|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 

 

 


   

 

 E mėrkure, 15 tetor 2003


 

  

 

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova tha se takimi i Vjenės ishte i suksesshėm drejt realizimit tė pavarėsisė sė Kosovės

 • Lari Rosin i zhgėnjyer me qėndrimet jo konstruktive tė disa politikanėve tė Kosovės

 • Ambasadori Montgomeri thotė se SHBA-tė do tė kenė njė rol lehtėsues nė dialogun shqiptoro-serb

 • Solana: Nė Vjenė arritėm atė qė dėshironim, madje edhe mė mirė nga ē'prisnim

 • Rexhepi tha se qeveria do tė vazhdojė me unitetin e saj

 • "Kėshilli kombėtar serb" distancohet nga ēdo vendim tė delegacionit tė Kosovės nė bisedimet e Vjenės

 • Qeveria e Shqipėrisė pėrshėndet fillimin e dialogut mes Prishtinės dhe Beogradit

 • Qeveria e Maqedonisė pėrshėndet fillimin e bisedimeve ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit

 • Naim Tėrnava u zgjodh kryetar i ri i Bashkėsisė Islame tė Kosovės

 • Intensifikohet bashkėpunimi ndėrkufitar Gjilan - Kumanovė – Preshevė

 • Dy ditė para pėrfundimit tė fushtės kundėr fruthit dhe rubelės mbi 90% tė fėmijėve janė vaksinuar nė Podujevė

 • Dr.Hasan Ahmeti ėshtė zgjedhur drejtor shėndetėsor nė QKUK

 • "F.tajms": Politikanėt e Beogradit ngadalė po fillojnė tė pranojnė se kurrė nuk do ta kthejnė Kosovėn

 • Solana lavdėron popullin shqiptar pėr zgjedhjet

 • Solana sė shpejti viziton Beogradin e Prishtinėn

 • Pėrfundon afati i dorėzimit tė rezultateve nė KQZ

 • Shqipėria dhe Britania kanė nėnshkruar njė marrėveshje tė re pėr rikthimin e emigrantėve

 • Arafati ka dėnuar ashpėr sulmin mbi konvojin amerikan

 • Nė njė shpėrthim nė Rripin e Gazės kanė humbur jetėn 3 roje tė sigurimt amerikan

 • Rebelėt e Ushtrisė se Rezistencės sė Zotit (LRA) kanė vrarė 22 vetė

 • Nė njė shpėrthim nė Rripin e Gazės kanė humbur jetėn tė pakten 4 amerikanė

 • Forcat amerikane dhe ato qeveritare afgane kanė vrarė tė pakten 7 luftėtarė talibanė

 • SHBA-ja janė pėr votimin e projektrezolutės pėr Irakun

 • Kina nis anijen kozmike nė hapėsirė

 • Shpėrthen njė makinė bombė pranė ambasadės turke nė Bagdad

 

  

Presidenti Rugova tha se takimi i Vjenės ishte i suksesshėm drejt realizimit tė pavarėsisė sė Kosovės
 
Prishtinė, 15 tetor 2003 - Fillimin e bisedimeve teknike me Beogradin presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova e ka cilėsuar si njė ditė tė suksesshme qė e shpien Kosovėn kah pavarėsia e sa.
 
Kėto komente presidenti Rugova i ka bėrė pas kthimit nga Vjena, ku ai bashkė me kryetarin e Kuvendit tė Kosovės Nexhat Dacin pėrfaqėsuan Kosovėn nė fillimin e bisedimeve teknike me Beogradin tė organizuara nga shefi i Misionit tė OKB-sė nė Kosovė, Hari Holkeri.

Presidenti Rugova vlerėsoi se takimi i Vjenės ka filluar me biseda pėr ēėshtje praktike dhe ky proces do tė pėrmbyllet me pavarėsinė e Kosovės. "Ishte njė ditė e suksesit tė Kosovės, njė ditė nė tė mirė tė pavarėsisė. Mund tė them shkurt se ishte njė ditė e rėndėsishme.
 
Pra kemi filluar bisedat pėr ēėshtje praktike, por ėshtė njė ditė nė tė mirė tė pavarėsisė sė Kosovės", ka thėnė presidenti Rugova dhe me kėtė rast ka falenderuar kryeministratorin Holkeri pėr punėn qė ka bėrė qė tė arrihet ky sukses.

Edhe Holkeri e vlerėsoi takimin e Vjenės si njė ngjarje tė rėndėsishme. Ai tha se ky takim e nxjerr Kosovėn nga status quoja ekzistuese. "Tani ne jemi duke pėrparuar dhe jemi duke ecur nėpėr njė rrugė tė re.
 
I jam shumė mirėnjohės presidentit Rugova dhe kryetarit tė Kuvendit Nexhat Daci qė iu bashkangjiten kėtij takimi", tha z. Holkeri, pėr tė shtuar se ende ka shumė gjėra pėr tė bėrė edhe pas ngjarjes sė Vjenės. Ai konfirmoi se bashkėsia ndėrkombėtare ka demonstruar njė mbėshtetje tė plotė tė saj pėr kėtė dialog.
 
 
Lari Rosin i zhgėnjyer me qėndrimet jo konstruktive tė disa politikanėve tė Kosovės
 
Uashington, 15 tetor 2003 - Njė zyrtar i lartė i Departamentit amerikan tė Shtetit shprehu zhgėnjim ndaj qendrimit tė politikaneve shqiptare lidhur me bisedimet e Vjenės.

Lari Rosin, ndihmės zėvendės sekretar i Shtetit, i cili pėrfaqėsonte Shtetet e Bashkuara nė bisedimet midis Prishtinės dhe Beogradit dje nė Vjenė, i deklaroi "Zėrit tė Amerikės" se qėndrimi i pėrfaqėsuesve politikė tė shqiptareve ishte jo konstruktiv.

Zoti Rosin ishte mjaft i drejtpėrdrejtė nė komentet e tij lidhur me qėndrimin e pėrfaqėsuesve politikė tė shqiptarėve pėr bisedimet e Vjenės.

"E kam fjalėn sidomos pėr udhėheqės tė ndryshėm politikė tė Kosovės, tė cilėt na zhgėnjyen sė tepėrmi me qendrimet jo konstruktive, me pozat e tyre politike si dhe me qendrimet plot paragjykime dhe jo dinjitoze", tha ndihmės zėvendės sekretari amerikan i Shtetit.

Ambasadori Rosin tha se me kėto qėndrime ata nuk i bėnė njė shėrbim popullit tė Kosovės. Ata, tha ai, dėgjuan njerėz qė nuk u dhanė atyre kėshilla tė mira.

Ambasadori Rosin tha se ishte relativisht i inkurajuar nga fillimi i bisedimeve midis Prishtinės dhe Beogradit.
Natyrisht, tha ai, secila palė shprehu qėndrimet e veta dhe perceptimet e saj politike nė deklaratat e hapjes, por kėto janė bisedime teknike dhe ajo qė nė tė vėrtetė ishte e nevojshme kėtu ishte qė t’u jepej njė shtytje politike ekpertėve tė cilėt do tė diskutojnė mė pas pėr ēėshtjet teknike.

Ai tha se ky ishte qėllimi i takimit tė sotėm dhe, sipas mendimit tė tij, ky qėllim u arrit.

Zoti Rosin pėrsėriti se kėto nuk janė bisedime pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės, por bisedime teknike pėr ēėshtje teknike. Me statusin pėrfundimtar, tha ai, do tė merret njė proces i veēantė kur tė vijė koha dhe kjo kohė ende nuk ka ardhur.
 
 
Ambasadori Montgomeri thotė se SHBA-tė do tė kenė njė rol lehtėsues nė dialogun shqiptoro-serb
 
Vjenė, 15 tetor 2003 - Duke u prononcuar rreth angazhimit tė Shteteve tė Bashkuara nė dialogun shqiptaro-serb, ambasadori amerikan nė Beograd Uiliam Montgomeri tha se vetė palėt e kanė fjalėn kryesore, por nė grupet e punės do tė ketė njė lehtėsues nga organizatat ndėrkombėtare.
 
Ai shfaqi bindjen se Shtetet e Bashkuara do tė jenė njėra nga kėto vende, ashtu siē e ka rolin e vetė lehtėsues edhe Grupi i Kontaktit.

Ai shtoi se Shtetet e Bashkuara janė tė angazhuara dhe do tė vazhdojnė tė jenė tė angazhuara nė Kosovė dhe nė rajonin e Ballkanit dhe do tė luajnė njė rol kryesor pėr ecurinė e procesit tė pajtimit.
 
 
Solana: Nė Vjenė arritėm atė qė dėshironim, madje edhe mė mirė nga ē'prisnim
 
Vjenė, 15 tetor 2003 - Shefi i Politikės sė Jashtme dhe tė Sigurisė tė Bashkimit Evropian, Havier Solana nė njė intervistė pėr BBC-nė ka thėnė se pjesėmarrėsit shqiptaro-serbė nė Vjenė kanė rėnė dakord qė bisedimet nė nivel tė grupeve tė ekspertėve tė vazhdojnė nė muajin nėntor.
 
Ai tha se nė kėtė takim ende nuk pritej qė tė fillonte dialogu, por qė tė vendoseshin mekanizmat pėr tė vazhduar tė caktohej katalogu i ēėshtjeve, qė do tė debatoheshin. nė tė ardhmen.

"Dhe ne arrritėm atė qė dėshironim, madje edhe mė mirė nga ē'prisnim. Deri dje nė mbrėmje ishte vėshtirė tė merrnim vesh nėse do tė kishim njė takim tė tillė, sepse siē dihet kishim probleme me delegacionet. Ne kaluam kėtė problem dhe patėm njė takim qė u zhvillua nė njė frymė tė mirė", ėshtė shprehur z. Solana. Ai shtoi se palėt duket se nuk tundėn qėndrimet e tyre.

Nė vrojtimin se presidenti Rugova foli pėr dy vende tė ndara, kurse serbėt folėn pėr Kosovėn si pjesė e Serbisė, z, Solana tha se "dialogu zhvillohet midis dy njerėzve qė nuk pajtohen pėr ēdo gjė, nėse do tė bien dakord pėr ēdo gjė atėherė dialogu nuk do tė ishte i nevojshėm". "Pra nuk do tė flasim tash pėr statusin pėrfundimtar, apo ē'do tė ndodhė me Kosovėn", tha Solana.

Sipas tij, diskutimi i ēėshtjeve do tė jetė nė tė mirė tė marrėdhėnieve ndėrmjet tė dy palėve, pavarėsisht se cili do tė jetė statusi pėrfundimtar. Transporti, kalimi i kufirit, energjetika, kthimi i refugjatėve dhe ēėshtja e personave tė zhdukur, janė tė gjitha ēėshtjet zgjidhja e secilave ėshė nė interes tė dyja palėve, pavarėsisht se cili do tė jetė statusi pėrfundimtar.

"Jam shumė i kėnaqur qė bisedimet filluan. Gjėja mė e rėndėsishme ėshtė qė ne patėm njė takim. Tė dyja palėt ishin prezente. Ato deleguan midis tyre. Komuniteti ndėrkombėtar ishte i pranishėm i pėrfaqėsuar nga tė gjitha vendet dhe institucionet.
 
Mendoj se ka qenė njė ditė shumė e rėndėsishme, por ende mė e rėndėsishme ėshtė qė kjo tė vazhdojė", tha nė kėtė intervistė pėr BBC-nė Havier Solana.
 
 
Rexhepi tha se qeveria do tė vazhdojė me unitetin e saj
 
Prishtinė, 15 tetor 2003 - Pas mbledhjes sė sotme tė Qeverisė sė Kosovės, kryeministri Bajram Rexhepi tha se qeveria do tė vazhdojė me unitetin e saj dhe u shpreh se nuk ka arsye pėr dorėheqje. "Unė nuk mendoj se jemi aq tė rrezikuar sa tė jap dorėheqje.
 
Vetė fakti se nė mbledhjen e sotme tė qeverisė pėrkundėr opinioneve pak tė ndryshme nė lidhje me takimin e Vjenės ne qėndruam prapė nė baza unike", tha Rexhepi, duke pėrsėritur se prioritetet e qeverisė janė tė tjera dhe se do tė vazhdohet me ato prioritete.

Ndėrkaq lidhur me vendimin nga takimi i Vjenės pėr krijimin e grupeve punuese pėr bisedimet, Rexhepi tha se deri mė tash qeveria nuk ka marrė ndonjė kėrkesė nga UNMIK-u.
 
Mirėpo, kur tė ndodh njė gjė e tillė, ai tha se pėrsėri do tė kėrkojė respektimin e linjės institucionale. Rexhepi tha se janė dy mundėsi: njė rol aktiv tė qeverisė pėr t'i udhėhequr kėto grupe por nė rast se udhėhiqen nga UNMIK-u do tė jenė nė nivelin e grupeve tė larta punuese, tha ai.

Megjithatė, Rexhepi tha se kėto ēėshtje do t'i diskutojė sonte nė njė darkė pune me shefin e UNMIK-ut Hari Holkeri.
 
 
"Kėshilli kombėtar serb" distancohet nga ēdo vendim tė delegacionit tė Kosovės nė bisedimet e Vjenės
 
Prishtinė, 15 tetor 2003 - "Kėshilli kombėtar serb" nėpėrmjet njė komunikate pėr opinion thekson se distancohet nga ēdo qėndrim dhe vendim qė nė bisedimet e Vjenės do tė marrin anėtarėt e delegacionit tė Kosovės.
 
Meqė fjala ėshtė pėr delegacionin njėetnik qė e pėrbėjnė shqiptarėt e Kosovės, ai nuk mund tė pėrfaqėsojė interesat e bashkėsive nacionale tė Kosovės, sidomos tė serbėve tė Kosovės e madje as tė gjitha partitė e shqiptarėve tė Kosovės, thuhet nė kėtė komunikatė.
 
 
Qeveria e Shqipėrisė pėrshėndet fillimin e dialogut mes Prishtinės dhe Beogradit
 
Tiranė, 15 tetor 2003 - Qeveria Shqiptare pėrshendet fillimin e dialogut Prishtinė Beograd pėr trajtimin e njė sėrė problemesh konkrete me interes tė ndėrsjelltė pėr tė dyja palėt, si njė hap tė rėndėsishėm historik nė bashkėpunimin mes Prishtines dhe Beogradit pėrmes dialogut tė hapur dhe konstruktiv.

Qeveria Shqiptare shpreh bindjen se faktorėt institucionalė dhe politikė nė Prishtinė do tė vlerėsojnė me pjekurinė e duhur perspektivėn qė hap fillimi i dialogut, dhe me konsesusin edhe te faktorėve tė tjerė tė shoqėrisė cilvile do tė kontribuojnė pėr ecurinė e suksesshme tė tij.
 
Qeveria e Shqipėrisė shpreson qė ky proces do tė shėrbejė nė forcimin e stabilitetit, paqes dhe nxitjes se proceseve integruese nė rajon.

Qeveria Shqiptare pėrshėndet asistencėn e faktorit ndėrkombėtar, i cili bėri tė mundur fillimin e dialogut mes Prishtinės dhe Beogradit, si njė premisė tė rėndėsishme pėr tė ardhmen e rajonit dhe me gjerė, thuhet nė njė komunikatė tė Qeverisė sė Shqipėrisė.
 
 
Qeveria e Maqedonisė pėrshėndet fillimin e bisedimeve ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit
 
Shkup, 15 tetor 2003 - Qeveria e Maqedonisė pėrshėndet fillimin e bisedimeve ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit dhe konsideron se vetėm nėpėrmjet dialogut mund tė arrihen zgjidhje konkrete dhe afatgjate, ka deklaruar zėdhėnėsi i Qeverisė maqedonase Sasha Ēollakovski.
 
Ai ka pohuar se fillimi i bisedimeve ka rėndėsi tė veēantė pėr stabilizimin e situatės nė kufirin verior tė Maqedonisė dhe pasigurinė nė rajon.
 
Qeveria maqedonase vlerėson se para se tė hapet ēėshtja e statusit, duhet tė sigurohet qeverisje e drejtė nė mbarė territorin e Kosovės, si dhe ndėrtimi i institucioneve, tė cilat do tė plotėsonin obligimet dhe do tė mbanin pėrgjegjėsinė, tha zėdhėnėsi Ēollakovski, duke shtuar se Maqedonia mbėshtet konceptin standardet para statusit.
 
 
Naim Tėrnava u zgjodh kryetar i ri i Bashkėsisė Islame tė Kosovės
 
Prishtinė, 15 tetor 2003 - Bashkėsia Islame e Kosovės zgjodhi sot njėzėri kryesinė e re, ndėrkaq pėr kryetar tė saj zgjodhi Naim Tėrnavėn me mandat tetėvjeēar, i cili nė kėtė detyrė zėvendėsoi kryetarin e gjertanishėm, myftiun Rexhep Boja.
 
Tėrnava falenderoi pėr besimin e dhėnė dhe premtoi se do tė bashkėpunojė me tė gjtha subjektet politike dhe institucionet e Kosovės pėr ta ēuar pėrpara procesin e pavarėsimit tė Kosovės.
 
 
Intensifikohet bashkėpunimi ndėrkufitar Gjilan - Kumanovė – Preshevė
 
Gjilan, 15 tetor 2003 - Nė kuadėr tė projektit pėr bashkėpunim ndėrkufitar tė rajonit, komunat Gjilan -Kumanovė - Preshevė, tė cilat pėrbėjnė njė trekėndėsh shumė tė rėndėsishėm nė rajon, kanė intensifikuar kontaktet nė nivel tė grupeve punuese.

Grupet e punės, tė ndihmuara edhe nga koordinatorja e Institutit Lindje-Pėrendim, Maria Sherban, do tė takohen pėr t`i diskutuar e konkretizuar idetė e bashkėpunimit edhe gjatė kėtyre ditėve, duke filluar nė Kumanovė, mė 16 e 17 tetor, pastaj nė Gjilan, mė 20 e 21 tetor si dhe nė Preshevė, mė 22 e 23 tetor tė kėtij viti.

Si fusha tė mundshme pėr bashkėpunim janė pėrcaktuar kultura, arsimi, sporti, mjedisi, zhvillimi ekonomik dhe infrastruktura.

Gjilani dhe Kumanova janė dakorduar qė ky bashkėpunim tė fillojė me ndėrtimin e rrugės, e cila nė relacion shumė mė tė shkurtėr i lidhė kėto dy komuna nga drejtimi i Grykės sė Karadakut.

Kjo rrugė ka rėndėsi tė veēantė edhe pėr Kosovėn, sepse i siguron asaj lidhje mė tė mira me korridorin e tetė ndėrkombėtar. (I.M.)
 
 
Dy ditė para pėrfundimit tė fushtės kundėr fruthit dhe rubelės mbi 90% tė fėmijėve janė vaksinuar nė Podujevė
 
Podujevė, 15 tetor 2003 - Prej 6 deri mė 16 tetor tė kėtij viti filloi fushata masive e vaksinimit kundėr fruthit dhe rubelės (njėlloj fruthi gjerman i rrezikshėm sidomos pėr gratė shtatzėna) pėr fėmijėt prej 1-15 vjet, deklaroi sot drejtori i Qendrės sė mjekėsisė familjare nė Podujevė dr. Bahri Thaēi.
 
Ai tha se prej 25.389 fėmijėve sa ishin tė regjistruar vaksionimin e kanė kryer 22.531 qė do tė thotė se mbi 90% e kanė kryer kėtė obligim.

Kjo fushatė qė ėshtė organizuar nga Organizata Botėrore e Shėndetėsisė, Ministria e Shėndetėsisė e Kosovės dhe Instituti Kombėtar i Shėrbimit Publik nė komunėn e Podujevės tregon njė ngritje tė kulturės dhe arsimimit shėndetėsor tė popullatės llapjane, tha dr. Thaēi duke falėnderuar prindėrit si dhe mediat qė kanė dhėnė njė kontribut tė jashtėzakonshėm pėr fillimin e suksesshėm tė kėsaj fushate.

Dr. Thaēi thotė se ka raste kur fėmijėt kanė qenė tė sėmurė nga gripi i cili aktualisht ėshtė i pėrhapur dhe nuk kanė mundur ta marrin vaksinėn me kohė, mirėpo nė dy ditėt e ardhshme nė bazė tė punės sė ekipeve mjekėsore vaksionimi pritet qė tė ryhet sepse askund nė botė nuk ka raste qė kjo tė bėhet qind pėr qind.
A deri nė 97% 

Epidemiologu i kėsaj shtėpie tė shėndetit dr. Fadil Dabinofci ka deklaruar se nė kuadėr tė kėsaj fushate janė angazhuar 17 ekipe profesioniste, disa nga tė cilat do tė jenė statike e disa mobile. Dabinofci tha se janė caktuar 60 punkte dhe afro 80 vendbanime.
 
 
Dr.Hasan Ahmeti ėshtė zgjedhur drejtor shėndetėsor nė QKUK
 
Prishtinė, 15 tetor 2003 - Nė bazė tė rezultateve tė panelit intervistues tė miratuara nė Ministrinė e Shėndetėsisė
drejtor i Departamentit tė Shėrbimeve shėndetėsore nė Ministrinė e Shėndetėsisė ėshtė zgjedhur Dr. Arben Cami.
 
Ndėrkaq drejtor shėndetėsor nė QKUK (Qendra Klinike Universitare e Kosovės) ėshtė zgjedhur Dr.Hasan Ahmeti dhe udhėheqės i Zyrės sė spitaleve, Dr.Skėnder Murati, thuhet nė njė njoftim tė Ministrisė sė Shėndetėsisė.
 
 
"F.tajms": Politikanėt e Beogradit ngadalė po fillojnė tė pranojnė se kurrė nuk do ta kthejnė Kosovėn
 
Londėr, 15 tetor 2003 - Gazeta londineze "Fajnenshėll tajms" nė njė koment redaksional shkruan se liderėt e Serbisė dhe tė Kosovės me shumė vėshtirėsi u detyruan tė bisedojnė, por tė paktėn u takuan dhe nė kėtė mėnyrė filloi procesi i gjatė i pėrcaktimit tė tė ardhmes sė Kosovės.

Gazeta mė tutje shkruan se bashkėsia ndėrkombėtare duhet tė vazddojė me presione mbi tė dyja palėt, sepse pa zgjidhjen e statusit, Kosova do tė mbetet njė vrimė e zezė e pasigurisė nė Evropė.

"Fajnenshėll tajms" shkruan se nė shikim tė parė duket se kurrfarė kompromisi nuk ėshtė i mundur, por politikanėt e Beogradit jozyrtarisht ngadalė po fillojnė tė pranojnė se kurrė nuk do ta kthejnė Kosovėn.

Pėr pavarėsinė e mundshme deri mė tash nuk ėshtė diskutuar nga frika se kjo do tė mund tė shtrohet si precedent pėr pakicat e tjera, sidomos nė Maqedoni.

Ēfarėdo qė tė jetė statusi pėrfundimtar, zgjidhja do tė pėrfshinte praninė e fuqishme tė forcave ndėrkombėtare tė cilat do tė mbronin pakicėn serbe dhe do tė nxisnin kthimin e refugjatėve serbė, pėrfundon "Fajnenshėll tajms" nė njė koment tė vetin.
 
 
Solana lavdėron popullin shqiptar pėr zgjedhjet
 
Bruksel, 15 tetor 2003 - Bashkimi Evropian ka lavdėruar popullin shqiptar, qeverinė shqiptare dhe partitė politike pėr zhvillimin e zgjedhjeve vendore.

Nė njė deklaratė, pėrfaqėsuesi i lartė i BE-sė pėr politikė tė jashtme dhe siguri, Havier Solana, i pėrgėzon ata pėr, siē e quan, "kėtė hap tė mėtejmė drejt respektimit tė zotimeve ndėrkombėtare dhe standardeve pėr zgjedhje demokratike."

Zoti Solana thotė se kėto zgjedhje ishin edhe njė hap drejt njė mjedisi tė pėrmirėsuar politik qė do tė ndihmojė Shqipėrinė t'i afrohet edhe mė shumė Bashkimit Evropian.
 
 
Solana sė shpejti viziton Beogradin e Prishtinėn
 
Bruksel, 15 tetor 2003 - Shefi i diplomcacis dhe i sigurisė sė Bashkimit Evropian Havier Solana, nė kuadėr tė njė turneu ballkanik sė shpejti do tė vizitojė Beogradin dhe Prishtinėn. Mediat e huaja citojnė zėdhėnėsen e Solanės, Kristina Galak, tė ketė thėnė se, pas takimit tė Vjenės, kjo vizitė synon tė inkurarojė pėrfaqėsuesit e Prishtinės dhe tė Beogradit pėr tė vazhduar dialogun e filluar.
 
 
Pėrfundon afati i dorėzimit tė rezultateve nė KQZ
 
Tiranė, 15 tetor 2003 - Ka pėrfunduar afati ligjor pėr dorėzimin e tabelave tė rezultateve nė Komisionin Zgjedhor tė Zgjedhjeve, por zėdhėnėsi i kėtij komisioni Erton Sinani tha se ende ka vonesa nė kėtė proces.
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve po punon pėr nxjerrjen sa mė shpejt tė rezultateve tė zgjedhjeve lokale tė sė dielės.

Ndėrkohė kryeministri shqiptar, Fatos Nano, ka dėnuar incidentet e Himarės dhe i cilėsoi ato si tė importuara nga qarqe tė caktuara qė synojnė tė luajnė me sovranitetin e kufijve tė njė vendi qė po asociohet nė Bashkimin Europian.

Edhe autoritetet e prokurorisė kanė nisur hetimin rreth kėtyre incidenteve qė ndodhen nė ditėn e votimit mė 12 tetor.
 
 
Shqipėria dhe Britania kanė nėnshkruar njė marrėveshje tė re pėr rikthimin e emigrantėve
 
Tiranė, 15 tetor 2003 - Shqipėria dhe Britania e Madhe kanė nėnshkruar njė marrėveshje tė re pėr rikthimin nė Shqipėri tė gjithė emigrantėve ilegalė shqiptarė qė ndodhen nė Britani.

Marrėveshja u nėnshkrua nga minisitri i rendit, Luan Rama, dhe nga ambasadori i Mbretėrisė sė Bashkuar nė Tiranė, David Landsman.

Ambasadori britanik tha se marrėveshje ėshtė shprehje e bashkėpunimit mes tė dy vendeve pėr uljen e emigracionit illegal. Nuk dihet numri i saktė i shtetasve tė Republikės sė Shqipėrisė nė Britaninė e Madhe pasi njė pjesė e mirė e tyre janė paraqitur atje si banorė tė Kosovės dhe kanė kėrkuar azil politik.
 
 
Arafati ka dėnuar ashpėr sulmin mbi konvojin amerikan
 
Gaza, 15 tetor 2003 - Jaser Arafati nėpėrmjet njė deklarate ka dėnuar ashpėr sulmin mbi konvojin amerikan nė Rripin e Gazės, nė tė cilin u vranė tre vetė.

Arafati ka urdhėruar formimin e njė ekipi tė pėrbashkėt palestinezo-amerikan pėr hetuar krimin.
 
 
Nė njė shpėrthim nė Rripin e Gazės kanė humbur jetėn 3 roje tė sigurimt amerikan
 
Gaza, 15 tetor 2003 – Sipas njoftimeve mė tė reja tė Rojterit, njė bombė ka shpėrthyer sot (e merkurė) afėr njė autokolone diplomatike amerikane nė Rripin e Gazės dhe kėshtu ka shkaktuar vdekjen e 3 rojeve tė sigurimit.
 
Ky ėshtė sulmi i parė kundėr zyrtarėve amerikanė nė tri vjetėt e dhunės izraelito-palestineze. xhipi "Ēiroki" i diplomatėve amerikanė ėshtė shkatėrruar krjetėsisht nga shpėrthimi, i cli ka shkaktuar njė gropė tė madhe nė rrugė.
 
Burimet e sigurimit izraelit kanė thėnė se tri rojet e kontigjentit tė sigurimit, janė vrarė, kurse njė diplomat ėshtė plagosur nga shpėrthimi. Mė parė radioja izraelite ka njoftuar pėr gjithsej katėr tė vrarė. Zėdhėnėsi i ambasadės amerikane nė Tel Aviv ka konfirmuar se shpėrthimi ka shkaktuar viktimat amerikane nė fjalė.
 
 
Rebelėt e Ushtrisė se Rezistencės sė Zotit (LRA) kanė vrarė 22 vetė
 
Kampala, 15 tetor 2003 - Rebelėt e Ushtrisė se Rezistencės sė Zotit (LRA) kanė vrarė 22 vetė nė disktriktin Lira nė Ugandėn veriore, ka njoftuar zėdhėnėsi i ushtrisė.

"Kanė vrarė 22 njerėz", ka thėnė koloneli Kris Megazi, duke shtuar se ngjarja ka ndodhur tė hėnėn dhe se nė mesin e tė vrarėve janė edhe katėr gra.

LRA, lėvizje tė cilėn e udhėheq i vetėquajturi profeti dhe mistiku Xhozef Koni, thekson se synon tė pėrmbysė qeverinė e presidentit Joveni Museveni, mirėpo opionionit kurrė nuk i janė bėrė tė ditura aspiratat dhe kėrkesat e "Ushtrisė sė Zotit".
 
 
Nė njė shpėrthim nė Rripin e Gazės kanė humbur jetėn tė pakten 4 amerikanė
 
Gaza, 15 tetor 2003 - Njė bombė, e vėnė anės rrugės, ka shpėrthyer sot (e merkurė) afėr njė autokolone diplomatike amerikane dhe automjeteve tė CIA-s nė Rripin e Gazės dhe kėshtu ka shkaktuar vekjen e tė pakten 4 vetėve, ka bėrė tė ditur radioja izraelite, njofton Rojter.
 
Dėshmitarėt nė vendin e ngjarjes kanė thėnė se njė xhip i diplomatėve amerikanė ėshtė shkatėrruar krjetėsisht nga shpėrthimi dhe nga gropa qė ka shkaktuar ky shpėrthim shihet se ėshtė fjala pėr njė bombė. Policia palestineze nė vendngjarje ka thėnė se ka parė tė pakten dy trupa tė pa jetė, por radioja izraelite ka njoftuar pėr gjithsej katėr tė vrarė.
 
 
Forcat amerikane dhe ato qeveritare afgane kanė vrarė tė pakten 7 luftėtarė talibanė
 
Kabul, 15 tetor 2003 – Forcat amerikane dhe ato qeveritare afgane kanė thėnė se kanė vrarė tė pakten shtatė luftėtarė talibanė nė njė sulm nė pjesėn qendrore tė Afganistanit, njofton BBCnews. Zėdhėnėsi i policisė ka thėnė se po kėshtu janė vrarė edhe tre ushtarė afganė dhe pesė tė tjerė janė plagosur gjatė luftimeve.
 
Luftimet kanė zgjatur dy ditė nė rajonin malor Ēar Ēeno nė provincėn qendrore tė Uruzganit, dikur bastion i talibanėve. Kėto luftime janė zhvilluar pasi KS i OKB-sė ka miratuar rezolutėn qė u mundėson paqeruarjtėsve tė operojnė edhe jashtė kryeqytetit Kabul.
 
 
SHBA-ja janė pėr votimin e projektrezolutės pėr Irakun
 
Uashington - Shtetet e Bashkuara thonė se do tė kėrkojnė votim nė Kėshillin e Sigurimit sot gjatė ditės pėr projektrezolutėn rreth tė ardhmes sė Irakut.

Paralajmėrimi, i bėrė nga ambasadori amerikan, John Negroponte, erdhi pasi zyrtarėt e qarkulluan tekstin e pėrmirėsuar, ku u pėrfshinė edhe disa amandamente tė sugjeruara nga Rusia, Franca dhe Gjermania.

Anėtarėt e Kėshillit tė Sigurimit u takuan vonė natėn pėr tė diskutuar ndryshimet e mundshme tė pėrgatitura pėr tė marrė mbėshtetjen sa mė tė madhe.

Teksti i ri nuk pėrmend data tė posaēme pėr njė afat tė caktuar tė transferimit tė sovranitetit tek qytetarėt e Irakut, njė kėrkesė kyēe e Francės, Rusisė dhe Gjermanisė.
 
 
Kina nis anijen kozmike nė hapėsirė
 
Pekin, 15 tetor 2003 - Kina ka nisur fluturimin e parė nė hapėsirė, duke u bėrė kėshtu vendi i tretė pas Bashkimit Sovjetik dhe SHBA-sė. Njė astronaut i vetėm ishte nė bordin e anijes kozmike Shenzou Pesė, qė u nis nga qendra hapėsinore nė shkretėtirėn Gobi.

Televizioni kinez, qė ndėrpreu programin e rregullt pėr tė paralajmėruar nisjen, njoftoi se anija u nis pėr nė orbitė sipas orarit. Agjencia shtetėrore e lajmeve citoi zyrtarė duke thėnė se misioni ishte njė sukses.
Anija kozmike pritet t'i rrotullohet Tokės katėrmbėdhjetė herė para se tė kthehet pas mė shumė se njėzet orėsh.
 
 
Shpėrthen njė makinė bombė pranė ambasadės turke nė Bagdad
 
Bagdad, 15 tetor 2003 - Njė makinė bombė shpėrtheu pranė ambasadės turke nė Bagdad, duke shkaktuar vdekjen e njė personi dhe plagosjen e rreth 10 tė tjerėve. Forcat policore hapėn zjarr nė ajėr pėr tė shpėrndarė njė turmė njerėzish qė u mblodhėn nė vendin e ngjarjes duke hedhur parulla pro Sadam Huseinit.

Shpėrthimi i djeshėm ishte me sa sa duket sulmi mė i fundit kundėr administratės sė udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara nė Irak dhe ata qė e mbėshtesin atė.

 


  |  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.