo nėpėr botė, gjithnjė nė interes tė interes tė ēėshtjes sė Kosovės.
 
Naim Tėrnava, gjatė gjithė kėtyre viteve nė mėnyrė tė vazhdueshme u morė edhe me publicistikė duke botuar shtatė libra, disa dhjetėra artikuj, si nė revista, gazeta vendore dhe tė huaja.
 
Jeton vepron nė Prishtinė dhe ėshtė babai i tre fėmijėve.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.