|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E marte, 14 tetor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Fjala e Presidentit tė Kosovės Ibrahim rugova ne takimin e Vjenės

 • Presidenti Rugova ka vlerėsuar nė Vjenė se vetėm njė Kosovė e pavarur do ta qetėsonte rajonin

 • Galak: Zhvillimi sotėm ishte shumė i rėndėsishėm dhe e konsiderojmė hap pėrpara

 • Nė Vjenė filluan bisedimet pėr ēėshtje praktike Prishtinė –Beograd

 • Nė rajonin e Pejės pėr 9 muajt e kėtij viti janė vrarė 26 persona

 • Sot nė Prishtinė u mbajt njė protestė kundėr fillimit tė bisedimeve nė Vjenė

 • Nė zgjedhjet nė Azerbajxhan nė cilėsinė e monitoruesve do tė marrė pjesė edhe njė grup nga Kosova

 • Nesėr pėrurohet i objekti i shkollės sė mesme nė fshatin Rogovė tė Gjakovės, i ndėrtuar nga USAID-i

 • Trafoja e re, njė investim kapital pėr komunėn e Podujevės pėr furnizimin stabil me energji elektrike

 • Zėvendėskryeministri i Maqedonisė Musa Xhaferi thotė se kosovarėt duhet t'i pėrgjigjen pozitivisht ftesės pėr dialog me Beogradin

 • Ministrat e jashtėm tė vendeve tė BE-sė nė Luksemburg sėrish i dhanė mbėshtetje tė plotė dialogut Prishtinė – Beograd

 • OSBE-ja i vlerėson zgjedhjet nė Shqipėri njė hap tė rėndėsishėm drejt njė demokracie tė plotė

 • Pritet fjala e vėzhguesve pėr zgjedhjet nė Shqipėri

 • Sali Berisha tha se PD ėshtė mė tash forca e parė politike nė vend, por PS thotė se ka fituar bindshėm

 • Pėr nė Irak u nis njėsiti i dytė i ushtarak paqeruajtės shqiptar

 • Sot nė Bukuresht tė Rumanisė do tė fillojė punimet samiti i parė rajonal pėr investime

 • Ushtria izraelite dėbon 15 tė arrestuarė palestinezė nga Bregu Perendimor nė Rripin e Gazės

 • Nė njė aksident trafiku nė Luiziana tė SHBA-ve, kanė humbur jetėn 8 vetė, kurse janė lėnduar 15 tė tjerė

 • Operacionet izraelite kanė vazhduar edhe sot nė kampin palestinez Rafah

 • Djali i Osama bin Ladenit ka rol kryesor nė sulmet vetėvrasėse tė rrjetit tė Al Kaidės

 • Mirėpritet projekt rezoluta pėr Irakun

 • Nė luftimet nė Qerbela janė vrarė rreth 10 vetė dhe janė plagosur shumė tė tjerė

 • Sadam Hysein mund tė jetė i fshehur nė shtėpinė e stėrgjyshve tė tij nė Tikrit

 
  
Fjala e Presidentit tė Kosovės Ibrahim rugova ne takimin e Vjenės
 
   
Vjenė, 14 tetor 2003 - Nė takimin e sotėm nė Vjenė mes delegacionit tė Kosovės dhe atij tė Serbisė tė zhvilluar nė pallatin Hofburg, nė emėr tė Kosovės foli Presidenti Ibrahim Rugova. Mė poshtė po japim teksitn e plotė tė diskutimit tė Presidentit Rugova.

"Pėrshėndes hapjen e kėtij takimi nė Vjenė, tė rėndėsishėm pėr vendin tim dhe pėr rajonin e Evropės Juglindore si dhe pėr BE, NATO-n dhe SHBA.Nė fillim dėshiroj tė flas shkurt pėr progresin qė ka arritur Kosova gjatė katėr vjetėve pas luftės, nė liri. Kosova ka bėrė njė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės.
 
Gjendja e sigurisė publike ėshtė mė e mirė. Policia e Kosovės ėshtė forcuar dhe kemi filluar specializimin e saj. Kėshtu policia e Kosovės bashkė me policinė e UNMIK-ut dhe me KFOR-in / NATO-n bėn sigurinė e vendit. Nė tė njejtėn kohė ėshtė nė vendosje e sipėr rendi dhe ligji. Gjykatat nė tė gjitha nivelet po veprojnė deri te Gjykata Supreme e Kosovės.
   
Do theksuar se Kosova ka pasur progres tė mirė edhe nė ndėrtimin e demokracisė. Gjatė vitit tė kaluar u mbajtėn zgjedhjet e dyta lokale me mandat katėrvjeēar. Qė njė vit e gjysmė funksionojnė institucionet qendrore: Parlamenti, Qeveria dhe Presidenti i Kosovės, nė bazė tė zgjedhjeve nacionale tė vitit 2001. Parlamenti i Kosovės ka miratuar me dhjetėra ligje nė tė gjitha fushat e jetės pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės.

Njė progres tė shquar kemi pasur edhe nė integrimin e grupeve etnike, apo tė minoriteteve. Sot tė gjitha minoritetet marrin pjesė aktive nė tė gjitha institucionet e Kosovės, nė nivel qendror dhe lokal.
 
Nė Parlament dhe nė Qeveri kemi vende tė rezervuara pėr minoritetet. Kėshtu nė Parlament, nga 120 vende, 20 janė tė rezervuara pėr minoritetet, plus vendet e fituara me votė. Nė Qeveri e cila ka 10 ministri, dy ministra janė nga minoritetet. Ky ėshtė njė progres nė planin e integrimit administrativ. Duhet thėnė se pėr ditė e mė shumė shoqėria e Kosovės po bėhet mė e integruar.

Do tė punojmė mė shumė nė planin e komunikimit midis shumicės shqiptare dhe minoritetet siē janė serbėt, boshnjakėt, turqit, goranėt, romėt, ashkalinjtė dhe egjiptianėt. Pra, duhet tė punojmė mė intensivisht nė fushėn e pajtimit dhe tė mirėkuptimit tė tė gjithė kosovarėve, proces tė cilin e kemi filluar.

Po ashtu nė planin e kthimit tė refugjatėve kemi shėnuar progres. Janė kthyer mbi 7.000 njerėz tė grupeve minoritare, kryesisht serbė. Tė gjitha institucionet e Kosovės janė pėrcaktuar pėr njė kthim individual tė tė gjithė atyre qė dėshirojnė tė jetojnė nė Kosovė. Nga shumica shqiptare, qindra mijėra njerėz, vazhdojnė tė qėndrojnė nė Europė dhe SHBA, sepse nuk mund tė kthehen pėr shkak tė gjendjes sociale e ekonomike tė Kosovės. Unė e them se pas luftės, tash nė Kosovė, tė gjithė jemi mė pak.

Me kėtė rast do thėnė se edhe nė fushėn e ekonomisė kemi pasur progres. Sektori privat ėshtė mjaft i fuqishėm e dinamik. Kosovarėt janė popull ndėrmarrės. Vetėm njė fakt 95% tė buxhetit Kosova e ka bėrė nga tė hyrat e veta.

Objektivat e institucioneve shtetėrore tė Kosovės janė: zhvillimi ekonomik, tėrheqja e investimeve dhe krijimi i vendeve tė punės pėr tė rinjtė. Kėto ditė kemi filluar privatizimin sė bashku me UNMIK-un si proces pozitiv ekonomik. Mund tė themi se Kosova po hyn nė fazėn e njė jete normale tė njė vendi.

Ėshtė politikė nacionale e Kosovės tė ndėrtojė marrėdhėnie tė mira me tė gjithė fqinjtė e saj. Mund tė themi se edhe nė kėtė fushė kemi pasur progres. Kėshtu me Shqipėrinė kemi marrėdhėnie tė mira, me Republikėn e Maqedonisė kemi filluar njė progres si dhe me Malin e Zi.
 
Sot jemi tubuar nė Vjenė qė tė fillojmė njė proces tė marrėdhėnieve pozitive fqinjėsore me Serbinė nė disa fusha praktike me interes pėr tė dy vendet dhe pėr rajonin e Evropės Juglindore. Pėr fillim kemi pranuar tė bisedojmė pėr bashkėpunim nė fushėn e energjisė, qė ėshtė problem pėr gjithė rajonin e Evropės Juglindore, pastaj ēėshtjen e tė zhdukurve nga lufta qė krijon shqetėsime tė vazhdueshme, pėr ēėshtjen e kthimit tė refugjatėve nė baza individuale tė atyre qė dėshirojnė tė jetojnė nė Kosovė, si dhe pėr ēėshtje tė transportit dhe tė telekomunikacionit, qė ėshtė me rėndėsi pėr tė dy vendet dhe pėr rajonin. Me kėtė rast do tė themelohen grupe punuese, tė cilat do tė prodhojnė marrėveshje nė nivel tė dy vendeve.

Sot kėtu, nė Vjenė jemi takuar pėr tė biseduar pėr disa ēėshtje praktike midis dy vendeve, Serbisė dhe Kosovės. Dėshiroj tė theksoj se ėshtė pozitive se tė gjitha vendet e rajonit tė Evropės Juglindore aspirojnė pėr integrim nė BE dhe nė NATO. Kėtė e aspiron dhe po pėrgatitet edhe vendi im Kosova.
 
Pra, njė Kosovė demokratike, paqėsore e pavarur dhe e integruar nė BE e NATO dhe nė miqėsi permanente me SHBA. Ky aspirim ėshtė nė tė mirė tė qytetarėve tė Kosovės dhe do ta qetėsonte rajonin e Evropės Juglindore. Kosova ėshtė e gatshme t’i pranojė obligimet ndėrkombėtare.

Do tė pėrdor autoritetin tim sė bashku me PSSP-nė, zotin Holkeri, qė nė bisedat rreth ēėshtjeve praktike tė involvohen strukturat qeveritare tė Kosovės.

Ndėrsa gjendemi nė kėtė takim, dėshiroj tė theksoj se e kaluara nuk bėn tė harrohet, sepse mund tė pėrsėritet nė forma mė tė kėqia, por duhet tė shikojmė kah e ardhmja. Shpresoj se njė ditė Serbia do tė kėrkoj falje pėr masakrat e luftės nė Kosovė, qė do t’i lehtėsonte marrėdhėniet midis dy vendeve dhe dy popujve.
Nga ky takim i Vjenės, e pėrshėndesim Presidentin Bush, Kryeministrin Bler, Presidentin Shirac, Kancelarin Shreder dhe Kryeministrin Berluskoni.

Pėrshėndetje tė veēantė i bėjmė Atit tė Shenjtė Papa Gjon Pali II, qė gjithmonė lutet pėr Kosovėn dhe paqen e popujve.

Me kėtė rast e falėnderoj zotin Holkeri qė ka punuar shumė pėr realizimin e kėtij takimi.
Po ashtu e falėnderoj Presidentin Klestil, Kancelarin Shysel dhe Qeverinė austriake pėr mikpritjen, ashtu siē di Vjena ta bėjė kėtė".
 
 
Presidenti Rugova ka vlerėsuar nė Vjenė se vetėm njė Kosovė e pavarur do ta qetėsonte rajonin
 
Vjenė, 14 tetor 2003 - Pas fjalės pėrshėndetėse tė kancelarit austriak Shysel, takimi i Vjenės ka vazhduar me dyer tė mbyllura, ku kanė folur pėrfaqėsuesit e lartė tė bashkėsisė ndėrkombėtare dhe tė Grupit tė Kontaktit, si dhe pėrfaqėsuesit e delegacioneve nga Prishtina dhe Beogradi.

Siē njoftohet nga Vjena, pėrfaqėsuesi i lartė i Bashkimit Evropian pėr politikė tė jashtme dhe siguri Havier Solana nė fjalėn e tij ka shprehur kėnaqėsinė pėr fillimin e dialogut Prishtinė-Beograd ngase, sipas tij, ky ėshtė hapi i parė, qė ėshtė hapi mė i vėshtirė pėr bisedime.
 
Ai u shpreh i kėnaqur qė sheh nė sallė pėrfaqėsuesit e Prishtinės dhe tė Beogradit, sepse dialogu shėnon njė pėrparim tė madh nė rrugėn drejt stabilitetit mė tė madh nė Ballkan. Solana gjithashtu ka vlerėsuar se zhvillimi i ngjarjeve nė Kosovė mund tė ketė ndikim tė rėndėsishėm nė shtetet fqinje. Kosova ėshtė zemėr e rajonit tė Ballkanit, jo vetėm gjeografikisht, por edhe politikisht dhe nė aspektin e sigurisė, ka thėnė Solana.

Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova nė fjalėn e tij ka vlerėsuar se nė takimin e Vjenės ka ardhur pėr tė filluar njė proces tė marrėdhėnieve pozitive me fqinjėt nė disa fusha praktike me interes tė pėrbashkėt pėr tė dyja vendet dhe rajonin e Evropės Juglindore nė tėrėsi.

Presidenti Rugova ka theksuar se njohja e njė Kosove tė pavarur, demokratike e paqėsore, e integruar nė BE, dhe nė NATO dhe nė miqėsi tė pėrhershme me SHBA-tė, do tė qetėsonte rajonin. Ai gjithashtu ka theksuar progresin qė ėshtė bėrė nė Kosovė nė fushėn e sigurisė, tė ekonomisė dhe nė konsolidimimin e demokracisė.
 
Ai ka thėnė se tashmė nė Kosovė janė kthyer mbi 7000 tė zhvendosur, ndėrkaq udhėheqja e Kosovės dhe institucionet e saj po bėjnė ē'ėshtė e mundur pėr integrimin e tė gjitha minoriteteve dhe grupeve etnike nė shoqėrinė e Kosovės, ashtu siē e meriton njė shoqėri e vėrtetė demokratike. Ai pėrshėndeti bashkėsinė ndėrkombėtare qė ėshtė nismėtare e kėtij dialogu.

Ndėrkaq, nga pala serbe ka folur zv.kryeministri serb Nebojsha Ēoviq, i cili ka pėrsėritur akuzat kundėr Kosovės pėr spastrime etnike dhe se gjoja nėn presionin e udhėheqjes sė saj nuk kanė mundur tė marrin pjesė nė bisedime pėrfaqėsuesit e pakicave Milan Todorviq dhe Resmije Mumxhi.
 
Ēoviqi ka akuzuar zyrtarėt e Prishtinės qė nė vend qė ta shfrytėzojnė Vjenėn si takim pėr dialog pėr problemet kryesore po vazhdojnė ta pajisin Kosovėn me atribute shtetėrore. Sipas tij, me njė varg vendimesh tė papjekura tė autoriteteve tė Prishtinės, dialogu ka humbur rėndėsinė qė ėshtė pritur.

Takimi i Vjenės tashmė ka pėrfunduar dhe priten tė bėhen tė ditura konkluzionet e tij nga shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri.
 
 
Galak: Zhvillimi sotėm ishte shumė i rėndėsishėm dhe e konsiderojmė hap pėrpara
 
Vjenė, 14 tetor 2003 - "Zhvillimi sotėm ishte shumė i rėndėsishėm dhe e konsiderojmė hap pėrpara. BE do tė mbėshtesė nė tėrėsi angazhimin nė kėtė drejtim", vlerėsoi zėdhėnėsja e pėrfaqėsuesit tė lartė pėr politikė tė jashtme tė BE-sė Havier Solana, Kristina Galak.
 
"Liderėt duhet tė shohin pėrgjegjėsitė e tyre. Dhe tė jesh aktiv nė jetėsimin e rezultatave tė mira tė dialogut ėshtė ēėshtje me rėndėsi tė madhe", tha zėdhėnėsja Galak.
 
 
Nė Vjenė filluan bisedimet pėr ēėshtje praktike Prishtinė –Beograd
 
Vjenė, 14 tetor 2003 - Pikėrisht nė orėn 9.17, sot nė pallatin Hofburg nė Vjenė filluan bisedimet pėr ēėshtje praktike ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit.

Nė hapje, Kancelari i Austrisė Volfgang Shysel, si mikpritės i kėtij takimi, shprehu bindjen se pjesėmarrėsit e kėtij do tė shkojnė nė rrugėn e mirėfilltė tė dialogut, me gjithė pengesat e shumta, si tha ai, pėr tė shkuar nė Vjenė.

"Ne jemi dėshmitar se dialogu ėshtė i mundur qoftė edhe nė mes tė ish-armiqve", tha kamcelari Shysel duke iu drejtuar tė pranishmėve. "Me kėtė dialog ju mund tė gjeni vendin tuaj nė rajon.
 
Por ne nė Vjenė dėshirojmė qė ju tė vazhdoni me dialogun, e ne do t'ju sigurojmė kushte", tha Shysel duke shprehur keqardhje qė anėtarėt e tjerė tė delegacioneve nuk kanė vendosur tė vijnė nė kėtė takim.

"Ne jo vetėm qė do ta mbajmė nė mend kėtė sallė, meqė po shėnohet nė historinė evropiane, por ky do tė jetė vendi ku ata do tė kenė mundėsi tė bėjnė pėrparim drejt tė ardhmes sė tyre evropiane".

Ndryshe nė njė sallė ovale nė kėto bisedime delegacioni i Kosovės pėrfaqėsohet nga Presidenti Ibrahim Rugova, shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri dhe kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci.
 
Ndėrkaq, delegacioni nga Beogradi pėrfaqėsoshet nga kryeministri serb Zoran Zhivkoviq, zėvendėsi i tij Nebojsha Ēoviq dhe anėtari i bashkėsisė shtetėrore Serbi-Mali i Zi, Rasim Lajiq.

Nga bashkėsia ndėrkombėtare nė sallė ishin tė pranishėm shefi i diplomacisė sė BE-sė Havier Solana, komesioneri evropian Kris Paten, sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s lordi Xhorxh Robertson, ndėrkaq nga SHBA-tė ndihmėsi i sekretarit amerikan tė Shtetit pėr ēėshtje evropiane, Lari Rosin, ambasadori amerikan nė Beograd, Uiliam Montgomeri dhe shefja e Zyrės amerikane nė Prishtinė, Marsi Ris.
 
Poashtu janė tė pranishėm edhe pėrfaqėsuesit e Grupit tė Kontaktit.

Pas hapjes solemne, takimi i vazhdoi punimet me dyer tė mbyllura.
 
 
Nė rajonin e Pejės pėr 9 muajt e kėtij viti janė vrarė 26 persona
 
Pejė, 14 tetor 2003 - Nė rajonin e Pejės pėr 9 muajt e kėtij viti janė vrarė 26 persona dhe kėshtu Peja radhitet si komuna ku kanė ndodhur mė sė shumti vrasje nė Kosovė, tha zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut pėr rajonin e Pejės, Xho Singėlton.
 
Ai tha se pėr kėto vrasje nė pyetje janė marrė me qindra dėshmitarė dhe se 44 pėr qind tė rasteve janė tė zgjidhura. Sipas tij, pėr luftimin e krimit dhe nė ruajtjen e rendit e tė qetėsisė publike nė rajonin e Pejės janė tė angazhuar 830 pjesėtarė tė SHPK-sė dhe 250 policė ndėrkombėtarė.
 
Por, ata nuk mund ta kryejnė punėn me sukses nėe nuk e kanė ndihmėn e popullatės pėr t'i zbuluar autorėt e krimeve dhe tė vrasjeve, tha zėdhėnėsi Singėlton.
 
 
Sot nė Prishtinė u mbajt njė protestė kundėr fillimit tė bisedimeve nė Vjenė
 
Prishtinė, 14 tetor 2003 - Nė organizim tė LPK-sė sot nė Prishtinė u mbajt njė protestė kundėr fillimit tė bisedimeve me Beogradin nė Vjenė. Protestuesit kėrkuan qė Kuvendi i Kosovės tė votojė njė rezolutė pėr Kosovėn shtet tė pavarur dhe tė kundėrshtojė bisedimet me Serbinė para se ajo tė njohė pavarėsinė e Kosovės.

Para protestuesve foli kryetari i LPK-sė Emrush Xhemajli, i cili tha se kjo protestė po mbahet pėr tė kundėrshtuar bisedimet e imponuara me Serbinė. Kėtė protestė e kanė pėrkrahur shoqatat e dala nga lufta dhe organizata e studentėve UPSUP.
 
 
Nė zgjedhjet nė Azerbajxhan nė cilėsinė e monitoruesve do tė marrė pjesė edhe njė grup nga Kosova
 
Gjakovė, 14 tetor 2003 - Nė zgjedhjet e pėrgjithshme dhe presidenciale nė Azerbajxhan pėr herė tė parė nė cilėsinė e monitoruesve do tė marrė pjesė edhe njė grup nga Kosova, anėtarė tė organizatės Aksionit Kosovar pėr Iniciativė Civile.

Nė pėrbėrje tė grupit kosovar do tė jenė edhe tre pėrfaqėsues tė Forumit pėr Iniciativė Demokratike (FID) tė Gjakovės tė cilėt edhe mė parė kanė qenė partner tė Aksionit Kosovar pėr Inisiativė Civile nė monitorimin e zgjedhjeve tė organizuara nė Kosovė.

Delegacioni i FID-it i pėrbėrė nga Arbnor Pula, Mentor Kaēi dhe Fuat Haxhibeqiri, para nisjes nė Azerbajxhan deklaruan se monitorimi i zgjedhjeve nė njė shtet tė huaj ėshtė njė mirėnjohje pėr delegacionin gjakovar dhe kosovar dhe flet pėr avancimin e shoqėrisė civile nė vendin tonė. (B.A.)
 
 
Nesėr pėrurohet i objekti i shkollės sė mesme nė fshatin Rogovė tė Gjakovės, i ndėrtuar nga USAID-i
 
Prishtinė, 14 tetor 2003 - Zyra e Shteteve tė Bashkuara nė Prishtinė ka kėnaqėsinė tė shpallė pėrfundimin e projektit pėr infrastrukturėn e komunitetit, ndėrtesėn e re tė shkollės sė mesme nė Rogovė.
 
Zėvendėsdrejtori i Agjencionit tė Shteteve tė Bashkuara pėr Zhvillim Ndėrkombėtar (USAID), Misioni nė Kosovė, David Leong, do tė bėjė pėrurimin solemn tė projektit nė emėr tė Shteteve tė Bashkuara nė ceremoninė qė do tė mbahet nesėr, mė 15 tetor 2003.

Projekti ėshtė pjesė e angazhimit tė qeverisė sė SHBA-ve pėr tė ndihmuar nė zhvillimin demokratik dhe ekonomik tė Kosovės.

Nėpėrmes USAID-it, populli amerikan ka investuar 264,576 euro nė ndėrtimin e objektit tė ri me tetė dhoma mėsimi. Nxėnėsit nė rajonin e Rogovės tani do tė mbajnė mėsimet e shkollės sė mesme nė njė ndėrtesė qė pėrmbanė njė sallė tė sportit, dy klasa shtesė qė do tė mund tė pėrdoren pėr bibliotekė dhe laborator dhe njė zyre tė drejtorit.
 
Ndėrtesa e re e shkollės do tė pėrmbushė nevojat e popullatės sė rajonit tė projektit dhe ėshtė nė pėrputhje me nivelet e resurseve aktuale dhe atyre tė planifikuara pėr kuadėr, materiale, pajisje, funksionim dhe mirėmbajtje, thuhet nė njė njoftim tė Zyrės amerikane nė Prishtinė.
 
 
Trafoja e re, njė investim kapital pėr komunėn e Podujevės pėr furnizimin stabil me energji elektrike
 
Podujevė, 13 tetor - Nė Podujevė janė nė pėrfundim e sipėr punimet nė instalimin e trafos sė re TS 220/35/20 Kv (hyrje –dalje) dhe tė largpėrēuesit 220 Kv. Ky konsiderohet investim kapital pėr komunėn e Podujevės pėr furnizimin stabil me energji elektrike tė qytetarėve.

Drejtori i njėsisė sė KEK-ut nė Podujevė, inxh. Sali Fejzullahu tha se nė kėtė trafo pėr momentin po instalohet pjesa kompjuterike dhe daljet qė duhet t'i kryejė ekipi i distribucionit. Por, sipas tij, janė tė nevojshme edhe disa punė shtesė pėr shfrytėzimin e objektit tė ri.

Projekti i ndėrtimit tė kėsaj trafoje ėshtė donacion i Agjencionit Evropian pėr Rindėrtim dhe investimet pėr pjesėn e Podujevės kapin shifrėn mbi 5 milion euro.

Gjatė njė vizite qė i bėri sot trafos nė ndėrtim, kryetari i komunės Agim Veliu, me bashkėpunėtorėt, kėtė projekt e vlerėsoi si investim kapital pėr komunėn e Podujevės, ngase qytetarėt ta zgjedhin problemin e furnizimit me energji elektrike pėr njė kohė tė gjatė.
 
 
Zėvendėskryeministri i Maqedonisė Musa Xhaferi thotė se kosovarėt duhet t'i pėrgjigjen pozitivisht ftesės pėr dialog me Beogradin
 
Shkup, 14 tetor 2003 - Zėvendėskryeministri i Maqedonisė, Musa Xhaferi thotė se pala kosovare duhet pozitivisht t'i pėrgjigjet ftesės pėr dialog pėr ēėshtje teknike me Beogradin. Sipas tij, pavarėsia e Kosovės ėshtė nė favor tė njė perspektive tė rajonit, e jo vetėm tjesht njė interes egoist i shqiptarėve. Andaj, ēdo alternativė tjetėr, ėshtė humbje kohe, ka theksuar z. Xhaferi.
 
 
Ministrat e jashtėm tė vendeve tė BE-sė nė Luksemburg sėrish i dhanė mbėshtetje tė plotė dialogut Prishtinė – Beograd
 
Luksemburg, 14 tetor 2003 - Ministrat e jashtėm tė vendeve tė BE-sė nė takimin e mbajtur nė Luksemburg edhe njėherė i ėshtė dhėnė mbėshtetje e plotė nisjes sė dialogut ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit, duke konfirmuar edhe njėherė pjesėmarrjen nė nivel mė tė lartė nė Bashkimin Evropian nė atė takim qė fillon sot nė Vjenė.
 
Disa zyrtarė tė BE-sė edhe me kėtė rast kanė shprehur keqardhje pėr vendimin e kryeministrit tė Kosovės pėr tė mos marrė pjesė nė bisedimet e Vjenės. Megjithatė kanė shtuar se nuk shohin ndonjė problem tė madh, pasi qė sipas fjalėve tė tyre nisja e dialogut nė Vjenė do tė jetė vetėm simbolike e negociatat e vrėteta teknike do tė vazhdojnė mė vonė nė nivel tė ekspertėve, ku pjesėmarrja e ekspertėve tė Qeverisė sė Kosovės do tė jetė e domosdoshme.

Ata shfaqėn kėnaqėsinė e tyre se Kosova do tė pėrfaqėsohet nė takimin e sotėm nė nivelin mė tė lartė tė saj me Presidentin Ibrahim Rugova dhe kryetarin e Parlamentit Nexhat Daci. Ndėrkaq pėr ndasitė eventuale tė shqiptarėve thonė se kjo nuk ėshtė ēėshtje e bashkėsisė ndėrkombėtare, por e vetė shqiptarėve.
 
Pėr mosshkuarjen e z. Rexhepi zyrtarėt e BE-sė thanė se ėshtė vendim i tij personal dhe BE-ja nuk ka mundėsi tė detyrojė dikė tė shkojė nė njė takim kundėr vullnetit tė tij.

"Mendojmė se nisma e dialogut ėshtė me rėndėsi edhe pėr Kosovėn dhe z. Rexhepi ishte nė Samitin e Selanikut i gatshėm tė bisedojė me Beogradin e tash ka ndryshuar mendjen. Ky ėshtė problem i tij e jo problem i yni", tha njė zyratar i BE-sė nė Luksemburg gjatė takimit tė ministrave tė jashtėm tė vendeve anėtare tė BE-sė.
 
 
OSBE-ja i vlerėson zgjedhjet nė Shqipėri njė hap tė rėndėsishėm drejt njė demokracie tė plotė
 
Tiranė, 14 tetor 2003 - Vėzhguesit ndėrkombėtarė, qė mbikėqyrėn zgjedhjet vendore nė Shqipėri, thonė se votimet shėnuan njė hap tė rėndėsishėm drejt njė demokracie tė plotė, megjithėse shtuan ata, duhet ende pėrparim pėr t'u arritur standardet perėndimore.

Votimet u mbikėqyrėn nga mė shumė se dyqind vėzhgues nga Organizata pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Evropė (OSBE).

Vėzhguesit thanė se derisa votimet shėnuan njė pėrmirėsim tė rėndėsishėm nė krahasim me zgjedhjet e kaluara, njė numėr tė metash duhet tė hiqen para mbajtjes sė zgjedhjeve tė ardhshme parlamentare.

Njė zyrtar i OSBE-sė, pranoi se ka patur probleme me listat e votuesve por shtoi se nuk mendon qė ato tė kenė ndikuar nė rezultatin pėrfundimtar.
 
 
Pritet fjala e vėzhguesve pėr zgjedhjet nė Shqipėri
 
Tiranė, 14 tetor 2003 - Vėzhguesit ndėrkombėtare nė zgjedhjet vendore nė Shqipėri pritet tė thonė fjalėn e tyre pėr mbarėvajtjen e votimeve, ndėrsa socialistėt nė pushtet dhe demokratėt e opozitės vazhdojnė tė pretendojnė se kanė fituar.

Opozita ka denoncuar parregullsitė nė listat e votimit dhe thotė se nuk do tė njohė zgjedhjet nė bashkinė e Tiranės dhe Durrėsit dhe kėrkon qė ato tė pėrsėriten.
 
 
Sali Berisha tha se PD ėshtė mė tash forca e parė politike nė vend, por PS thotė se ka fituar bindshėm
 
Tiranė, 14 tetor 2003 - Sali Berisha ka deklaruar se Partia Demokratike ėshtė mė tash forca e parė politike nė vend dhe se ka njė rritje nė jug tė Shqipėrisė, i njohur si bastion i socialistėve. Ai tha se PD ka korrur fitore tė shkelqyer nė mbarė vendin.
 
Nė kėtė kontekst u shpreh edhe Spartak Ngjela, i cili tha se ėshtė e pakontestueshme se nė kėtė zgjedhje ka fituar postin e kryebashkiakut tė Tiranės. Nė anėn tjetėr edhe Edi Rama thotė se ėshtė fitues e zgjedhjeve pėr kėtė post.

Nė pėrfundim tė zgjdhjeve lokale nė Shqipėri tė dyja forcat kryesore politike: Partia Demokratike nė opozitė dhe Partia Socialiste nė pushtet pretendojnė se i kanė fituar kėto zgjedhje. Madje nė Tiranė ende nuk ėshtė arritur njė kompromis me komesionerėt e PD-sė pėr tė nėnshkruar procesverbalin e votimeve.

Sekretari i PS tė Shqipėrisė Gramos Ruēi, ka deklaruar se nė shkallė vendi socialistėt janė fitues tė zgjedhjeve vendore, ku sipas tij kanė shėnuar fitore nė 10 bashki tė mėdha, por ka pranuar humbjen nė disa tė tjera.
 
Ndėrkaq, opozita vazhdon t'i kontestojė rezultatet nė Durrės dhe Tiranė, duke u mbėshtetur nė faktin se shumė persona nuk kanė pasur emrin nė listat e votimit dhe u ėshtė hequr e drejta e votės. Ndėrkaq, socialistėt thonė se Tiranė dhe nė Durrės kanė korrė fitore bindėse.

Sipas njoftimeve tė para nė zgjedhjet lokale qė u zhvilluan nė Shqipėri, PS ka fituar nė 36 bashki dhe 163 komuna, ndėrkaq PD nė 25 bashki dhe 90 komuna.
 
 
Pėr nė Irak u nis njėsiti i dytė i ushtarak paqeruajtės shqiptar
 
Tiranė, 14 tetor 2003 - Nga Tirana dje pėr nė Irak u nis njėsiti i dytė i ushtarak paqeruajtės i Armatės shqiptare. Ministri i Mbrojtjes, Pandeli Majko tha me kėtė rast se ėshtė krenar me forcat ushtarake, qė po dėshmojnė se janė njė pjesė integrale dhe e respektuar e Aleancės Veriatlantike.
 
 
Sot nė Bukuresht tė Rumanisė do tė fillojė punimet samiti i parė rajonal pėr investime
 
Bukuresht, 14 tetor 2003 - Sot nė Bukuresht tė Rumanisė do tė fillojė punimet samiti i parė rajonal pėr investime, ku do tė marrin pjesė 23 shtete nga Ballkani dhe Evropa Lindore, kurse temė diskutimesh do tė jetė krijimi i partneriteteve ndėrmjet sektorit shoqėror dhe privat me qėllim tė zgjerimit ekonomik tė Evropės Lindore.
 
 
Ushtria izraelite dėbon 15 tė arrestuarė palestinezė nga Bregu Perendimor nė Rripin e Gazės
 
Gaza, 14 tetor 2003 - Ushtria izraelite ka urdhėruar dėbimin e 15 tė arrestuarėve palestinezė nga Bregu Perendimor nė Rripin e Gazės. Korrespondentėt nga rajoni thonė se ky vendim ėshtė i paprecedent dhe njė dėbim i ngjashėm ka ndodhur vetėm njė herė nė tė kaluarėn.
 
Kėshtu, vjet tre tė afėrm tė bombarduesve vetėvrasės palestinezė janė dėbuar nga Bregu Perendimor nė Gaza me shpresė se do tė pamundėsojnė sulmet e mėtejme. Praktika e dėbimit me dhunė ėshtė denoncuar nga grupet e tė drejtave tė njeriut, tė cilat kanė thėnė se njė veprim i tillė ėshtė nė kundėrshtim me ligjin ndėrkombėtar, por qe refuzuar tė zbatohet nga Gjykata supreme izraelite.
 
 
Nė njė aksident trafiku nė Luiziana tė SHBA-ve, kanė humbur jetėn 8 vetė, kurse janė lėnduar 15 tė tjerė
 
Luiziana, 14 tetor 2003 – Nė njė aksident trafiku, qė ka ndodhur nė Luiziana tė SHBA-ve, kur njė autobus i kishės, qė transportonte udhėtarė pleq, ėshtė pėrplasur pėr rimorkion e njė kamioni, kanė humbur jetėn tėtė vetė, kurse janė lėnduar edhe 15 tė tjerė, njofton rrjeti televiziv CNN.
 
Zėdhėnėsi i policisė shtetėrore tė Luzianės ka deklaruar se shkaku i aksidentit ėshtė se shoferin e ka zėnė gjumi gjatė lėvizjes sė autobusit. Autobusi i kishės sė parė baptiste tė Eldorados po dėrgonte qytetarė pleq pėr tė vizituar vende hiistorike. Policia ka thėnė se 5 udhėtarė kanė vdekur nė vend, kurse 3 tė tjerė kanė vdekur nė spital.
 
 
Operacionet izraelite kanė vazhduar edhe sot nė kampin palestinez Rafah
 
Gaza, 14 tetor 2003 – Nė vazhdim tė operacionit izraelit tė filluar tė premten e kaluar, dhjetėra tanke kanė depėrtuar sot (e martė) nė kampin e refugjatėve Rafah nė pjesėn jugore tė Rripit tė Gazės, njofton BBCworld.
 
Dėshmitarėt palestinezė kanė thėnė se heret nė mengjes dy kolona automjetesh tė blinduara kanė hyrė nė kamp nė dy drejtime dhe janė drejtuar nė pjesė tė ndryshme tė kampit nga ai qė ka qenė nė shėnjestėr ditėve tė kaluara.
 
Burimet izraelite kanė konfirmuar vazhdimin e operacionit tė se premtes dhe kanė thėnė se armata po kėrkon tunelet, qė militantėt i pėrdorin pėr kontrabandim tė armėve nga Egjipti.
 
 
Djali i Osama bin Ladenit ka rol kryesor nė sulmet vetėvrasėse tė rrjetit tė Al Kaidės
 
Uashington, 14 tetor 2003 – Njė nga djemtė mė tė moēėm tė Osama bin Ladenit ėshtė paraqitur tė ketė luajtur rolin kryesor nė rrjetin e al-Kaidės dhe ėshtė pjesėtar i njė grupi tė vogėl liderėsh, qė rrjedhin nga grupet nga Irani, bėn tė ditur "Uashington post" nė njė shkrim tė sotėm (e martė), njofton Rojter.
 
Duke cituar njė burim evropian tė zbulimit, kjo gazetė thotė se Saad bin Laden dhe njė operativist i lartė i Al Kaidės nė Iran kanė qenė nė kontakt me njė qelulė nė Arabinė Saudite pak para bombardimit vetėvrasės tė 12 majit nė kryeqytetin saudit, kur qenė vrarė 35 njerėz.
 
Burimi nuk jep detajet e komunikimit, por thotė se sulmet e Riadit janė rezultat i kopntakteve tė planifikuara nė Iran dhe janė urdhėruar qė andej.
 
 
Mirėpritet projekt rezoluta pėr Irakun
 
Nju Jork, 14 tetor 2003 - Ministrat e jashtėm tė Francės dhe tė Gjermanisė e kanė mirėpritur versionin e ri tė njė projekt rezolute amerikane nė Kombet e Bashkuara, pėr rindėrtimin politik dhe ekonomik tė Irakut.

Teksti i fundit i jep afat deri mė 15 dhjetor qeverisė sė pėrkohshme tė Irakut qė tė pėrmbushė afatin pėr hartimin e njė kushtetute tė re dhe zgjedhjet qė do tė pasojnė.
 
 
Nė luftimet nė Qerbela janė vrarė rreth 10 vetė dhe janė plagosur shumė tė tjerė
 
Qerbela, Irak, 14 tetor 2003 – Fraksionet rivale muslimane shite janė pėrleshur gjatė natės nė qytetin e shenjtė Qerbela, 50 mila nė juglindje tė Bagdadit, ku disa njerėz janė vrarė ose janė plagosur, kanė bėrė tė ditur sot (e martė) dėshmitarėt, njofton AP. Policia irakiane ka rrethuar zyret e liderėve tė njėrit nga fraksioneve.
 
Luftimet duken tė jenė pjesė e luftės pėr pushtet nė komunitetin maxhoritar shit ndėrmjet forcave tė klerikut Muktadea al-Sadėr, njė kundėrshtar i fuqishėm i forcvave ushtarake amerikane dhe ithtarėve tė liderėve fetarė, qė kanė qendrim tė moderuar ndaj amerikanėve. Luftimet kanė pėrfunduar nė agim.
 
Forcat e Al- Sadrit janė tėrhequr nė njė xhami, ku janė rrethuar nga policia. Nė kėto luftime kanė humbur jetėn rreth 10 vetė, kurse shumė tė tjerė janė plagosur, kanė pohuar dėshmitarėt vendės, por kėto shifra ende nuk janė konfirmuar zyrtarisht.
 
 
Sadam Hysein mund tė jetė i fshehur nė shtėpinė e stėrgjyshve tė tij nė Tikrit
 
Tikrit, 14 tetor 2003 – Ish-presidenti irakian, Sadam Hysein, mund tė jetė i fshehur nė shtėpinė e stėrgjyshve tė tij nė Tikrit, kanė thėnė zyrtarėt amerikanė, njofton BBCnews. Infrmacionet e zbulimit thonė gjithashtu se ka indikacione qė lideri i pėrmbysur po e udhėheq rezistencėn e dhunshme kundėramerikane nė zonė, 140 km nė veri tė kryeqytetit Bagdad, kanė shtuar kėta zyrtarė.
 
”Ne kemi indikacione se ai ka qenė kėtu rishtas...ai mund tė jetė kėtu edhe tash”, ka thėnė sot (e martė) majori Roj Smith, komandant i Divizionit amerikan, tė vendosur nė Tikrit. Sadam Hyseini nuk ėshtė parė publikisht qė nga fillimi i prillit, pak para se Bagdadi t’u dorėzohet forcave tė koalicionit.
 

  |  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.