|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Veprimtari pėr Nėnė Terezėn

 
 

 
15 tetor 2003 / Ēerēiz LOLOĒI
 
Kroaci
 
Ambasada e RSH-sė nė Zagreb nė bashkėpunim me Misionin Katolik Shqiptar nė Kroaci organizuan tė martėn, me rastin e Ditės sė Lumturimit tė Nėnė Terezės, koncertin me titull “ Nėnė Tereza burim i dashurisė dhe i paqes”.
 
Nė kėtė aktivitetit mori pjesė Presidenti i Kroacisė, Stjepan Mesic dhe  Zv/Kryeministri, Goran Granic.
 
Gjithashtu aktivitetin e pėrshėndetėn me pjesėmarrjen e tyre Zv/Kryepeshkopi i Kishės Katolike kroate, Monsinjor Vladimir Stankoviē si dhe pėrfaqėsues tė administratės sė lartė tė shtetit kroat, Trupi Diplomatik i akredituar nė Kroaci pėrfaqėsues tė diasporės shqiptare etj.
 
Ambasadori i RSH-sė nė Kroaci, Arben Cici mbajti fjalėn e hapjes, ndėrsa  Don Lush Gjergji, biografi i njohur i Nėnė Terezės, foli pėr jetėn dhe veprėn e saj. Nė fund tė aktivitetit u dha njė koncert me instrumentistė dhe kėngėtarė tė njohur tė ardhur nga Shqipėria si dhe me pjesėmarrjen e Korit tė Pėrzjerė tė Katedrales sė Zagrebit. Koncerti u shoqėrua me projektime tė fotografive nga jeta e Nėnė Terezės.   
 
 
Poloni
 
Ambasada e RSH-sė nė Poloni nė bashkėpunim me Universitetin Katolik tė Varshavės, zhvilluan tė marten njė Konferencė shkencore mbi jetėn, veprėn dhe origjinėn e Nėnė Terezės .
 
Nė fjalėn e mbajtur me kėtė rast, Ambasadori i RSH-sė nė Varshavė, Sokol Gjoka, u shpreh se Nėnė Tereza lindi shqiptare dhe u bė Nėnė e tė gjithė botės. ”Ajo tashmė ėshtė kthyer nė simbol tė sakrificės, tė pėrkushtimit, tė dashurisė pėr jetėn, pėr bashkėpunimin dhe integrimin”, theksoi Ambasadori Gjoka.
 
Gjithashtu Konferencėn e ndoqėn dhe e pėrshėndetėn Nunci Apostolik i Vatikanit, kryepeshkopė, pėrfaqėsues tė Zyrės sė Presidentit tė Polonisė, administratės shtetėrore, Ambasadorė dhe pėrfaqėsues tė Trupit Diplomatik tė akredituar nė Poloni, intelektualė polakė, anėtarė tė Shoqatės sė Miqėsisė Poloni-Shqipėri, studentė shqiptarė, profesorė tė Universitetit  Katolik etj.
 
Konferencėn e nderuan me pjesėmarrjen e tyre akademikėt nga Shqipėria, Prof.Zija Xholi, Prof. Josif Adhami dhe jetėshkruesi kosovar i Nėnė Terezės, Dom Lush Gjergji, tė cilėt nė fjalėn e tyre, vunė nė dukje lidhjet e kėsaj gruaje tė vogėl, por me shpirt tė madh, me kombin e vet.
 
Nė fjalėt pėrshėndetėse tė Kryepeshkopit Kovalcik si dhe tė Kardinalit Glemp, u vunė nė dukje pathosi, pėrkushtimi, fisnikėria dhe besimi tek Zoti i kėsaj gruaje me origjinė shqiptare. “Ishte virtyti i saj i lartė, ishte dashuria pėr jetėn dhe besimi tek Zoti ato qė i jepnin force Nėnė Terezės. Nėnė Tereza nuk ishte vetėm njė grua hyjnore, ajo ishte njėkohėsisht edhe njė grua e zakonshme qė i njihte mire hallet dhe vuajtjet e njerėzve, pasi ishte mėkuar qė nė fėmijėri me njė dashuri pėr ta“, theksuan ata nė fjalėn e tyre.
 
 
Spanjė
 
Nėn kujdestarinė e Ministres se Arsimit, Kultures dhe Sportit te Spanjės, Znj. Pilar del Castillo dhe, ne bashkepunim me Ambasadat e Shqiperise, Indise dhe Argjentines, ditėt e fundit prezantua nė Madrid njė libėr fotografik kushtuar Nene Terezes, i gazetarit tė  njohur argjentinas Mario Podestį, dhe u hap e njė  ekspozites fotografike.
 
Per jeten dhe  vepren e Nene Terezes ne Kalkute, qyteti ku ajo zhvilloi veprimtarine e saj humanitare, foli ambasadori i Ķndice ne Madrid, z. Dilip Lahiri.
 
Nė fjalėn e saj ambasadorja e Shqiperise nė Spanjė, Anila Bitri, foli per lidhjet e Nene Terezes me popullin e saj shqiptaret. Ndersa afron 19 Tetori, Dita e Lumturimit te Nene Terezes, njerezit ne mbare boten i rikthehen vepres dhe kujtimit tė Nėnė Terezės, nėnės sė tė varferve e te harruarve, Nėnės sė te gjitheve, ajo ishte pasqyra ku njerezimi shihte vetveten. theksoi ambasadorja Bitri.
 
 Mė tej ajo citoi njė letėr tė shkruar ne shqip nga Nėnė Tereza derguar nga Oslo, diten e marrjes se ēmimit Nobel. “ Une gjithmone e kam ne zemer popullin tem shqiptar. Shume i luti Zotit, qe paqja e tij te vije ne zemrat tona, ne gjithe boten. Lutem shume per fukarate e mi-dhe per mua dhe motrat e mia. Une lutem per Juve. Teresa Bojaxhiu”.
 
Foto-ekspozita kushtuar veprės dhe jetės sė Nėnė Terezės do tė qėndrojė e hapur e hapur nė ambjentet qendrore te Bibliotekes Kombetare tė Madridit deri me daten 19 tetor.
 
Ne kete veprimtari moren pjese njerez te politike, shkences, kultures, artit, perfaqesues te trupit diplomatik te akredituar ne Madrid, te medias si dhe shqiptare me qendrim ne Madrid.
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.