|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Zgjedhjet nė Shqipėri: incidentet nga tė huajt

 
 

 
14 tetor 2003 / TN
 
HIMARĖ, TRITOL NĖ QENDRĖN E VOTIMIT NGA NJE ANETAR I PBDNJ-S
 
Anėtari i Partisė sė tė Drejtave tė Njeriut tenton tė hedhė nė erė qendrėn e votimit nė Himarė. Njė kallėp tritoli ėshtė hedhur nga Kozma Pelo pranė njė qendre votimi nė qytet, mbrėmė rreth orės 19:00. Polici M. Peēuli u plagos nga shpėrthimi i lėndės eksplozive, ndėrkohė qė ka patur edhe disa dėme tė vogla materiale nė objektet pranė. Tė lėnduar kanė mbetur edhe dy qytetarė qė ishin duke shkuar pėr tė votuar nė qendėr.
 
Policia ka arritur qė pak minuta pas ngjarjes, tė identifikojė dhe shpallė nė kėrkim simpatizantin e PBDNJ-sė, i cili ka qenė edhe autori qė shkaktoi shpėrthimin. Burime zyrtare tė Ministrisė sė Rendit Publik, thane se e kanė vlerėsuar si incident tė rėndė ngjarjen e ndodhur, qė cėnon rendin dhe sigurinė, pikėrisht nė momentet qė gjithēka po shkonte mirė.
 
Kemi marrė tė gjitha masat, ėshtė identifikuar autori i hedhjes sė lėndės eksplozive dhe brenda pak kohe do tė arrestohet,- thanė kėto burime. Ngjarja, pėr momentin, lidhet me zgjedhjet dhe synimi i saj, sipas burimeve policore qė kanė hetuar atentatin, ishte krijimi i njė tensioni nė momentet qė komisionet kishin nisur procesin e numėrimit tė votave.
 
Pėrgjithėsisht, dita e votimit nė Himarė ka kaluar e qetė, po pikėrisht, kur ka filluar numėrimi, Pelo ka kaluar pranė qendrės qė votimit, qė ndodhet nė qytet dhe ka hedhur me fitil tė ndezur njė kallėp tritoli. Megjithėse policėt qė ruanin qendrėn janė pėrpjekur tė shmangen, nuk kanė shpėtuar pa plagė. Burime tė policisė thanė se punonjėsit e rendit kanė marrė plagė nė gjymtyrėt e trupit dhe nė kėmbė, por janė jashtė rrezikut pėr jetėn. Jashtė rrezikut janė edhe dy qytetarėt e tjerė. Katėr tė dėmtuarit janė ēuar nė spitalin e qytetit ku kanė marrė edhe mjekime. Ata kanė rrėfyer pėr autorėt edhe se si ndodhi ngjarja.
 
 
DIPLOMATI MAQEDON, INCIDENT NE LIQENAS
 
Sekretari i Ambasadės Maqedonase, Stefan Silski, ka lėvizur gjatė paradites sė djeshme nė zonat e Liqenasit me njė Fuoristradė me targa CD 1703. Sipas burimeve zyrtare tė Ministrisė sė Rendit Publik, mjeti me tė cilin ka lėvizur Silski mbante mbishkrimet OSBE dhe ODHIR.
 
Burime tė policisė, thanė gjatė ditės sė djeshme se sekretari i Ambasadės Maqedonase, Stefan Silski, gjatė lėvizjes sė tij nėpėr zonat e Liqenasit, ka takuar disa nga banorėt e zonave qė merrnin pjesė nė procesin e zgjedhjeve. Policia deklaroi se Silski ishte interesuar gjatė kėtyre takimeve mbi procesin zgjedhor, ndėrsa paraqitej si vėzhgues i huaj. Gjatė lėvizjeve tė djeshme, ai ėshtė prezantuar me njė dokument identifikimi tė OSBE-sė, si vėzhgues i kėtij organizmi. Ministri i Rendit i ka kėrkuar nė mėnyrė zyrtare ambasadorit tė OSBE-sė sqarimin e pozicionit tė kėtij diplomati.
 
Gazeta Panorama
13 Tetor 2003
 
 
NJĖ SHTETAS GREK NĖ ZYRĖN E OMONIAS
 
Nė zyrėn e Omonias ne Himare takojme njė person tė gjatė, zeshkan, qė vazhdimisht mbante nė dorė njė libėr fetar. Por sapo njerėz tė ndryshėm, pėrkrahės tė Omonias lexonin emrat e tyre nė lista, greku pėrcaktonte listat duke u treguar atyre vendin apo numrin rendor.
 
Dukej qė ai i njihte mirė listat e votimit. Pyes njėrin prej kryetarėve tė kryesisė pėr kombėsinė e kėtij njeriu dhe marr pėrgjigjen se: ėshtė korrieri ynė, di anglisht dhe mban lidhjet tona me ndėrkombėtarėt, dhe pėrkrahėsit tanė himariotė. Ai e kuptoi pyetjen tonė dhe pėrgjigjet nė greqisht: thuaji gazetarėve se unė jam bregas dhe dhėndėr nė Himarė.
 
Biseda u ndėrpre nga njė telefonatė, sė cilės greku iu pėrgjigj me fjalėt: mirė, mirė, do tė fitojmė (nė gjuhėn e grekėrve). Pėr veprimtarine e shtetasit grek nė zyrat e Omonias pyetėm edhe pėrfaqėsuesin e ISEF-it nė Himarė, Dikson Baily. Ai pohoi pėr Shekullin se ėshtė nė dijeni tė veprimtarise tė shtetasit grek si dhe tė emigrantėve tė sjellė falas nė Himarė, gjė qė sipas tij tensionojnė zgjedhjet pėr tė siguruar fitoren e kandidatit tė PBDNJ, Vasil.
 
Edhe pse ndalohet me ligj pjesėmarrja e personave me shtetėsi tė huaj nė procesin e votimit, duket se pėr Himarėn nuk duan ta zbatojne ligjin.
 
Gazeta Shekulli
13 Tetor 2003
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.