|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

NJĖ LIBĖR PĖR NĖNĖ TEREZĖN

 
 

(Nė shqip dhe italisht)

 

 
14 tetor 2003 / Ēerciz LOLOĒI
 
Pėr herė tė parė nė Shqipėri nga TOENA u vu nė qarkullim njė libėr me mendimet e Nėnė Terezes nė dy gjuhė, shqip dhe italisht.
 
Libri titullohet "Me shumė dashuri, mendime tė Nėnė Terezes" ("Con tanto amore, pensieri di Madre Tereza") dhe ėshtė konceptuar si njė doracak qė pėrmbledh thėnie tė formuluara nga Nėnė Tereza nė auditorė tė ndryshėm, gjatė intervistave apo bisedave tė saj pėr problemet mė ekzistenciale tė shoqėrisė sė sotme njerėzore.
 
Bamirsėja e madhe e shekullit, e njohur nė tė gjithė botėn pėr veprimtarinė e saj praktike, ka qenė e motivuar, pėr ēdo nismė tė marrė, nga qllimi tė qarta e thellėsisht humane.
 
Edhe mendimet e saj, qofshin kėto pėr aspekte mė tė rendomta tė jetės sė pėrditshme apo pėr problemet mė tė ndėrlikuara sociale, ideologjike e filozofike, si jeta e vdekja, dashuria e varfėria, paqja e violenca, gėzimi dhe falja e etj., janė shprehur me njė thjeshtėsi tė jashtėzakonshme, karakteristikė kjo e gjenialitetit tė Nėnė Terezes.
 
Me kėtė thjeshtėsi janė sjellė nė shqip thėniet e Nėnė Terezes nga Laureta Ēobani, qė nuk ėshtė njė pėrkthyese profesioniste, por njė studente e letersisė nė Universitetin e Firences, adhuruese e shqiptares sė madhe.
 
Botimi i "Mendimeve tė Nėnė Terezės nė prag tė shpalljes sė shenjtėrimit tė saj nga Ati i Shenjtė, papa Gjon Pali II, plotėson njė boshllėk tė pajustifikur deri tani pėrpara lexuesve shqiptarė, pėr tė cilėt Nėnė Tereza e Kalkutės ėshtė kthyer nė simbol tė krenarisė sė kulturės dhe qytetarisė sonė kombėtare.
 
Libri "Me shumė dashuri, mendime tė Nėnė Terezes" ("Con tanto amore, pensieri di Madre Tereza"), ka 198 faqe dhe kushton 800 lekė (6 Euro).   

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.