|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

ME SHKAS

 
 

A KANĖ SHQIPTARĖT QENDĖR TĖ VENDOSJES POLITIKE, NĖSĖ PO, ATĖHERĖ KU ĖSHTĖ SELIA E SAJ..?!

 
 

 
13 tetor 2003 / Shkruan: Rexhep ELEZAJ
 
Ftesa e PSSP tė OKB-sė z. Hari Holkeri drejtuar udhheqėsve kosovarė pėr tė marrė pjesė nė takimin e Vjenės i paraparė tė mbahet me 14 tetor 2003 me tė cilin nisė kontakti dhe dialogu i parė zyrtar pas luftės midis Prishtinės dhe Beogradit, pėrpos se ka shkaktuar dilema dhe kundėrthėnie brenda spektrit politik shqiptar, ka shtruar pėr diskutim njėrėn ndėr ēėshtjet mė delikate tė politikės shqiptare nė pėrgjithėsi, dhe ajo ėshtė; a kanė shqiptarėt qėndėr tė vendosjes politike pėr marrjen ose refuzimin e vendimeve tė cilat kanė rėndėsi jetike pėr popullin shqiptar padallim?!
 
Fjala ėshtė pėr qendėr tė vendim-marrjeve politike e cila sipas kodit dhe hierarkisė shtetrore tė ēdo vendi dhe shoqėrie “selinė” e vetė e ka pranė organeve dhe institucioneve shtetrore, siē janė presidenca e shtetit, qeveria, parlamenti si dhe mekanizmat tjerė shtetror tė cilėt sipas resorėve qė udhheqin marrin pjesė nė pėrpunimin dhe pėrgaditjen e vendimeve politiko-shtetrore. Natyrisht se kjo procedurė ligjore ėshtė e zakonshme nė ēdo administratė shtetrore e cila me pėrpikshmėri zbatohet nga organet ekzekutive tė shtetit, pra, nga qeveria dhe bartėsit e funksioneve mė tė larta tė saj siē ėshtė kryeministri zv/kryeministrat, ministrat, kėshilltarėt ose tė ngarkuarit e posaēėm tė saj, etj.
 
Takimi i Vjenės midis palės shqiptare dhe asaj serbe, i paralajmėruar si dialog shqiptaro-serb ka qitė nė shesh pėr tė satėn herė, edhe pse ishin tė njohura, mangėsi dhe ēarje tė vjetra brenda spektrit politik shqiptar nė Kosovė. Me njė fjalė shkuarja nė takimin e Vjenės ka zhveshur faktin e hidhur se nė Kosovė, megjithė funksionimin e njė numri tė organeve shtetrore me kompetenca jo tė plota, por tė njohura ndėrkombėtarisht, se hierarkia dhe ligji mbi administratėn shtetrore ende nuk funksionon si duhet, qė pėrpos obligimeve qė ka pėr ta udhhequr shtetin, ajo (qeveria) ka edhe detyrimet e saja parėsore pėr marrjen e vendimeve me peshė madhore pėr popullin siē ėshtė lufta, paqja, marrėveshjet bilaterale dhe multilaterale me vendet tjera, vendimet pėr ose mos pjesėmarrje nė tubimet me karakter ndėrkombėtar ku vendoset pėr ēėshtje me interes politik dhe ekonomik siē ėshtė tani rasti i takimit me serbėt, etj, qė tė gjitha tė njė rėndėsie tė veēantė politike dhe diplomatike pėr Kosovėsn dhe shqiptarėt.
 
Pra, pėrēarjet brenda spektrit politik shqiptar rreth pjesėmarrjes ose mos pjesėmarrjes nė dialogun me Beogradin, bile edhe pėrplasjet politike brenda disa partive tona politike ka shpaluar akoma mė shumė realitetin shumė tė hidhur nė politikėn shqiptare nė Kosovė se shqiptarėt ende nuk e kanė tė ndėrtuar Qėndrėn e vendosjeve politike, gjė qė jep tė kuptohet, se edhe katėr vite pas mbarimit tė luftės si dhe pas pėrvojės sė hidhur nė aspektin e marrjes sė vendimeve pėr fillimin e luftės ēlirimtare, ajo ende nuk ėshtė e konsoliduar si duhet nė shumė aspekte. Pėrkundrazi, kjo zbulon faktin se mendėsia politike shqiptare vazhdon tė vuajė nga plagėt e vjetra tė bartura nga mentaliteti politik monist e cila politikės shqiptare i ka sjellė dhe po i sjellė dėmė tė pariparueshme.
 
Sepse brenda njė shoqėrie tė organizuar nė bashkėsi shtetrore nuk mund tė ketė mė shumė se njė qendėr tė vendosjes politike, nuk mund tė ketė, pra, shumė “koka” politike qė udhheqin me shtetin, nuk mund tė ketė shumė “baballarė” dhe shumė “liderė” tė kombit, etj, tė cilėt secili krye me vete bėjnė politikėn kombėtare, i cili ose tė cilėt sipas shijeve dhe tekeve tė tyre nxjerrin vendime tė mėdha politike, i cili ose tė cilėt pa u konsultuar mirė me tė gjitha forcat politike nxjerrin vendime “historike” pėr tė ardhmėn e popullit, i cili ose tė cilėt duke menduar se paraqesin forcėn kryesore politike nė shoqėri marrin vednime tė rėndėsishme pėr shoqėrinė dhe tė ardhmėn e saj.
 
Kjo nuk ėshtė mėnyra e marrjes dhe e aprovimit tė vendimeve politike qė kanė tė bėjnė me fatet dhe tė ardhmėn e njė populli! Kjo nuk ėshtė as praktika politike tė cilėn duhet ta zbatojnė shqiptarėt pėr ta organizuar shtetin i cili duhet tė funksionojė mbi baza dhe rregulla tė mirėfillta juridike dhe demokratike tė miratuara qė mė parė me konsenzus tė plotė politik. Prandaj, ēdo vendim i cili merret jashtė kėtyre normave e qė ka tė bėjė me ēėshtje tė rėndėsisė sė veēantė pėr shtetin dhe shoqėrinė, nuk mund tė jenė tjetėr veēėse vendime ilegjitime dhe shumė tė dėmshme pėr kauzėn politike dhe kombėtare tė popullit shqiptar nė Kosovė.
 
Qeveria e Kosovės ėshtė dashur qė para fillimit tė bisedimeve Prishtinė-Beograd tė marrė vendimet nė harmoni me kompetencat e saj, t’i nxjerrė ato para Kuvendit, jo pėr tė marrė “vizė” pėr shkuarje nė Vjenė, por vetėm pėr t’i njoftuar deputetėt me vendimet e saja; si pėr pėrbėrjen e delegacionit, ashtu dhe me projekt-platformėn e bisedimeve me palėn serbe. Por edhe me vendimin e saj eventual pėr mospjesėmarrje nė bisedime, ndonėse njė procedurė e kėtillė e “verifikimit” do tė ishte deri diku e justifikuar, kur tė merret parasysh fakti se shqiptarėt kėsaj rradhe duhej tė dialogojnė me ata qė kanė vrarė dhe masakruar me mijėra shqiptarė para vetėm katėr vitesh. Pra, tė dialogojnė me serbėt tė cilėt gjatė gjithė shekullit tė kaluar ushtruan terrorizėm shtetror nė Kosovė. Nisur nga ky pikėvėshtrim, mund tė kuptohen plotėsisht hezitimet e disa politikanėve tanė pėr t’u ulur nė njė tyezė bisedimesh me gjelatėt e deridjeshėm tė popullit tė cilit i takojnė. Mirėpo, shikuar nė aspektin e rrjedhave dhe ngjarjeve politike katėr vite pas mbarimit tė luftės del shumė i qartė realiteti se rrethanat e tanishme politike nė botė janė krejtėsisht tjera krahasuar me ato nė kohėn para dhe gjatė luftės nė Kosovė, sidomos pas ngjarjeve tragjike tė 11 shtatorit 2001 nė Nju York dhe Washington, sepse tanimė ėshtė bėrė e qartė se bota ka hyrė nė njė fazė tė re tė historisė njerėzore.
 
Prandaj, duke i patur parasysh kėto si dhe shumė ndryshime nė politikėn ndėrkombėtare kundrejtė zhvillimeve botėrore nė fushėn e marrėdhėnieve politike, ekonomike, kulturore dhe tekniko-teknologjike midis popujve dhe kontinenteve, del poashtu shumė e qartė nevoja se edhe politika shqipatare duhet tė ecėn nė kahje dhe harmoni me kėto ndryshime, posaēėrisht nė aspektin e ndėrtimit tė raporteve tė reja midis popujve dhe shteteve si brenda njė rajoni, ashtu edhe mė gjėrė nė kontinent.
 
Kjo nėnkupton gjithashtu faktin se politika shqiptare tani duhet tė merrė hapa tė guximshėm politik qė kanė rėndėsi dhe peshė tė madhe politiko-diplomatike pėr tė ardhmėn e Kosovės, sepse hezitimi ose tėrheqja nga fronti politik nė ēastet mė delikate politike qė po kalon Kosova, rezignimi ose mosnjohja sa duhet e rėndėsisė politike tė funksioneve qė bartin disa politikanė tanė, marrja e vendimeve tė njėanshme politike konsekvencat e sė cilės mund tė jenė tėpėr tragjike pėr tė ardhmėn e shqiptarėve dhe Kosovės, etj, nuk mund tė kuptohen ndryshe veēėse si abuzim i qėllimshėm politik pėrmes tė cilit synohet arritja e qėllimeve tė caktuara politike. Kjo, natyrisht nuk i bėn nderė askujt nė kėto ēaste, mė sė paku atyre tė cilėt ende pa i mbushur pesė vite nė politikė lėshojnė frontin e luftės diplomatike e cila nuk ėshtė aspak mė e lehtė se ajo nė frontin ushtarak. Ballafaqimi me armikun nė tryezėn e bisedimeve diplomatike ėshtė trimėri dhe menēuri, ngase tė gjitha faktet qė e mundin dhe e turpėrojnė palėn serbe nė kėtė tryezė janė dhe qėndrojnė nė anėn e shqiptarėve, prandaj frika se kėto bisedime janė tė herėshme ėshtė e pajustifikuar.
 
Prandaj, nga e gjithė kjo qė thamė pashmangshėm shtrohet pyetja: a kanė sot shqiptarėt qendėr tė vendosjes politike, dhe nėsė po, atėherė ku ėshtė “selia” e saj?! Kush udhheqė mė tė, cili politikan shqiptar i fundit e vė nėnshkrimin mbi ato vendime, cilėt janė ata tė cilėt i mbajnė nė duar frenjėt e politikės nė Kosovė, etj?! Nėsė kemi njė qėndėr tė tillė, atėherė ajo do duhej tė ishte brenda institucioneve shtetrore, brenda vet sistemit juridik dhe legjislativ, brenda mekanizmave qė krijojnė dhe zbatojnė politikėn shtetrore dhe kombėtare pėrmes normave dhe rregullave tė mirėfillta juridike, politike dhe demokratike. Ēdo vendim politik i cili merrėt brenda grupeve tė caktuara, qoftė edhe brenda vet partive politike, nuk mund tė jet i zbatueshėm derisa tė mos e kalojė rrugėn procedurale tė verifikimit i prezentuar, qoftė nė formė propozimi, qoftė nė formė vendimi politik.
 
Pėrndryshe si tė tilla, d.mth. si tė paaprovuara nga tė gjithė nuk mund tė kenė as forcėn obligative pėr subjektet shtetrore. Pra, janė organet e shtetit ato tė cilat duhet ta pėrbėjnė Qėndrėn reale tė vendosjeve politike, ekonomike dhe kulturore siē ndodhė nė tė gjitha shtetet perėndimore, qė kėshtu do duhej tė ndodhė edhe nė Kosovė, e jo qė grupet e caktuara tė shndėrrohėn nė qendra tė vendosjeve politike. Nėsė ne si shoqėri e cila aspiron arritjen e pavarėsisė deri mė tani nuk e kemi ndėrtuar ose respektuar
 
Qėndrėn e vendim-marrjeve politike, ku tė gjitha propozimet dhe idetė politike pėrpunohen mirė e mirė e mėpastaj nė formė tė vendimeve tė pėrbashkėta edhe tė aprovohėn, fletė pėr dėshtime politike nė planin e ndėrtimit tė shtetit tė mirėfilltė juridik, dhe kėtė e dėshmuan edhe njėherė mos harmonizimet e fundit tė qėndrimeve dhe vendimeve rreth (mos) shkuarjes sė delegacionit tonė tė kompletuar nė Vjenė, tė cilat (dėshtimet) nuk janė tjetėr veēėse rrejedhojė e gjithė asaj qė cekėm mė lartė, por qė njėkohėsisht dėshmon edhe ate se disa politikanė shqiptarė (jo vetėm nė Kosovė) ende nuk janė vetėdijėsuar sa duhet si dhe nė ate nivel i cili popullit dhe shtetit shqiptar tė Kosovės i garanton tė ardhme mė tė sigurtė. Mjerisht!
 
13.10.2003
 
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.