|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

ODIHR: Votimi nė Shqipėri mė mirė se nė tė kaluarėn

 
 

 

14 tetor 2003 / "Zėri i Amerikės"

Organizatat ndėrkombėtare qė vėzhguan zgjedhjet vendore tė ditės sė diel nė Shqipėri vunė nė dukje pėrmirėsime nė krahasim me votimet e mėparshme, por thonė se ende mbeten probleme pėr t’u zgjidhur.

Ambasadori Robert Barry, i cili kryesoi misionin e OSBE-sė, tha se votimi i ditės sė diel u zhvillua nė njė mjedis mė tė pjekur politik se nė tė kaluarėn.

Ai vuri nė dukje se partitė politike e trajtuan njėra tjetrėn si rivale tė ligjshme, pa retorikėn e ashpėr qė ka karakterizuar fushatat e mėparshme. Mirėpo, ai theksoi nevojėn pėr zgjidhjen e tė metave nė mėnyrė qė Shqipėria tė zhvillojė zgjedhje nė pėrputhje me standardet ndėrkombėtare.

Vėzhguesit thanė se Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve i takon merita pėr zhvillimin e zgjedhjeve pėrgjithėsisht nė mėnyrė profesionale, transparente dhe tė drejtė.

Mirėpo, ata theksuan se mungesa e regullave tė efektshme procedurale kishte vonuar zbatimin e vendimeve dhe udhėzimeve tė rėndėsishme, ēlirimin e fondeve pėr fushatėn dhe pėrgatitjen e anėtarėve tė komisioneve tė nivelit mė tė ulėt.

Ata vunė gjithashtu nė dukje se ndryshimet nė momentet e fundit nė listat e votuesve shkaktuan ērregullime ditėn e zgjedhjeve.

Partitė politike e komentojne nė mėnyra tė kundėrta raportin paraprak

Partitė kryesore politike nė Tiranė komunikuan nė mėnyra tė kundėrta raportin paraprak tė vėzhguesve ndėrkombėtarė mbi zgjedhjet vendore. Partia Socialiste u pajtua plotėsisht me vlerėsimet e raportit tė vėzhguesve dhe u angazhua tė respektojė rekomandimet e tyre pėr tė ardhmen.

Kryetari i PS, Fatos Nano, deklaroi se zgjedhjet vendore shėnuan njė pėrparim tė dukshėm nė plotėsimin e standarteve pėr zgjedhjet e lira dhe tė ndershme. “PS deklaron pa ekuivoke se e njeh dhe e pranon rezultatin e kėtyre zgjedhjeve sipas vullnetit tė lirė qė shprehėn zgjedhėsit shqiptarė nė tė gjitha komunat dhe bashkitė. Njėkohėsisht, PSSH fton institucionet zgjedhore tė vazhdojnė tė sillen me korrektėsi nė procesin e administrimit tė dokumentacionit, shqyrtimit tė ankesave zgjedhore dhe nė shpalljen e rezultatit pėrfundimtar brenda afateve ligjore” – tha ai.

Zoti Nano theksoi se autoritetet do tė vazhdojnė punėn pėr saktėsimin e mėtejshėm tė listave zgjedhore, ku sivjet janė rishfaqur pasaktėsi teknike. “Unė kam shėnuar me maturi dhe kėnaqėsi qėndrueshmėrinė e pjesėmarrėsve nė zgjedhje shqiptarė edhe kėtė vit dhe po ndjek me tė njėjtin shqetėsim si publiku dhe institucionet qė ngarkon ligji cėshtjet e konsolidimit tė regjistrit tė votuesve dhe tė zgjidhjes nė tė ardhmen tė problemeve tė informimit tė cdo zgjedhėsi pėr qendrėn e votimit ku ushtron njė nga tė drejtat dhe liritė themelore tė tij”- tha kryeministri.

Zoti Nano tha se zgjedhjet vėrtetuan sėrisht shumicėn socialiste. Ai vlerėsoi fitoren e opozitės nė bashki dhe komuna tė tjera, duke kėrkuar qė kundėrshtimet mbi zgjedhjet tė ndjekin rrugėn ligjore.

Por njė lexim shumė tė ndryshėm i bėri raportit tė vėzhguesve ndėrkombėtarė Partia Demokratike e opozitės. Kryetari i saj, Sali Berisha tha pėr shtypin se raporti i vėzhguesve vėrteton shkeljet e socialistėve dhe kundėrshtimet e opozitės.

“Zgjedhjet nuk ishin tė lira dhe tė ndershme, dhe me Nanon nuk mund tė ketė zgjedhje tė lira dhe tė ndershme. Ambasadori Barry u shpreh qartė se zgjedhjet ishin njė hap drejt plotėsimit tė standardeve, pra zgjedhjet nuk plotėsuan standartet ndėrkombėtare dhe europiane tė zgjedhjeve tė lira dhe tė ndershme”, tha kryetari demokrat.

Zoti Berisha tha se sidomos nė Tiranė dhe Durrės ku PD nuk i njeh zgjedhjet, parregullsitė e listave janė tė mėdha dhe ai do t’u dėrgonte vėzhguesve tė ODIHR materiale voluminoze pėr kėto shkelje.

“Misionet kanė konstatuar se nxjerrja e rezultateve po shkon keq nė Tiranė, nė Durrės dhe Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka dėshtuar tė mbajė zotimin e tij pėr tė nxjerrė rezultatet paraprake dhe vihet nė pikėpyetje shumė finalja, pra nxjerrja e rezultateve nė afatin ligjor. Dihet qė kur rezultatet vonohen, janė duke vepruar manipuluesit”.

Zoti Berisha hodhi poshtė deklaratat e politikanėve socialistė, sipas tė cilėve PS dhe PD kanė pėrgjegjėsi tė pėrbashkėt nė pėrgatitjen e listave. Ai tha se ato janė pėrgatitur nga zyrat shtetėrore tė gjendjes civile dhe janė dėmtuar nga pėrpunimet e ndryshme nė KQZ.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.