|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Rugova ka vlerėsuar nė Vjenė se vetėm njė Kosovė e pavarur do ta qetėsonte rajonin

 
 

 
   
Vjenė, 14 tetor 2003 - Pas fjalės pėrshėndetėse tė kancelarit austriak Shysel, takimi i Vjenės ka vazhduar me dyer tė mbyllura, ku kanė folur pėrfaqėsuesit e lartė tė bashkėsisė ndėrkombėtare dhe tė Grupit tė Kontaktit, si dhe pėrfaqėsuesit e delegacioneve nga Prishtina dhe Beogradi.
 
Siē njoftohet nga Vjena, pėrfaqėsuesi i lartė i Bashkimit Evropian pėr politikė tė jashtme dhe siguri Havier Solana nė fjalėn e tij ka shprehur kėnaqėsinė pėr fillimin e dialogut Prishtinė-Beograd ngase, sipas tij, ky ėshtė hapi i parė, qė ėshtė hapi mė i vėshtirė pėr bisedime.
 
Ai u shpreh i kėnaqur qė sheh nė sallė pėrfaqėsuesit e Prishtinės dhe tė Beogradit, sepse dialogu shėnon njė pėrparim tė madh nė rrugėn drejt stabilitetit mė tė madh nė Ballkan.
 
Solana gjithashtu ka vlerėsuar se zhvillimi i ngjarjeve nė Kosovė mund tė ketė ndikim tė rėndėsishėm nė shtetet fqinje. Kosova ėshtė zemėr e rajonit tė Ballkanit, jo vetėm gjeografikisht, por edhe politikisht dhe nė aspektin e sigurisė, ka thėnė Solana.

Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova nė fjalėn e tij ka vlerėsuar se nė takimin e Vjenės ka ardhur pėr tė filluar njė proces tė marrėdhėnieve pozitive me fqinjėt nė disa fusha praktike me interes tė pėrbashkėt pėr tė dyja vendet dhe rajonin e Evropės Juglindore nė tėrėsi.

Presidenti Rugova ka theksuar se njohja e njė Kosove tė pavarur, demokratike e paqėsore, e integruar nė BE, dhe nė NATO dhe nė miqėsi tė pėrhershme me SHBA-tė, do tė qetėsonte rajonin. Ai gjithashtu ka theksuar progresin qė ėshtė bėrė nė Kosovė nė fushėn e sigurisė, tė ekonomisė dhe nė konsolidimimin e demokracisė.
 
Ai ka thėnė se tashmė nė Kosovė janė kthyer mbi 7000 tė zhvendosur, ndėrkaq udhėheqja e Kosovės dhe institucionet e saj po bėjnė ē'ėshtė e mundur pėr integrimin e tė gjitha minoriteteve dhe grupeve etnike nė shoqėrinė e Kosovės, ashtu siē e meriton njė shoqėri e vėrtetė demokratike. Ai pėrshėndeti bashkėsinė ndėrkombėtare qė ėshtė nismėtare e kėtij dialogu.

Ndėrkaq, nga pala serbe ka folur zv.kryeministri serb Nebojsha Ēoviq, i cili ka pėrsėritur akuzat kundėr Kosovės pėr spastrime etnike dhe se gjoja nėn presionin e udhėheqjes sė saj nuk kanė mundur tė marrin pjesė nė bisedime pėrfaqėsuesit e pakicave Milan Todorviq dhe Resmije Mumxhi.
 
Ēoviqi ka akuzuar zyrtarėt e Prishtinės qė nė vend qė ta shfrytėzojnė Vjenėn si takim pėr dialog pėr problemet kryesore po vazhdojnė ta pajisin Kosovėn me atribute shtetėrore. Sipas tij, me njė varg vendimesh tė papjekura tė autoriteteve tė Prishtinės, dialogu ka humbur rėndėsinė qė ėshtė pritur.

Takimi i Vjenės tashmė ka pėrfunduar dhe priten tė bėhen tė ditura konkluzionet e tij nga shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.