|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Libri amerikan: Shkolla e ėndrrave

 
 

 

14 tetor 2003 / Nancy Beardsley / "Zėri i Amerikės"

Sipas njė studimi tė kohėve tė fundit tė institutit Brookings, nxėnėsit amerikanė bėjnė mesatarisht 19 minuta detyra shtėpie ēdo ditė.

Por nė shkollėn e mesme Whitney nė Cerritos tė Kalifornisė ėshtė ndryshe. Nė kėtė shkollė, nxėnėsit zgjedhin lėndėt mė tė vėshtira, rrinė zgjuar deri vonė duke mėsuar dhe konkurrojnė ashpėr pėr rezultate tė shkėlqyera.

Gazetari Edward Humes, fitues i ēmimit Pulitzer shkruan pėr kėtė shkollė nė librin e tij: “School of Dreams: Making the Grade at a Top American High School”. Korrespondentja e Zėrit tė Amerikės, Nancy Beardsley:

Pėr tė shkruar librin e tij tė ri, Edward Humes iu kthye shkollės. Ai mori pjesė nė orė mėsimi, u bė shok me nxėnėsit e tjerė, madje edhe bėri detyra dhe provime. Synimi i tij ishte tė provonte personalisht ngarkesėn e jashtėzakonshme nė shkollėn e mesme Whitney.

Nė librin “School of Dreams: Making the grade at a top American School”, “Shkolla e Ėndrrave: Si tė kesh sukses nė njė nga shkollat mė tė mira tė mesme amerikane”, ai shkruan:

“Ėshtė njė shkollė qė vėrtet vė nė plan tė parė mėsimin. Nė shkollėn Whitney, orėt e mėsimit nuk janė ato ēaste tė mėrzitshme qė ndodhin nė hapėsirat mes atyre gjėrave qė u interesojnė vėrtet nxėnėsve. Orėt e mėsimit janė nė qendėr tė vėmendjes sė nxėnėsve kėtu dhe ta punojnė shumė, mė shumė mendoj sesa nxėnėsit e shkėlqyer tė brezave tė kaluar, sigurisht mė shumė se brezi im”.

Njė nxėnės i shkollės Whiteny e quan “katrėn”, njė numėr magjik. Ai shpesh fle katėr orė, pinte katėr kafe ekspres nė ditė dhe synon numrin katėr, si maksimumin e pėrkryer tė rezultateve pėrfundimtare. Nė Whitney nuk ka probleme me disiplinėn dhe nxėnėsit marrin katėr deri nė pesė lėndė universitare.

Autori Humes thotė se kjo shkollė i sfidon stereotipet e krijuara, sipas sė cilave adoleshentėt mendojnė vetėm pėr t’u zbavitur dhe se shkollat publike nuk mund tė jenė tė suksesshme. Ai shton se kjo shkollė u transformua me njė buxhet modest.

Kjo shkollė u hap para 25 vjetėsh si qendėr tė mėsuari, por nuk kishte shumė nxėnės qė shkonin aty. Ndėrsa ishte gati pėr t’u mbyllur, drejtori dhe disa nga mėsuesit patėn idenė qė tė pėrdornin njė program akademik tėrheqės ku pėrgatitjet pėr tė hyrė nė universitet fillojnė nė moshėn 12 vjeē.

Tani shkolla Whitney pranon 20 pėr qind tė studentėve mė tė mirė tė distriktit, qė duhet nė fillim tė japin njė provim.

Megjithė programin e vėshtirė, ka nga ata nxėnės qė gjejnė njė ekuilibėr mes mėsimit dhe gjėrave tė tjera. Njėri prej tyre ėshtė Yi Wei:

“Mendoj se nė mėnyrė ironike, nuk janė njerėzit mė shumė nėn stres, qė kanė rezultate mė tė mira. Ata nuk ia dalin aq mirė dhe prindėrit ushtrojnė trysni mbi ta. Mė tė suksesshėm janė nxėnėsit, tė cilėt prindėrit i lėnė tė qetė”.

Edward Humes ėshtė dakord me tė dhe thotė se Whitney ėshtė njė shkollė pėr nxėnės ambiciozė, jo thjesht nxėnės me prindėr ambiciozė. Por megjithėse kjo shkollė nuk ėshtė pėr kėdo, ai mendon se disa nga elementet e saj mund tė pėrdoren edhe nė shkolla tė tjera.

Zoti Humes thotė se shumica e nxėnėsve pėr tė cilėt ai shkruan nė librin e tij, janė pranuar nė njė nga universitetet qė ata kanė zgjedhur. Dhe ata janė shumė tė pėrgatitur pėr pėunėn qė i pret nė universitet. Nė fakt ata kanė mė shumė kohė tė lirė tani sesa ē’kishin kur ishin nxėnės nė shkollėn e mesme Whitney.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.